Men's 501 Doubles

Updated 3:32pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Dylan McNitt & Barry Gurney
(bye)
Dre Kramer & Mike Kramer
Board 2
Dieter Goltz & Kyle Rusch
BJ Lipke & Matt Reiche
(bye)
(bye)
Tyler Joanis & Brandon Clark
Justin Dennison & Turbo
(bye)
(bye)
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
Ian Makovec & Tommy Baumann
(bye)
(bye)
Gary Hohensee & Jon Roberts
Chris Cortright & Dan Chapman
(bye)
(bye)
Jake Tyznik & Cody Kaeser
Rick Brzezinksi & Chris Mohr
(bye)
(bye)
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
Alex Baumann & Keith Osborne
(bye)
(bye)
Anthony Woller & Dustin Harder
Dana Turgeon & Brian Turgeon
(bye)
(bye)
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Dylan McNitt & Barry Gurney
A
Board 3
Dieter Goltz & Kyle Rusch
BJ Lipke & Matt Reiche
B
Board 6
Tyler Joanis & Brandon Clark
Justin Dennison & Turbo
C
Board 6
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
Ian Makovec & Tommy Baumann
D
Board 3
Gary Hohensee & Jon Roberts
Chris Cortright & Dan Chapman
E
Board 4
Jake Tyznik & Cody Kaeser
Rick Brzezinksi & Chris Mohr
F
Board 4
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
Alex Baumann & Keith Osborne
G
Board 5
Anthony Woller & Dustin Harder
Dana Turgeon & Brian Turgeon
H
Board 5
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Dieter Goltz & Kyle Rusch
I
Board 5
Tyler Joanis & Brandon Clark
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
J
Board 3
Ian Makovec & Tommy Baumann
Chris Cortright & Dan Chapman
K
Board 5
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
Anthony Woller & Dustin Harder
L
Board 2
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Tyler Joanis & Brandon Clark
M
Board 5
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
N
Board 3
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
O
Board 4
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
Board 6
Chris Cortright & Dan Chapman
Jeremy Anderson & Dan Lindberg
(bye)
Dre Kramer & Mike Kramer
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Dre Kramer & Mike Kramer
H
Board 4
Dana Turgeon & Brian Turgeon
(bye)
G
Alex Baumann & Keith Osborne
(bye)
F
Rick Brzezinksi & Chris Mohr
(bye)
E
Jake Tyznik & Cody Kaeser
(bye)
D
Gary Hohensee & Jon Roberts
(bye)
C
Justin Dennison & Turbo
(bye)
B
BJ Lipke & Matt Reiche
(bye)
A
Dylan McNitt & Barry Gurney
Dre Kramer & Mike Kramer
Board 4
Alex Baumann & Keith Osborne
Rick Brzezinksi & Chris Mohr
Board 6
Jake Tyznik & Cody Kaeser
Gary Hohensee & Jon Roberts
Board 2
Justin Dennison & Turbo
BJ Lipke & Matt Reiche
Board 6
Dylan McNitt & Barry Gurney
Dre Kramer & Mike Kramer
J
Board 4
Ian Makovec & Tommy Baumann
Jake Tyznik & Cody Kaeser
I
Board 2
Dieter Goltz & Kyle Rusch
Justin Dennison & Turbo
L
Board 6
Anthony Woller & Dustin Harder
BJ Lipke & Matt Reiche
K
Board 2
Chris Cortright & Dan Chapman
Ian Makovec & Tommy Baumann
Board 5
Jake Tyznik & Cody Kaeser
Justin Dennison & Turbo
Board 3
Chris Cortright & Dan Chapman
Jake Tyznik & Cody Kaeser
N
Board 6
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Chris Cortright & Dan Chapman
M
Board 4
Tyler Joanis & Brandon Clark
James Schoenfuss & Wes Schmidt
Board 6
Chris Cortright & Dan Chapman
Chris Cortright & Dan Chapman
O
Board 2
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt
Chris Cortright & Dan Chapman

