ACO Reg Maize-Kraze Salem, VA World Singles

Updated 11:33pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Earl Kent (1)
(bye) (32)
Peewee Radliff (17)
Board 5
Mitch Kerr (16)
Paula Stevens (9)
Board 1
James Hartman (24)
Lee Wheeler (25)
Board 4
Devin Page (8)
Toby Smith (5)
(bye) (28)
Mike Deweese (21)
Board 7
Stephen Stout (12)
Steve Wimmer (13)
Board 4
Isaiah Deweese (20)
(bye) (29)
Chad Chestnut (4)
Charlie Fulcher (3)
(bye) (30)
Carl Austin (19)
Board 3
Jack Stevens (14)
Third Heighter (11)
Board 6
Sean Streng (22)
(bye) (27)
Buddy Biagi (6)
Nick Page (7)
(bye) (26)
Alan Powers (23)
Board 7
Jay Yopp (10)
Adrian Johnson (15)
Board 4
Caleb Avery (18)
(bye) (31)
James Washington Jr (2)
Earl Kent (1)
A
Board 2
Mitch Kerr (16)
James Hartman (24)
B
Board 6
Devin Page (8)
Toby Smith (5)
C
Board 4
Mike Deweese (21)
Steve Wimmer (13)
D
Board 3
Chad Chestnut (4)
Charlie Fulcher (3)
E
Board 1
Carl Austin (19)
Sean Streng (22)
F
Board 4
Buddy Biagi (6)
Nick Page (7)
G
Board 6
Alan Powers (23)
Caleb Avery (18)
H
Board 5
James Washington Jr (2)
Mitch Kerr (16)
I
Board 7
James Hartman (24)
Toby Smith (5)
J
Board 1
Steve Wimmer (13)
Carl Austin (19)
K
Board 2
Sean Streng (22)
Nick Page (7)
L
Board 2
James Washington Jr (2)
James Hartman (24)
M
Board 5
Steve Wimmer (13)
Sean Streng (22)
N
Board 1
James Washington Jr (2)
James Hartman (24)
O
Board 1
Sean Streng (22)
James Hartman (24)
Board 4
James Washington Jr (2)
James Washington Jr (2)
Board 3
James Hartman (24)
James Washington Jr (2)
(bye) (32)
Peewee Radliff (17)
Paula Stevens (9)
Board 7
Lee Wheeler (25)
(bye) (28)
Stephen Stout (12)
Isaiah Deweese (20)
(bye) (29)
(bye) (30)
Jack Stevens (14)
Third Heighter (11)
(bye) (27)
(bye) (26)
Jay Yopp (10)
Adrian Johnson (15)
(bye) (31)
Peewee Radliff (17)
H
Board 2
Caleb Avery (18)
Paula Stevens (9)
G
Board 5
Alan Powers (23)
Stephen Stout (12)
F
Board 5
Buddy Biagi (6)
Isaiah Deweese (20)
E
Board 1
Charlie Fulcher (3)
Jack Stevens (14)
D
Board 3
Chad Chestnut (4)
Third Heighter (11)
C
Board 4
Mike Deweese (21)
Jay Yopp (10)
B
Board 6
Devin Page (8)
Adrian Johnson (15)
A
Board 2
Earl Kent (1)
Peewee Radliff (17)
Board 6
Paula Stevens (9)
Buddy Biagi (6)
Board 4
Charlie Fulcher (3)
Chad Chestnut (4)
Board 3
Third Heighter (11)
Devin Page (8)
Board 7
Earl Kent (1)
Paula Stevens (9)
J
Board 2
Toby Smith (5)
Buddy Biagi (6)
I
Board 4
Mitch Kerr (16)
Third Heighter (11)
L
Board 3
Nick Page (7)
Earl Kent (1)
K
Board 4
Carl Austin (19)
Toby Smith (5)
Board 2
Buddy Biagi (6)
Third Heighter (11)
Board 3
Carl Austin (19)
Toby Smith (5)
N
Board 2
James Washington Jr (2)
Carl Austin (19)
M
Board 4
Steve Wimmer (13)
James Washington Jr (2)
Board 3
Carl Austin (19)
James Washington Jr (2)
O
Board 3
Sean Streng (22)
James Washington Jr (2)

1st

  James Washington Jr (2)

2nd

  James Hartman (24)

3rd

  Sean Streng (22)

4th

  Carl Austin (19)

5th

  Toby Smith (5)

  Steve Wimmer (13)

7th

  Buddy Biagi (6)

  Third Heighter (11)

9th

  Paula Stevens (9)

  Mitch Kerr (16)

  Nick Page (7)

  Earl Kent (1)

13th

  Peewee Radliff (17)

  Charlie Fulcher (3)

  Chad Chestnut (4)

  Devin Page (8)

17th

  Caleb Avery (18)

  Alan Powers (23)

  Stephen Stout (12)

  Isaiah Deweese (20)

  Jack Stevens (14)

  Mike Deweese (21)

  Jay Yopp (10)

  Adrian Johnson (15)

25th

  (bye) (32)

  Lee Wheeler (25)

  (bye) (28)

  (bye) (29)

  (bye) (30)

  (bye) (27)

  (bye) (26)

  (bye) (31)

