OCA-NWOCA Regional Advanced Singles

Updated 10:30am

Winners 1

Brian Foley vs.
Art Brown 2 21:45:52

Winners 1

Isabella Surprenant vs.
Trae Drywater

Scroll to the right to view bracket. →

Jason Bates
(bye)
Shea Marsh
26
Ryan Littlejohn
Kenneth Reeves
21
Jody Browning
Braidyn Fink
2
Allison Appleton
Adrian Southerland
(bye)
Kaleb Kingfisher
19
Daniel Harris
Beau Podest
25
Ron Addington
(bye)
Rod Shankles
Brian Foley
(bye)
Mark Bitner
8
Art Brown
Eric Taylor
10
Jerry Foley
(bye)
Shawn Perkins
Corey Powell
(bye)
Dustin Beasley
24
Carmen Surprenant
Gary Bearpaw
29
Jeff Jones
(bye)
Chase Chumwalooky
Pacer Lowe
(bye)
Clint Russell
9
Tim Spray
Amos Ketcher
4
John Appleton
Ronald Elliott
7
Erin Taylor
Isabella Surprenant
(bye)
Trae Drywater
13
Rick Dietz
Wade Atekson
20
Cameron Kingfisher
(bye)
William Kincannon
Michael Ashton
(bye)
Timothy Taylor
17
Shannon Underwood
Weston Evans
16
Alex Bailey
(bye)
Devyn Smith
Hebo Standridge
22
Ty Drywater
Ashley Standridge
15
Andy Murphey
Vince Drywater
1
Jeff Miller
(bye)
Shane Creek
Jason Bates
A
24
Ryan Littlejohn
Kenneth Reeves
B
17
Braidyn Fink
Adrian Southerland
C
13
Kaleb Kingfisher
Beau Podest
D
25
Rod Shankles
Brian Foley
E
2
Art Brown
Eric Taylor
F
4
Shawn Perkins
Corey Powell
G
1
Carmen Surprenant
Gary Bearpaw
H
7
Chase Chumwalooky
Pacer Lowe
I
20
Tim Spray
Amos Ketcher
J
26
Ronald Elliott
Isabella Surprenant
K
Trae Drywater
Cameron Kingfisher
L
9
William Kincannon
Michael Ashton
M
22
Shannon Underwood
Weston Evans
N
29
Devyn Smith
Ty Drywater
O
2
Ashley Standridge
Jeff Miller
P
15
Shane Creek
Ryan Littlejohn
Q
8
Kenneth Reeves
Kaleb Kingfisher
R
22
Rod Shankles
Art Brown
S
6
Eric Taylor
Carmen Surprenant
T
7
Gary Bearpaw
Pacer Lowe
U
17
Amos Ketcher
Trae Drywater
V
12
Cameron Kingfisher
Shannon Underwood
W
29
Devyn Smith
Ty Drywater
X
15
Shane Creek
Kenneth Reeves
Y
17
Kaleb Kingfisher
Art Brown
Z
9
Gary Bearpaw
Amos Ketcher
AA
15
Cameron Kingfisher
Devyn Smith
AB
10
Ty Drywater
Kenneth Reeves
AC
21
Gary Bearpaw
Cameron Kingfisher
AD
24
Ty Drywater
Gary Bearpaw
AE
6
Ty Drywater
Gary Bearpaw
3
Ty Drywater
Ty Drywater
3
Gary Bearpaw
Gary Bearpaw
(bye)
Shea Marsh
Jody Browning
21
Allison Appleton
(bye)
Daniel Harris
Ron Addington
(bye)
(bye)
Mark Bitner
Jerry Foley
(bye)
(bye)
Dustin Beasley
Jeff Jones
(bye)
(bye)
Clint Russell
John Appleton
16
Erin Taylor
(bye)
Rick Dietz
Wade Atekson
(bye)
(bye)
Timothy Taylor
Alex Bailey
(bye)
Hebo Standridge
19
Andy Murphey
Vince Drywater
(bye)
Shea Marsh
P
20
Jeff Miller
Jody Browning
O
16
Ashley Standridge
Daniel Harris
N
3
Weston Evans
Ron Addington
M
8
Michael Ashton
Mark Bitner
L
2
William Kincannon
Jerry Foley
K
13
Isabella Surprenant
Dustin Beasley
J
4
Ronald Elliott
Jeff Jones
I
1
Tim Spray
Clint Russell
H
26
Chase Chumwalooky
Erin Taylor
G
21
Corey Powell
Rick Dietz
F
4
Shawn Perkins
Wade Atekson
E
9
Brian Foley
Timothy Taylor
D
25
Beau Podest
Alex Bailey
C
10
Adrian Southerland
Hebo Standridge
B
7
Braidyn Fink
Vince Drywater
A
10
Jason Bates
Jeff Miller
1
Ashley Standridge
Daniel Harris
12
Michael Ashton
Mark Bitner
4
Isabella Surprenant
Ronald Elliott
6
Tim Spray
Clint Russell
21
Erin Taylor
Rick Dietz
19
Brian Foley
Timothy Taylor
20
Alex Bailey
Braidyn Fink
22
Vince Drywater
Jeff Miller
T
26
Carmen Surprenant
Daniel Harris
S
8
Eric Taylor
Isabella Surprenant
R
16
Rod Shankles
Ronald Elliott
Q
9
Ryan Littlejohn
Erin Taylor
X
26
Shane Creek
Rick Dietz
W
25
Shannon Underwood
Timothy Taylor
V
20
Trae Drywater
Braidyn Fink
U
29
Pacer Lowe
Carmen Surprenant
25
Daniel Harris
Isabella Surprenant
19
Ronald Elliott
Erin Taylor
4
Shannon Underwood
Trae Drywater
20
Braidyn Fink
Carmen Surprenant
AB
22
Devyn Smith
Isabella Surprenant
AA
19
Amos Ketcher
Shannon Underwood
Z
10
Art Brown
Braidyn Fink
Y
16
Kaleb Kingfisher
Devyn Smith
6
Isabella Surprenant
Art Brown
16
Kaleb Kingfisher
Isabella Surprenant
AC
19
Kenneth Reeves
Kaleb Kingfisher
AD
16
Cameron Kingfisher
Isabella Surprenant
19
Kaleb Kingfisher
Kaleb Kingfisher
AE
19
Ty Drywater
Ty Drywater

