Kc TIMEOUT 3/4/2020

Updated 6:52am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Karen English & Dave Rider 14 // 61
(bye)
Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79
6
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46
(bye)
(bye)
Alan Groves & Keith Large 40 // 62
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57
(bye)
(bye)
Dan Deisher 4 // 60
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65
(bye)
(bye)
Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39
Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84
(bye)
(bye)
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
Janathan B & John Martin 37 // 80
(bye)
(bye)
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78
Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70
(bye)
(bye)
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21
1
Scott W & James Furlong 72 // 75
(bye)
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41
(bye)
Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53
5
Mike Wolford & Greg English 35 // 83
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
(bye)
(bye)
Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71
Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82
(bye)
(bye)
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28
(bye)
(bye)
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Derek Williams & Mike Howard 31 // 77
(bye)
(bye)
Louzon & Brad Butler 22 // 32
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
(bye)
(bye)
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
Cruz Herrera & Chico 54 // 69
(bye)
(bye)
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81
4
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59
(bye)
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67
Karen English & Dave Rider 14 // 61
A
6
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46
B
3
Alan Groves & Keith Large 40 // 62
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57
C
2
Dan Deisher 4 // 60
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65
D
3
Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39
Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84
E
2
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
Janathan B & John Martin 37 // 80
F
3
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78
Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70
G
5
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
Scott W & James Furlong 72 // 75
H
1
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41
I
5
Mike Wolford & Greg English 35 // 83
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
J
5
Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71
Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82
K
1
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28
L
2
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Derek Williams & Mike Howard 31 // 77
M
1
Louzon & Brad Butler 22 // 32
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
N
2
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
Cruz Herrera & Chico 54 // 69
O
4
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59
P
4
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
Q
5
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46
Dan Deisher 4 // 60
R
5
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
S
3
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
T
1
Scott W & James Furlong 72 // 75
Mike Wolford & Greg English 35 // 83
U
2
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
V
3
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Louzon & Brad Butler 22 // 32
W
4
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
X
4
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46
Y
4
Dan Deisher 4 // 60
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
Z
5
Scott W & James Furlong 72 // 75
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
AA
6
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
AB
4
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Dan Deisher 4 // 60
AC
4
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
AD
6
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Dan Deisher 4 // 60
AE
6
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Dan Deisher 4 // 60
6
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
6
Dan Deisher 4 // 60
Dan Deisher 4 // 60
(bye)
Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21
(bye)
(bye)
Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81
(bye)
Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79
P
5
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67
(bye)
O
Cruz Herrera & Chico 54 // 69
(bye)
N
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
(bye)
M
Derek Williams & Mike Howard 31 // 77
(bye)
L
Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28
(bye)
K
Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82
(bye)
J
Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71
Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21
I
6
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41
Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53
H
3
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
(bye)
G
Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70
(bye)
F
Janathan B & John Martin 37 // 80
(bye)
E
Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84
(bye)
D
Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39
(bye)
C
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57
(bye)
B
Alan Groves & Keith Large 40 // 62
Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81
A
3
Karen English & Dave Rider 14 // 61
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67
6
Cruz Herrera & Chico 54 // 69
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
4
Derek Williams & Mike Howard 31 // 77
Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28
5
Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82
Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71
6
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
2
Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70
Janathan B & John Martin 37 // 80
1
Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84
Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39
1
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57
Alan Groves & Keith Large 40 // 62
2
Karen English & Dave Rider 14 // 61
Cruz Herrera & Chico 54 // 69
T
2
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
S
4
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78
Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28
R
6
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41
Q
3
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
X
1
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59
Janathan B & John Martin 37 // 80
W
6
Louzon & Brad Butler 22 // 32
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57
V
4
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
Karen English & Dave Rider 14 // 61
U
1
Mike Wolford & Greg English 35 // 83
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
2
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65
1
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
5
Janathan B & John Martin 37 // 80
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
1
Mike Wolford & Greg English 35 // 83
Doug T & Larry Wissell.3 // 8
AB
3
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76
AA
1
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58
Z
5
Scott W & James Furlong 72 // 75
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
Y
2
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
5
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56
Scott W & James Furlong 72 // 75
2
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
AC
5
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64
Scott W & James Furlong 72 // 75
AD
3
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
6
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36
AE
5
Blake Minton & Mcknight 49 // 6
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36

