Leviathan 1

Updated 3:50pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Nathan Ahrendt (Ganondorf)
(bye)
Joey Schweitzer (Lucas)
Right Stage
Andrew Richmond (Donkey Kong) 2
Manny Dewsbury (Isabelle)
Left Stage
Dakoda Huber (Lucas) 2
Drew Kauzlaric (Pikachu) 2
Right Stage
Calvin Tan (R.O.B.)
Brayden Collie (Wolf) 2
Left Stage
Francisco Mejia (Ness) 1
Calvin Bergen (Simon)
Right Stage
Isaac Derksen (Simon) 2
Kyle Martins (Luigi)
Right Stage
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 2
(bye)
Jackson Vanderveen (Mewtwo)
Deryk Kirchner (Corrin) 1
Main Stage
Manuel Sosa (Lucas) 2
Jose Javier (Shiek)
Main Stage
Jared Martens (Inkling) 2
Jacob Chisholm (Snake) 1
Main Stage
Sam Corbett (Dark Samus) 2
Nate Lieuwen (Corrin)
Right Stage
Alex Macdonald (Greninja) 2
Peter Mittermaier (Cloud) 1
Main Stage
Matt Magaw (Lucas) 2
Logan Betsworth (Cloud) 1
Left Stage
Ariel Chihan (Cloud) 2
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
Left Stage
Alex Pernsteiner (Olimar) 1
(bye)
John Goudy (Marth)
Nathan Ahrendt (Ganondorf)
A
Main Stage
Andrew Richmond (Donkey Kong) 2
Dakoda Huber (Lucas) 2
B
Main Stage
Drew Kauzlaric (Pikachu)
Brayden Collie (Wolf) 2
C
Main Stage
Isaac Derksen (Simon)
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 2
D
Left Stage
Jackson Vanderveen (Mewtwo)
Manuel Sosa (Lucas)
E
Left Stage
Jared Martens (Inkling) 2
Sam Corbett (Dark Samus) 1
F
Right Stage
Alex Macdonald (Greninja) 2
Matt Magaw (Lucas) 1
G
Right Stage
Ariel Chihan (Cloud) 2
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
H
Right Stage
John Goudy (Marth)
Andrew Richmond (Donkey Kong) 2
I
Right Stage
Dakoda Huber (Lucas)
Brayden Collie (Wolf) 2
J
Right Stage
Chasyn Enns (Pokémon Trainer)
Jared Martens (Inkling) 2
K
Left Stage
Alex Macdonald (Greninja) 1
Ariel Chihan (Cloud)
L
Main Stage
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
Andrew Richmond (Donkey Kong) 3
M
Main Stage
Brayden Collie (Wolf)
Jared Martens (Inkling) 3
N
Main Stage
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
Andrew Richmond (Donkey Kong) 3
O
Left Stage
Jared Martens (Inkling)
Andrew Richmond (Donkey Kong) 3
Right Stage
Jared Martens (Inkling)
Andrew Richmond (Donkey Kong)
(bye)
Joey Schweitzer (Lucas)
Manny Dewsbury (Isabelle) 1
Main Stage
Calvin Tan (R.O.B.) 2
Francisco Mejia (Ness) 2
Main Stage
Calvin Bergen (Simon)
Kyle Martins (Luigi)
(bye)
Deryk Kirchner (Corrin) 2
Left Stage
Jose Javier (Shiek)
Jacob Chisholm (Snake) 2
Left Stage
Nate Lieuwen (Corrin)
Peter Mittermaier (Cloud) 2
Right Stage
Logan Betsworth (Cloud) 1
Alex Pernsteiner (Olimar)
(bye)
Joey Schweitzer (Lucas) 2
H
Left Stage
John Goudy (Marth)
Calvin Tan (R.O.B.)
G
Left Stage
Matt Magaw (Lucas) 2
Francisco Mejia (Ness)
F
Right Stage
Sam Corbett (Dark Samus)
Kyle Martins (Luigi)
E
Right Stage
Manuel Sosa (Lucas)
Deryk Kirchner (Corrin)
D
Main Stage
Jackson Vanderveen (Mewtwo) 2
Jacob Chisholm (Snake) 2
C
Main Stage
Isaac Derksen (Simon)
Peter Mittermaier (Cloud) 2
B
Left Stage
Drew Kauzlaric (Pikachu) 1
Alex Pernsteiner (Olimar)
A
Right Stage
Nathan Ahrendt (Ganondorf) 2
Joey Schweitzer (Lucas)
Main Stage
Matt Magaw (Lucas) 2
Francisco Mejia (Ness) 2
Left Stage
Manuel Sosa (Lucas)
Jackson Vanderveen (Mewtwo)
Right Stage
Jacob Chisholm (Snake) 2
Peter Mittermaier (Cloud) 2
Main Stage
Nathan Ahrendt (Ganondorf) 1
Matt Magaw (Lucas) 2
J
Left Stage
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 1
Francisco Mejia (Ness)
I
Right Stage
Dakoda Huber (Lucas) 2
Jacob Chisholm (Snake) 2
L
Right Stage
Ariel Chihan (Cloud)
Peter Mittermaier (Cloud)
K
Left Stage
Alex Macdonald (Greninja) 2
Matt Magaw (Lucas)
Left Stage
Dakoda Huber (Lucas) 2
Jacob Chisholm (Snake)
Right Stage
Alex Macdonald (Greninja) 2
Dakoda Huber (Lucas) 1
N
Main Stage
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
Alex Macdonald (Greninja)
M
Right Stage
Brayden Collie (Wolf)
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2
Main Stage
Alex Macdonald (Greninja)
Sam Rosenau (Captain Falcon)
O
Right Stage
Jared Martens (Inkling) 3
Jared Martens (Inkling)

