Bill Dies Memorial

Updated 2:57am

None.

Elimination Final

Jordan Bethany WSOU (8) vs.
Charlie Biscoglia DARV (12)

Scroll to the right to view bracket. →

Gunnar Parsh MID (1)
(bye) (64)
Preston Daugherty GOAK (33)
Trevor Henry GARH (32)
Keaton Homing JFAR (17)
(bye) (48)
(bye) (49)
Nolan Diner MJAC (16)
Blake Faucel AVON (9)
(bye) (56)
Evan Deriswell NRID (41) 5
Lamar Gibbons COP (24) 2
Jakob Ritter MANC (25) 6
Giuseppe Barthaney ELL (40) 1
(bye) (57)
Jordan Bethany WSOU (8)
Jordan McArthur RRIV (5)
(bye) (60)
Lukas Matthews MVER (37) 4
Rhys Luther TALL (28) 3
Owen Fauchs WOOD (21)
(bye) (44)
(bye) (53)
Charlie Biscoglia DARV (12)
Logan DuPratt OLMF (13)
(bye) (52)
(bye) (45)
Alex Borsene NORW (20)
Tanner Batenan GREE (29) 6
Hudson Thomas COV (36) 3
(bye) (61)
Cole Yoast BREC (4)
Korey Frost BARB (3)
(bye) (62)
Darren Rowan CHIP (35)
Luke Davids TWIN (30)
Rory Sierdefel BUCK (19)
(bye) (46)
(bye) (51)
Luke Bayern BRUN (14)
Benjamin Athleen PERR (11)
(bye) (54)
(bye) (43)
Seth Brakerton CSO (22)
Roy Harrett REV (27) 3
Maxwell Dodge BUCH (38) 12
(bye) (59)
Zak Treley OLIB (6)
Riley Bover ROOT (7)
(bye) (58)
Trayvon Wallace EUC (39)
Travis Kaylee PAD (26)
Isaiah Everley WHOL (23)
(bye) (42)
(bye) (55)
Kristoph Peak CANF (10)
Kyle Krumela CHAR (15)
(bye) (50)
(bye) (47)
Cody Stevens CRST (18)
Nick Guthrie STOW (31)
Toby Kluk MHIG (34)
(bye) (63)
Peyton Csongedi PARM (2)
Gunnar Parsh MID (1)
A
Trevor Henry GARH (32)
Keaton Homing JFAR (17)
B
Nolan Diner MJAC (16)
Blake Faucel AVON (9) 18
C
Evan Deriswell NRID (41) 3
Jakob Ritter MANC (25)
D
Jordan Bethany WSOU (8)
Jordan McArthur RRIV (5) 16
E
Lukas Matthews MVER (37)
Owen Fauchs WOOD (21)
F
Charlie Biscoglia DARV (12)
Logan DuPratt OLMF (13)
G
Alex Borsene NORW (20)
Tanner Batenan GREE (29) 2
H
Cole Yoast BREC (4) 17
Korey Frost BARB (3) 21
I
Luke Davids TWIN (30) 6
Rory Sierdefel BUCK (19) 8
J
Luke Bayern BRUN (14) 6
Benjamin Athleen PERR (11)
K
Seth Brakerton CSO (22)
Maxwell Dodge BUCH (38) 4
L
Zak Treley OLIB (6) 2
Riley Bover ROOT (7) 5
M
Travis Kaylee PAD (26) 9
Isaiah Everley WHOL (23)
N
Kristoph Peak CANF (10)
Kyle Krumela CHAR (15) 10
O
Cody Stevens CRST (18) 2
Nick Guthrie STOW (31) 2
P
Peyton Csongedi PARM (2) 18
Gunnar Parsh MID (1) 11
Q
Nolan Diner MJAC (16) 1
Blake Faucel AVON (9) 3
R
Jordan Bethany WSOU (8) 6
Jordan McArthur RRIV (5) 5
S
Charlie Biscoglia DARV (12) 16
Logan DuPratt OLMF (13) 3
T
Cole Yoast BREC (4) 16
Korey Frost BARB (3)
U
Rory Sierdefel BUCK (19)
Benjamin Athleen PERR (11) 2
V
Maxwell Dodge BUCH (38) 3
Travis Kaylee PAD (26)
W
Kristoph Peak CANF (10)
Kyle Krumela CHAR (15) 1
X
Peyton Csongedi PARM (2) 6
Gunnar Parsh MID (1) 2
Y
Jordan Bethany WSOU (8) 5
Charlie Biscoglia DARV (12) 11
Z
Cole Yoast BREC (4) 4
Korey Frost BARB (3) 18
AA
Maxwell Dodge BUCH (38) 3
Kristoph Peak CANF (10) 4
AB
Peyton Csongedi PARM (2)
Jordan Bethany WSOU (8)
AC
