Ncaa 285

Updated 11:05am

None.

Elimination Final

Anthony Cassar (Penn St) (3) vs.
Gable Steveson (Minn) (1)

Scroll to the right to view bracket. →

Gable Steveson (Minn) (1)
(bye) (64)
Ben Sullivan (Army) (33) 5
Haydn Maley (Stan) (32) 3
Sach Elam (Missou) (17)
(bye) (48)
(bye) (49)
Billy Miller (Vtech) (16)
Trent Hilger (wisc (9)
(bye) (56)
(bye) (41)
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24)
Aj Nevills (Fresno St) (25)
(bye) (40)
(bye) (57)
Sam Stoll (iowa) (8)
Mason Parris (mich) (5)
(bye) (60)
(bye) (37)
Christian Colucci (Rutgers) (28)
David Jensen (Neb) (21)
(bye) (44)
(bye) (53)
Matt Voss (George Mason) (12)
Chase Singletary (Ohio St) (13)
(bye) (52)
(bye) (45)
Matt Stencel (Central Michigan) (20)
Zack Parker (ohio) (29)
(bye) (36)
(bye) (61)
Jordan Wood (Lehigh) (4)
Anthony Cassar (Penn St) (3)
(bye) (62)
(bye) (35)
Cary Miller (app St) (30)
Thomas Haines (Lock Haven) (19)
(bye) (46)
(bye) (51)
Joey Goodhart (drex) (14)
Demetrius Thomas (Pitt) (11)
(bye) (54)
(bye) (43)
Brian Andrews (Wyo) (22)
Gannon Gremmel (Iowa St) (27)
(bye) (38)
(bye) (59)
Amar Dhesi (Oregon St) (6)
Youssif Hemida (Maryland) (7)
(bye) (58)
(bye) (39)
Colin Lawler (Nc St) (26)
Conan Jennings (Northwestern) (23)
(bye) (42)
(bye) (55)
Tate Ornndorf (utahv) (10)
Jeremy Sweany (Cornell) (15)
(bye) (50)
(bye) (47)
Jale Gunning (Buff) (18)
Brandon Metz (Ndsu) (31)
(bye) (34)
(bye) (63)
Derek White (OK St) (2)
Gable Steveson (Minn) (1) 15
A
Ben Sullivan (Army) (33)
Sach Elam (Missou) (17) 2
B
Billy Miller (Vtech) (16) 4
Trent Hilger (wisc (9) 10
C
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) 3
Aj Nevills (Fresno St) (25) 5
D
Sam Stoll (iowa) (8) 4
Mason Parris (mich) (5) 2
E
Christian Colucci (Rutgers) (28) 5
David Jensen (Neb) (21) 4
F
Matt Voss (George Mason) (12) 9
Chase Singletary (Ohio St) (13) 5
G
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 8
Zack Parker (ohio) (29) 1
H
Jordan Wood (Lehigh) (4) 7
Anthony Cassar (Penn St) (3)
I
Cary Miller (app St) (30)
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 5
J
Joey Goodhart (drex) (14) 1
Demetrius Thomas (Pitt) (11)
K
Brian Andrews (Wyo) (22)
Gannon Gremmel (Iowa St) (27) 1
L
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 9
Youssif Hemida (Maryland) (7)
M
Colin Lawler (Nc St) (26)
Conan Jennings (Northwestern) (23) 2
N
Tate Ornndorf (utahv) (10) 3
Jeremy Sweany (Cornell) (15)
O
Jale Gunning (Buff) (18)
Brandon Metz (Ndsu) (31) 1
P
Derek White (OK St) (2) 14
Gable Steveson (Minn) (1) 5
Q
Billy Miller (Vtech) (16) 4
Trent Hilger (wisc (9)
R
Aj Nevills (Fresno St) (25)
Christian Colucci (Rutgers) (28) 5
S
Matt Voss (George Mason) (12) 3
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 6
T
Jordan Wood (Lehigh) (4) 2
Anthony Cassar (Penn St) (3) 12
U
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 5
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 5
V
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 4
Youssif Hemida (Maryland) (7) 2
W
Tate Ornndorf (utahv) (10) 1
Jeremy Sweany (Cornell) (15) 1
X
Derek White (OK St) (2) 9
Gable Steveson (Minn) (1) 3
Y
Trent Hilger (wisc (9) 2
Christian Colucci (Rutgers) (28) 2
Z
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 6
Anthony Cassar (Penn St) (3) 5
AA
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 10
Youssif Hemida (Maryland) (7) 5
AB
