ACO Grand Casino World Singles 16

Updated 9:44pm

Final

Tanner Halbert (24) vs.
Kaleb Hurt (62) Center Court 04:10:08

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Austin Schlobohm (1)
(bye) (64)
Jim Bruce (33) 21
7
Robbie Davis (32) 18
Wayne Rau (17) 21
16
Branden Davis (48) 7
Suzy Parks (49) 21
21
Jr Williams (16) 18
Randy Clemons (9)
12
Rick Tiede (56) 21
Nick Renevitz (41) 18
ACO (court 1)
Tanner Halbert (24) 21
Joel Karnick (25) 9
13
Mark Smothers (40) 21
Steven Ochoa (57) 14
4
Jerry Armstrong (8) 21
Steve Mullis (5) 15
6
Jeff Besek (60) 21
Josh Glover (37) 21
17
Ryan Kahl (28)
Steve Schroeder (21) 14
Taco (court3)
Carl Austin (44) 21
Mike Schaffer (53) 21
8
Will Backe (12) 13
Steve Lamser (13) 3
14
Keith Blair (52) 21
Sheri Tapp (45) 21
17
Andrew Buddensiek (20) 7
Erik Ferguson (29)
10
Patrick Sandridge (36) 21
Kyle Anderson (61) 17
16
Mitch Feist (4) 21
Vincent Rau (3)
Center Court
Kaleb Hurt (62) 21
Dave McDade (35) 21
Digetal Network (court2)
Lynda Oglesby (30) 9
Patrick Sladek (19) 21
23
Eric Myklebust (46) 13
Randy Wait (51) 21
18
Jamie Tri (14) 13
Caleb Avery (11) 21
22
Andrew Cox (54) 4
Jeremiah Ellis (43) 21
Center Court
Frank Huser (22) 14
Dylan Aufdenberg (27) 15
5
Christopher Evans (38) 21
JD Schierenbeck (59) 21
20
Tammy Williams (6) 4
Eric Kunze (7) 21
14
Robert Heil (58) 11
Clinton Lucas (39) 21
10
April Lamser (26) 9
Francisco Zamudio (23) 21
11
Justin Thomas (42) 6
Aaron Kandler (55) 21
13
Lisa Seeley (10) 14
Juan Moreno (15) 6
19
Brad Anderson (50) 21
Alan Murphy (47) 7
15
Henry Thacker (18) 21
James Cumberland (31) 7
9
Barry Hempy (34) 21
Mark Spiegel (63) 21
12
Nick Rosenberg (2) 3
Austin Schlobohm (1) 21
A
8
Jim Bruce (33)
Wayne Rau (17) 21
B
Taco (court3)
Suzy Parks (49) 12
Rick Tiede (56) 3
C
5
Tanner Halbert (24) 21
Mark Smothers (40) 8
D
18
Jerry Armstrong (8) 21
Jeff Besek (60) 19
E
Center Court
Josh Glover (37) 21
Carl Austin (44) 21
F
9
Mike Schaffer (53) 7
Keith Blair (52) 19
G
19
Sheri Tapp (45) 21
Patrick Sandridge (36) 19
H
7
Mitch Feist (4) 21
Kaleb Hurt (62) 21
I
7
Dave McDade (35) 9
Patrick Sladek (19) 21
J
20
Randy Wait (51) 19
Caleb Avery (11) 21
K
6
Jeremiah Ellis (43) 14
Christopher Evans (38) 15
L
Digetal Network (court2)
JD Schierenbeck (59) 21
Eric Kunze (7) 21
M
22
Clinton Lucas (39) 11
Francisco Zamudio (23) 21
N
15
Aaron Kandler (55) 2
Brad Anderson (50) 21
O
11
Henry Thacker (18) 16
Barry Hempy (34) 21
P
ACO (court 1)
Mark Spiegel (63) 6
Austin Schlobohm (1) 14
Q
13
Wayne Rau (17) 21
Tanner Halbert (24) 21
R
Center Court
Jerry Armstrong (8) 12
Josh Glover (37) 21
S
16
Carl Austin (44) 19
Sheri Tapp (45) 16
T
7
Mitch Feist (4) 21
Kaleb Hurt (62) 21
U
4
Patrick Sladek (19) 7
Caleb Avery (11) 21
V
12
JD Schierenbeck (59) 8
Eric Kunze (7)
W
15
Francisco Zamudio (23) 21
Brad Anderson (50) 21
X
Taco (court3)
Barry Hempy (34) 6
Wayne Rau (17) 19
Y
Center Court
Tanner Halbert (24) 21
Josh Glover (37) 21
Z
10
Mitch Feist (4) 13
Kaleb Hurt (62) 14
AA
Center Court
Caleb Avery (11) 21
Francisco Zamudio (23) 21
AB
6
Brad Anderson (50) 2
Tanner Halbert (24) 21
AC
Center Court
Josh Glover (37) 19
Caleb Avery (11) 11
AD
Center Court
Francisco Zamudio (23) 21
Tanner Halbert (24) 21
AE
Center Court