1st

  Jeremy Anderson & Dan Lindberg

2nd

  Chris Cortright & Dan Chapman

3rd

  Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt

4th

  James Schoenfuss & Wes Schmidt

5th

  Jake Tyznik & Cody Kaeser

  Tyler Joanis & Brandon Clark

7th

  Ian Makovec & Tommy Baumann

  Justin Dennison & Turbo

9th

  Dre Kramer & Mike Kramer

  Dieter Goltz & Kyle Rusch

  Anthony Woller & Dustin Harder

  BJ Lipke & Matt Reiche

13th

  Alex Baumann & Keith Osborne

  Rick Brzezinksi & Chris Mohr

  Gary Hohensee & Jon Roberts

  Dylan McNitt & Barry Gurney

17th

  Dana Turgeon & Brian Turgeon

Final

Jeremy Anderson & Dan Lindberg W vs.
Chris Cortright & Dan Chapman L Board 6 20:41:40

Elimination Final

Chris Cortright & Dan Chapman W vs.
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt L Board 2 31:47

Elimination Semi-final

James Schoenfuss & Wes Schmidt L vs.
Chris Cortright & Dan Chapman W Board 6 26:23

Winners Final

Jeremy Anderson & Dan Lindberg W vs.
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt L Board 4 27:55

Elimination 6

Chris Cortright & Dan Chapman W vs.
Tyler Joanis & Brandon Clark L Board 4 27:55

Jake Tyznik & Cody Kaeser L vs.
James Schoenfuss & Wes Schmidt W Board 6 24:04

Elimination 5

Ian Makovec & Tommy Baumann L vs.
Jake Tyznik & Cody Kaeser W Board 5 14:57

Justin Dennison & Turbo L vs.
Chris Cortright & Dan Chapman W Board 3 23:33

Winners Semi-finals

Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt W vs.
James Schoenfuss & Wes Schmidt L Board 3 35:04

Tyler Joanis & Brandon Clark L vs.
Jeremy Anderson & Dan Lindberg W Board 5 23:22

Elimination 4

BJ Lipke & Matt Reiche L vs.
Chris Cortright & Dan Chapman W Board 2 26:35

Dre Kramer & Mike Kramer L vs.
Ian Makovec & Tommy Baumann W Board 4 26:48

Jake Tyznik & Cody Kaeser W vs.
Dieter Goltz & Kyle Rusch L Board 2 19:47

Justin Dennison & Turbo W vs.
Anthony Woller & Dustin Harder L Board 6 34:02

Elimination 3

BJ Lipke & Matt Reiche W vs.
Dylan McNitt & Barry Gurney L Board 6 36:52

Dre Kramer & Mike Kramer W vs.
Alex Baumann & Keith Osborne L Board 4 18:49

Gary Hohensee & Jon Roberts L vs.
Justin Dennison & Turbo W Board 2 38:01

Rick Brzezinksi & Chris Mohr L vs.
Jake Tyznik & Cody Kaeser W Board 6 18:02

Winners 2

Anthony Woller & Dustin Harder L vs.
James Schoenfuss & Wes Schmidt W Board 2 20:59

Chris Cortright & Dan Chapman L vs.
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt W Board 5 29:44

Dieter Goltz & Kyle Rusch L vs.
Tyler Joanis & Brandon Clark W Board 5 30:53

Jeremy Anderson & Dan Lindberg W vs.
Ian Makovec & Tommy Baumann L Board 3 30:55

Elimination 2

Dre Kramer & Mike Kramer W vs.
Dana Turgeon & Brian Turgeon L Board 4 34:00

Winners 1

Alex Baumann & Keith Osborne L vs.
Anthony Woller & Dustin Harder W Board 5 17:35

BJ Lipke & Matt Reiche L vs.
Tyler Joanis & Brandon Clark W Board 6 22:38

Chris Cortright & Dan Chapman W vs.
Jake Tyznik & Cody Kaeser L Board 4 20:05

Dana Turgeon & Brian Turgeon L vs.
James Schoenfuss & Wes Schmidt W Board 5 28:32

Dylan McNitt & Barry Gurney L vs.
Dieter Goltz & Kyle Rusch W Board 3 23:27

Ian Makovec & Tommy Baumann W vs.
Gary Hohensee & Jon Roberts L Board 3 30:19

Justin Dennison & Turbo L vs.
Jeremy Anderson & Dan Lindberg W Board 6 30:54

Rick Brzezinksi & Chris Mohr L vs.
Eric Schmidt & Bob Kleinschmidt W Board 4 29:51

Round 1

Dre Kramer & Mike Kramer L vs.
Dieter Goltz & Kyle Rusch W Board 2 29:00

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20