Derek White (OK St) (2) 7
Gable Steveson (Minn) (1) 12
AC
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 5
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 6
AD
Derek White (OK St) (2) 3
Gable Steveson (Minn) (1) 2
AE
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 7
Demetrius Thomas (Pitt) (11)
(bye) (64)
Haydn Maley (Stan) (32)
(bye) (48)
(bye) (49)
(bye) (56)
(bye) (41)
(bye) (40)
(bye) (57)
(bye) (60)
(bye) (37)
(bye) (44)
(bye) (53)
(bye) (52)
(bye) (45)
(bye) (36)
(bye) (61)
(bye) (62)
(bye) (35)
(bye) (46)
(bye) (51)
(bye) (54)
(bye) (43)
(bye) (38)
(bye) (59)
(bye) (58)
(bye) (39)
(bye) (42)
(bye) (55)
(bye) (50)
(bye) (47)
(bye) (34)
(bye) (63)
Haydn Maley (Stan) (32) 11
P
Brandon Metz (Ndsu) (31) 5
(bye) (49)
O
Jale Gunning (Buff) (18)
(bye) (41)
N
Conan Jennings (Northwestern) (23)
(bye) (57)
M
Colin Lawler (Nc St) (26)
(bye) (37)
L
Gannon Gremmel (Iowa St) (27)
(bye) (53)
K
Brian Andrews (Wyo) (22)
(bye) (45)
J
Joey Goodhart (drex) (14)
(bye) (61)
I
Cary Miller (app St) (30)
(bye) (35)
H
Zack Parker (ohio) (29)
(bye) (51)
G
Chase Singletary (Ohio St) (13)
(bye) (43)
F
David Jensen (Neb) (21)
(bye) (59)
E
Mason Parris (mich) (5)
(bye) (39)
D
Sam Stoll (iowa) (8)
(bye) (55)
C
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24)
(bye) (47)
B
Sach Elam (Missou) (17)
(bye) (63)
A
Ben Sullivan (Army) (33)
Haydn Maley (Stan) (32) 3
Jale Gunning (Buff) (18) 4
Conan Jennings (Northwestern) (23) 3
Colin Lawler (Nc St) (26) 1
Gannon Gremmel (Iowa St) (27)
Brian Andrews (Wyo) (22)
Joey Goodhart (drex) (14) 7
Cary Miller (app St) (30) 3
Zack Parker (ohio) (29) 4
Chase Singletary (Ohio St) (13) 19
David Jensen (Neb) (21)
Mason Parris (mich) (5)
Sam Stoll (iowa) (8) 10
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) 2
Sach Elam (Missou) (17)
Ben Sullivan (Army) (33)
Jale Gunning (Buff) (18)
T
Jordan Wood (Lehigh) (4)
Conan Jennings (Northwestern) (23) 7
S
Matt Voss (George Mason) (12) 4
Gannon Gremmel (Iowa St) (27)
R
Aj Nevills (Fresno St) (25)
Joey Goodhart (drex) (14) 3
Q
Billy Miller (Vtech) (16) 5
Chase Singletary (Ohio St) (13) 5
X
Jeremy Sweany (Cornell) (15) 2
Mason Parris (mich) (5) 3
W
Tate Ornndorf (utahv) (10)
Sam Stoll (iowa) (8) 3
V
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 5
Sach Elam (Missou) (17) 1
U
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 4
Jordan Wood (Lehigh) (4) 5
Conan Jennings (Northwestern) (23) 2
Aj Nevills (Fresno St) (25) 4
Billy Miller (Vtech) (16) 9
Chase Singletary (Ohio St) (13)
Mason Parris (mich) (5)
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 3
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 1
Jordan Wood (Lehigh) (4) 1
AB
Youssif Hemida (Maryland) (7) 2
Billy Miller (Vtech) (16)
AA
Anthony Cassar (Penn St) (3)
Chase Singletary (Ohio St) (13) 5
Z
Christian Colucci (Rutgers) (28) 2
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 2
Y
Trent Hilger (wisc (9) 1
Youssif Hemida (Maryland) (7)
Anthony Cassar (Penn St) (3)
Chase Singletary (Ohio St) (13) 2
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 7
Anthony Cassar (Penn St) (3) 5
AC
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 1
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 7
AD
Derek White (OK St) (2) 9
Anthony Cassar (Penn St) (3)
Derek White (OK St) (2)
Anthony Cassar (Penn St) (3)
AE
Gable Steveson (Minn) (1)

