ACO SVC SINGLES CORNHOLE CLASSIC REGIONAL (Bracket 1)

Updated 12:33am

Elimination 4

Jr Williams 12 vs.
James Washington Jr 21 vs.
null vs.
null Court 5 07:41:24

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Jr Williams (1)
(bye) (32)
Michael Lucas Jr (17) 21
Tanner Dinges (16) 2
Jermey Hess (9)
(bye) (24)
(bye) (25)
Jesse Sullivan (8)
Brianna Crosco (5)
(bye) (28)
(bye) (21)
Chad Chestnut (12)
Tiffany Fincham (13) 10
Janice McCafferty (20) 21
(bye) (29)
Gerald Eppard (4)
Michael Lucas Sr (3)
(bye) (30)
Scottie Lafferty (19)
Kenzie Beach (14)
Phillip Nelson (11)
(bye) (22)
(bye) (27)
James Washington Jr (6)
Mike Hess (7)
(bye) (26)
(bye) (23)
Mike Fox (10)
Kaleb Hurt (15) 21
Court 5
Mike Woodring (18) 16
(bye) (31)
Michael Dinges (2)
Jr Williams (1) 14
A
Court 5
Michael Lucas Jr (17) 21
Jermey Hess (9) 2
B
Court 4
Jesse Sullivan (8) 21
Brianna Crosco (5) 8
C
Court 5
Chad Chestnut (12) 21
Janice McCafferty (20) 21
D
Court 3
Gerald Eppard (4) 18
Michael Lucas Sr (3)
E
Court 5
Kenzie Beach (14) 21
Phillip Nelson (11) 2
F
Court 3
James Washington Jr (6) 21
Mike Hess (7) 21
G
Court 4
Mike Fox (10) 13
Kaleb Hurt (15) 4
H
Court 4
Michael Dinges (2) 21
Michael Lucas Jr (17) 21
I
Court 3
Jesse Sullivan (8) 4
Chad Chestnut (12) 16
J
Court 5
Janice McCafferty (20) 21
Kenzie Beach (14) 21
K
Court 4
James Washington Jr (6) 14
Mike Hess (7) 7
L
Court 5
Michael Dinges (2) 21
Michael Lucas Jr (17) 21
M
Court 3
Janice McCafferty (20) 14
Kenzie Beach (14) 11
N
Court 5
Michael Dinges (2) 21
Michael Lucas Jr (17) 18
O
Court 4
Michael Dinges (2) 21
Michael Dinges (2)
Court 5
Michael Lucas Jr (17) 21
Michael Lucas Jr (17) 21
Court 4
Michael Dinges (2)
Michael Lucas Jr (17)
(bye) (32)
Tanner Dinges (16)
(bye) (24)
(bye) (25)
(bye) (28)
(bye) (21)
Tiffany Fincham (13)
(bye) (29)
(bye) (30)
Scottie Lafferty (19)
(bye) (22)
(bye) (27)
(bye) (26)
(bye) (23)
Mike Woodring (18)
(bye) (31)
Tanner Dinges (16) 21
H
Court 3
Kaleb Hurt (15) 2
(bye) (25)
G
Mike Fox (10)
(bye) (21)
F
Phillip Nelson (11)
Tiffany Fincham (13) 7
E
Court 4
Michael Lucas Sr (3) 21
Scottie Lafferty (19)
D
Court 5
Gerald Eppard (4) 21
(bye) (27)
C
Brianna Crosco (5)
(bye) (23)
B
Jermey Hess (9)
Mike Woodring (18) 13
A
Court 4
Jr Williams (1) 21
Tanner Dinges (16) 21
Court 4
Mike Fox (10) 2
Phillip Nelson (11) 19
Court 5
Michael Lucas Sr (3) 21
Gerald Eppard (4) 21
Court 3
Brianna Crosco (5)
Jermey Hess (9) 8
Court 3
Jr Williams (1) 21
Tanner Dinges (16) 21
J
Court 4
Chad Chestnut (12) 9
Michael Lucas Sr (3) 21
I
Court 3
Jesse Sullivan (8) 14
Gerald Eppard (4) 21
L
Court 5
Mike Hess (7) 9
Jr Williams 12
K
Court 5
James Washington Jr 21
Tanner Dinges (16) 11
Court 3
Michael Lucas Sr (3) 21
Gerald Eppard (4) 17
Court 4
James Washington Jr (6) 21
Michael Lucas Sr (3)
N
Court 4
Kenzie Beach (14) 21
James Washington Jr (6) 21
M
Court 5
Janice McCafferty (20)
Kenzie Beach (14) 21
Court 5
James Washington Jr (6) 7
Kenzie Beach (14) 18
O
Court 3
Michael Lucas Jr (17) 21
Michael Lucas Jr (17)