Charlie Biscoglia DARV (12) 3
Korey Frost BARB (3) 20
AD
Kristoph Peak CANF (10) 5
Charlie Biscoglia DARV (12) 4
AE
Korey Frost BARB (3) 5
Korey Frost BARB (3)
(bye) (64)
Preston Daugherty GOAK (33)
(bye) (48)
(bye) (49)
(bye) (56)
Lamar Gibbons COP (24)
Giuseppe Barthaney ELL (40)
(bye) (57)
(bye) (60)
Rhys Luther TALL (28)
(bye) (44)
(bye) (53)
(bye) (52)
(bye) (45)
Hudson Thomas COV (36)
(bye) (61)
(bye) (62)
Darren Rowan CHIP (35)
(bye) (46)
(bye) (51)
(bye) (54)
(bye) (43)
Roy Harrett REV (27)
(bye) (59)
(bye) (58)
Trayvon Wallace EUC (39)
(bye) (42)
(bye) (55)
(bye) (50)
(bye) (47)
Toby Kluk MHIG (34)
(bye) (63)
Preston Daugherty GOAK (33)
P
Nick Guthrie STOW (31)
(bye) (49)
O
Cody Stevens CRST (18)
Lamar Gibbons COP (24) 7
N
Isaiah Everley WHOL (23) 1
Giuseppe Barthaney ELL (40) 4
M
Riley Bover ROOT (7) 19
Rhys Luther TALL (28) 2
L
Zak Treley OLIB (6) 6
(bye) (53)
K
Seth Brakerton CSO (22)
(bye) (45)
J
Luke Bayern BRUN (14)
Hudson Thomas COV (36)
I
Luke Davids TWIN (30)
Darren Rowan CHIP (35) 1
H
Tanner Batenan GREE (29) 3
(bye) (51)
G
Alex Borsene NORW (20)
(bye) (43)
F
Owen Fauchs WOOD (21)
Roy Harrett REV (27) 4
E
Lukas Matthews MVER (37) 6
Trayvon Wallace EUC (39)
D
Jakob Ritter MANC (25)
(bye) (55)
C
Evan Deriswell NRID (41)
(bye) (47)
B
Keaton Homing JFAR (17)
Toby Kluk MHIG (34)
A
Trevor Henry GARH (32)
Nick Guthrie STOW (31) 3
Cody Stevens CRST (18) 5
Lamar Gibbons COP (24) 1
Riley Bover ROOT (7) 10
Zak Treley OLIB (6) 8
Seth Brakerton CSO (22)
Luke Bayern BRUN (14)
Luke Davids TWIN (30) 1
Tanner Batenan GREE (29) 3
Alex Borsene NORW (20) 2
Owen Fauchs WOOD (21) 4
Lukas Matthews MVER (37) 9
Jakob Ritter MANC (25) 3
Evan Deriswell NRID (41) 8
Keaton Homing JFAR (17)
Trevor Henry GARH (32)
Cody Stevens CRST (18) 3
T
Logan DuPratt OLMF (13) 10
Riley Bover ROOT (7) 3
S
Jordan McArthur RRIV (5) 13
Zak Treley OLIB (6) 8
R
Blake Faucel AVON (9) 23
Luke Davids TWIN (30) 4
Q
Nolan Diner MJAC (16) 1
Tanner Batenan GREE (29) 2
X
Kyle Krumela CHAR (15) 8
Lukas Matthews MVER (37) 3
W
Travis Kaylee PAD (26) 18
Evan Deriswell NRID (41) 4
V
Benjamin Athleen PERR (11) 7
Trevor Henry GARH (32)
U
Rory Sierdefel BUCK (19)
Logan DuPratt OLMF (13) 2
Jordan McArthur RRIV (5) 11
Blake Faucel AVON (9) 19
Luke Davids TWIN (30) 4
Kyle Krumela CHAR (15) 3
Travis Kaylee PAD (26) 7
Benjamin Athleen PERR (11) 5
Trevor Henry GARH (32) 1
Jordan McArthur RRIV (5) 14
AB
Peyton Csongedi PARM (2) 4
Blake Faucel AVON (9) 10
AA
Maxwell Dodge BUCH (38) 3
Travis Kaylee PAD (26) 5
Z
Cole Yoast BREC (4) 8
Benjamin Athleen PERR (11) 1
Y
Gunnar Parsh MID (1) 12
Jordan McArthur RRIV (5) 3
Blake Faucel AVON (9) 8
Cole Yoast BREC (4) 3
Gunnar Parsh MID (1) 4
Blake Faucel AVON (9) 1
AC
Jordan Bethany WSOU (8) 2
Gunnar Parsh MID (1) 9
AD
Kristoph Peak CANF (10) 4
Jordan Bethany WSOU (8) 10
Gunnar Parsh MID (1) 4
Jordan Bethany WSOU (8)
AE
Charlie Biscoglia DARV (12)

