ACO's Dollywood Cornhole Classic 2018

Updated 1:41pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Parker/Sorrells
Endsley/Cunningham
Buck/Norris
Ryon/Ryon
Anderson/Lyles
Miller/Miller
Dobbins/Dobbins
Lucas/Smith
Polson/Harkins
Fleming/Beeler
Whitehead/Donohoo
Court 1
Dennis/Blair
Austin/David
French/Bivens
Garrison/Oliver
Court 2
Clark/Clemons
Schaffer/Vonch
Jenkins/Haney
Dugger/Mcgee
Young/Young
Snyder/Ballenger
Stidem/Woodring
Lang/Slugantz
Baird/Freeman
Crawford/Maupin
Ryon/Giffen
Moore/Berrier
Court 1
Tryon/Whitehead
Hattie/Owl
Court 2
Langworthy/Giffin
Messer/Stevens
Langworthy/Geary
Parker/Sorrells
A
Court 1
Ryon/Ryon
Anderson/Lyles
B
Lucas/Smith
Polson/Harkins
C
Dennis/Blair
French/Bivens
D
Garrison/Oliver
Schaffer/Vonch
E
Court 2
Dugger/Mcgee
Snyder/Ballenger
F
Lang/Slugantz
Crawford/Maupin
G
Court 1
Tryon/Whitehead
Langworthy/Giffin
H
Langworthy/Geary
Parker/Sorrells
I
Lucas/Smith
Dennis/Blair
J
Court 1
Garrison/Oliver
Schaffer/Vonch
K
Lang/Slugantz
Crawford/Maupin
L
Court 2
Langworthy/Geary
Parker/Sorrells
M
Court 2
Dennis/Blair
Lang/Slugantz
N
Court 1
Langworthy/Geary
Dennis/Blair
O
Court 2
Langworthy/Geary
Langworthy/Geary
Court 1
Dennis/Blair
Langworthy/Geary
Endsley/Cunningham
Buck/Norris
Miller/Miller
Dobbins/Dobbins
Fleming/Beeler
Whitehead/Donohoo
Austin/David
Court 2
Clark/Clemons
Jenkins/Haney
Young/Young
Stidem/Woodring
Baird/Freeman
Ryon/Giffen
Moore/Berrier
Hattie/Owl
Messer/Stevens
Buck/Norris
H
Langworthy/Giffin
Dobbins/Dobbins
G
Tryon/Whitehead
Whitehead/Donohoo
F
Snyder/Ballenger
Clark/Clemons
E
Dugger/Mcgee
Jenkins/Haney
D
French/Bivens
Baird/Freeman
C
Polson/Harkins
Moore/Berrier
B
Anderson/Lyles
Messer/Stevens
A
Ryon/Ryon
Langworthy/Giffin
Tryon/Whitehead
Whitehead/Donohoo
Dugger/Mcgee
Jenkins/Haney
Baird/Freeman
Moore/Berrier
Ryon/Ryon
Tryon/Whitehead
J
Garrison/Oliver
Dugger/Mcgee
I
Court 2
Lucas/Smith
Jenkins/Haney
L
Court 1
Crawford/Maupin
Ryon/Ryon
K
Schaffer/Vonch
Garrison/Oliver
Lucas/Smith
Crawford/Maupin
Schaffer/Vonch
Lucas/Smith
N
Court 1
Lang/Slugantz
Schaffer/Vonch
M
Court 2
Parker/Sorrells
Lang/Slugantz
Court 1
Parker/Sorrells
Parker/Sorrells
O
Court 1
Dennis/Blair
Dennis/Blair