Francisco Zamudio (23) 4
Tanner Halbert (24)
Center Court
Kaleb Hurt (62)
(bye) (64)
Robbie Davis (32)
Branden Davis (48) 21
19
Jr Williams (16) 5
Randy Clemons (9) 7
10
Nick Renevitz (41) 21
Joel Karnick (25) 9
17
Steven Ochoa (57) 21
Steve Mullis (5) 14
14
Ryan Kahl (28) 21
Steve Schroeder (21) 21
23
Will Backe (12) 15
Steve Lamser (13) 21
9
Andrew Buddensiek (20) 15
Erik Ferguson (29) 7
21
Kyle Anderson (61) 21
Vincent Rau (3) 21
21
Lynda Oglesby (30) 16
Eric Myklebust (46) 14
22
Jamie Tri (14) 21
Andrew Cox (54) 21
20
Frank Huser (22) 16
Dylan Aufdenberg (27) 21
15
Tammy Williams (6) 14
Robert Heil (58) 21
8
April Lamser (26) 20
Justin Thomas (42) 8
12
Lisa Seeley (10) 21
Juan Moreno (15) 21
18
Alan Murphy (47) 14
James Cumberland (31) 21
12
Nick Rosenberg (2) 3
Robbie Davis (32) 21
P
Digetal Network (court2)
Mark Spiegel (63) 2
Branden Davis (48) 6
O
8
Henry Thacker (18) 21
Nick Renevitz (41) 14
N
9
Aaron Kandler (55) 21
Steven Ochoa (57) 17
M
14
Clinton Lucas (39) 21
Ryan Kahl (28) 9
L
ACO (court 1)
Christopher Evans (38) 21
Steve Schroeder (21) 10
K
4
Jeremiah Ellis (43) 21
Steve Lamser (13) 13
J
8
Randy Wait (51) 21
Kyle Anderson (61) 14
I
10
Dave McDade (35) 21
Vincent Rau (3) 15
H
5
Patrick Sandridge (36) 21
Jamie Tri (14) 6
G
Digetal Network (court2)
Keith Blair (52) 21
Andrew Cox (54)
F
5
Mike Schaffer (53) 21
Dylan Aufdenberg (27) 21
E
11
Jeff Besek (60) 5
Robert Heil (58) 6
D
6
Mark Smothers (40) 21
Lisa Seeley (10) 21
C
18
Rick Tiede (56) 12
Juan Moreno (15) 21
B
11
Suzy Parks (49) 5
James Cumberland (31) 21
A
5
Jim Bruce (33) 6
Robbie Davis (32) 17
13
Henry Thacker (18) 21
Aaron Kandler (55) 6
6
Clinton Lucas (39) 21
Christopher Evans (38) 6
10
Jeremiah Ellis (43) 21
Randy Wait (51) 11
11
Dave McDade (35) 21
Patrick Sandridge (36) 7
8
Keith Blair (52) 21
Mike Schaffer (53) 7
Taco (court3)
Dylan Aufdenberg (27) 21
Mark Smothers (40) 21
ACO (court 1)
Lisa Seeley (10)
Juan Moreno (15) 4
17
James Cumberland (31) 21
Henry Thacker (18) 21
T
9
Sheri Tapp (45) 12
Clinton Lucas (39) 21
S
ACO (court 1)
Carl Austin (44) 10
Jeremiah Ellis (43) 20
R
Digetal Network (court2)
Jerry Armstrong (8) 21
Dave McDade (35) 7
Q
Taco (court3)
Austin Schlobohm (1) 21
Keith Blair (52) 21
X
4
Barry Hempy (34) 19
Dylan Aufdenberg (27) 21
W
7
Eric Kunze (7) 19
Mark Smothers (40) 4
V
5
JD Schierenbeck (59) 21
James Cumberland (31) 21
U
4
Patrick Sladek (19) 9
Henry Thacker (18) 21
7
Clinton Lucas (39) 3
Jerry Armstrong (8) 12
6
Austin Schlobohm (1) 21
Keith Blair (52) 16
ACO (court 1)
Dylan Aufdenberg (27) 21
JD Schierenbeck (59) 16
5
James Cumberland (31) 21
Henry Thacker (18) 4
AB
Digetal Network (court2)
Brad Anderson (50) 21
Austin Schlobohm (1) 16
AA
ACO (court 1)
Kaleb Hurt (62) 21
Dylan Aufdenberg (27) 21
Z
4
Mitch Feist (4) 6
James Cumberland (31) 21
Y
8
Wayne Rau (17) 10
Brad Anderson (50) 3
Digetal Network (court2)
Kaleb Hurt (62) 21
Dylan Aufdenberg (27) 6
Taco (court3)
James Cumberland (31) 21
Kaleb Hurt (62) 21
AC
Taco (court3)
Josh Glover (37) 8
James Cumberland (31) 21
AD
ACO (court 1)
Caleb Avery (11) 14
Kaleb Hurt (62) 21
Center Court
James Cumberland (31) 13
Kaleb Hurt (62) 21
AE
Center Court
Francisco Zamudio (23) 6
Kaleb Hurt (62)

