Portland Pinbrawl XIII Finals

Updated 1:23am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Dustin Goldbarg
Pirates of the Caribbean
Jeff Monroe
Jaran Jones
Funhouse
Kevin Coffey
Matt Walton
Dr. Dude
Stephanie Davidson
Jonathan Illig
The Walking Dead
Vincent Poudrier
Nate Tayloe
Tales of the Arabian Nights
Mike Smith PDX
Sunni Williams
Total Nuclear Annihilation
Dana Valatka
Ashlee von Buttlar
The Addams Family
Maka Honig
Nathan Stellhorn
Judge Dredd
Evan Amano
Ken Martin
Pabst Can Crusher
Paul Robertson
Josh Campoverde
Black Knight
James Adamson
Andy Cobb
Deadpool
Mike Villarreal
Louise Wagensonner
Dr. Dude
Scott Benoit
Nicolette Biskamp
Black Knight 2000
Jason Galginaitis
Travis Maisch
Junk Yard
Sean Irby
Tom Walsh WA
Bram Stoker's Dracula
Brandon Bras
Jeff Dillaman
Teenage Mutant Ninja Turtles
Erik Graciosa
Dustin Goldbarg
W2-1
Black Knight 2000
Kevin Coffey
Matt Walton
W2-2
Pirates of the Caribbean
Vincent Poudrier
Mike Smith PDX
W2-3
Black Knight
Dana Valatka
Maka Honig
W2-4
Pabst Can Crusher
Evan Amano
Ken Martin
W2-5
Attack From Mars
James Adamson
Andy Cobb
W2-6
The Walking Dead
Scott Benoit
Jason Galginaitis
W2-7
Total Nuclear Annihilation
Sean Irby
Tom Walsh WA
W2-8
Total Nuclear Annihilation
Jeff Dillaman
Kevin Coffey
W3-1
Teenage Mutant Ninja Turtles
Matt Walton
Mike Smith PDX
W3-2
Junk Yard
Evan Amano
James Adamson
W3-3
Dr. Dude
Andy Cobb
Jason Galginaitis
W3-4
Deadpool
Tom Walsh WA
Matt Walton
W4-1
Deadpool
Evan Amano
James Adamson
W4-2
Tales of the Arabian Nights
Jason Galginaitis
Matt Walton
W5-1
Attack From Mars
Jason Galginaitis
Matt Walton
Monster Bash
Jason Galginaitis
Jason Galginaitis
Monster Bash
Matt Walton
Matt Walton
Jeff Monroe
Dr. Dude
Jaran Jones
Stephanie Davidson
Teenage Mutant Ninja Turtles
Jonathan Illig
Nate Tayloe
Funhouse
Sunni Williams
Ashlee von Buttlar
Deadpool
Nathan Stellhorn
Paul Robertson
Junk Yard
Josh Campoverde
Mike Villarreal
Bram Stoker's Dracula
Louise Wagensonner
Nicolette Biskamp
Black Knight
Travis Maisch
Brandon Bras
Tales of the Arabian Nights
Erik Graciosa
Jeff Monroe
W2-8
Bram Stoker's Dracula
Jeff Dillaman
Jonathan Illig
W2-7
Pirates of the Caribbean
Sean Irby
Sunni Williams
W2-6
The Addams Family
Scott Benoit
Nathan Stellhorn
W2-5
Junk Yard
Ken Martin
Josh Campoverde
W2-4
Funhouse
Maka Honig
Louise Wagensonner
W2-3
Tales of the Arabian Nights
Dana Valatka
Travis Maisch
W2-2
Pabst Can Crusher
Vincent Poudrier
Erik Graciosa
W2-1
Total Nuclear Annihilation
Dustin Goldbarg
Jeff Dillaman
Funhouse
Sean Irby
Scott Benoit
Black Knight 2000
Ken Martin
Josh Campoverde
The Walking Dead
Louise Wagensonner
Vincent Poudrier
Deadpool
Dustin Goldbarg
Jeff Dillaman
W3-2
Attack From Mars
Mike Smith PDX
Scott Benoit
W3-1
Pirates of the Caribbean
Kevin Coffey
Louise Wagensonner
W3-4
The Addams Family
Tom Walsh WA
Dustin Goldbarg
W3-3
Teenage Mutant Ninja Turtles
Andy Cobb
Mike Smith PDX
Teenage Mutant Ninja Turtles
Scott Benoit
Tom Walsh WA
Tales of the Arabian Nights
Dustin Goldbarg
Scott Benoit
W4-2
Bram Stoker's Dracula
James Adamson
Tom Walsh WA
W4-1
The Walking Dead
Evan Amano
James Adamson
Pirates of the Caribbean
Evan Amano
James Adamson
W5-1
Junk Yard
Jason Galginaitis
Jason Galginaitis