1st

  Dan Deisher 4 // 60

2nd

  Brandon W & Wayne Howard 16 // 36

3rd

  Blake Minton & Mcknight 49 // 6

4th

  Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66

5th

  Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64

  Scott W & James Furlong 72 // 75

7th

  Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56

  Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50

9th

  Doug T & Larry Wissell.3 // 8

  ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76

  Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58

  Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46

13th

  Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68

  Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65

  Janathan B & John Martin 37 // 80

  Mike Wolford & Greg English 35 // 83

17th

  Cruz Herrera & Chico 54 // 69

  Mike Brown & Randy Wall 63 // 78

  Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28

  Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41

  Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59

  Louzon & Brad Butler 22 // 32

  Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57

  Karen English & Dave Rider 14 // 61

25th

  Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67

  Derek Williams & Mike Howard 31 // 77

  Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82

  Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71

  Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70

  Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84

  Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39

  Alan Groves & Keith Large 40 // 62

33th

  Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79

  Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21

  Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53

  Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81

Final - Match 2

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 L vs.
Dan Deisher 4 // 60 W 6 00:05

Final

Dan Deisher 4 // 60 L vs.
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W 6 19:06

Elimination Final

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W vs.
Blake Minton & Mcknight 49 // 6 L 5 14:19

Elimination Semi-final

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W vs.
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 L 6 14:37

Winners Final

Dan Deisher 4 // 60 W vs.
Blake Minton & Mcknight 49 // 6 L 6 19:10

Elimination 8

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W vs.
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64 L 5 18:10

Scott W & James Furlong 72 // 75 L vs.
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 W 3 11:47

Elimination 7

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W vs.
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56 L 5 23:00

Scott W & James Furlong 72 // 75 W vs.
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 L 2 13:37

Winners Semi-finals

Dan Deisher 4 // 60 W vs.
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64 L 4 19:38

Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 L vs.
Blake Minton & Mcknight 49 // 6 W 6 32:52

Elimination 6

Doug T & Larry Wissell.3 // 8 L vs.
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W 3 15:41

ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 L vs.
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56 W 1 11:06

Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 W vs.
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46 L 2 10:25

Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 L vs.
Scott W & James Furlong 72 // 75 W 5 11:55

Elimination 5

Doug T & Larry Wissell.3 // 8 W vs.
Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68 L 2 18:34

Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65 L vs.
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 W 1 15:37

Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 W vs.
Mike Wolford & Greg English 35 // 83 L 1 12:08

Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 W vs.
Janathan B & John Martin 37 // 80 L 5 14:17

Winners 3

Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 L vs.
Blake Minton & Mcknight 49 // 6 W 4 16:22

Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64 W vs.
Scott W & James Furlong 72 // 75 L 5 11:44

Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 W vs.
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56 L 6 24:18

Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46 L vs.
Dan Deisher 4 // 60 W 4 14:18

Elimination 4

Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57 L vs.
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 W 4 08:23

Cruz Herrera & Chico 54 // 69 L vs.
Doug T & Larry Wissell.3 // 8 W 2 17:22

Janathan B & John Martin 37 // 80 W vs.
Louzon & Brad Butler 22 // 32 L 6 17:34

Karen English & Dave Rider 14 // 61 L vs.
Mike Wolford & Greg English 35 // 83 W 1 13:12

Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41 L vs.
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 W 3 28:11

Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68 W vs.
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78 L 4 13:16

Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 W vs.
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59 L 1 16:44

Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28 L vs.
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65 W 6 17:25

Elimination 3

Alan Groves & Keith Large 40 // 62 L vs.
Karen English & Dave Rider 14 // 61 W 2 16:49

Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71 L vs.
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41 W 6 08:31

