D2 Tournament Of Champions

Updated 3:02am

None.

Elimination 2

Aidan Pasiuk CT vs.
Bret Minnick(Columbian)

Benjamin Schram(Bellbrook) vs.
Jesse Slocum(Salem)

Brandon Pahl(Vincent Warren) vs.
Cole McComas(Lisbon Beaver)

Brendan Scherer(Warsaw River View) vs.
Eddie Pinc(Medina Buckeye)

Brendon Winning(Ravenna) vs.
Landon Hall WT

Brock Herman Mentor Lake vs.
Douglas Terry(Granville)

Cameron Kelly BB vs.
Tyler Dodd(Carrollton)

Cole Genders ACC vs.
Brandon Leynaud(Lexington)

D.J. White Circleville vs.
Hadyn Danals CRV

Dalton Hartshorn(Minerva) vs.
Ryan Thomas SPGL

David-Brian Whisler WH vs.
Jack Harris Urbana

Dre'K Brumley Akron vs.
Nate Keaton CV

Evan Anderson(Aurora) vs.
Anthony D'Alesio CF

Garett Lautzenheiser LV vs.
Robbie Bowers(Defiance)

Garrett Gross(Bellefontaine) vs.
Jaqui Vanmeter(Newark Licking Valley)

Garrett Jordan SPGL vs.
Nate Barrett Mansfield

Georgio Poullas CF vs.
Seth Boggs(Sandusky Perkins)

Ian Sharp BWB vs.
Tyler Stein CF

J.D. Stickley SPGL vs.
Tai Carter SP

Jamez Young(Sandusky) vs.
Jack Peura Tipp City

Jeffrey Thomas SPGL vs.
Alec Maloney(Norwalk)

John Haines(McConnelsville Morgan) vs.
Ben Pasiuk CT

Jordan Radich(Warren Howland) vs.
Dylan Dodson NLV

Josh Venia CC vs.
Kyren Butler(Copley)

Kavan Sarver SPGL vs.
Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek)

Kevon Freeman ML vs.
Matt Adams NL

Kyle Kremiller Perry vs.
Jake Martinez(Newark Licking Valley)

Nick Crawford CF vs.
Wade Hodges(Wauseon

Peyten Kellar(Vincent Warren) vs.
Nick Jackson(Norwood)

Seth Beard Nap vs.
Lucas Salmon SP

Winners 2

Alex Marinelli SPGL vs.
Eli Seipel SPGL

Brent Moore SPGL vs.
Ethan Hernandez(Norwalk)

David Cumberledge(Aurora) vs.
Marlon Yarbrough(Copley)

Davin Rhoads LV vs.
Drew Kasper Lex

Deaken McCoy(Galion) vs.
Mitch Moore SPGL

Gabe Phillips(Norwalk) vs.
Mason Elson(Port Clinton)

Grant Moyer(Bellevue) vs.
Nate Hagan(Central Cath.

Jacob Decatur Falls CVCA vs.
Bailey Faust(Lexington)

Jared Hoy(Bellevue) vs.
Cael Woods Millersburg

Kyle Rowan(Perry) vs.
Gabe Steyer(Van Wert)

Max Fausnaugh(Bowling Green) vs.
Todd Allen(Medina Buckeye)

Nick Wrobel(Mantua Crestwood) vs.
Dylan Fishback(Aurora)

Payton Burgdorf OFL vs.
Alex Coleman HR

Rocky Jordan SPGL vs.
Tyler Rowland(Streetsboro

Tyler Warner UVC vs.
Tyler Copeland(Wapakoneta

Zack Lake(Akron Coventry) vs.
Sam McNulty(Sandusky Perkins)