3rd

  Francisco Zamudio (23)

4th

  James Cumberland (31)

5th

  Josh Glover (37)

  Caleb Avery (11)

7th

  Brad Anderson (50)

  Dylan Aufdenberg (27)

9th

  Henry Thacker (18)

  Austin Schlobohm (1)

  Mitch Feist (4)

  Wayne Rau (17)

13th

  Clinton Lucas (39)

  Jerry Armstrong (8)

  Keith Blair (52)

  JD Schierenbeck (59)

17th

  Sheri Tapp (45)

  Carl Austin (44)

  Jeremiah Ellis (43)

  Dave McDade (35)

  Barry Hempy (34)

  Eric Kunze (7)

  Mark Smothers (40)

  Patrick Sladek (19)

25th

  Robbie Davis (32)

  Aaron Kandler (55)

  Christopher Evans (38)

  Randy Wait (51)

  Patrick Sandridge (36)

  Mike Schaffer (53)

  Lisa Seeley (10)

  Juan Moreno (15)

33th

  Mark Spiegel (63)

  Branden Davis (48)

  Nick Renevitz (41)

  Steven Ochoa (57)

  Ryan Kahl (28)

  Steve Schroeder (21)

  Steve Lamser (13)

  Kyle Anderson (61)

  Vincent Rau (3)

  Jamie Tri (14)

  Andrew Cox (54)

  Jeff Besek (60)

  Robert Heil (58)

  Rick Tiede (56)

  Suzy Parks (49)

  Jim Bruce (33)

49th

  (bye) (64)

  Jr Williams (16)

  Randy Clemons (9)

  Joel Karnick (25)

  Steve Mullis (5)

  Will Backe (12)

  Andrew Buddensiek (20)

  Erik Ferguson (29)

  Lynda Oglesby (30)

  Eric Myklebust (46)

  Frank Huser (22)

  Tammy Williams (6)

  April Lamser (26)

  Justin Thomas (42)

  Alan Murphy (47)

  Nick Rosenberg (2)