1st

  Gary Bearpaw

2nd

  Ty Drywater

3rd

  Kaleb Kingfisher

4th

  Isabella Surprenant

5th

  Kenneth Reeves

  Cameron Kingfisher

7th

  Devyn Smith

  Art Brown

9th

  Carmen Surprenant

  Amos Ketcher

  Shannon Underwood

  Braidyn Fink

13th

  Daniel Harris

  Ronald Elliott

  Erin Taylor

  Trae Drywater

17th

  Jeff Miller

  Eric Taylor

  Rod Shankles

  Ryan Littlejohn

  Shane Creek

  Rick Dietz

  Timothy Taylor

  Pacer Lowe

25th

  Ashley Standridge

  Michael Ashton

  Mark Bitner

  Tim Spray

  Clint Russell

  Brian Foley

  Alex Bailey

  Vince Drywater

33th

  Shea Marsh

  Jody Browning

  Weston Evans

  Ron Addington

  William Kincannon

  Jerry Foley

  Dustin Beasley

  Jeff Jones

  Chase Chumwalooky

  Corey Powell

  Shawn Perkins

  Wade Atekson

  Beau Podest

  Adrian Southerland

  Hebo Standridge

  Jason Bates

49th

  Allison Appleton

  John Appleton

  Andy Murphey

Final - Match 2

Ty Drywater L vs.
Gary Bearpaw W 3 13:01

Final

Gary Bearpaw L vs.
Ty Drywater W 3 22:45

Elimination Final

Kaleb Kingfisher L vs.
Ty Drywater W 19 12:39

Elimination Semi-final

Isabella Surprenant L vs.
Kaleb Kingfisher W 19 16:05

Winners Final

Gary Bearpaw W vs.
Ty Drywater L 6 17:26

Elimination 8

Isabella Surprenant W vs.
Kenneth Reeves L 19 23:10

Kaleb Kingfisher W vs.
Cameron Kingfisher L 16 18:15

Elimination 7

Art Brown L vs.
Kaleb Kingfisher W 16 47:49

Devyn Smith L vs.
Isabella Surprenant W 6 12:46

Winners Semi-finals

Cameron Kingfisher L vs.
Ty Drywater W 24 17:02

Kenneth Reeves L vs.
Gary Bearpaw W 21 24:53

Elimination 6

Braidyn Fink L vs.
Kaleb Kingfisher W 16 19:33

Carmen Surprenant L vs.
Devyn Smith W 22 18:59

Isabella Surprenant W vs.
Amos Ketcher L 19 13:18

Shannon Underwood L vs.
Art Brown W 10 14:47

Elimination 5

Carmen Surprenant W vs.
Daniel Harris L 25 23:13

Erin Taylor L vs.
Shannon Underwood W 4 14:32

Isabella Surprenant W vs.
Ronald Elliott L 19 24:14

Trae Drywater L vs.
Braidyn Fink W 20 25:30

Winners 3

Amos Ketcher L vs.
Cameron Kingfisher W 15 19:02

Art Brown L vs.
Gary Bearpaw W 9 16:47

Devyn Smith L vs.
Ty Drywater W 10 18:53

Kenneth Reeves W vs.
Kaleb Kingfisher L 17 25:48

Elimination 4

Braidyn Fink W vs.
Pacer Lowe L 29 18:03

Daniel Harris W vs.
Eric Taylor L 8 21:05

Erin Taylor W vs.
Shane Creek L 26 18:50

Isabella Surprenant W vs.
Rod Shankles L 16 09:01

Jeff Miller L vs.
Carmen Surprenant W 26 11:14

Rick Dietz L vs.
Shannon Underwood W 25 20:50

Ronald Elliott W vs.
Ryan Littlejohn L 9 17:59

Timothy Taylor L vs.
Trae Drywater W 20 10:41

Elimination 3

Braidyn Fink W vs.
Vince Drywater L 22 13:53

Clint Russell L vs.
Erin Taylor W 21 08:34

Daniel Harris W vs.
Michael Ashton L 12 22:11

Jeff Miller W vs.
Ashley Standridge L 1 21:04

Mark Bitner L vs.
Isabella Surprenant W 4 11:46

Rick Dietz W vs.
Brian Foley L 19 14:44

Ronald Elliott W vs.
Tim Spray L 6 28:13