Scroll to the right to view bracket. →

Nate Barrett Mansfield
(bye)
Alex Marinelli SPGL
Kevon Freeman ML
Jacob Esarco(Canfield) 40
Eli Seipel SPGL 60
Douglas Terry(Granville)
Georgio Poullas CF
Zack Lake(Akron Coventry)
(bye)
Dalton Hartshorn(Minerva)
Ben Pasiuk CT
Sam McNulty(Sandusky Perkins) 77
D.J. White Circleville 23
(bye)
Jaqui Vanmeter(Newark Licking Valley)
Lucas Salmon SP
(bye)
David Cumberledge(Aurora)
Brendon Winning(Ravenna)
J.D. Stickley SPGL 48
Marlon Yarbrough(Copley) 52
(bye)
Wade Hodges(Wauseon
Jared Hoy(Bellevue)
(bye)
Brandon Leynaud(Lexington) 59
Brendan Scherer(Warsaw River View) 41
Jamez Young(Sandusky) 31
Cael Woods Millersburg 69
(bye)
Tyler Stein CF
Gabe Phillips(Norwalk)
(bye)
Cole McComas(Lisbon Beaver)
Benjamin Schram(Bellbrook)
Kyle Kremiller Perry 27
Mason Elson(Port Clinton) 73
(bye)
Tyler Dodd(Carrollton)
Jack Harris Urbana
(bye)
Kavan Sarver SPGL 49
Deaken McCoy(Galion) 51
Jordan Radich(Warren Howland) 14
Mitch Moore SPGL 86
(bye)
Alec Maloney(Norwalk)
Nick Jackson(Norwood)
(bye)
Jordan Crace
Jacob Decatur Falls CVCA
Josh Venia CC
Robbie Bowers(Defiance)
(bye)
Bailey Faust(Lexington)
Max Fausnaugh(Bowling Green)
(bye)
Bret Minnick(Columbian)
Evan Anderson(Aurora)
Dre'K Brumley Akron
Alek Martin STGL
(bye)
Todd Allen(Medina Buckeye)
Nate Keaton CV
(bye)
Abduljelil, Ana
Nick Wrobel(Mantua Crestwood)
Aidan Pasiuk CT
Dylan Fishback(Aurora)
(bye)
Anthony D'Alesio CF
Kyren Butler(Copley)
(bye)
Tyler Warner UVC
Garett Lautzenheiser LV
Peyten Kellar(Vincent Warren) 38
Tyler Copeland(Wapakoneta 62
(bye)
Garit Witt
Dylan Dodson NLV
(bye)
Jeffrey Thomas SPGL 26
Brent Moore SPGL 74
David-Brian Whisler WH
Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek)
(bye)
Ethan Hernandez(Norwalk)
Jake Martinez(Newark Licking Valley)
(bye)
Davin Rhoads LV
Cameron Kelly BB
Drew Kasper Lex
Brandon Pahl(Vincent Warren)
(bye)
Jesse Slocum(Salem)
Jack Peura Tipp City
(bye)
Ian Sharp BWB 14
Kyle Rowan(Perry) 86
Cole Genders ACC
Eddie Pinc(Medina Buckeye)
(bye)
Gabe Steyer(Van Wert)
Rocky Jordan SPGL
(bye)
Nick Crawford CF 49
Tai Carter SP 51
Seth Beard Nap
Tyler Rowland(Streetsboro
(bye)
Landon Hall WT
Hadyn Danals CRV
(bye)
Grant Moyer(Bellevue)
Garrett Gross(Bellefontaine)
Nate Hagan(Central Cath.
John Haines(McConnelsville Morgan)
(bye)
Ryan Thomas SPGL
Brock Herman Mentor Lake
Seth Boggs(Sandusky Perkins)
Payton Burgdorf OFL 75
Tyler Wiederholt BB 25
Garrett Jordan SPGL
Alex Coleman HR
(bye)
Matt Adams NL
Nate Barrett Mansfield
A
Alex Marinelli SPGL
Eli Seipel SPGL
B
Douglas Terry(Granville)
Zack Lake(Akron Coventry)
C
Ben Pasiuk CT
Sam McNulty(Sandusky Perkins)
D
Jaqui Vanmeter(Newark Licking Valley)
Lucas Salmon SP
E
David Cumberledge(Aurora)
Marlon Yarbrough(Copley)
F
Wade Hodges(Wauseon
Jared Hoy(Bellevue)
G
Brandon Leynaud(Lexington)
Cael Woods Millersburg
H
Tyler Stein CF
Gabe Phillips(Norwalk)
I
Cole McComas(Lisbon Beaver)
Mason Elson(Port Clinton)
J
Tyler Dodd(Carrollton)
Jack Harris Urbana
K
Deaken McCoy(Galion)
Mitch Moore SPGL
L
Alec Maloney(Norwalk)
Nick Jackson(Norwood)
M
Jacob Decatur Falls CVCA
Robbie Bowers(Defiance)
N
Bailey Faust(Lexington)
Max Fausnaugh(Bowling Green)
O
Bret Minnick(Columbian)
Alek Martin STGL
P
Todd Allen(Medina Buckeye)
Nate Keaton CV
Q
Nick Wrobel(Mantua Crestwood)
Dylan Fishback(Aurora)
R
Anthony D'Alesio CF
Kyren Butler(Copley)
S
Tyler Warner UVC
Tyler Copeland(Wapakoneta
T
Garit Witt
Dylan Dodson NLV
U
Brent Moore SPGL
Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek)
V
Ethan Hernandez(Norwalk)
Jake Martinez(Newark Licking Valley)
W
Davin Rhoads LV
Drew Kasper Lex
X
Jesse Slocum(Salem)
Jack Peura Tipp City
Y