Janathan B & John Martin 37 // 80 W vs.
Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84 L 1 15:39

Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67 L vs.
Cruz Herrera & Chico 54 // 69 W 6 23:27

Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68 W vs.
Derek Williams & Mike Howard 31 // 77 L 4 17:32

Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39 L vs.
Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57 W 1 09:29

Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 W vs.
Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70 L 2 09:43

Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28 W vs.
Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82 L 5 07:53

Winners 2

Blake Minton & Mcknight 49 // 6 W vs.
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59 L 4 15:13

Dan Deisher 4 // 60 W vs.
Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65 L 5 19:57

Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64 W vs.
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78 L 3 18:36

Doug T & Larry Wissell.3 // 8 L vs.
Scott W & James Furlong 72 // 75 W 1 16:06

Louzon & Brad Butler 22 // 32 L vs.
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W 4 06:47

Mike Wolford & Greg English 35 // 83 L vs.
Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 W 2 17:45

ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 L vs.
Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46 W 5 22:16

Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 L vs.
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56 W 3 08:41

Elimination 2

Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53 L vs.
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 W 3 16:54

Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81 L vs.
Karen English & Dave Rider 14 // 61 W 3 12:22

Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21 L vs.
Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41 W 6 20:08

Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79 L vs.
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67 W 5 15:58

Winners 1

Bob Sullivan & Denny Elliott 7// 84 L vs.
Doug Mcclure & Tim Cesna 34 // 64 W 2 21:33

Brian Johnson & Cory Caldwell 27 // 57 L vs.
Dan Deisher 4 // 60 W 2 08:37

Cruz Herrera & Chico 54 // 69 L vs.
Blake Minton & Mcknight 49 // 6 W 4 18:37

Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59 W vs.
Jennifer H & Lowell Patterson 17 // 67 L 4 12:56

Derek Williams & Mike Howard 31 // 77 L vs.
Louzon & Brad Butler 22 // 32 W 1 15:27

Janathan B & John Martin 37 // 80 L vs.
Mike Brown & Randy Wall 63 // 78 W 3 16:30

Jim Culver & Jared Bunting 19 // 66 W vs.
Brad Wright & Colin Wargel 44 // 71 L 5 14:37

Karen English & Dave Rider 14 // 61 L vs.
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 W 6 20:20

Kathryn Martin & Carub Staves 20 // 41 L vs.
Mike Wolford & Greg English 35 // 83 W 5 10:27

Larry Rose & Jp Hobbs 43 // 82 L vs.
Todd Waddell & Kyle Garrard 29 // 50 W 1 08:27

Marcus Chalcraft & Rob Russell 11 // 68 L vs.
Brandon W & Wayne Howard 16 // 36 W 2 10:08

Matt Burnett & Tony Ostria 15 // 65 W vs.
Riley Painter & Danny Kennedy 30 // 39 L 3 15:15

Mike Watson & Kevin Reed 45 // 46 W vs.
Alan Groves & Keith Large 40 // 62 L 3 12:26

Sammy Dye & Scott Kurtz 48 // 70 L vs.
Doug T & Larry Wissell.3 // 8 W 5 13:54

Scott W & James Furlong 72 // 75 W vs.
Troy Catlin & Cody Nelson 12 // 58 L 1 15:38

Zach Schadler & Rob Tusin 25 // 28 L vs.
Chip Brown & Mike Harrrisonn 5// 56 W 2 18:16

Round 1

Chris Outlaw & Steve Jr 18 // 53 L vs.
Mike Wolford & Greg English 35 // 83 W 5 09:09

Jeff Maxim & Trevor Nelson 33 // 81 L vs.
Danny Powerrs & Stormy W 26 // 59 W 4 21:21

Sherry Brown & Jason Deno 2 // 21 L vs.
Scott W & James Furlong 72 // 75 W 1 15:12

Steve Duncan & Christian Newman 13 // 79 L vs.
ROGERG SULLIVAN & CL THOMAS 1 // 76 W 6 14:45

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20