Aco Singles 11/17/19

Updated 8:16pm

Elimination Semi-final

Lisa Gannon (5) vs.
Cody Thacker (3) Board 1 06:24:45

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Jerry Armstrong (1)
(bye) (64)
Austin Thomason (33)
Board 3
Edwin Whitman (32)
Tracy Gregory (17)
(bye) (48)
(bye) (49)
Michael Carver (16)
Jennifer Frease (9)
(bye) (56)
(bye) (41)
Buddy Stacey (24)
Monte Bell (25)
(bye) (40)
(bye) (57)
Donnie Long (8)
Lisa Gannon (5)
(bye) (60)
(bye) (37)
Marcus Whybrew (28)
Dalton Owens (21)
(bye) (44)
(bye) (53)
John Mansfield (12)
Mike Tudor (13)
(bye) (52)
(bye) (45)
Ed Norwood (20)
Gary Marlin (29)
(bye) (36)
(bye) (61)
Jason Swafford (4)
Cody Thacker (3)
(bye) (62)
Chris Reese (35)
Board 2
Traci Goodman (30)
Dennis Powers (19)
(bye) (46)
(bye) (51)
Trevor Toseland (14)
Dalto Jacobs (11)
(bye) (54)
(bye) (43)
Jack Rye (22)
James Stump (27)
(bye) (38)
(bye) (59)
Dj Long (6)
Dee Knox (7)
(bye) (58)
(bye) (39)
Jordon Clark (26)
Bobby Rankin (23)
(bye) (42)
(bye) (55)
Seth Draine (10)
Chad Waters (15)
(bye) (50)
(bye) (47)
Derrick Esmond (18)
Kam Street (31)
Board 4
Willie Johns (34)
(bye) (63)
Tina Armstrong (2)
Jerry Armstrong (1)
A
Board 4
Austin Thomason (33)
Tracy Gregory (17)
B
Board 2
Michael Carver (16)
Jennifer Frease (9)
C
Board 1
Buddy Stacey (24)
Monte Bell (25)
D
Board 3
Donnie Long (8)
Lisa Gannon (5)
E
Board 1
Marcus Whybrew (28)
Dalton Owens (21)
F
Board 3
John Mansfield (12)
Mike Tudor (13)
G
Board 4
Ed Norwood (20)
Gary Marlin (29)
H
Board 4
Jason Swafford (4)
Cody Thacker (3)
I
Board 4
Traci Goodman (30)
Dennis Powers (19)
J
Board 1
Trevor Toseland (14)
Dalto Jacobs (11)
K
Board 2
Jack Rye (22)
James Stump (27)
L
Board 3
Dj Long (6)
Dee Knox (7)
M
Board 2
Jordon Clark (26)
Bobby Rankin (23)
N
Board 1
Seth Draine (10)
Chad Waters (15)
O
Board 3
Derrick Esmond (18)
Kam Street (31)
P
Board 2
Tina Armstrong (2)
Jerry Armstrong (1)
Q
Board 2
Tracy Gregory (17)
Buddy Stacey (24)
R
Board 2
Monte Bell (25)
Lisa Gannon (5)
S
Board 4
John Mansfield (12)
Ed Norwood (20)
T
Board 2
Jason Swafford (4)
Cody Thacker (3)
U
Board 3
Trevor Toseland (14)
Dalto Jacobs (11)
V
Board 1
Dj Long (6)
Dee Knox (7)
W
Board 3
Seth Draine (10)
Derrick Esmond (18)
X
Board 4
Tina Armstrong (2)
Jerry Armstrong (1)
Y
Board 1
Monte Bell (25)
Lisa Gannon (5)
Z
Board 2
Ed Norwood (20)
Trevor Toseland (14)
AA
Board 4
Dj Long (6)
Dee Knox (7)
AB
Board 1
Tina Armstrong (2)
Jerry Armstrong (1)
AC
Board 3
Lisa Gannon (5)