4th

  Gunnar Parsh MID (1)

5th

  Blake Faucel AVON (9)

  Kristoph Peak CANF (10)

7th

  Jordan McArthur RRIV (5)

  Cole Yoast BREC (4)

9th

  Peyton Csongedi PARM (2)

  Maxwell Dodge BUCH (38)

  Travis Kaylee PAD (26)

  Benjamin Athleen PERR (11)

13th

  Logan DuPratt OLMF (13)

  Luke Davids TWIN (30)

  Kyle Krumela CHAR (15)

  Trevor Henry GARH (32)

17th

  Cody Stevens CRST (18)

  Riley Bover ROOT (7)

  Zak Treley OLIB (6)

  Nolan Diner MJAC (16)

  Tanner Batenan GREE (29)

  Lukas Matthews MVER (37)

  Evan Deriswell NRID (41)

  Rory Sierdefel BUCK (19)

25th

  Nick Guthrie STOW (31)

  Lamar Gibbons COP (24)

  Seth Brakerton CSO (22)

  Luke Bayern BRUN (14)

  Alex Borsene NORW (20)

  Owen Fauchs WOOD (21)

  Jakob Ritter MANC (25)

  Keaton Homing JFAR (17)

33th

  Preston Daugherty GOAK (33)

  (bye) (49)

  Isaiah Everley WHOL (23)

  Giuseppe Barthaney ELL (40)

  Rhys Luther TALL (28)

  (bye) (53)

  (bye) (45)

  Hudson Thomas COV (36)

  Darren Rowan CHIP (35)

  (bye) (51)

  (bye) (43)

  Roy Harrett REV (27)

  Trayvon Wallace EUC (39)

  (bye) (55)

  (bye) (47)

  Toby Kluk MHIG (34)

49th

  (bye) (64)

  (bye) (48)

  (bye) (56)

  (bye) (57)

  (bye) (60)

  (bye) (44)

  (bye) (52)

  (bye) (61)

  (bye) (62)

  (bye) (46)

  (bye) (54)

  (bye) (59)

  (bye) (58)

  (bye) (42)

  (bye) (50)

  (bye) (63)