Elimination Final

Kaleb Hurt (62) 21 W vs.
Francisco Zamudio (23) 6 L Center Court 12:27

Elimination Semi-final

Kaleb Hurt (62) 21 W vs.
James Cumberland (31) 13 L Center Court 31:19

Winners Final

Tanner Halbert (24) 21 W vs.
Francisco Zamudio (23) 4 L Center Court 13:57

Elimination 8

James Cumberland (31) 21 W vs.
Caleb Avery (11) 14 L ACO (court 1) 38:47

Kaleb Hurt (62) 21 W vs.
Josh Glover (37) 8 L Taco (court3) 19:20

Elimination 7

Brad Anderson (50) 3 L vs.
Kaleb Hurt (62) 21 W Digetal Network (court2) 14:55

Dylan Aufdenberg (27) 6 L vs.
James Cumberland (31) 21 W Taco (court3) 13:44

Winners Semi-finals

Caleb Avery (11) 11 L vs.
Francisco Zamudio (23) 21 W Center Court 25:57

Tanner Halbert (24) 21 W vs.
Josh Glover (37) 19 L Center Court 28:08

Elimination 6

Austin Schlobohm (1) 16 L vs.
Kaleb Hurt (62) 21 W ACO (court 1) 25:48

Dylan Aufdenberg (27) 21 W vs.
Mitch Feist (4) 6 L 4 12:31

Henry Thacker (18) 4 L vs.
Brad Anderson (50) 21 W Digetal Network (court2) 14:06

James Cumberland (31) 21 W vs.
Wayne Rau (17) 10 L 8 22:39

Elimination 5

Henry Thacker (18) 21 W vs.
Clinton Lucas (39) 3 L 7 23:03

JD Schierenbeck (59) 16 L vs.
James Cumberland (31) 21 W 5 21:42

Jerry Armstrong (8) 12 L vs.
Austin Schlobohm (1) 21 W 6 17:55

Keith Blair (52) 16 L vs.
Dylan Aufdenberg (27) 21 W ACO (court 1) 17:46

Winners 3

Francisco Zamudio (23) 21 W vs.
Brad Anderson (50) 2 L 6 16:10

Josh Glover (37) 21 W vs.
Mitch Feist (4) 13 L 10 17:13

Kaleb Hurt (62) 14 L vs.
Caleb Avery (11) 21 W Center Court 31:45

Wayne Rau (17) 19 L vs.
Tanner Halbert (24) 21 W Center Court 20:31

Elimination 4

Clinton Lucas (39) 21 W vs.
Carl Austin (44) 10 L ACO (court 1) 21:07

Dave McDade (35) 7 L vs.
Austin Schlobohm (1) 21 W Taco (court3) 18:19

Dylan Aufdenberg (27) 21 W vs.
Eric Kunze (7) 19 L 7 14:50

Henry Thacker (18) 21 W vs.
Sheri Tapp (45) 12 L 9 14:21

James Cumberland (31) 21 W vs.
Patrick Sladek (19) 9 L 4 13:19

Jeremiah Ellis (43) 20 L vs.
Jerry Armstrong (8) 21 W Digetal Network (court2) 17:50