Dj Long (6)
AD
Board 2
Dee Knox (7)
Jerry Armstrong (1)
AE
Board 4
Dee Knox (7)
Dee Knox (7)
Board 3
Jerry Armstrong (1)
Dee Knox (7)
(bye) (64)
Edwin Whitman (32)
(bye) (48)
(bye) (49)
(bye) (56)
(bye) (41)
(bye) (40)
(bye) (57)
(bye) (60)
(bye) (37)
(bye) (44)
(bye) (53)
(bye) (52)
(bye) (45)
(bye) (36)
(bye) (61)
(bye) (62)
Chris Reese (35)
(bye) (46)
(bye) (51)
(bye) (54)
(bye) (43)
(bye) (38)
(bye) (59)
(bye) (58)
(bye) (39)
(bye) (42)
(bye) (55)
(bye) (50)
(bye) (47)
Willie Johns (34)
(bye) (63)
Edwin Whitman (32)
P
Board 4
Kam Street (31)
(bye) (49)
O
Chad Waters (15)
(bye) (41)
N
Bobby Rankin (23)
(bye) (57)
M
Jordon Clark (26)
(bye) (37)
L
James Stump (27)
(bye) (53)
K
Jack Rye (22)
(bye) (45)
J
Dennis Powers (19)
(bye) (61)
I
Traci Goodman (30)
Chris Reese (35)
H
Board 3
Gary Marlin (29)
(bye) (51)
G
Mike Tudor (13)
(bye) (43)
F
Dalton Owens (21)
(bye) (59)
E
Marcus Whybrew (28)
(bye) (39)
D
Donnie Long (8)
(bye) (55)
C
Jennifer Frease (9)
(bye) (47)
B
Michael Carver (16)
Willie Johns (34)
A
Board 1
Austin Thomason (33)
Edwin Whitman (32)
Board 1
Chad Waters (15)
Bobby Rankin (23)
Board 3
Jordon Clark (26)
James Stump (27)
Board 4
Jack Rye (22)
Dennis Powers (19)
Board 4
Traci Goodman (30)
Chris Reese (35)
Board 1
Mike Tudor (13)
Dalton Owens (21)
Board 2
Marcus Whybrew (28)
Donnie Long (8)
Board 2
Jennifer Frease (9)
Michael Carver (16)
Board 3
Willie Johns (34)
Chad Waters (15)
T
Board 3
Jason Swafford (4)
Bobby Rankin (23)
S
Board 2
John Mansfield (12)
James Stump (27)
R
Board 1
Buddy Stacey (24)
Dennis Powers (19)
Q
Board 3
Tracy Gregory (17)
Chris Reese (35)
X
Board 1
Derrick Esmond (18)
Marcus Whybrew (28)
W
Board 4
Seth Draine (10)
Jennifer Frease (9)
V
Board 4
Dalto Jacobs (11)
Willie Johns (34)
U
Board 2
Cody Thacker (3)
Jason Swafford (4)
Board 1
John Mansfield (12)
Buddy Stacey (24)
Board 4
Tracy Gregory (17)
Chris Reese (35)
Board 2
Marcus Whybrew (28)
Jennifer Frease (9)
Board 3
Cody Thacker (3)
John Mansfield (12)
AB
Board 1
Tina Armstrong (2)
Tracy Gregory (17)
AA
Board 4
Trevor Toseland (14)
Marcus Whybrew (28)
Z
Board 2
Ed Norwood (20)
Cody Thacker (3)
Y
Board 3
Monte Bell (25)
Tina Armstrong (2)
Board 3
Tracy Gregory (17)
Marcus Whybrew (28)
Board 4
Cody Thacker (3)
Tina Armstrong (2)
AC
Board 3
Lisa Gannon (5)
Cody Thacker (3)
AD
Board 2
Dj Long (6)
Lisa Gannon (5)
Board 1
Cody Thacker (3)
Cody Thacker (3)
AE
Board 1
Jerry Armstrong (1)
Jerry Armstrong (1)

1st

  Dee Knox (7)

