ACO Reg Maize-Kraze Salem, VA World Doubles

Updated 6:46pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Charlie Fulcher / Earl Kent (1)
(bye) (16)
Chad Chesnut / James Hartman (9)
Board 1
Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8)
Jack Stevens / Paula Stevens (5)
Board 3
Isaiah Deweese / Alan Powers (12)
Lee Wheeler / Doc Clark (13)
Board 5
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
Devin Page / Nick Page (3)
(bye) (14)
Carl Austin / James Washington Jr (11)
Board 7
Mitch Kerr / Stephen Stout (6)
Adrian Johnson / Third Heightner (7)
Board 2
Mike Deweese / Sean Streng (10)
(bye) (15)
Jay Yopp / Buddy Biagi (2)
Charlie Fulcher / Earl Kent (1)
A
Board 5
Chad Chesnut / James Hartman (9)
Isaiah Deweese / Alan Powers (12)
B
Board 4
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
Devin Page / Nick Page (3)
C
Board 6
Carl Austin / James Washington Jr (11)
Mike Deweese / Sean Streng (10)
D
Board 7
Jay Yopp / Buddy Biagi (2)
Charlie Fulcher / Earl Kent (1)
E
Board 7
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
Carl Austin / James Washington Jr (11)
F
Board 1
Mike Deweese / Sean Streng (10)
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
G
Board 3
Mike Deweese / Sean Streng (10)
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
Board 2
Carl Austin / James Washington Jr (11)
Toby Smith / Steve Wimmer (4)
(bye) (16)
Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8)
Jack Stevens / Paula Stevens (5)
Board 2
Lee Wheeler / Doc Clark (13)
(bye) (14)
Mitch Kerr / Stephen Stout (6)
Adrian Johnson / Third Heightner (7)
(bye) (15)
Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8)
D
Board 3
Jay Yopp / Buddy Biagi (2)
Jack Stevens / Paula Stevens (5)
C
Board 5
Devin Page / Nick Page (3)
Mitch Kerr / Stephen Stout (6)
B
Board 6
Isaiah Deweese / Alan Powers (12)
Adrian Johnson / Third Heightner (7)
A
Board 4
Chad Chesnut / James Hartman (9)
Jay Yopp / Buddy Biagi (2)
Board 4
Devin Page / Nick Page (3)
Mitch Kerr / Stephen Stout (6)
Board 2
Chad Chesnut / James Hartman (9)
Jay Yopp / Buddy Biagi (2)
E
Board 1
Charlie Fulcher / Earl Kent (1)
Chad Chesnut / James Hartman (9)
F
Board 3
Carl Austin / James Washington Jr (11)
Charlie Fulcher / Earl Kent (1)
Board 1
Carl Austin / James Washington Jr (11)
Carl Austin / James Washington Jr (11)
G
Board 1
Mike Deweese / Sean Streng (10)
Carl Austin / James Washington Jr (11)

1st

  Toby Smith / Steve Wimmer (4)

2nd

  Carl Austin / James Washington Jr (11)

3rd

  Mike Deweese / Sean Streng (10)

4th

  Charlie Fulcher / Earl Kent (1)

5th

  Jay Yopp / Buddy Biagi (2)

  Chad Chesnut / James Hartman (9)

7th

  Devin Page / Nick Page (3)

  Mitch Kerr / Stephen Stout (6)

9th

  Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8)

  Jack Stevens / Paula Stevens (5)

  Isaiah Deweese / Alan Powers (12)

  Adrian Johnson / Third Heightner (7)

13th

  (bye) (16)

  Lee Wheeler / Doc Clark (13)

  (bye) (14)

  (bye) (15)

Final

Toby Smith / Steve Wimmer (4) W vs.
Carl Austin / James Washington Jr (11) L Board 2 14:52

Elimination Final

Carl Austin / James Washington Jr (11) W vs.
Mike Deweese / Sean Streng (10) L Board 1 09:21

Elimination Semi-final

Charlie Fulcher / Earl Kent (1) L vs.
Carl Austin / James Washington Jr (11) W Board 1 17:06

Winners Final

Toby Smith / Steve Wimmer (4) W vs.
Mike Deweese / Sean Streng (10) L Board 3 18:11

Elimination 4

Chad Chesnut / James Hartman (9) L vs.
Carl Austin / James Washington Jr (11) W Board 3 18:14

Jay Yopp / Buddy Biagi (2) L vs.
Charlie Fulcher / Earl Kent (1) W Board 1 08:28

Elimination 3

Jay Yopp / Buddy Biagi (2) W vs.
Devin Page / Nick Page (3) L Board 4 14:09

Mitch Kerr / Stephen Stout (6) L vs.
Chad Chesnut / James Hartman (9) W Board 2 22:41

Winners Semi-finals

Carl Austin / James Washington Jr (11) L vs.
Mike Deweese / Sean Streng (10) W Board 1 16:35

Charlie Fulcher / Earl Kent (1) L vs.
Toby Smith / Steve Wimmer (4) W Board 7 14:29

Elimination 2

Adrian Johnson / Third Heightner (7) L vs.
Chad Chesnut / James Hartman (9) W Board 4 12:37

Jack Stevens / Paula Stevens (5) L vs.
Devin Page / Nick Page (3) W Board 5 18:05

Mitch Kerr / Stephen Stout (6) W vs.
Isaiah Deweese / Alan Powers (12) L Board 6 21:16

Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8) L vs.
Jay Yopp / Buddy Biagi (2) W Board 3 12:11

Elimination 1

(bye) (14) L vs.
Mitch Kerr / Stephen Stout (6) W 54:44

(bye) (16) L vs.
Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8) W 51:55

Adrian Johnson / Third Heightner (7) W vs.
(bye) (15) L 55:06

Jack Stevens / Paula Stevens (5) W vs.
Lee Wheeler / Doc Clark (13) L Board 2 14:31

Winners 1

Charlie Fulcher / Earl Kent (1) W vs.
Chad Chesnut / James Hartman (9) L Board 5 23:43

Devin Page / Nick Page (3) L vs.
Carl Austin / James Washington Jr (11) W Board 6 12:13

Isaiah Deweese / Alan Powers (12) L vs.
Toby Smith / Steve Wimmer (4) W Board 4 09:02

Mike Deweese / Sean Streng (10) W vs.
Jay Yopp / Buddy Biagi (2) L Board 7 10:51

Round 1

(bye) (15) L vs.
Jay Yopp / Buddy Biagi (2) W 41:53

Adrian Johnson / Third Heightner (7) L vs.
Mike Deweese / Sean Streng (10) W Board 2 12:46

Carl Austin / James Washington Jr (11) W vs.
Mitch Kerr / Stephen Stout (6) L Board 7 12:09

Chad Chesnut / James Hartman (9) W vs.
Peewee Ratliff / Deanna Rodriguez (8) L Board 1 09:01

Charlie Fulcher / Earl Kent (1) W vs.
(bye) (16) L 41:53

Devin Page / Nick Page (3) W vs.
(bye) (14) L 41:53

Jack Stevens / Paula Stevens (5) L vs.
Isaiah Deweese / Alan Powers (12) W Board 3 21:10

Lee Wheeler / Doc Clark (13) L vs.
Toby Smith / Steve Wimmer (4) W Board 5 08:02

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20