Elimination Semi-final

Jordan Bethany WSOU (8) 10 W vs.
Gunnar Parsh MID (1) 4 L 00:22

Winners Final

Charlie Biscoglia DARV (12) 4 L vs.
Korey Frost BARB (3) 5 W 00:35

Elimination 8

Blake Faucel AVON (9) 1 L vs.
Jordan Bethany WSOU (8) 2 W 00:47

Gunnar Parsh MID (1) 9 W vs.
Kristoph Peak CANF (10) 4 L 01:12

Elimination 7

Cole Yoast BREC (4) 3 L vs.
Gunnar Parsh MID (1) 4 W 02:52

Jordan McArthur RRIV (5) 3 L vs.
Blake Faucel AVON (9) 8 W 02:28

Winners Semi-finals

Jordan Bethany WSOU (8) L vs.
Charlie Biscoglia DARV (12) 3 W 01:26

Korey Frost BARB (3) 20 W vs.
Kristoph Peak CANF (10) 5 L 01:59

Elimination 6

Benjamin Athleen PERR (11) 1 L vs.
Gunnar Parsh MID (1) 12 W 01:47

Blake Faucel AVON (9) 10 W vs.
Maxwell Dodge BUCH (38) 3 L 01:05

Jordan McArthur RRIV (5) 14 W vs.
Peyton Csongedi PARM (2) 4 L 00:41

Travis Kaylee PAD (26) 5 L vs.
Cole Yoast BREC (4) 8 W 01:18

Elimination 5

Benjamin Athleen PERR (11) 5 W vs.
Trevor Henry GARH (32) 1 L 00:27

Blake Faucel AVON (9) 19 W vs.
Luke Davids TWIN (30) 4 L 00:47

Kyle Krumela CHAR (15) 3 L vs.
Travis Kaylee PAD (26) 7 W 01:13

Logan DuPratt OLMF (13) 2 L vs.
Jordan McArthur RRIV (5) 11 W 01:26

Winners 3

Charlie Biscoglia DARV (12) 11 W vs.
Cole Yoast BREC (4) 4 L 01:36

Gunnar Parsh MID (1) 2 L vs.
Jordan Bethany WSOU (8) 5 W 00:59

Korey Frost BARB (3) 18 W vs.
Maxwell Dodge BUCH (38) 3 L 02:00

Kristoph Peak CANF (10) 4 W vs.
Peyton Csongedi PARM (2) L 02:08

Elimination 4

Cody Stevens CRST (18) 3 L vs.
Logan DuPratt OLMF (13) 10 W 01:49

Evan Deriswell NRID (41) 4 L vs.
Benjamin Athleen PERR (11) 7 W 02:39

Lukas Matthews MVER (37) 3 L vs.
Travis Kaylee PAD (26) 18 W 01:56

Luke Davids TWIN (30) 4 W vs.
Nolan Diner MJAC (16) 1 L 01:30

Riley Bover ROOT (7) 3 L vs.
Jordan McArthur RRIV (5) 13 W 01:48

Tanner Batenan GREE (29) 2 L vs.
Kyle Krumela CHAR (15) 8 W 01:44

Trevor Henry GARH (32) W vs.
Rory Sierdefel BUCK (19) L 02:53

Zak Treley OLIB (6) 8 L vs.
Blake Faucel AVON (9) 23 W 01:58

Elimination 3

Jakob Ritter MANC (25) 3 L vs.
Evan Deriswell NRID (41) 8 W 04:58

Keaton Homing JFAR (17) L vs.
Trevor Henry GARH (32) W 05:10

Lamar Gibbons COP (24) 1 L vs.
Riley Bover ROOT (7) 10 W 04:19

Luke Bayern BRUN (14) L vs.
Luke Davids TWIN (30) 1 W 04:31

Nick Guthrie STOW (31) 3 L vs.
Cody Stevens CRST (18) 5 W 04:12

Owen Fauchs WOOD (21) 4 L vs.
Lukas Matthews MVER (37) 9 W 05:52

Tanner Batenan GREE (29) 3 W vs.
Alex Borsene NORW (20) 2 L 05:16

Zak Treley OLIB (6) 8 W vs.
Seth Brakerton CSO (22) L 03:29