2nd

  Jerry Armstrong (1)

3rd

  Cody Thacker (3)

5th

  Tina Armstrong (2)

  Dj Long (6)

7th

  Tracy Gregory (17)

  Marcus Whybrew (28)

9th

  John Mansfield (12)

  Trevor Toseland (14)

  Ed Norwood (20)

  Monte Bell (25)

13th

  Jason Swafford (4)

  Buddy Stacey (24)

  Chris Reese (35)

  Jennifer Frease (9)

17th

  Chad Waters (15)

  Bobby Rankin (23)

  James Stump (27)

  Dennis Powers (19)

  Derrick Esmond (18)

  Seth Draine (10)

  Dalto Jacobs (11)

  Willie Johns (34)

25th

  Edwin Whitman (32)

  Jordon Clark (26)

  Jack Rye (22)

  Traci Goodman (30)

  Mike Tudor (13)

  Dalton Owens (21)

  Donnie Long (8)

  Michael Carver (16)

33th

  Kam Street (31)

  (bye) (49)

  (bye) (41)

  (bye) (57)

  (bye) (37)

  (bye) (53)

  (bye) (45)

  (bye) (61)

  Gary Marlin (29)

  (bye) (51)

  (bye) (43)

  (bye) (59)

  (bye) (39)

  (bye) (55)

  (bye) (47)

  Austin Thomason (33)

49th

  (bye) (64)

  (bye) (48)

  (bye) (56)

  (bye) (40)

  (bye) (60)

  (bye) (44)

  (bye) (52)

  (bye) (36)

  (bye) (62)

  (bye) (46)

  (bye) (54)

  (bye) (38)

  (bye) (58)

  (bye) (42)

  (bye) (50)

  (bye) (63)