1st

  Langworthy/Geary

2nd

  Dennis/Blair

3rd

  Parker/Sorrells

4th

  Lang/Slugantz

5th

  Lucas/Smith

  Schaffer/Vonch

7th

  Garrison/Oliver

  Crawford/Maupin

9th

  Tryon/Whitehead

  Dugger/Mcgee

  Jenkins/Haney

  Ryon/Ryon

13th

  Langworthy/Giffin

  Whitehead/Donohoo

  Baird/Freeman

  Moore/Berrier

17th

  Buck/Norris

  Dobbins/Dobbins

  Snyder/Ballenger

  Clark/Clemons

  French/Bivens

  Polson/Harkins

  Anderson/Lyles

  Messer/Stevens

25th

  Endsley/Cunningham

  Miller/Miller

  Fleming/Beeler

  Austin/David

  Young/Young

  Stidem/Woodring

  Ryon/Giffen

  Hattie/Owl

Final

Langworthy/Geary W vs.
Dennis/Blair L Court 1 26:00

Elimination Final

Parker/Sorrells L vs.
Dennis/Blair W Court 1 29:48

Elimination Semi-final

Lang/Slugantz L vs.
Parker/Sorrells W Court 1 16:36

Winners Final

Dennis/Blair L vs.
Langworthy/Geary W Court 2 21:00

Elimination 6

Lucas/Smith L vs.
Lang/Slugantz W Court 1 27:59

Schaffer/Vonch L vs.
Parker/Sorrells W Court 2 22:11

Elimination 5

Crawford/Maupin L vs.
Schaffer/Vonch W 13:33

Garrison/Oliver L vs.
Lucas/Smith W 20:21

Winners Semi-finals

Lang/Slugantz L vs.
Langworthy/Geary W Court 1 17:44

Parker/Sorrells L vs.
Dennis/Blair W Court 2 16:32

Elimination 4

Dugger/Mcgee L vs.
Lucas/Smith W Court 2 20:24

Jenkins/Haney L vs.
Crawford/Maupin W Court 1 18:04

Ryon/Ryon L vs.
Schaffer/Vonch W 07:04

Tryon/Whitehead L vs.
Garrison/Oliver W 15:30

Elimination 3

Jenkins/Haney W vs.
Baird/Freeman L 14:15

Langworthy/Giffin L vs.
Tryon/Whitehead W 22:08

Moore/Berrier L vs.
Ryon/Ryon W 16:34

Whitehead/Donohoo L vs.
Dugger/Mcgee W 13:15

Winners 2

Crawford/Maupin L vs.
Langworthy/Geary W Court 2 19:58

Dennis/Blair W vs.
Garrison/Oliver L Court 1 21:57

Parker/Sorrells W vs.
Lucas/Smith L 17:23

Schaffer/Vonch L vs.
Lang/Slugantz W 18:07

Elimination 2

Baird/Freeman W vs.
Polson/Harkins L 12:41

Buck/Norris L vs.
Langworthy/Giffin W 11:27

Clark/Clemons L vs.
Dugger/Mcgee W 09:43

Dobbins/Dobbins L vs.
Tryon/Whitehead W 10:53

Jenkins/Haney W vs.
French/Bivens L 13:32

Messer/Stevens L vs.
Ryon/Ryon W 17:44

Moore/Berrier W vs.
Anderson/Lyles L 13:43

Whitehead/Donohoo W vs.
Snyder/Ballenger L 09:54

Elimination 1

Austin/David L vs.
Clark/Clemons W Court 2 08:57

Endsley/Cunningham L vs.
Buck/Norris W 10:43

Fleming/Beeler L vs.
Whitehead/Donohoo W 07:24

Hattie/Owl L vs.
Messer/Stevens W 10:01

Jenkins/Haney W vs.
Young/Young L 11:16

Miller/Miller L vs.
Dobbins/Dobbins W 16:02

Ryon/Giffen L vs.
Moore/Berrier W 09:51

Stidem/Woodring L vs.
Baird/Freeman W 15:20

Winners 1

Anderson/Lyles L vs.
Lucas/Smith W 11:12

Crawford/Maupin W vs.
Tryon/Whitehead L Court 1 14:18

French/Bivens L vs.
Garrison/Oliver W 11:41

Langworthy/Giffin L vs.
Langworthy/Geary W 12:22

Parker/Sorrells W vs.
Ryon/Ryon L Court 1 14:55

Polson/Harkins L vs.
Dennis/Blair W 15:38

Schaffer/Vonch W vs.
Dugger/Mcgee L Court 2 21:57

Snyder/Ballenger L vs.
Lang/Slugantz W 15:14

Round 1

Anderson/Lyles W vs.
Miller/Miller L 08:50

Austin/David L vs.
French/Bivens W 12:12

Buck/Norris L vs.
Ryon/Ryon W 14:37

Crawford/Maupin W vs.
Ryon/Giffen L 15:25

Dobbins/Dobbins L vs.
Lucas/Smith W 31:56

Dugger/Mcgee W vs.
Young/Young L 14:06

Garrison/Oliver W vs.
Clark/Clemons L Court 2 19:55

Hattie/Owl L vs.
Langworthy/Giffin W Court 2 12:59

Lang/Slugantz W vs.
Baird/Freeman L 18:13

Messer/Stevens L vs.
Langworthy/Geary W 12:16

Moore/Berrier L vs.
Tryon/Whitehead W Court 1 15:30

Parker/Sorrells W vs.
Endsley/Cunningham L 09:10

Polson/Harkins W vs.
Fleming/Beeler L 14:53

Schaffer/Vonch W vs.
Jenkins/Haney L 20:38

Snyder/Ballenger W vs.
Stidem/Woodring L 16:13

Whitehead/Donohoo L vs.
Dennis/Blair W Court 1 12:35

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20