4th

  Derek White (OK St) (2)

5th

  Matt Stencel (Central Michigan) (20)

  Amar Dhesi (Oregon St) (6)

7th

  Youssif Hemida (Maryland) (7)

  Chase Singletary (Ohio St) (13)

9th

  Jordan Wood (Lehigh) (4)

  Billy Miller (Vtech) (16)

  Christian Colucci (Rutgers) (28)

  Trent Hilger (wisc (9)

13th

  Conan Jennings (Northwestern) (23)

  Aj Nevills (Fresno St) (25)

  Mason Parris (mich) (5)

  Thomas Haines (Lock Haven) (19)

17th

  Jale Gunning (Buff) (18)

  Matt Voss (George Mason) (12)

  Gannon Gremmel (Iowa St) (27)

  Joey Goodhart (drex) (14)

  Jeremy Sweany (Cornell) (15)

  Tate Ornndorf (utahv) (10)

  Sam Stoll (iowa) (8)

  Sach Elam (Missou) (17)

25th

  Haydn Maley (Stan) (32)

  Colin Lawler (Nc St) (26)

  Brian Andrews (Wyo) (22)

  Cary Miller (app St) (30)

  Zack Parker (ohio) (29)

  David Jensen (Neb) (21)

  Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24)

  Ben Sullivan (Army) (33)

33th

  Brandon Metz (Ndsu) (31)

  (bye) (49)

  (bye) (41)

  (bye) (57)

  (bye) (37)

  (bye) (53)

  (bye) (45)

  (bye) (61)

  (bye) (35)

  (bye) (51)

  (bye) (43)

  (bye) (59)

  (bye) (39)

  (bye) (55)

  (bye) (47)

  (bye) (63)

49th

  (bye) (64)

  (bye) (48)

  (bye) (56)

  (bye) (40)

  (bye) (60)

  (bye) (44)

  (bye) (52)

  (bye) (36)

  (bye) (62)

  (bye) (46)

  (bye) (54)

  (bye) (38)

  (bye) (58)

  (bye) (42)

  (bye) (50)

  (bye) (34)

Elimination Semi-final

Anthony Cassar (Penn St) (3) W vs.
Derek White (OK St) (2) L 00:17

Winners Final

Gable Steveson (Minn) (1) 2 L vs.
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 7 W 00:10

Elimination 8

Amar Dhesi (Oregon St) (6) 7 L vs.
Derek White (OK St) (2) 9 W 00:09

Anthony Cassar (Penn St) (3) 5 W vs.
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 1 L 00:12

Elimination 7

Chase Singletary (Ohio St) (13) 2 L vs.
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 7 W 00:12