1st

  Matt Walton

2nd

  Jason Galginaitis

3rd

  James Adamson

4th

  Evan Amano

5th

  Scott Benoit

  Tom Walsh WA

7th

  Mike Smith PDX

  Dustin Goldbarg

9th

  Jeff Dillaman

  Kevin Coffey

  Louise Wagensonner

  Andy Cobb

13th

  Sean Irby

  Ken Martin

  Josh Campoverde

  Vincent Poudrier

17th

  Jeff Monroe

  Jonathan Illig

  Sunni Williams

  Nathan Stellhorn

  Maka Honig

  Dana Valatka

  Travis Maisch

  Erik Graciosa

25th

  Jaran Jones

  Stephanie Davidson

  Nate Tayloe

  Ashlee von Buttlar

  Paul Robertson

  Mike Villarreal

  Nicolette Biskamp

  Brandon Bras

Final - Match 2

Jason Galginaitis L vs.
Matt Walton W Monster Bash 25:16

Final

Matt Walton L vs.
Jason Galginaitis W Monster Bash 24:22

Elimination Final

James Adamson L vs.
Jason Galginaitis W Junk Yard 26:47

Elimination Semi-final

James Adamson W vs.
Evan Amano L Pirates of the Caribbean 27:42

Winners Final

Matt Walton W vs.
Jason Galginaitis L Attack From Mars 21:38

Elimination 6

Scott Benoit L vs.
James Adamson W Bram Stoker's Dracula 36:56

Tom Walsh WA L vs.
Evan Amano W The Walking Dead 35:23

Elimination 5

Mike Smith PDX L vs.
Scott Benoit W Teenage Mutant Ninja Turtles 51:13

Tom Walsh WA W vs.
Dustin Goldbarg L Tales of the Arabian Nights 31:51

Winners Semi-finals

James Adamson L vs.
Jason Galginaitis W Tales of the Arabian Nights 32:23

Matt Walton W vs.
Evan Amano L Deadpool 52:01

Elimination 4

Dustin Goldbarg W vs.
Andy Cobb L Teenage Mutant Ninja Turtles 33:54

Jeff Dillaman L vs.
Mike Smith PDX W Attack From Mars 28:36

Louise Wagensonner L vs.
Tom Walsh WA W The Addams Family 27:19

Scott Benoit W vs.
Kevin Coffey L Pirates of the Caribbean 58:59

Elimination 3

Jeff Dillaman W vs.
Sean Irby L Funhouse 38:27

Josh Campoverde L vs.
Louise Wagensonner W The Walking Dead 21:05

Scott Benoit W vs.
Ken Martin L Black Knight 2000 01:17:31

Vincent Poudrier L vs.
Dustin Goldbarg W Deadpool 58:52

Winners 2

James Adamson W vs.
Andy Cobb L Dr. Dude 12:24

Jason Galginaitis W vs.
Tom Walsh WA L Deadpool 27:34

Kevin Coffey L vs.
Matt Walton W Teenage Mutant Ninja Turtles 47:58

Mike Smith PDX L vs.
Evan Amano W Junk Yard 21:52

Elimination 2

Erik Graciosa L vs.
Dustin Goldbarg W Total Nuclear Annihilation 42:51

Jeff Monroe L vs.
Jeff Dillaman W Bram Stoker's Dracula 19:16

Jonathan Illig L vs.
Sean Irby W Pirates of the Caribbean 42:40

Josh Campoverde W vs.
Maka Honig L Funhouse 24:34

Louise Wagensonner W vs.
Dana Valatka L Tales of the Arabian Nights 31:29

Nathan Stellhorn L vs.
Ken Martin W Junk Yard 38:17

Sunni Williams L vs.
Scott Benoit W The Addams Family 32:28

Travis Maisch L vs.
Vincent Poudrier W Pabst Can Crusher 18:41

Elimination 1

Ashlee von Buttlar L vs.
Nathan Stellhorn W Deadpool 28:36

Brandon Bras L vs.
Erik Graciosa W Tales of the Arabian Nights 24:49

Jeff Monroe W vs.
Jaran Jones L Dr. Dude 23:49

Mike Villarreal L vs.
Louise Wagensonner W Bram Stoker's Dracula 19:53

Nate Tayloe L vs.
Sunni Williams W Funhouse 27:12

Nicolette Biskamp L vs.
Travis Maisch W Black Knight 20:52

Paul Robertson L vs.
Josh Campoverde W Junk Yard 34:46

Stephanie Davidson L vs.
Jonathan Illig W Teenage Mutant Ninja Turtles 29:21

Winners 1

Andy Cobb W vs.
Scott Benoit L The Walking Dead 52:28

Dustin Goldbarg L vs.
Kevin Coffey W Black Knight 2000 57:10

Jason Galginaitis W vs.
Sean Irby L Total Nuclear Annihilation 31:54

Ken Martin L vs.
James Adamson W Attack From Mars 01:12:03

Maka Honig L vs.
Evan Amano W Pabst Can Crusher 19:45

Matt Walton W vs.
Vincent Poudrier L Pirates of the Caribbean 43:26

Mike Smith PDX W vs.
Dana Valatka L Black Knight 16:12

Tom Walsh WA W vs.
Jeff Dillaman L Total Nuclear Annihilation 22:42

Round 1

Andy Cobb W vs.
Mike Villarreal L Deadpool 37:11

Ashlee von Buttlar L vs.
Maka Honig W The Addams Family 25:45

Dustin Goldbarg W vs.
Jeff Monroe L Pirates of the Caribbean 50:13

Jaran Jones L vs.
Kevin Coffey W Funhouse 37:39

Jeff Dillaman W vs.
Erik Graciosa L Teenage Mutant Ninja Turtles 42:37

Jonathan Illig L vs.
Vincent Poudrier W The Walking Dead 45:58

Josh Campoverde L vs.
James Adamson W Black Knight 18:24

Ken Martin W vs.
Paul Robertson L Pabst Can Crusher 28:09

Louise Wagensonner L vs.
Scott Benoit W Dr. Dude 46:50

Matt Walton W vs.
Stephanie Davidson L Dr. Dude 25:15

Nate Tayloe L vs.
Mike Smith PDX W Tales of the Arabian Nights 37:33

Nathan Stellhorn L vs.
Evan Amano W Judge Dredd 37:30

Nicolette Biskamp L vs.
Jason Galginaitis W Black Knight 2000 51:46

Sunni Williams L vs.
Dana Valatka W Total Nuclear Annihilation 37:22

Tom Walsh WA W vs.
Brandon Bras L Bram Stoker's Dracula 25:08

Travis Maisch L vs.
Sean Irby W Junk Yard 25:56

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20