Final

Dee Knox (7) W vs.
Jerry Armstrong (1) L Board 3 21:34

Elimination Final

Cody Thacker (3) L vs.
Jerry Armstrong (1) W Board 1 16:23

Winners Final

Jerry Armstrong (1) L vs.
Dee Knox (7) W Board 4 20:53

Elimination 8

Cody Thacker (3) W vs.
Dj Long (6) L Board 2 11:52

Tina Armstrong (2) L vs.
Lisa Gannon (5) W Board 3 00:08

Elimination 7

Marcus Whybrew (28) L vs.
Cody Thacker (3) W Board 4 08:45

Tina Armstrong (2) W vs.
Tracy Gregory (17) L Board 3 16:53

Winners Semi-finals

Dj Long (6) L vs.
Dee Knox (7) W Board 2 10:45

Jerry Armstrong (1) W vs.
Lisa Gannon (5) L Board 3 20:01

Elimination 6

Cody Thacker (3) W vs.
Monte Bell (25) L Board 3 13:56

John Mansfield (12) L vs.
Tina Armstrong (2) W Board 1 32:26

Marcus Whybrew (28) W vs.
Ed Norwood (20) L Board 2 12:17

Tracy Gregory (17) W vs.
Trevor Toseland (14) L Board 4 20:28

Elimination 5

Buddy Stacey (24) L vs.
Tracy Gregory (17) W Board 4 07:25

Chris Reese (35) L vs.
Marcus Whybrew (28) W Board 2 13:56

Jason Swafford (4) L vs.
John Mansfield (12) W Board 1 17:25

Jennifer Frease (9) L vs.
Cody Thacker (3) W Board 3 17:02

Winners 3

Dee Knox (7) W vs.
Tina Armstrong (2) L Board 1 08:07

Jerry Armstrong (1) W vs.
Monte Bell (25) L Board 1 13:44

Lisa Gannon (5) W vs.
Ed Norwood (20) L Board 2 10:42

Trevor Toseland (14) L vs.
Dj Long (6) W Board 4 16:30

Elimination 4

Bobby Rankin (23) L vs.
John Mansfield (12) W Board 2 20:45

Chad Waters (15) L vs.
Jason Swafford (4) W Board 3 20:59

Chris Reese (35) W vs.
Derrick Esmond (18) L Board 1 17:53

Dennis Powers (19) L vs.
Tracy Gregory (17) W Board 3 15:20

James Stump (27) L vs.
Buddy Stacey (24) W Board 1 13:02

Jennifer Frease (9) W vs.
Dalto Jacobs (11) L Board 4 14:46

Marcus Whybrew (28) W vs.
Seth Draine (10) L Board 4 21:27

Willie Johns (34) L vs.
Cody Thacker (3) W Board 2 15:22

Elimination 3

Bobby Rankin (23) W vs.
Jordon Clark (26) L Board 3 20:10

Chris Reese (35) W vs.
Mike Tudor (13) L Board 1 26:21

Dalton Owens (21) L vs.
Marcus Whybrew (28) W Board 2 10:01

Dennis Powers (19) W vs.
Traci Goodman (30) L Board 4 14:09

Donnie Long (8) L vs.
Jennifer Frease (9) W Board 2 17:04

Edwin Whitman (32) L vs.
Chad Waters (15) W Board 1 17:27

James Stump (27) W vs.
Jack Rye (22) L Board 4 17:24

Michael Carver (16) L vs.
Willie Johns (34) W Board 3 14:26

Winners 2

Buddy Stacey (24) L vs.
Monte Bell (25) W Board 2 13:10

Cody Thacker (3) L vs.
Trevor Toseland (14) W Board 3 14:13

Dalto Jacobs (11) L vs.
Dj Long (6) W Board 1 16:39

Dee Knox (7) W vs.
Seth Draine (10) L Board 3 15:31

Derrick Esmond (18) L vs.
Tina Armstrong (2) W Board 4 19:31

Ed Norwood (20) W vs.
Jason Swafford (4) L Board 2 16:13

Jerry Armstrong (1) W vs.
Tracy Gregory (17) L Board 2 11:25

Lisa Gannon (5) W vs.
John Mansfield (12) L Board 4 08:36

Elimination 2

(bye) (37) L vs.
James Stump (27) W 46:01

(bye) (39) L vs.
Donnie Long (8) W 01:12

(bye) (41) L vs.
Bobby Rankin (23) W 27:09

(bye) (43) L vs.
Dalton Owens (21) W 36:05

(bye) (45) L vs.
Dennis Powers (19) W 35:16

(bye) (47) L vs.
Michael Carver (16) W 05:05

(bye) (49) L vs.
Chad Waters (15) W 21:40

(bye) (51) L vs.
Mike Tudor (13) W 47:19

(bye) (53) L vs.
Jack Rye (22) W 22:44

(bye) (55) L vs.
Jennifer Frease (9) W 46:53

(bye) (57) L vs.
Jordon Clark (26) W 34:16

(bye) (59) L vs.