1st

  Michael Lucas Jr (17)

2nd

  Michael Dinges (2)

3rd

  Kenzie Beach (14)

4th

  James Washington Jr (6)

5th

  Michael Lucas Sr (3)

  Janice McCafferty (20)

7th

  Tanner Dinges (16)

  Gerald Eppard (4)

9th

  Chad Chestnut (12)

  Jesse Sullivan (8)

  Mike Hess (7)

13th

  Mike Fox (10)

  Phillip Nelson (11)

  Brianna Crosco (5)

  Jermey Hess (9)

17th

  Kaleb Hurt (15)

  (bye) (25)

  (bye) (21)

  Tiffany Fincham (13)

  Scottie Lafferty (19)

  (bye) (27)

  (bye) (23)

  Mike Woodring (18)

25th

  (bye) (32)

  (bye) (24)

  (bye) (28)

  (bye) (29)

  (bye) (30)

  (bye) (22)

  (bye) (26)

  (bye) (31)

Final - Match 2

Michael Lucas Jr (17) 21 W vs.
Michael Dinges (2) L Court 4 00:14

Final

Michael Dinges (2) L vs.
Michael Lucas Jr (17) 21 W Court 5 04:11

Elimination Final

Kenzie Beach (14) 18 L vs.
Michael Lucas Jr (17) 21 W Court 3 13:03

Elimination Semi-final

Kenzie Beach (14) 21 W vs.
James Washington Jr (6) 7 L Court 5 11:36

Winners Final

Michael Lucas Jr (17) 18 L vs.
Michael Dinges (2) 21 W Court 4 14:06

Elimination 6

James Washington Jr (6) 21 W vs.
Janice McCafferty (20) L Court 5 07:54

Michael Lucas Sr (3) L vs.
Kenzie Beach (14) 21 W Court 4 07:31

Elimination 5

Gerald Eppard (4) 17 L vs.
James Washington Jr (6) 21 W Court 4 19:29

Tanner Dinges (16) 11 L vs.
Michael Lucas Sr (3) 21 W Court 3 11:31

Winners Semi-finals

Kenzie Beach (14) 11 L vs.
Michael Dinges (2) 21 W Court 5 10:20

Michael Lucas Jr (17) 21 W vs.
Janice McCafferty (20) 14 L Court 3 13:09

Elimination 4

Gerald Eppard (4) 21 W vs.
Mike Hess (7) 9 L Court 5 18:08

Michael Lucas Sr (3) 21 W vs.
Jesse Sullivan (8) 14 L Court 3 12:56

Tanner Dinges (16) 21 W vs.
Chad Chestnut (12) 9 L Court 4 16:37

Elimination 3

Gerald Eppard (4) 21 W vs.
Brianna Crosco (5) L Court 3 08:49

Jermey Hess (9) 8 L vs.
Jr Williams (1) 21 W Court 3 10:29

Phillip Nelson (11) 19 L vs.
Michael Lucas Sr (3) 21 W Court 5 27:04

Tanner Dinges (16) 21 W vs.
Mike Fox (10) 2 L Court 4 07:57

Winners 2

Chad Chestnut (12) 16 L vs.
Janice McCafferty (20) 21 W Court 5 17:27

Kenzie Beach (14) 21 W vs.
James Washington Jr (6) 14 L Court 4 21:12

Michael Lucas Jr (17) 21 W vs.
Jesse Sullivan (8) 4 L Court 3 12:04