Youssif Hemida (Maryland) (7) L vs.
Anthony Cassar (Penn St) (3) W 00:13

Winners Semi-finals

Demetrius Thomas (Pitt) (11) 6 W vs.
Derek White (OK St) (2) 3 L 00:17

Gable Steveson (Minn) (1) 12 W vs.
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 5 L 00:09

Elimination 6

Amar Dhesi (Oregon St) (6) 2 W vs.
Trent Hilger (wisc (9) 1 L 00:17

Billy Miller (Vtech) (16) L vs.
Anthony Cassar (Penn St) (3) W 00:17

Chase Singletary (Ohio St) (13) 5 W vs.
Christian Colucci (Rutgers) (28) 2 L 00:20

Jordan Wood (Lehigh) (4) 1 L vs.
Youssif Hemida (Maryland) (7) 2 W 00:25

Elimination 5

Aj Nevills (Fresno St) (25) 4 L vs.
Billy Miller (Vtech) (16) 9 W 02:33

Amar Dhesi (Oregon St) (6) 3 W vs.
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 1 L 02:47

Chase Singletary (Ohio St) (13) W vs.
Mason Parris (mich) (5) L 02:55

Jordan Wood (Lehigh) (4) 5 W vs.
Conan Jennings (Northwestern) (23) 2 L 02:58

Winners 3

Anthony Cassar (Penn St) (3) 5 L vs.
Demetrius Thomas (Pitt) (11) 10 W 00:28

Christian Colucci (Rutgers) (28) 2 L vs.
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 6 W 00:35

Gable Steveson (Minn) (1) 3 W vs.
Trent Hilger (wisc (9) 2 L 00:40

Youssif Hemida (Maryland) (7) 5 L vs.
Derek White (OK St) (2) 7 W 00:50

Elimination 4

Chase Singletary (Ohio St) (13) 5 W vs.
Jeremy Sweany (Cornell) (15) 2 L 01:36

Conan Jennings (Northwestern) (23) 7 W vs.
Matt Voss (George Mason) (12) 4 L 01:43

Gannon Gremmel (Iowa St) (27) L vs.
Aj Nevills (Fresno St) (25) W 01:48

Jale Gunning (Buff) (18) L vs.
Jordan Wood (Lehigh) (4) W 01:47

Joey Goodhart (drex) (14) 3 L vs.
Billy Miller (Vtech) (16) 5 W 02:01

Mason Parris (mich) (5) 3 W vs.
Tate Ornndorf (utahv) (10) L 02:01

Sach Elam (Missou) (17) 1 L vs.
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 4 W 02:29

Sam Stoll (iowa) (8) 3 L vs.
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 5 W 02:28

Elimination 3

Conan Jennings (Northwestern) (23) 3 W vs.
Colin Lawler (Nc St) (26) 1 L 00:24

David Jensen (Neb) (21) L vs.
Mason Parris (mich) (5) W 00:24

Gannon Gremmel (Iowa St) (27) W vs.
Brian Andrews (Wyo) (22) L 00:26

Haydn Maley (Stan) (32) 3 L vs.
Jale Gunning (Buff) (18) 4 W 00:33

Joey Goodhart (drex) (14) 7 W vs.
Cary Miller (app St) (30) 3 L 00:37

Sach Elam (Missou) (17) W vs.
Ben Sullivan (Army) (33) L 00:37

Sam Stoll (iowa) (8) 10 W vs.
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) 2 L 00:42

Zack Parker (ohio) (29) 4 L vs.
Chase Singletary (Ohio St) (13) 19 W 01:16

Winners 2

Anthony Cassar (Penn St) (3) 12 W vs.
Thomas Haines (Lock Haven) (19) 5 L 00:28

Christian Colucci (Rutgers) (28) 5 W vs.
Matt Voss (George Mason) (12) 3 L 00:44

Demetrius Thomas (Pitt) (11) 5 W vs.
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 4 L 01:13