Winners 2

Benjamin Athleen PERR (11) 2 L vs.
Maxwell Dodge BUCH (38) 3 W 03:44

Blake Faucel AVON (9) 3 L vs.
Jordan Bethany WSOU (8) 6 W 01:20

Gunnar Parsh MID (1) 11 W vs.
Nolan Diner MJAC (16) 1 L 00:45

Jordan McArthur RRIV (5) 5 L vs.
Charlie Biscoglia DARV (12) 16 W 02:24

Korey Frost BARB (3) W vs.
Rory Sierdefel BUCK (19) L 03:08

Kyle Krumela CHAR (15) 1 L vs.
Peyton Csongedi PARM (2) 6 W 05:00

Logan DuPratt OLMF (13) 3 L vs.
Cole Yoast BREC (4) 16 W 02:58

Travis Kaylee PAD (26) L vs.
Kristoph Peak CANF (10) W 04:44

Elimination 2

(bye) (43) L vs.
Owen Fauchs WOOD (21) W 25:21

(bye) (45) L vs.
Luke Bayern BRUN (14) W 27:01

(bye) (47) L vs.
Keaton Homing JFAR (17) W 23:10

(bye) (49) L vs.
Cody Stevens CRST (18) W 28:56

(bye) (51) L vs.
Alex Borsene NORW (20) W 25:39

(bye) (53) L vs.
Seth Brakerton CSO (22) W 27:10

(bye) (55) L vs.
Evan Deriswell NRID (41) W 24:03

Darren Rowan CHIP (35) 1 L vs.
Tanner Batenan GREE (29) 3 W 02:07

Giuseppe Barthaney ELL (40) 4 L vs.
Riley Bover ROOT (7) 19 W 01:58

Hudson Thomas COV (36) L vs.
Luke Davids TWIN (30) W 01:50

Lamar Gibbons COP (24) 7 W vs.
Isaiah Everley WHOL (23) 1 L 01:49

Preston Daugherty GOAK (33) L vs.
Nick Guthrie STOW (31) W 01:27

Rhys Luther TALL (28) 2 L vs.
Zak Treley OLIB (6) 6 W 02:08

Roy Harrett REV (27) 4 L vs.
Lukas Matthews MVER (37) 6 W 02:18

Toby Kluk MHIG (34) L vs.
Trevor Henry GARH (32) W 03:34

Trayvon Wallace EUC (39) L vs.
Jakob Ritter MANC (25) W 03:43

Elimination 1

(bye) (42) L vs.
(bye) (55) W 50:21

(bye) (44) L vs.
(bye) (53) W 50:21

(bye) (46) L vs.
(bye) (51) W 50:21

(bye) (48) L vs.
(bye) (49) W 50:21

(bye) (50) L vs.
(bye) (47) W 50:21

(bye) (52) L vs.
(bye) (45) W 50:21

(bye) (54) L vs.
(bye) (43) W 50:21

(bye) (56) L vs.
Lamar Gibbons COP (24) W 21:38

(bye) (58) L vs.
Trayvon Wallace EUC (39) W 27:43

(bye) (60) L vs.
Rhys Luther TALL (28) W 26:41

(bye) (62) L vs.
Darren Rowan CHIP (35) W 27:12

(bye) (64) L vs.
Preston Daugherty GOAK (33) W 21:27

Giuseppe Barthaney ELL (40) W vs.
(bye) (57) L 21:49

Hudson Thomas COV (36) W vs.
(bye) (61) L 26:57

Roy Harrett REV (27) W vs.
(bye) (59) L 27:33

Toby Kluk MHIG (34) W vs.
(bye) (63) L 27:47

Winners 1

Benjamin Athleen PERR (11) W vs.
Seth Brakerton CSO (22) L 12:56

Blake Faucel AVON (9) 18 W vs.
Evan Deriswell NRID (41) 3 L 12:13

Gunnar Parsh MID (1) W vs.
Trevor Henry GARH (32) L 11:48

Isaiah Everley WHOL (23) L vs.
Kristoph Peak CANF (10) W 13:51

Jakob Ritter MANC (25) L vs.