Keith Blair (52) 21 W vs.
Barry Hempy (34) 19 L 4 24:04

Mark Smothers (40) 4 L vs.
JD Schierenbeck (59) 21 W 5 13:04

Elimination 3

Aaron Kandler (55) 6 L vs.
Clinton Lucas (39) 21 W 6 11:23

Christopher Evans (38) 6 L vs.
Jeremiah Ellis (43) 21 W 10 11:54

Juan Moreno (15) 4 L vs.
James Cumberland (31) 21 W 17 15:16

Mark Smothers (40) 21 W vs.
Lisa Seeley (10) L ACO (court 1) 11:34

Mike Schaffer (53) 7 L vs.
Dylan Aufdenberg (27) 21 W Taco (court3) 17:50

Patrick Sandridge (36) 7 L vs.
Keith Blair (52) 21 W 8 15:42

Randy Wait (51) 11 L vs.
Dave McDade (35) 21 W 11 15:10

Robbie Davis (32) 17 L vs.
Henry Thacker (18) 21 W 13 20:19

Winners 2

Austin Schlobohm (1) 14 L vs.
Wayne Rau (17) 21 W 13 19:35

Brad Anderson (50) 21 W vs.
Barry Hempy (34) 6 L Taco (court3) 17:21

Caleb Avery (11) 21 W vs.
JD Schierenbeck (59) 8 L 12 20:51

Eric Kunze (7) L vs.
Francisco Zamudio (23) 21 W 15 08:03

Josh Glover (37) 21 W vs.
Carl Austin (44) 19 L 16 30:59

Kaleb Hurt (62) 21 W vs.
Patrick Sladek (19) 7 L 4 12:49

Sheri Tapp (45) 16 L vs.
Mitch Feist (4) 21 W 7 15:23

Tanner Halbert (24) 21 W vs.
Jerry Armstrong (8) 12 L Center Court 21:11

Elimination 2

Andrew Cox (54) L vs.
Mike Schaffer (53) 21 W 5 09:31

Branden Davis (48) 6 L vs.
Henry Thacker (18) 21 W 8 15:45

Dylan Aufdenberg (27) 21 W vs.
Jeff Besek (60) 5 L 11 17:55

James Cumberland (31) 21 W vs.
Jim Bruce (33) 6 L 5 15:01

Jamie Tri (14) 6 L vs.
Keith Blair (52) 21 W Digetal Network (court2) 12:58

Juan Moreno (15) 21 W vs.
Suzy Parks (49) 5 L 11 11:18

Kyle Anderson (61) 14 L vs.
Dave McDade (35) 21 W 10 15:40

Lisa Seeley (10) 21 W vs.
Rick Tiede (56) 12 L 18 16:35

Nick Renevitz (41) 14 L vs.
Aaron Kandler (55) 21 W 9 17:30

Robbie Davis (32) 21 W vs.
Mark Spiegel (63) 2 L Digetal Network (court2) 13:51

Robert Heil (58) 6 L vs.
Mark Smothers (40) 21 W 6 15:33

Ryan Kahl (28) 9 L vs.
Christopher Evans (38) 21 W ACO (court 1) 15:55

Steve Lamser (13) 13 L vs.
Randy Wait (51) 21 W 8 16:51

Steve Schroeder (21) 10 L vs.
Jeremiah Ellis (43) 21 W 4 14:57

Steven Ochoa (57) 17 L vs.
Clinton Lucas (39) 21 W 14 24:38

Vincent Rau (3) 15 L vs.
Patrick Sandridge (36) 21 W 5 14:07

Elimination 1

(bye) (64) L vs.
Robbie Davis (32) W 41:49

Andrew Cox (54) 21 W vs.
Frank Huser (22) 16 L 20 18:11

Branden Davis (48) 21 W vs.
Jr Williams (16) 5 L 19 12:09

Dylan Aufdenberg (27) 21 W vs.
Tammy Williams (6) 14 L 15 16:10

Eric Myklebust (46) 14 L vs.
Jamie Tri (14) 21 W 22 12:34

Erik Ferguson (29) 7 L vs.
Kyle Anderson (61) 21 W 21 10:41

James Cumberland (31) 21 W vs.
Nick Rosenberg (2) 3 L 12 10:08

Joel Karnick (25) 9 L vs.
Steven Ochoa (57) 21 W 17 15:45

Juan Moreno (15) 21 W vs.
Alan Murphy (47) 14 L 18 15:01

Justin Thomas (42) 8 L vs.
Lisa Seeley (10) 21 W 12 13:13

Randy Clemons (9) 7 L vs.
Nick Renevitz (41) 21 W 10 23:18

Robert Heil (58) 21 W vs.
April Lamser (26) 20 L 8 12:28

Steve Lamser (13) 21 W vs.
Andrew Buddensiek (20) 15 L 9 22:53

Steve Mullis (5) 14 L vs.
Ryan Kahl (28) 21 W 14 19:57

Steve Schroeder (21) 21 W vs.
Will Backe (12) 15 L 23 22:32

Vincent Rau (3) 21 W vs.
Lynda Oglesby (30) 16 L 21 18:22

Winners 1

Austin Schlobohm (1) 21 W vs.
Jim Bruce (33) L 8 08:34

Barry Hempy (34) 21 W vs.
Mark Spiegel (63) 6 L ACO (court 1) 20:02

Brad Anderson (50) 21 W vs.
Henry Thacker (18) 16 L 11 22:58

Caleb Avery (11) 21 W vs.
Jeremiah Ellis (43) 14 L 6 20:14

Carl Austin (44) 21 W vs.
Mike Schaffer (53) 7 L 9 15:24

Christopher Evans (38) 15 L vs.
JD Schierenbeck (59) 21 W Digetal Network (court2) 23:59

