Clifton Forge ACO Regional Singles 1-12-2020 White

Updated 6:53am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Mike Wolters (1)
(bye) (32)
Susannah Bordias (17)
Board 5
Darren Chesnut (16)
Bobby Broughman (9)
(bye) (24)
(bye) (25)
Justin Gibson (8)
Chicken (5)
(bye) (28)
(bye) (21)
Troy Riley (12)
Craig Arbagast Sr (13)
(bye) (20)
(bye) (29)
Tony Shifflett (4)
David Helmintoller (3)
(bye) (30)
Stephen Chesnut (19)
Board 6
Garron Hart (14)
Earl Kent (11)
(bye) (22)
(bye) (27)
Third Heighter (6)
Katie Broughman (7)
(bye) (26)
(bye) (23)
Joseph Zadlo (10)
Ashtyn Chesnut (15)
Board 6
Heather Mattox (18)
(bye) (31)
Paula Stevens (2)
Mike Wolters (1)
A
Board 4
Susannah Bordias (17)
Bobby Broughman (9)
B
Board 7
Justin Gibson (8)
Chicken (5)
C
Board 6
Troy Riley (12)
Craig Arbagast Sr (13)
D
Board 4
Tony Shifflett (4)
David Helmintoller (3)
E
Board 4
Garron Hart (14)
Earl Kent (11)
F
Board 7
Third Heighter (6)
Katie Broughman (7)
G
Board 6
Joseph Zadlo (10)
Heather Mattox (18)
H
Board 5
Paula Stevens (2)
Mike Wolters (1)
I
Board 5
Justin Gibson (8)
Chicken (5)
J
Board 7
Tony Shifflett (4)
David Helmintoller (3)
K
Board 5
Earl Kent (11)
Katie Broughman (7)
L
Board 7
Paula Stevens (2)
Mike Wolters (1)
M
Board 6
Tony Shifflett (4)
David Helmintoller (3)
N
Board 6
Paula Stevens (2)
Mike Wolters (1)
O
Board 6
Paula Stevens (2)
Mike Wolters (1)
Board 7
Paula Stevens (2)
Paula Stevens (2)
Board 4
Mike Wolters (1)
Paula Stevens (2)
(bye) (32)
Darren Chesnut (16)
(bye) (24)
(bye) (25)
(bye) (28)
(bye) (21)
(bye) (20)
(bye) (29)
(bye) (30)
Stephen Chesnut (19)
(bye) (22)
(bye) (27)
(bye) (26)
(bye) (23)
Ashtyn Chesnut (15)
(bye) (31)
Darren Chesnut (16)
H
Board 5
Heather Mattox (18)
(bye) (25)
G
Joseph Zadlo (10)
(bye) (21)
F
Third Heighter (6)
(bye) (29)
E
Garron Hart (14)
Stephen Chesnut (19)
D
Board 7
Craig Arbagast Sr (13)
(bye) (27)
C
Troy Riley (12)
(bye) (23)
B
Bobby Broughman (9)
Ashtyn Chesnut (15)
A
Board 4
Susannah Bordias (17)
Heather Mattox (18)
Board 6
Joseph Zadlo (10)
Third Heighter (6)
Board 4
Garron Hart (14)
Craig Arbagast Sr (13)
Board 7
Troy Riley (12)
Bobby Broughman (9)
Board 5
Susannah Bordias (17)
Joseph Zadlo (10)
J
Board 4
Chicken (5)
Third Heighter (6)
I
Board 5
Justin Gibson (8)
Troy Riley (12)
L
Board 7
Katie Broughman (7)
Bobby Broughman (9)
K
Board 4
Earl Kent (11)
Chicken (5)
Board 5
Justin Gibson (8)
Katie Broughman (7)
Board 4
Earl Kent (11)
Chicken (5)
N
Board 7
David Helmintoller (3)
Earl Kent (11)
M
Board 5
Tony Shifflett (4)
David Helmintoller (3)
Board 7
Tony Shifflett (4)
Tony Shifflett (4)
O
Board 4
Paula Stevens (2)
Paula Stevens (2)

1st

  Paula Stevens (2)

2nd

  Mike Wolters (1)

3rd

  Tony Shifflett (4)

4th

  David Helmintoller (3)

5th

  Chicken (5)

  Earl Kent (11)

7th

  Justin Gibson (8)

  Katie Broughman (7)

9th

  Joseph Zadlo (10)

  Third Heighter (6)

  Troy Riley (12)

  Bobby Broughman (9)

13th

  Heather Mattox (18)

  Garron Hart (14)

  Craig Arbagast Sr (13)

  Susannah Bordias (17)

17th

  Darren Chesnut (16)

  (bye) (25)

  (bye) (21)

  (bye) (29)

  Stephen Chesnut (19)

  (bye) (27)

  (bye) (23)

  Ashtyn Chesnut (15)

25th

  (bye) (32)

  (bye) (24)

  (bye) (28)

  (bye) (20)

  (bye) (30)

  (bye) (22)

  (bye) (26)

  (bye) (31)