Kyle Rowan(Perry)
Eddie Pinc(Medina Buckeye)
Z
Gabe Steyer(Van Wert)
Rocky Jordan SPGL
AA
Tai Carter SP
Tyler Rowland(Streetsboro
AB
Landon Hall WT
Hadyn Danals CRV
AC
Grant Moyer(Bellevue)
Nate Hagan(Central Cath.
AD
Ryan Thomas SPGL
Seth Boggs(Sandusky Perkins)
AE
Payton Burgdorf OFL
Alex Coleman HR
AF
Matt Adams NL
Alex Marinelli SPGL
AG
Eli Seipel SPGL
Zack Lake(Akron Coventry)
AH
Sam McNulty(Sandusky Perkins)
David Cumberledge(Aurora)
AI
Marlon Yarbrough(Copley)
Jared Hoy(Bellevue)
AJ
Cael Woods Millersburg
Gabe Phillips(Norwalk)
AK
Mason Elson(Port Clinton)
Deaken McCoy(Galion)
AL
Mitch Moore SPGL
Jacob Decatur Falls CVCA
AM
Bailey Faust(Lexington)
Max Fausnaugh(Bowling Green)
AN
Todd Allen(Medina Buckeye)
Nick Wrobel(Mantua Crestwood)
AO
Dylan Fishback(Aurora)
Tyler Warner UVC
AP
Tyler Copeland(Wapakoneta
Brent Moore SPGL
AQ
Ethan Hernandez(Norwalk)
Davin Rhoads LV
AR
Drew Kasper Lex
Kyle Rowan(Perry)
AS
Gabe Steyer(Van Wert)
Rocky Jordan SPGL
AT
Tyler Rowland(Streetsboro
Grant Moyer(Bellevue)
AU
Nate Hagan(Central Cath.
Payton Burgdorf OFL
AV
Alex Coleman HR
AW
AX
AY
AZ
BA
BB
BC
BD
BE
BF
BG
BH
BI
BJ
BK
(bye)
Kevon Freeman ML
Jacob Esarco(Canfield)
Georgio Poullas CF
(bye)
Dalton Hartshorn(Minerva)
D.J. White Circleville
(bye)
(bye)
Brendon Winning(Ravenna)
J.D. Stickley SPGL
(bye)
(bye)
Brendan Scherer(Warsaw River View)
Jamez Young(Sandusky)
(bye)
(bye)
Benjamin Schram(Bellbrook)
Kyle Kremiller Perry
(bye)
(bye)
Kavan Sarver SPGL
Jordan Radich(Warren Howland)
(bye)
(bye)
Jordan Crace
Josh Venia CC
(bye)
(bye)
Evan Anderson(Aurora)
Dre'K Brumley Akron
(bye)
(bye)
Abduljelil, Ana
Aidan Pasiuk CT
(bye)
(bye)
Garett Lautzenheiser LV
Peyten Kellar(Vincent Warren)
(bye)
(bye)
Jeffrey Thomas SPGL
David-Brian Whisler WH
(bye)
(bye)
Cameron Kelly BB
Brandon Pahl(Vincent Warren)
(bye)
(bye)
Ian Sharp BWB
Cole Genders ACC
(bye)
(bye)
Nick Crawford CF
Seth Beard Nap
(bye)
(bye)
Garrett Gross(Bellefontaine)
John Haines(McConnelsville Morgan)
(bye)
Brock Herman Mentor Lake
Tyler Wiederholt BB
Garrett Jordan SPGL
(bye)
Kevon Freeman ML
AF
Matt Adams NL
Georgio Poullas CF
AE
Seth Boggs(Sandusky Perkins)
Dalton Hartshorn(Minerva)
AD
Ryan Thomas SPGL
D.J. White Circleville
AC
Hadyn Danals CRV
Brendon Winning(Ravenna)
AB
Landon Hall WT
J.D. Stickley SPGL
AA
Tai Carter SP
Brendan Scherer(Warsaw River View)
Z
Eddie Pinc(Medina Buckeye)
Jamez Young(Sandusky)
Y
Jack Peura Tipp City
Benjamin Schram(Bellbrook)
X
Jesse Slocum(Salem)
Kyle Kremiller Perry
W
Jake Martinez(Newark Licking Valley)
Kavan Sarver SPGL
V
Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek)
Jordan Radich(Warren Howland)
U
Dylan Dodson NLV
Jordan Crace
T
Garit Witt
Josh Venia CC
S
Kyren Butler(Copley)
Evan Anderson(Aurora)
R
Anthony D'Alesio CF
Dre'K Brumley Akron
Q
Nate Keaton CV
Abduljelil, Ana
P
Alek Martin STGL
Aidan Pasiuk CT
O
Bret Minnick(Columbian)
Garett Lautzenheiser LV
N
Robbie Bowers(Defiance)
Peyten Kellar(Vincent Warren)
M
Nick Jackson(Norwood)
Jeffrey Thomas SPGL
L
Alec Maloney(Norwalk)
David-Brian Whisler WH
K
Jack Harris Urbana
Cameron Kelly BB
J
Tyler Dodd(Carrollton)
Brandon Pahl(Vincent Warren)
I
Cole McComas(Lisbon Beaver)
Ian Sharp BWB
H
Tyler Stein CF
Cole Genders ACC
G
Brandon Leynaud(Lexington)
Nick Crawford CF
F
Wade Hodges(Wauseon
Seth Beard Nap
E
Lucas Salmon SP
Garrett Gross(Bellefontaine)
D
Jaqui Vanmeter(Newark Licking Valley)
John Haines(McConnelsville Morgan)
C
Ben Pasiuk CT
Brock Herman Mentor Lake
B
Douglas Terry(Granville)
Garrett Jordan SPGL
A
Nate Barrett Mansfield
Jordan Crace
Alek Martin STGL
AN
AM
AL
AK
AJ
AI
AH
AG
AV
AU
AT
AS
AR
AQ
AP
AO
BD
BC
BB
BA
AZ
AY
AX
AW
BF
BE
BH
BG
BJ
BI
BK