1st

  Andrew Richmond (Donkey Kong)

2nd

  Jared Martens (Inkling)

3rd

  Sam Rosenau (Captain Falcon)

4th

  Alex Macdonald (Greninja)

5th

  Dakoda Huber (Lucas)

  Brayden Collie (Wolf)

7th

  Matt Magaw (Lucas)

  Jacob Chisholm (Snake)

9th

  Chasyn Enns (Pokémon Trainer)

  Francisco Mejia (Ness)

  Ariel Chihan (Cloud)

  Peter Mittermaier (Cloud)

13th

  Joey Schweitzer (Lucas)

  Manuel Sosa (Lucas)

  Jackson Vanderveen (Mewtwo)

  Nathan Ahrendt (Ganondorf)

17th

  John Goudy (Marth)

  Calvin Tan (R.O.B.)

  Sam Corbett (Dark Samus)

  Kyle Martins (Luigi)

  Deryk Kirchner (Corrin)

  Isaac Derksen (Simon)

  Drew Kauzlaric (Pikachu)

  Alex Pernsteiner (Olimar)

25th

  Manny Dewsbury (Isabelle)

  Calvin Bergen (Simon)

  Jose Javier (Shiek)

  Nate Lieuwen (Corrin)

  Logan Betsworth (Cloud)

Final

Andrew Richmond (Donkey Kong) 3 W vs.
Jared Martens (Inkling) L Right Stage 15:14

Elimination Final

Sam Rosenau (Captain Falcon) L vs.
Jared Martens (Inkling) 3 W Right Stage 16:39

Elimination Semi-final

Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 W vs.
Alex Macdonald (Greninja) L Main Stage 09:14

Winners Final

Andrew Richmond (Donkey Kong) 3 W vs.
Jared Martens (Inkling) L Left Stage 13:13

Elimination 6

Alex Macdonald (Greninja) W vs.
Brayden Collie (Wolf) L Right Stage 00:06

Dakoda Huber (Lucas) 1 L vs.
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 W Main Stage 10:53

Elimination 5

Jacob Chisholm (Snake) L vs.
Alex Macdonald (Greninja) 2 W Right Stage 10:04

Matt Magaw (Lucas) L vs.
Dakoda Huber (Lucas) 2 W Left Stage 07:46

Winners Semi-finals

Andrew Richmond (Donkey Kong) 3 W vs.
Brayden Collie (Wolf) L Main Stage 12:34

Jared Martens (Inkling) 3 W vs.
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 L Main Stage 23:36

Elimination 4

Francisco Mejia (Ness) L vs.
Dakoda Huber (Lucas) 2 W Right Stage 07:40

Jacob Chisholm (Snake) 2 W vs.
Ariel Chihan (Cloud) L Right Stage 13:53

Matt Magaw (Lucas) 2 W vs.
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 1 L Left Stage 08:50

Peter Mittermaier (Cloud) L vs.
Alex Macdonald (Greninja) 2 W Left Stage 07:52

Elimination 3

Francisco Mejia (Ness) 2 W vs.
Manuel Sosa (Lucas) L Left Stage 10:44

Jackson Vanderveen (Mewtwo) L vs.
Jacob Chisholm (Snake) 2 W Right Stage 11:25

Joey Schweitzer (Lucas) L vs.
Matt Magaw (Lucas) 2 W Main Stage 09:58

Peter Mittermaier (Cloud) 2 W vs.
Nathan Ahrendt (Ganondorf) 1 L Main Stage 12:26