Final - Match 2

Paula Stevens (2) W vs.
Mike Wolters (1) L Board 4 00:04

Final

Mike Wolters (1) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 7 03:14:59

Elimination Final

Tony Shifflett (4) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 4 44:54

Elimination Semi-final

David Helmintoller (3) L vs.
Tony Shifflett (4) W Board 7 13:31

Winners Final

Mike Wolters (1) W vs.
Paula Stevens (2) L Board 6 29:11

Elimination 6

Chicken (5) L vs.
David Helmintoller (3) W Board 7 12:25

Earl Kent (11) L vs.
Tony Shifflett (4) W Board 5 14:47

Elimination 5

Chicken (5) W vs.
Justin Gibson (8) L Board 5 13:09

Katie Broughman (7) L vs.
Earl Kent (11) W Board 4 07:04

Winners Semi-finals

David Helmintoller (3) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 6 14:55

Mike Wolters (1) W vs.
Tony Shifflett (4) L Board 6 32:24

Elimination 4

Bobby Broughman (9) L vs.
Earl Kent (11) W Board 4 08:17

Joseph Zadlo (10) L vs.
Chicken (5) W Board 4 16:45

Third Heighter (6) L vs.
Justin Gibson (8) W Board 5 10:49

Troy Riley (12) L vs.
Katie Broughman (7) W Board 7 22:52

Elimination 3

Bobby Broughman (9) W vs.
Susannah Bordias (17) L Board 5 16:10

Craig Arbagast Sr (13) L vs.
Troy Riley (12) W Board 7 20:28

Heather Mattox (18) L vs.
Joseph Zadlo (10) W Board 6 11:48

Third Heighter (6) W vs.
Garron Hart (14) L Board 4 12:49

Winners 2

Chicken (5) L vs.
Tony Shifflett (4) W Board 7 18:04

David Helmintoller (3) W vs.
Earl Kent (11) L Board 5 17:10

Katie Broughman (7) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 7 13:48

Mike Wolters (1) W vs.
Justin Gibson (8) L Board 5 11:50

Elimination 2

(bye) (21) L vs.
Third Heighter (6) W 57:48

(bye) (23) L vs.
Bobby Broughman (9) W 48:56

(bye) (25) L vs.
Joseph Zadlo (10) W 08:12

(bye) (27) L vs.
Troy Riley (12) W 51:47

(bye) (29) L vs.
Garron Hart (14) W 47:09

Ashtyn Chesnut (15) L vs.
Susannah Bordias (17) W Board 4 11:30

Darren Chesnut (16) L vs.
Heather Mattox (18) W Board 5 06:49

Stephen Chesnut (19) L vs.
Craig Arbagast Sr (13) W Board 7 15:26

Elimination 1

(bye) (20) L vs.
(bye) (29) W 18:45

(bye) (22) L vs.
(bye) (27) W 18:45

(bye) (24) L vs.
(bye) (25) W 18:45

(bye) (26) L vs.
(bye) (23) W 18:45

(bye) (28) L vs.
(bye) (21) W 18:45

(bye) (30) L vs.
Stephen Chesnut (19) W 21:25

(bye) (32) L vs.
Darren Chesnut (16) W 40:13

Ashtyn Chesnut (15) W vs.
(bye) (31) L 37:15

Winners 1

Bobby Broughman (9) L vs.
Justin Gibson (8) W Board 7 18:37

Chicken (5) W vs.
Troy Riley (12) L Board 6 14:27

Craig Arbagast Sr (13) L vs.
Tony Shifflett (4) W Board 4 09:45

David Helmintoller (3) W vs.
Garron Hart (14) L Board 4 21:48

Earl Kent (11) W vs.
Third Heighter (6) L Board 7 08:15

Heather Mattox (18) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 5 10:55

Katie Broughman (7) W vs.
Joseph Zadlo (10) L Board 6 10:16

Mike Wolters (1) W vs.
Susannah Bordias (17) L Board 4 09:09

Round 1

(bye) (21) L vs.
Troy Riley (12) W 18:45

(bye) (23) L vs.
Joseph Zadlo (10) W 18:45

(bye) (25) L vs.
Justin Gibson (8) W 18:45

(bye) (27) L vs.
Third Heighter (6) W 18:45

(bye) (29) L vs.
Tony Shifflett (4) W 18:45

(bye) (31) L vs.
Paula Stevens (2) W 18:45

Ashtyn Chesnut (15) L vs.
Heather Mattox (18) W Board 6 07:16

Bobby Broughman (9) W vs.
(bye) (24) L 18:45

Chicken (5) W vs.
(bye) (28) L 18:45

Craig Arbagast Sr (13) W vs.
(bye) (20) L 18:45

David Helmintoller (3) W vs.
(bye) (30) L 18:45

Earl Kent (11) W vs.
(bye) (22) L 18:45

Katie Broughman (7) W vs.
(bye) (26) L 18:45

Mike Wolters (1) W vs.
(bye) (32) L 18:45

Stephen Chesnut (19) L vs.
Garron Hart (14) W Board 6 13:10

Susannah Bordias (17) W vs.
Darren Chesnut (16) L Board 5 11:09

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20