65th

  Garit Witt

   Abduljelil, Ana

97th

  Jacob Esarco(Canfield)

  Tyler Wiederholt BB

Elimination 2

Abduljelil, Ana L vs.
Alek Martin STGL W 00:03

Jordan Crace W vs.
Garit Witt L 00:06

Elimination 1

Brock Herman Mentor Lake W vs.
Tyler Wiederholt BB L 00:07

Jacob Esarco(Canfield) L vs.
Georgio Poullas CF W 00:04

Winners 1

Alek Martin STGL L vs.
Todd Allen(Medina Buckeye) W 00:16

Alex Coleman HR W vs.
Matt Adams NL L 00:10

Cael Woods Millersburg W vs.
Tyler Stein CF L 00:08

Drew Kasper Lex W vs.
Jesse Slocum(Salem) L 00:04

Dylan Dodson NLV L vs.
Brent Moore SPGL W 00:09

Dylan Fishback(Aurora) W vs.
Anthony D'Alesio CF L 00:36

Eddie Pinc(Medina Buckeye) L vs.
Gabe Steyer(Van Wert) W 00:15

Eli Seipel SPGL W vs.
Douglas Terry(Granville) L 00:05

Gabe Phillips(Norwalk) W vs.
Cole McComas(Lisbon Beaver) L 00:43

Hadyn Danals CRV L vs.
Grant Moyer(Bellevue) W 00:09

Jack Harris Urbana L vs.
Deaken McCoy(Galion) W 00:12

Jack Peura Tipp City L vs.
Kyle Rowan(Perry) W 00:10

Jake Martinez(Newark Licking Valley) L vs.
Davin Rhoads LV W 00:13

Jared Hoy(Bellevue) W vs.
Brandon Leynaud(Lexington) L 00:09

Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek) L vs.
Ethan Hernandez(Norwalk) W 00:30

