Aco World Championships Season 13 - Tier 2 Singles

Updated 7:39pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Jonathan Uransky (1)
50
Scott Schultz (16)
Joseph Joyce (9)
49
Alex Oliver (8)
Alex Webb (5)
54
Mason Gowdy (12)
Johnny Lang (13)
56
Claude Miller (4)
Gene Quilter (3)
51
Derrick Mentzer (14)
Rob Guthary (11)
55
Chris Perkins (6)
Ethan Morgan (7)
53
Jamie Fincham (10)
Doug Kehs (15)
52
Chris Clark (2)
Scott Schultz (16)
A
49
Joseph Joyce (9)
Mason Gowdy (12)
B
53
Johnny Lang (13)
Derrick Mentzer (14)
C
50
Rob Guthary (11)
Ethan Morgan (7)
D
56
Chris Clark (2)
Joseph Joyce (9)
E
53
Johnny Lang (13)
Rob Guthary (11)
F
51
Ethan Morgan (7)
Johnny Lang (13)
G
49
Rob Guthary (11)
Rob Guthary (11)
44
Johnny Lang (13)
Rob Guthary (11)
Jonathan Uransky (1)
49
Alex Oliver (8)
Alex Webb (5)
52
Claude Miller (4)
Gene Quilter (3)
54
Chris Perkins (6)
Jamie Fincham (10)
51
Doug Kehs (15)
Jonathan Uransky (1)
D
55
Chris Clark (2)
Alex Webb (5)
C
49
Derrick Mentzer (14)
Gene Quilter (3)
B
50
Mason Gowdy (12)
Jamie Fincham (10)
A
52
Scott Schultz (16)
Jonathan Uransky (1)
54
Derrick Mentzer (14)
Mason Gowdy (12)
56
Scott Schultz (16)
Derrick Mentzer (14)
E
52
Joseph Joyce (9)
Scott Schultz (16)
F
54
Ethan Morgan (7)
Derrick Mentzer (14)
44
Ethan Morgan (7)
Derrick Mentzer (14)
G
44
Johnny Lang (13)
Johnny Lang (13)

1st

  Rob Guthary (11)

2nd

  Johnny Lang (13)

3rd

  Derrick Mentzer (14)

4th

  Ethan Morgan (7)

5th

  Joseph Joyce (9)

  Scott Schultz (16)

7th

  Jonathan Uransky (1)

  Mason Gowdy (12)

9th

  Chris Clark (2)

  Alex Webb (5)

  Gene Quilter (3)

  Jamie Fincham (10)

13th

  Alex Oliver (8)

  Claude Miller (4)

  Chris Perkins (6)

  Doug Kehs (15)

Final

Rob Guthary (11) W vs.
Johnny Lang (13) L 44 13:53

Elimination Final

Derrick Mentzer (14) L vs.
Johnny Lang (13) W 44 16:16

Elimination Semi-final

Derrick Mentzer (14) W vs.
Ethan Morgan (7) L 44 17:06

Winners Final

Johnny Lang (13) L vs.
Rob Guthary (11) W 49 19:27

Elimination 4

Derrick Mentzer (14) W vs.
Joseph Joyce (9) L 52 25:04

Scott Schultz (16) L vs.
Ethan Morgan (7) W 54 10:21

Elimination 3

Jonathan Uransky (1) L vs.
Derrick Mentzer (14) W 54 13:55

Mason Gowdy (12) L vs.
Scott Schultz (16) W 56 15:53

Winners Semi-finals

Joseph Joyce (9) L vs.
Johnny Lang (13) W 53 12:51

Rob Guthary (11) W vs.
Ethan Morgan (7) L 51 22:50

Elimination 2

Alex Webb (5) L vs.
Derrick Mentzer (14) W 49 15:03

Gene Quilter (3) L vs.
Mason Gowdy (12) W 50 17:49

Jamie Fincham (10) L vs.
Scott Schultz (16) W 52 17:27

Jonathan Uransky (1) W vs.
Chris Clark (2) L 55 16:35

Elimination 1

Alex Webb (5) W vs.
Claude Miller (4) L 52 20:12

Gene Quilter (3) W vs.
Chris Perkins (6) L 54 25:54

Jamie Fincham (10) W vs.
Doug Kehs (15) L 51 24:53

Jonathan Uransky (1) W vs.
Alex Oliver (8) L 49 00:12

Winners 1

Derrick Mentzer (14) L vs.
Rob Guthary (11) W 50 23:28

Ethan Morgan (7) W vs.
Chris Clark (2) L 56 12:15

Mason Gowdy (12) L vs.
Johnny Lang (13) W 53 15:52

Scott Schultz (16) L vs.
Joseph Joyce (9) W 49 13:52

Round 1

Alex Webb (5) L vs.
Mason Gowdy (12) W 54 17:41

Doug Kehs (15) L vs.
Chris Clark (2) W 52 17:20

Ethan Morgan (7) W vs.
Jamie Fincham (10) L 53 22:41

Gene Quilter (3) L vs.
Derrick Mentzer (14) W 51 21:18

Johnny Lang (13) W vs.
Claude Miller (4) L 56 22:25

Jonathan Uransky (1) L vs.
Scott Schultz (16) W 50 15:28

Joseph Joyce (9) W vs.
Alex Oliver (8) L 49 14:57

Rob Guthary (11) W vs.
Chris Perkins (6) L 55 31:08

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20