April Regional World Doubles 4/27/19

Updated 2:46am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Coleman/Brock (1)
(bye) (16)
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9)
2
Tim Shumway/ Georgia (8)
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
(bye) (12)
(bye) (13)
Chris Arant / Tammy Correa (4)
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
(bye) (14)
Christy Ann/ Dave Young (11)
1
Tap Powell/ David Hand (6)
Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7)
3
AJ/ Talbert (10)
(bye) (15)
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2)
Coleman/Brock (1)
A
3
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9)
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
B
1
Chris Arant / Tammy Correa (4)
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
C
5
Tap Powell/ David Hand (6)
AJ/ Talbert (10)
D
4
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2)
Coleman/Brock (1)
E
2
Chris Arant / Tammy Correa (4)
Tap Powell/ David Hand (6)
F
2
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2)
Coleman/Brock (1)
G
6
Tap Powell/ David Hand (6)
Coleman/Brock (1)
4
Tap Powell/ David Hand (6)
Coleman/Brock (1)
(bye) (16)
Tim Shumway/ Georgia (8)
(bye) (12)
(bye) (13)
(bye) (14)
Christy Ann/ Dave Young (11)
Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7)
(bye) (15)
Tim Shumway/ Georgia (8)
D
6
AJ/ Talbert (10)
(bye) (13)
C
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
Christy Ann/ Dave Young (11)
B
5
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7)
A
1
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9)
AJ/ Talbert (10)
1
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
4
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9)
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
E
3
Chris Arant / Tammy Correa (4)
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
F
6
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2)
Trenton Brock/ Jason Smith (3)
2
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)
G
3
Tap Powell/ David Hand (6)
Tap Powell/ David Hand (6)

1st

  Coleman/Brock (1)

2nd

  Tap Powell/ David Hand (6)

3rd

  Michael Ross/ Elvis Matzelle (5)

4th

  Trenton Brock/ Jason Smith (3)

5th

  Chris Arant / Tammy Correa (4)

  Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2)

7th

  AJ/ Talbert (10)

  Elvin Kennedy/ Mark Downey (9)

9th

  Tim Shumway/ Georgia (8)

  (bye) (13)

  Christy Ann/ Dave Young (11)

  Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7)

13th

  (bye) (16)

  (bye) (12)

  (bye) (14)

  (bye) (15)

Final

Coleman/Brock (1) W vs.
Tap Powell/ David Hand (6) L 4 16:44

Elimination Final

Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) L vs.
Tap Powell/ David Hand (6) W 3 12:36

Elimination Semi-final

Trenton Brock/ Jason Smith (3) L vs.
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) W 2 15:20

Winners Final

Coleman/Brock (1) W vs.
Tap Powell/ David Hand (6) L 6 19:56

Elimination 4

Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) W vs.
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2) L 6 09:53

Trenton Brock/ Jason Smith (3) W vs.
Chris Arant / Tammy Correa (4) L 3 18:53

Elimination 3

AJ/ Talbert (10) L vs.
Trenton Brock/ Jason Smith (3) W 1 11:14

Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) W vs.
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9) L 4 32:54

Winners Semi-finals

Coleman/Brock (1) W vs.
Chris Arant / Tammy Correa (4) L 2 16:07

Tap Powell/ David Hand (6) W vs.
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2) L 2 12:38

Elimination 2

(bye) (13) L vs.
Trenton Brock/ Jason Smith (3) W 27:57

Christy Ann/ Dave Young (11) L vs.
Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) W 5 17:23

Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7) L vs.
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9) W 1 13:37

Tim Shumway/ Georgia (8) L vs.
AJ/ Talbert (10) W 6 17:18

Elimination 1

(bye) (12) L vs.
(bye) (13) W 01:41

(bye) (14) L vs.
Christy Ann/ Dave Young (11) W 18:46

(bye) (16) L vs.
Tim Shumway/ Georgia (8) W 25:03

Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7) W vs.
(bye) (15) L 19:01

Winners 1

AJ/ Talbert (10) L vs.
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2) W 4 17:54

Coleman/Brock (1) W vs.
Elvin Kennedy/ Mark Downey (9) L 3 15:39

Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) L vs.
Chris Arant / Tammy Correa (4) W 1 20:42

Trenton Brock/ Jason Smith (3) L vs.
Tap Powell/ David Hand (6) W 5 08:25

Round 1

(bye) (13) L vs.
Chris Arant / Tammy Correa (4) W 01:41

(bye) (15) L vs.
Scott Sr/Skeeter Ray Roberson (2) W 01:41

Christy Ann/ Dave Young (11) L vs.
Tap Powell/ David Hand (6) W 1 16:25

Coleman/Brock (1) W vs.
(bye) (16) L 01:41

Elvin Kennedy/ Mark Downey (9) W vs.
Tim Shumway/ Georgia (8) L 2 22:19

Michael Ross/ Elvis Matzelle (5) W vs.
(bye) (12) L 01:41

Nancy Lomberk/ Jeff Thompson (7) L vs.
AJ/ Talbert (10) W 3 17:19

Trenton Brock/ Jason Smith (3) W vs.
(bye) (14) L 01:41

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20