Final - Match 2

James Washington Jr (2) W vs.
James Hartman (24) L Board 3 09:31

Final

James Hartman (24) L vs.
James Washington Jr (2) W Board 4 15:47

Elimination Final

James Washington Jr (2) W vs.
Sean Streng (22) L Board 3 06:48

Elimination Semi-final

James Washington Jr (2) W vs.
Carl Austin (19) L Board 3 15:06

Winners Final

James Hartman (24) W vs.
Sean Streng (22) L Board 1 18:13

Elimination 6

Carl Austin (19) W vs.
Steve Wimmer (13) L Board 4 10:17

Toby Smith (5) L vs.
James Washington Jr (2) W Board 2 14:50

Elimination 5

Third Heighter (11) L vs.
Carl Austin (19) W Board 3 18:06

Toby Smith (5) W vs.
Buddy Biagi (6) L Board 2 15:55

Winners Semi-finals

James Hartman (24) W vs.
Steve Wimmer (13) L Board 5 17:16

Sean Streng (22) W vs.
James Washington Jr (2) L Board 1 22:09

Elimination 4

Buddy Biagi (6) W vs.
Mitch Kerr (16) L Board 4 04:52

Earl Kent (1) L vs.
Carl Austin (19) W Board 4 18:37

Paula Stevens (9) L vs.
Toby Smith (5) W Board 2 11:51

Third Heighter (11) W vs.
Nick Page (7) L Board 3 12:26

Elimination 3

Buddy Biagi (6) W vs.
Charlie Fulcher (3) L Board 4 13:22

Chad Chestnut (4) L vs.
Third Heighter (11) W Board 3 10:58

Devin Page (8) L vs.
Earl Kent (1) W Board 7 12:02

Peewee Radliff (17) L vs.
Paula Stevens (9) W Board 6 12:17

Winners 2

Carl Austin (19) L vs.
Sean Streng (22) W Board 2 15:44

Mitch Kerr (16) L vs.
James Hartman (24) W Board 7 12:45

Nick Page (7) L vs.
James Washington Jr (2) W Board 2 05:50

Toby Smith (5) L vs.
Steve Wimmer (13) W Board 1 18:04

Elimination 2

Adrian Johnson (15) L vs.
Earl Kent (1) W Board 2 18:56

Isaiah Deweese (20) L vs.
Charlie Fulcher (3) W Board 1 11:42

Jack Stevens (14) L vs.
Chad Chestnut (4) W Board 3 25:56

Jay Yopp (10) L vs.
Devin Page (8) W Board 6 11:20

Paula Stevens (9) W vs.
Alan Powers (23) L Board 5 17:28

Peewee Radliff (17) W vs.
Caleb Avery (18) L Board 2 02:16

Stephen Stout (12) L vs.
Buddy Biagi (6) W Board 5 14:10

Third Heighter (11) W vs.
Mike Deweese (21) L Board 4 15:06

Elimination 1

(bye) (26) L vs.
Jay Yopp (10) W 26:55

(bye) (28) L vs.
Stephen Stout (12) W 43:36

(bye) (30) L vs.
Jack Stevens (14) W 34:23

(bye) (32) L vs.
Peewee Radliff (17) W 29:12

Adrian Johnson (15) W vs.
(bye) (31) L 30:44

Isaiah Deweese (20) W vs.
(bye) (29) L 21:36

Paula Stevens (9) W vs.
Lee Wheeler (25) L Board 7 16:13

Third Heighter (11) W vs.
(bye) (27) L 27:12

Winners 1

Caleb Avery (18) L vs.
James Washington Jr (2) W Board 5 15:58

Charlie Fulcher (3) L vs.
Carl Austin (19) W Board 1 10:24

Earl Kent (1) L vs.
Mitch Kerr (16) W Board 2 19:45

James Hartman (24) W vs.
Devin Page (8) L Board 6 18:06

Nick Page (7) W vs.
Alan Powers (23) L Board 6 13:30

Sean Streng (22) W vs.
Buddy Biagi (6) L Board 4 10:53

Steve Wimmer (13) W vs.
Chad Chestnut (4) L Board 3 27:16

Toby Smith (5) W vs.
Mike Deweese (21) L Board 4 08:37

Round 1

(bye) (27) L vs.
Buddy Biagi (6) W 14:18

(bye) (29) L vs.
Chad Chestnut (4) W 14:18

(bye) (31) L vs.
James Washington Jr (2) W 14:18

Adrian Johnson (15) L vs.
Caleb Avery (18) W Board 4 16:17

Alan Powers (23) W vs.
Jay Yopp (10) L Board 7 12:18

Carl Austin (19) W vs.
Jack Stevens (14) L Board 3 17:15

Charlie Fulcher (3) W vs.
(bye) (30) L 14:18

Earl Kent (1) W vs.
(bye) (32) L 14:18

Lee Wheeler (25) L vs.
Devin Page (8) W Board 4 14:58

Mike Deweese (21) W vs.
Stephen Stout (12) L Board 7 20:22

Nick Page (7) W vs.
(bye) (26) L 14:18

Paula Stevens (9) L vs.
James Hartman (24) W Board 1 22:26

Peewee Radliff (17) L vs.
Mitch Kerr (16) W Board 5 14:24

Steve Wimmer (13) W vs.
Isaiah Deweese (20) L Board 4 05:50

Third Heighter (11) L vs.
Sean Streng (22) W Board 6 11:42

Toby Smith (5) W vs.
(bye) (28) L 14:18

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20