Winners 2

Andrew Richmond (Donkey Kong) 2 W vs.
Dakoda Huber (Lucas) L Right Stage 07:17

Ariel Chihan (Cloud) L vs.
Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 W Main Stage 11:37

Brayden Collie (Wolf) 2 W vs.
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) L Right Stage 07:40

Jared Martens (Inkling) 2 W vs.
Alex Macdonald (Greninja) 1 L Left Stage 16:13

Elimination 2

Alex Pernsteiner (Olimar) L vs.
Nathan Ahrendt (Ganondorf) 2 W Right Stage 09:41

Calvin Tan (R.O.B.) L vs.
Matt Magaw (Lucas) 2 W Left Stage 09:55

Deryk Kirchner (Corrin) L vs.
Jackson Vanderveen (Mewtwo) 2 W Main Stage 10:48

Francisco Mejia (Ness) W vs.
Sam Corbett (Dark Samus) L Right Stage 00:06

Jacob Chisholm (Snake) 2 W vs.
Isaac Derksen (Simon) L Main Stage 09:08

Joey Schweitzer (Lucas) 2 W vs.
John Goudy (Marth) L Left Stage 13:27

Kyle Martins (Luigi) L vs.
Manuel Sosa (Lucas) W Right Stage 00:04

Peter Mittermaier (Cloud) 2 W vs.
Drew Kauzlaric (Pikachu) 1 L Left Stage 18:05

Elimination 1

Deryk Kirchner (Corrin) 2 W vs.
Jose Javier (Shiek) L Left Stage 11:44

Francisco Mejia (Ness) 2 W vs.
Calvin Bergen (Simon) L Main Stage 09:16

Jacob Chisholm (Snake) 2 W vs.
Nate Lieuwen (Corrin) L Left Stage 08:03

Manny Dewsbury (Isabelle) 1 L vs.
Calvin Tan (R.O.B.) 2 W Main Stage 16:38

Peter Mittermaier (Cloud) 2 W vs.
Logan Betsworth (Cloud) 1 L Right Stage 15:12

Winners 1

Brayden Collie (Wolf) 2 W vs.
Isaac Derksen (Simon) L Main Stage 09:16

Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 2 W vs.
Jackson Vanderveen (Mewtwo) L Left Stage 08:27

Dakoda Huber (Lucas) 2 W vs.
Drew Kauzlaric (Pikachu) L Main Stage 07:36

Manuel Sosa (Lucas) L vs.
Jared Martens (Inkling) 2 W Left Stage 09:58

Matt Magaw (Lucas) 1 L vs.
Ariel Chihan (Cloud) 2 W Right Stage 21:27

Nathan Ahrendt (Ganondorf) L vs.
Andrew Richmond (Donkey Kong) 2 W Main Stage 05:45

Sam Corbett (Dark Samus) 1 L vs.
Alex Macdonald (Greninja) 2 W Right Stage 13:55

Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 W vs.
John Goudy (Marth) L Right Stage 12:33

Round 1

Brayden Collie (Wolf) 2 W vs.
Francisco Mejia (Ness) 1 L Left Stage 13:40

Calvin Bergen (Simon) L vs.
Isaac Derksen (Simon) 2 W Right Stage 10:52

Deryk Kirchner (Corrin) 1 L vs.
Manuel Sosa (Lucas) 2 W Main Stage 16:11

Drew Kauzlaric (Pikachu) 2 W vs.
Calvin Tan (R.O.B.) L Right Stage 10:42

Jacob Chisholm (Snake) 1 L vs.
Sam Corbett (Dark Samus) 2 W Main Stage 18:23

Joey Schweitzer (Lucas) L vs.
Andrew Richmond (Donkey Kong) 2 W Right Stage 10:25

Jose Javier (Shiek) L vs.
Jared Martens (Inkling) 2 W Main Stage 08:30

Kyle Martins (Luigi) L vs.
Chasyn Enns (Pokémon Trainer) 2 W Right Stage 07:47

Logan Betsworth (Cloud) 1 L vs.
Ariel Chihan (Cloud) 2 W Left Stage 18:07

Manny Dewsbury (Isabelle) L vs.
Dakoda Huber (Lucas) 2 W Left Stage 07:46

Nate Lieuwen (Corrin) L vs.
Alex Macdonald (Greninja) 2 W Right Stage 11:39

Peter Mittermaier (Cloud) 1 L vs.
Matt Magaw (Lucas) 2 W Main Stage 14:49

Sam Rosenau (Captain Falcon) 2 W vs.
Alex Pernsteiner (Olimar) 1 L Left Stage 16:02

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20