Eric Kunze (7) 21 W vs.
Clinton Lucas (39) 11 L 22 16:50

Francisco Zamudio (23) 21 W vs.
Aaron Kandler (55) 2 L 15 16:37

Jeff Besek (60) 19 L vs.
Josh Glover (37) 21 W Center Court 25:12

Kaleb Hurt (62) 21 W vs.
Dave McDade (35) 9 L 7 13:42

Keith Blair (52) 19 L vs.
Sheri Tapp (45) 21 W 19 24:52

Mark Smothers (40) 8 L vs.
Jerry Armstrong (8) 21 W 18 15:49

Patrick Sandridge (36) 19 L vs.
Mitch Feist (4) 21 W 7 22:33

Patrick Sladek (19) 21 W vs.
Randy Wait (51) 19 L 20 16:46

Rick Tiede (56) 3 L vs.
Tanner Halbert (24) 21 W 5 10:15

Wayne Rau (17) 21 W vs.
Suzy Parks (49) 12 L Taco (court3) 23:30

Round 1

Aaron Kandler (55) 21 W vs.
Lisa Seeley (10) 14 L 13 22:53

Alan Murphy (47) 7 L vs.
Henry Thacker (18) 21 W 15 18:18

Austin Schlobohm (1) W vs.
(bye) (64) L 19:52

Caleb Avery (11) 21 W vs.
Andrew Cox (54) 4 L 22 14:02

Clinton Lucas (39) 21 W vs.
April Lamser (26) 9 L 10 14:24

Dave McDade (35) 21 W vs.
Lynda Oglesby (30) 9 L Digetal Network (court2) 19:14

Dylan Aufdenberg (27) 15 L vs.
Christopher Evans (38) 21 W 5 25:06

Eric Kunze (7) 21 W vs.
Robert Heil (58) 11 L 14 18:36

Erik Ferguson (29) L vs.
Patrick Sandridge (36) 21 W 10 10:14

Francisco Zamudio (23) 21 W vs.
Justin Thomas (42) 6 L 11 13:52

James Cumberland (31) 7 L vs.
Barry Hempy (34) 21 W 9 15:08

JD Schierenbeck (59) 21 W vs.
Tammy Williams (6) 4 L 20 17:44

Jeremiah Ellis (43) 21 W vs.
Frank Huser (22) 14 L Center Court 19:22

Jim Bruce (33) 21 W vs.
Robbie Davis (32) 18 L 7 21:10

Joel Karnick (25) 9 L vs.
Mark Smothers (40) 21 W 13 18:52

Josh Glover (37) 21 W vs.
Ryan Kahl (28) L 17 14:15

Juan Moreno (15) 6 L vs.
Brad Anderson (50) 21 W 19 21:19

Kyle Anderson (61) 17 L vs.
Mitch Feist (4) 21 W 16 25:31

Mark Spiegel (63) 21 W vs.
Nick Rosenberg (2) 3 L 12 12:17

Mike Schaffer (53) 21 W vs.
Will Backe (12) 13 L 8 19:12

Nick Renevitz (41) 18 L vs.
Tanner Halbert (24) 21 W ACO (court 1) 24:45

Patrick Sladek (19) 21 W vs.
Eric Myklebust (46) 13 L 23 16:27

Randy Clemons (9) L vs.
Rick Tiede (56) 21 W 12 14:34

Randy Wait (51) 21 W vs.
Jamie Tri (14) 13 L 18 14:15

Sheri Tapp (45) 21 W vs.
Andrew Buddensiek (20) 7 L 17 18:10

Steve Lamser (13) 3 L vs.
Keith Blair (52) 21 W 14 12:50

Steve Mullis (5) 15 L vs.
Jeff Besek (60) 21 W 6 28:00

Steve Schroeder (21) 14 L vs.
Carl Austin (44) 21 W Taco (court3) 17:11

Steven Ochoa (57) 14 L vs.
Jerry Armstrong (8) 21 W 4 34:29

Suzy Parks (49) 21 W vs.
Jr Williams (16) 18 L 21 18:42

Vincent Rau (3) L vs.
Kaleb Hurt (62) 21 W Center Court 11:17

Wayne Rau (17) 21 W vs.
Branden Davis (48) 7 L 16 13:04

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20