Jordan Bethany WSOU (8) W 12:14

Jordan McArthur RRIV (5) 16 W vs.
Lukas Matthews MVER (37) L 12:24

Keaton Homing JFAR (17) L vs.
Nolan Diner MJAC (16) W 11:37

Korey Frost BARB (3) 21 W vs.
Luke Davids TWIN (30) 6 L 13:31

Kyle Krumela CHAR (15) 10 W vs.
Cody Stevens CRST (18) 2 L 14:08

Logan DuPratt OLMF (13) W vs.
Alex Borsene NORW (20) L 12:46

Maxwell Dodge BUCH (38) 4 W vs.
Zak Treley OLIB (6) 2 L 13:40

Nick Guthrie STOW (31) 2 L vs.
Peyton Csongedi PARM (2) 18 W 14:35

Owen Fauchs WOOD (21) L vs.
Charlie Biscoglia DARV (12) W 12:42

Riley Bover ROOT (7) 5 L vs.
Travis Kaylee PAD (26) 9 W 13:50

Rory Sierdefel BUCK (19) 8 W vs.
Luke Bayern BRUN (14) 6 L 13:46

Tanner Batenan GREE (29) 2 L vs.
Cole Yoast BREC (4) 17 W 13:05

Round 1

(bye) (43) L vs.
Seth Brakerton CSO (22) W 50:21

(bye) (45) L vs.
Alex Borsene NORW (20) W 50:21

(bye) (47) L vs.
Cody Stevens CRST (18) W 50:21

(bye) (49) L vs.
Nolan Diner MJAC (16) W 50:21

(bye) (51) L vs.
Luke Bayern BRUN (14) W 50:21

(bye) (53) L vs.
Charlie Biscoglia DARV (12) W 50:21

(bye) (55) L vs.
Kristoph Peak CANF (10) W 50:21

(bye) (57) L vs.
Jordan Bethany WSOU (8) W 50:21

(bye) (59) L vs.
Zak Treley OLIB (6) W 50:21

(bye) (61) L vs.
Cole Yoast BREC (4) W 50:21

(bye) (63) L vs.
Peyton Csongedi PARM (2) W 50:21

Benjamin Athleen PERR (11) W vs.
(bye) (54) L 50:21

Blake Faucel AVON (9) W vs.
(bye) (56) L 50:21

Darren Rowan CHIP (35) L vs.
Luke Davids TWIN (30) W 06:54

Evan Deriswell NRID (41) 5 W vs.
Lamar Gibbons COP (24) 2 L 01:56

Gunnar Parsh MID (1) W vs.
(bye) (64) L 50:21

Isaiah Everley WHOL (23) W vs.
(bye) (42) L 50:21

Jakob Ritter MANC (25) 6 W vs.
Giuseppe Barthaney ELL (40) 1 L 02:02

Jordan McArthur RRIV (5) W vs.
(bye) (60) L 50:21

Keaton Homing JFAR (17) W vs.
(bye) (48) L 50:21

Korey Frost BARB (3) W vs.
(bye) (62) L 50:21

Kyle Krumela CHAR (15) W vs.
(bye) (50) L 50:21

Logan DuPratt OLMF (13) W vs.
(bye) (52) L 50:21

Lukas Matthews MVER (37) 4 W vs.
Rhys Luther TALL (28) 3 L 06:50

Nick Guthrie STOW (31) W vs.
Toby Kluk MHIG (34) L 06:26

Owen Fauchs WOOD (21) W vs.
(bye) (44) L 50:21

Preston Daugherty GOAK (33) L vs.
Trevor Henry GARH (32) W 01:50

Riley Bover ROOT (7) W vs.
(bye) (58) L 50:21

Rory Sierdefel BUCK (19) W vs.
(bye) (46) L 50:21

Roy Harrett REV (27) 3 L vs.
Maxwell Dodge BUCH (38) 12 W 07:06

Tanner Batenan GREE (29) 6 W vs.
Hudson Thomas COV (36) 3 L 06:44

Trayvon Wallace EUC (39) L vs.
Travis Kaylee PAD (26) W 07:10

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20