Marcus Whybrew (28) W 58:30

(bye) (61) L vs.
Traci Goodman (30) W 28:35

Chris Reese (35) W vs.
Gary Marlin (29) L Board 3 11:56

Edwin Whitman (32) W vs.
Kam Street (31) L Board 4 09:41

Willie Johns (34) W vs.
Austin Thomason (33) L Board 1 12:26

Elimination 1

(bye) (36) L vs.
(bye) (61) W 54:05

(bye) (38) L vs.
(bye) (59) W 54:04

(bye) (40) L vs.
(bye) (57) W 54:04

(bye) (42) L vs.
(bye) (55) W 54:04

(bye) (44) L vs.
(bye) (53) W 54:04

(bye) (46) L vs.
(bye) (51) W 54:04

(bye) (48) L vs.
(bye) (49) W 54:05

(bye) (50) L vs.
(bye) (47) W 54:03

(bye) (52) L vs.
(bye) (45) W 54:05

(bye) (54) L vs.
(bye) (43) W 54:05

(bye) (56) L vs.
(bye) (41) W 54:05

(bye) (58) L vs.
(bye) (39) W 54:04

(bye) (60) L vs.
(bye) (37) W 54:05

(bye) (62) L vs.
Chris Reese (35) W 11:23

(bye) (64) L vs.
Edwin Whitman (32) W 10:51

Willie Johns (34) W vs.
(bye) (63) L 17:46

Winners 1

Bobby Rankin (23) L vs.
Seth Draine (10) W Board 1 30:59

Chad Waters (15) L vs.
Derrick Esmond (18) W Board 3 10:41

Cody Thacker (3) W vs.
Traci Goodman (30) L Board 4 10:43

Dalto Jacobs (11) W vs.
Jack Rye (22) L Board 2 11:12

Dalton Owens (21) L vs.
John Mansfield (12) W Board 3 14:01

Dee Knox (7) W vs.
Jordon Clark (26) L Board 2 11:12

Dennis Powers (19) L vs.
Trevor Toseland (14) W Board 1 07:57

Gary Marlin (29) L vs.
Jason Swafford (4) W Board 4 09:59

James Stump (27) L vs.
Dj Long (6) W Board 3 09:27

Jennifer Frease (9) L vs.
Buddy Stacey (24) W Board 1 11:26

Jerry Armstrong (1) W vs.
Austin Thomason (33) L Board 4 09:57

Kam Street (31) L vs.
Tina Armstrong (2) W Board 2 13:30

Lisa Gannon (5) W vs.
Marcus Whybrew (28) L Board 1 11:32

Mike Tudor (13) L vs.
Ed Norwood (20) W Board 4 08:28

Monte Bell (25) W vs.
Donnie Long (8) L Board 3 15:06

Tracy Gregory (17) W vs.
Michael Carver (16) L Board 2 17:04

Round 1

(bye) (37) L vs.
Marcus Whybrew (28) W 54:00

(bye) (39) L vs.
Jordon Clark (26) W 54:01

(bye) (41) L vs.
Buddy Stacey (24) W 54:01

(bye) (43) L vs.
Jack Rye (22) W 54:01

(bye) (45) L vs.
Ed Norwood (20) W 54:01

(bye) (47) L vs.
Derrick Esmond (18) W 54:02

(bye) (49) L vs.
Michael Carver (16) W 54:01

(bye) (51) L vs.
Trevor Toseland (14) W 54:01

(bye) (53) L vs.
John Mansfield (12) W 54:01

(bye) (55) L vs.
Seth Draine (10) W 54:01

(bye) (57) L vs.
Donnie Long (8) W 54:01

(bye) (59) L vs.
Dj Long (6) W 54:02

(bye) (61) L vs.
Jason Swafford (4) W 54:00

(bye) (63) L vs.
Tina Armstrong (2) W 54:02

Austin Thomason (33) W vs.
Edwin Whitman (32) L Board 3 15:31

Bobby Rankin (23) W vs.
(bye) (42) L 54:01

Chad Waters (15) W vs.
(bye) (50) L 54:02

Chris Reese (35) L vs.
Traci Goodman (30) W Board 2 15:44

Cody Thacker (3) W vs.
(bye) (62) L 54:01

Dalto Jacobs (11) W vs.
(bye) (54) L 54:01

Dalton Owens (21) W vs.
(bye) (44) L 54:01

Dee Knox (7) W vs.
(bye) (58) L 54:01

Dennis Powers (19) W vs.
(bye) (46) L 54:01

Gary Marlin (29) W vs.
(bye) (36) L 54:01

James Stump (27) W vs.
(bye) (38) L 54:01

Jennifer Frease (9) W vs.
(bye) (56) L 54:01

Jerry Armstrong (1) W vs.
(bye) (64) L 54:01

Kam Street (31) W vs.
Willie Johns (34) L Board 4 21:50

Lisa Gannon (5) W vs.
(bye) (60) L 54:01

Mike Tudor (13) W vs.
(bye) (52) L 54:02

Monte Bell (25) W vs.
(bye) (40) L 54:02

Tracy Gregory (17) W vs.
(bye) (48) L 54:01

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20