Timothy Taylor W vs.
Alex Bailey L 20 16:23

Winners 2

Art Brown W vs.
Eric Taylor L 6 17:27

Carmen Surprenant L vs.
Gary Bearpaw W 7 10:08

Kaleb Kingfisher W vs.
Rod Shankles L 22 14:40

Pacer Lowe L vs.
Amos Ketcher W 17 12:19

Ryan Littlejohn L vs.
Kenneth Reeves W 8 15:11

Shannon Underwood L vs.
Devyn Smith W 29 20:09

Trae Drywater L vs.
Cameron Kingfisher W 12 11:55

Ty Drywater W vs.
Shane Creek L 15 17:10

Elimination 2

Alex Bailey W vs.
Adrian Southerland L 10 16:25

Clint Russell W vs.
Chase Chumwalooky L 26 09:39

Daniel Harris W vs.
Weston Evans L 3 20:54

Dustin Beasley L vs.
Ronald Elliott W 4 08:52

Erin Taylor W vs.
Corey Powell L 21 07:41

Hebo Standridge L vs.
Braidyn Fink W 7 10:46

Jeff Jones L vs.
Tim Spray W 1 18:48

Jerry Foley L vs.
Isabella Surprenant W 13 13:10

Jody Browning L vs.
Ashley Standridge W 16 15:11

Mark Bitner W vs.
William Kincannon L 2 18:38

Rick Dietz W vs.
Shawn Perkins L 4 13:11

Ron Addington L vs.
Michael Ashton W 8 17:54

Shea Marsh L vs.
Jeff Miller W 20 09:55

Timothy Taylor W vs.
Beau Podest L 25 18:24

Vince Drywater W vs.
Jason Bates L 10 13:48

Wade Atekson L vs.
Brian Foley W 9 12:59

Elimination 1

Hebo Standridge W vs.
Andy Murphey L 19 36:55

Jody Browning W vs.
Allison Appleton L 21 22:48

John Appleton L vs.
Erin Taylor W 16 18:22

Winners 1

Adrian Southerland L vs.
Kaleb Kingfisher W 13 16:28

Amos Ketcher W vs.
Ronald Elliott L 26 15:40

Beau Podest L vs.
Rod Shankles W 25 13:30

Cameron Kingfisher W vs.
William Kincannon L 9 18:36

Corey Powell L vs.
Carmen Surprenant W 1 13:57

Eric Taylor W vs.
Shawn Perkins L 4 10:38

Gary Bearpaw W vs.
Chase Chumwalooky L 7 16:04

Jason Bates L vs.
Ryan Littlejohn W 24 29:12

Jeff Miller L vs.
Shane Creek W 15 19:36

Kenneth Reeves W vs.
Braidyn Fink L 17 18:14

Michael Ashton L vs.
Shannon Underwood W 22 14:56

Pacer Lowe W vs.
Tim Spray L 20 13:22

Ty Drywater W vs.
Ashley Standridge L 2 10:28

Weston Evans L vs.
Devyn Smith W 29 21:38

Round 1

Amos Ketcher W vs.
John Appleton L 4 13:08

Ashley Standridge W vs.
Andy Murphey L 15 17:08

Beau Podest W vs.
Ron Addington L 25 15:05

Braidyn Fink W vs.
Allison Appleton L 2 10:22

Clint Russell L vs.
Tim Spray W 9 22:40

Dustin Beasley L vs.
Carmen Surprenant W 24 18:17

Eric Taylor W vs.
Jerry Foley L 10 11:12

Gary Bearpaw W vs.
Jeff Jones L 29 19:27

Hebo Standridge L vs.
Ty Drywater W 22 11:44

Kaleb Kingfisher W vs.
Daniel Harris L 19 14:10

Kenneth Reeves W vs.
Jody Browning L 21 15:46

Mark Bitner L vs.
Art Brown W 8 26:30

Ronald Elliott W vs.
Erin Taylor L 7 16:17

Shea Marsh L vs.
Ryan Littlejohn W 26 14:56

Timothy Taylor L vs.
Shannon Underwood W 17 08:32

Trae Drywater W vs.
Rick Dietz L 13 09:59

Vince Drywater L vs.
Jeff Miller W 1 13:41

Wade Atekson L vs.
Cameron Kingfisher W 20 18:15

Weston Evans W vs.
Alex Bailey L 16 15:25

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20