Gable Steveson (Minn) (1) 5 W vs.
Billy Miller (Vtech) (16) 4 L 01:17

Jeremy Sweany (Cornell) (15) 1 L vs.
Derek White (OK St) (2) 9 W 01:21

Matt Stencel (Central Michigan) (20) 6 W vs.
Jordan Wood (Lehigh) (4) 2 L 01:27

Trent Hilger (wisc (9) W vs.
Aj Nevills (Fresno St) (25) L 01:30

Youssif Hemida (Maryland) (7) 2 W vs.
Tate Ornndorf (utahv) (10) 1 L 01:34

Elimination 2

(bye) (35) L vs.
Zack Parker (ohio) (29) W 32:34

(bye) (37) L vs.
Gannon Gremmel (Iowa St) (27) W 31:53

(bye) (39) L vs.
Sam Stoll (iowa) (8) W 30:45

(bye) (41) L vs.
Conan Jennings (Northwestern) (23) W 31:07

(bye) (43) L vs.
David Jensen (Neb) (21) W 31:15

(bye) (45) L vs.
Joey Goodhart (drex) (14) W 32:18

(bye) (47) L vs.
Sach Elam (Missou) (17) W 32:12

(bye) (49) L vs.
Jale Gunning (Buff) (18) W 31:58

(bye) (51) L vs.
Chase Singletary (Ohio St) (13) W 31:00

(bye) (53) L vs.
Brian Andrews (Wyo) (22) W 31:17

(bye) (55) L vs.
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) W 32:25

(bye) (57) L vs.
Colin Lawler (Nc St) (26) W 32:27

(bye) (59) L vs.
Mason Parris (mich) (5) W 32:06

(bye) (61) L vs.
Cary Miller (app St) (30) W 30:48

(bye) (63) L vs.
Ben Sullivan (Army) (33) W 31:26

Haydn Maley (Stan) (32) 11 W vs.
Brandon Metz (Ndsu) (31) 5 L 00:07

Elimination 1

(bye) (34) L vs.
(bye) (63) W 23:21

(bye) (36) L vs.
(bye) (61) W 23:21

(bye) (38) L vs.
(bye) (59) W 23:21

(bye) (40) L vs.
(bye) (57) W 23:21

(bye) (42) L vs.
(bye) (55) W 23:21

(bye) (44) L vs.
(bye) (53) W 23:21

(bye) (46) L vs.
(bye) (51) W 23:21

(bye) (48) L vs.
(bye) (49) W 23:21

(bye) (50) L vs.
(bye) (47) W 23:21

(bye) (52) L vs.
(bye) (45) W 23:21

(bye) (54) L vs.
(bye) (43) W 23:21

(bye) (56) L vs.
(bye) (41) W 23:21

(bye) (58) L vs.
(bye) (39) W 23:21

(bye) (60) L vs.
(bye) (37) W 23:21

(bye) (62) L vs.
(bye) (35) W 23:21

(bye) (64) L vs.
Haydn Maley (Stan) (32) W 30:08

Winners 1

Aj Nevills (Fresno St) (25) 5 W vs.
Sam Stoll (iowa) (8) 4 L 00:25

Anthony Cassar (Penn St) (3) W vs.
Cary Miller (app St) (30) L 00:26

Brandon Metz (Ndsu) (31) 1 L vs.
Derek White (OK St) (2) 14 W 00:30

Chase Singletary (Ohio St) (13) 5 L vs.
Matt Stencel (Central Michigan) (20) 8 W 00:34