Mike Hess (7) 7 L vs.
Michael Dinges (2) 21 W Court 5 14:18

Elimination 2

(bye) (21) L vs.
Phillip Nelson (11) W 18:50

(bye) (23) L vs.
Jermey Hess (9) W 31:56

(bye) (25) L vs.
Mike Fox (10) W 24:41

(bye) (27) L vs.
Brianna Crosco (5) W 36:22

Mike Woodring (18) 13 L vs.
Jr Williams (1) 21 W Court 4 16:59

Scottie Lafferty (19) L vs.
Gerald Eppard (4) 21 W Court 5 08:26

Tanner Dinges (16) 21 W vs.
Kaleb Hurt (15) 2 L Court 3 09:09

Tiffany Fincham (13) 7 L vs.
Michael Lucas Sr (3) 21 W Court 4 12:30

Elimination 1

(bye) (22) L vs.
(bye) (27) W 46:13

(bye) (24) L vs.
(bye) (25) W 46:13

(bye) (26) L vs.
(bye) (23) W 46:13

(bye) (28) L vs.
(bye) (21) W 46:13

(bye) (30) L vs.
Scottie Lafferty (19) W 59:23

(bye) (32) L vs.
Tanner Dinges (16) W 03:25

Mike Woodring (18) W vs.
(bye) (31) L 15:12

Tiffany Fincham (13) W vs.
(bye) (29) L 03:09

Winners 1

Jr Williams (1) 14 L vs.
Michael Lucas Jr (17) 21 W Court 5 12:39

Brianna Crosco (5) 8 L vs.
Chad Chestnut (12) 21 W Court 5 13:16

Janice McCafferty (20) 21 W vs.
Gerald Eppard (4) 18 L Court 3 14:25

Jermey Hess (9) 2 L vs.
Jesse Sullivan (8) 21 W Court 4 07:06

Kaleb Hurt (15) 4 L vs.
Michael Dinges (2) 21 W Court 4 11:20

Michael Lucas Sr (3) L vs.
Kenzie Beach (14) 21 W Court 5 07:34

Mike Hess (7) 21 W vs.
Mike Fox (10) 13 L Court 4 22:07

Phillip Nelson (11) 2 L vs.
James Washington Jr (6) 21 W Court 3 12:56

Round 1

Jr Williams (1) W vs.
(bye) (32) L 46:13

(bye) (21) L vs.
Chad Chestnut (12) W 46:13

(bye) (23) L vs.
Mike Fox (10) W 46:13

(bye) (25) L vs.
Jesse Sullivan (8) W 46:13

(bye) (27) L vs.
James Washington Jr (6) W 46:13

(bye) (29) L vs.
Gerald Eppard (4) W 46:13

(bye) (31) L vs.
Michael Dinges (2) W 46:13

Brianna Crosco (5) W vs.
(bye) (28) L 46:13

Jermey Hess (9) W vs.
(bye) (24) L 46:13

Kaleb Hurt (15) 21 W vs.
Mike Woodring (18) 16 L Court 5 15:01

Michael Lucas Jr (17) 21 W vs.
Tanner Dinges (16) 2 L 08:45

Michael Lucas Sr (3) W vs.
(bye) (30) L 46:13

Mike Hess (7) W vs.
(bye) (26) L 46:13

Phillip Nelson (11) W vs.
(bye) (22) L 46:13

Scottie Lafferty (19) L vs.
Kenzie Beach (14) W 12:42

Tiffany Fincham (13) 10 L vs.
Janice McCafferty (20) 21 W 13:03

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20