Kyren Butler(Copley) L vs.
Tyler Warner UVC W 00:33

Lucas Salmon SP L vs.
David Cumberledge(Aurora) W 00:35

Marlon Yarbrough(Copley) W vs.
Wade Hodges(Wauseon L 00:40

Mason Elson(Port Clinton) W vs.
Tyler Dodd(Carrollton) L 00:44

Max Fausnaugh(Bowling Green) W vs.
Bret Minnick(Columbian) L 00:48

Mitch Moore SPGL W vs.
Alec Maloney(Norwalk) L 00:28

Nate Barrett Mansfield L vs.
Alex Marinelli SPGL W 00:51

Nate Hagan(Central Cath. W vs.
Ryan Thomas SPGL L 00:04

Nate Keaton CV L vs.
Nick Wrobel(Mantua Crestwood) W 00:12

Nick Jackson(Norwood) L vs.
Jacob Decatur Falls CVCA W 00:09

Robbie Bowers(Defiance) L vs.
Bailey Faust(Lexington) W 00:36

Rocky Jordan SPGL W vs.
Tai Carter SP L 00:43

Sam McNulty(Sandusky Perkins) W vs.
Jaqui Vanmeter(Newark Licking Valley) L 00:44

Seth Boggs(Sandusky Perkins) L vs.
Payton Burgdorf OFL W 00:44

Tyler Copeland(Wapakoneta W vs.
Garit Witt L 00:07

Tyler Rowland(Streetsboro W vs.
Landon Hall WT L 00:13

Zack Lake(Akron Coventry) W vs.
Ben Pasiuk CT L 00:06

Round 1

Abduljelil, Ana L vs.
Nick Wrobel(Mantua Crestwood) W 00:03

Aidan Pasiuk CT L vs.
Dylan Fishback(Aurora) W 00:03

Alex Marinelli SPGL W vs.
Kevon Freeman ML L 00:03

Brandon Leynaud(Lexington) 59 W vs.
Brendan Scherer(Warsaw River View) 41 L 00:12

Bret Minnick(Columbian) W vs.
Evan Anderson(Aurora) L 00:14

Brock Herman Mentor Lake L vs.
Seth Boggs(Sandusky Perkins) W 00:03

Cole Genders ACC L vs.
Eddie Pinc(Medina Buckeye) W 00:04

Cole McComas(Lisbon Beaver) W vs.
Benjamin Schram(Bellbrook) L 00:04

Dalton Hartshorn(Minerva) L vs.
Ben Pasiuk CT W 00:04

David Cumberledge(Aurora) W vs.
Brendon Winning(Ravenna) L 00:03

David-Brian Whisler WH L vs.
Jordan Leasure(Amanda-Clearcreek) W 00:03

Davin Rhoads LV W vs.
Cameron Kelly BB L 00:03

Douglas Terry(Granville) W vs.
Georgio Poullas CF L 00:04

Dre'K Brumley Akron L vs.
Alek Martin STGL W 00:03

Drew Kasper Lex W vs.
Brandon Pahl(Vincent Warren) L 00:05

Garrett Jordan SPGL L vs.
Alex Coleman HR W 00:04

Grant Moyer(Bellevue) W vs.
Garrett Gross(Bellefontaine) L 00:06

Ian Sharp BWB 14 L vs.
Kyle Rowan(Perry) 86 W 00:08

J.D. Stickley SPGL 48 L vs.
Marlon Yarbrough(Copley) 52 W 00:07

Jacob Esarco(Canfield) 40 L vs.
Eli Seipel SPGL 60 W 00:09

Jamez Young(Sandusky) 31 L vs.
Cael Woods Millersburg 69 W 00:07

Jeffrey Thomas SPGL 26 L vs.
Brent Moore SPGL 74 W 00:17

Jordan Crace L vs.
Jacob Decatur Falls CVCA W 00:06

Jordan Radich(Warren Howland) 14 L vs.
Mitch Moore SPGL 86 W 00:08

Josh Venia CC L vs.
Robbie Bowers(Defiance) W 00:05

Kavan Sarver SPGL 49 L vs.
Deaken McCoy(Galion) 51 W 00:11

Kyle Kremiller Perry 27 L vs.
Mason Elson(Port Clinton) 73 W 00:08

Nate Hagan(Central Cath. W vs.
John Haines(McConnelsville Morgan) L 00:08

Nick Crawford CF 49 L vs.
Tai Carter SP 51 W 00:09

Payton Burgdorf OFL 75 W vs.
Tyler Wiederholt BB 25 L 00:09

Peyten Kellar(Vincent Warren) 38 L vs.
Tyler Copeland(Wapakoneta 62 W 00:11

Sam McNulty(Sandusky Perkins) 77 W vs.
D.J. White Circleville 23 L 00:07

Seth Beard Nap L vs.
Tyler Rowland(Streetsboro W 00:07

Tyler Warner UVC W vs.
Garett Lautzenheiser LV L 00:07

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20