Conan Jennings (Northwestern) (23) 2 L vs.
Tate Ornndorf (utahv) (10) 3 W 00:37

David Jensen (Neb) (21) 4 L vs.
Matt Voss (George Mason) (12) 9 W 00:43

Demetrius Thomas (Pitt) (11) W vs.
Brian Andrews (Wyo) (22) L 00:43

Gable Steveson (Minn) (1) 15 W vs.
Ben Sullivan (Army) (33) L 00:50

Gannon Gremmel (Iowa St) (27) 1 L vs.
Amar Dhesi (Oregon St) (6) 9 W 00:26

Jeremy Sweany (Cornell) (15) W vs.
Jale Gunning (Buff) (18) L 00:29

Mason Parris (mich) (5) 2 L vs.
Christian Colucci (Rutgers) (28) 5 W 00:35

Sach Elam (Missou) (17) 2 L vs.
Billy Miller (Vtech) (16) 4 W 00:37

Thomas Haines (Lock Haven) (19) 5 W vs.
Joey Goodhart (drex) (14) 1 L 00:41

Trent Hilger (wisc (9) 10 W vs.
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) 3 L 00:46

Youssif Hemida (Maryland) (7) W vs.
Colin Lawler (Nc St) (26) L 00:45

Zack Parker (ohio) (29) 1 L vs.
Jordan Wood (Lehigh) (4) 7 W 00:50

Round 1

(bye) (35) L vs.
Cary Miller (app St) (30) W 23:21

(bye) (37) L vs.
Christian Colucci (Rutgers) (28) W 23:21

(bye) (39) L vs.
Colin Lawler (Nc St) (26) W 23:21

(bye) (41) L vs.
Cory Gilliland-Daniel (North Carolina) (24) W 23:21

(bye) (43) L vs.
Brian Andrews (Wyo) (22) W 23:21

(bye) (45) L vs.
Matt Stencel (Central Michigan) (20) W 23:21

(bye) (47) L vs.
Jale Gunning (Buff) (18) W 23:21

(bye) (49) L vs.
Billy Miller (Vtech) (16) W 23:21

(bye) (51) L vs.
Joey Goodhart (drex) (14) W 23:21

(bye) (53) L vs.
Matt Voss (George Mason) (12) W 23:21

(bye) (55) L vs.
Tate Ornndorf (utahv) (10) W 23:21

(bye) (57) L vs.
Sam Stoll (iowa) (8) W 23:21

(bye) (59) L vs.
Amar Dhesi (Oregon St) (6) W 23:21

(bye) (61) L vs.
Jordan Wood (Lehigh) (4) W 23:21

(bye) (63) L vs.
Derek White (OK St) (2) W 23:21

Aj Nevills (Fresno St) (25) W vs.
(bye) (40) L 23:21

Anthony Cassar (Penn St) (3) W vs.
(bye) (62) L 23:21

Ben Sullivan (Army) (33) 5 W vs.
Haydn Maley (Stan) (32) 3 L 04:35

Brandon Metz (Ndsu) (31) W vs.
(bye) (34) L 23:21

Chase Singletary (Ohio St) (13) W vs.
(bye) (52) L 23:21

Conan Jennings (Northwestern) (23) W vs.
(bye) (42) L 23:21

David Jensen (Neb) (21) W vs.
(bye) (44) L 23:21

Demetrius Thomas (Pitt) (11) W vs.
(bye) (54) L 23:21

Gable Steveson (Minn) (1) W vs.
(bye) (64) L 23:21

Gannon Gremmel (Iowa St) (27) W vs.
(bye) (38) L 23:21

Jeremy Sweany (Cornell) (15) W vs.
(bye) (50) L 23:21

Mason Parris (mich) (5) W vs.
(bye) (60) L 23:21

Sach Elam (Missou) (17) W vs.
(bye) (48) L 23:21

Thomas Haines (Lock Haven) (19) W vs.
(bye) (46) L 23:21

Trent Hilger (wisc (9) W vs.
(bye) (56) L 23:21

Youssif Hemida (Maryland) (7) W vs.
(bye) (58) L 23:21

Zack Parker (ohio) (29) W vs.
(bye) (36) L 23:21

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20