2017 Best Of The Midwest- 92A

Updated 6:02pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Christian Amine FRW (1) 13
Luke Anderson CLAY (32)
Ian Voltz AUR (17) 12
Gage Didley UPAR (16) 1
Nick Spearman LANC (9) 8
James Rollins MAGS (24) 2
Jayden Locast BRAD (25) 2
Kent Milhowse SLW* (8) 11
Alex Young LASA (5) 19
Jonah Lesko PERR (28) 6
Devon Morris ELIV (21) 4
Jesse Perkins SOW (12) 13
Logan Noonan AAWC (13) 12
Michael Mayness LCW (20) 7
Matthew Davis ETOL (29) 1
Lamonte Jones SLW (4) 17
Brennan Haesch HWC (3) 2
Dylan Damont HWC* (30) 3
Kagan Brusco HAYE (19) 7
Aidan Mackenzie SHAM (14) 3
Simon Burcher BUX (11) 16
Enrique Bartolo GRAH (22) 5
Joey Gard CLJH (27) 2
Noah Bavery MASS (6) 15
Bradey Chesterfield AAWC* (7) 6
Kolton Bahl DMT (26)
Andrew Eckert PHIL (23) 3
Elijah Gorman STAN (10) 18
Seth Loomlich MTV (15) 9
Garrett Tasinda NAWC (18) 7
Steven Diedrick ORAN (31)
Tanner Rosen NYAS (2)
Christian Amine FRW (1) 10
A
Ian Voltz AUR (17) 8
Nick Spearman LANC (9) 13
B
Kent Milhowse SLW* (8) 1
Alex Young LASA (5) 3
C
Jesse Perkins SOW (12) 5
Logan Noonan AAWC (13) 3
D
Lamonte Jones SLW (4) 11
Dylan Damont HWC* (30) 5
E
Kagan Brusco HAYE (19) 4
Simon Burcher BUX (11) 4
F
Noah Bavery MASS (6) 7
Bradey Chesterfield AAWC* (7) 4
G
Elijah Gorman STAN (10) 17
Seth Loomlich MTV (15)
H
Tanner Rosen NYAS (2)
Christian Amine FRW (1) 6
I
Nick Spearman LANC (9) 9
Jesse Perkins SOW (12) 5
J
Lamonte Jones SLW (4) 6
Dylan Damont HWC* (30) 3
K
Noah Bavery MASS (6) 8
Elijah Gorman STAN (10) 10
L
Tanner Rosen NYAS (2)
Nick Spearman LANC (9) 5
M
Lamonte Jones SLW (4) 2
Noah Bavery MASS (6) 6
N
Elijah Gorman STAN (10) 4
Nick Spearman LANC (9) 3
O
Noah Bavery MASS (6) 4
Noah Bavery MASS (6)
Nick Spearman LANC (9)
Noah Bavery MASS (6)
Luke Anderson CLAY (32) 13
Gage Didley UPAR (16) 5
James Rollins MAGS (24) 18
Jayden Locast BRAD (25) 5
Jonah Lesko PERR (28) 3
Devon Morris ELIV (21) 10
Michael Mayness LCW (20) 10
Matthew Davis ETOL (29) 1
Brennan Haesch HWC (3) 5
Aidan Mackenzie SHAM (14)
Enrique Bartolo GRAH (22) 8
Joey Gard CLJH (27) 11
Kolton Bahl DMT (26) 1
Andrew Eckert PHIL (23) 6
Garrett Tasinda NAWC (18) 2
Steven Diedrick ORAN (31)
Luke Anderson CLAY (32) 15
H
Seth Loomlich MTV (15) 4
James Rollins MAGS (24)
G
Bradey Chesterfield AAWC* (7)
Devon Morris ELIV (21) 2
F
Simon Burcher BUX (11) 16
Michael Mayness LCW (20) 2
E
Kagan Brusco HAYE (19) 12
Brennan Haesch HWC (3) 10
D
Logan Noonan AAWC (13) 4
Joey Gard CLJH (27) 3
C
Alex Young LASA (5) 14
Andrew Eckert PHIL (23) 4
B
Kent Milhowse SLW* (8) 9
Garrett Tasinda NAWC (18)
A
Ian Voltz AUR (17)
Luke Anderson CLAY (32) 5
James Rollins MAGS (24) 17
Simon Burcher BUX (11) 6
Kagan Brusco HAYE (19) 7
Brennan Haesch HWC (3)
Alex Young LASA (5)
Kent Milhowse SLW* (8)
Ian Voltz AUR (17)
James Rollins MAGS (24) 2
J
Jesse Perkins SOW (12) 7
Kagan Brusco HAYE (19) 3
I
Christian Amine FRW (1) 4
Brennan Haesch HWC (3) 8
L
Tanner Rosen NYAS (2) 1
Ian Voltz AUR (17) 4
K
Dylan Damont HWC* (30) 5
Jesse Perkins SOW (12) 4
Christian Amine FRW (1)
Brennan Haesch HWC (3) 2
Dylan Damont HWC* (30) 1
Jesse Perkins SOW (12)
N
Elijah Gorman STAN (10) 2
Brennan Haesch HWC (3) 3
M
Lamonte Jones SLW (4) 4
Elijah Gorman STAN (10) 2
Lamonte Jones SLW (4) 4
Lamonte Jones SLW (4)
O
Nick Spearman LANC (9)
Nick Spearman LANC (9)

1st

  Noah Bavery MASS (6)

2nd

  Nick Spearman LANC (9)

3rd

  Lamonte Jones SLW (4)

4th

  Elijah Gorman STAN (10)

5th

  Jesse Perkins SOW (12)

  Brennan Haesch HWC (3)

7th

  Christian Amine FRW (1)

  Dylan Damont HWC* (30)

9th

  James Rollins MAGS (24)

  Kagan Brusco HAYE (19)

  Tanner Rosen NYAS (2)

  Ian Voltz AUR (17)

13th

  Luke Anderson CLAY (32)

  Simon Burcher BUX (11)

  Alex Young LASA (5)

  Kent Milhowse SLW* (8)

17th

  Seth Loomlich MTV (15)

  Bradey Chesterfield AAWC* (7)

  Devon Morris ELIV (21)

  Michael Mayness LCW (20)

  Logan Noonan AAWC (13)

  Joey Gard CLJH (27)

  Andrew Eckert PHIL (23)

  Garrett Tasinda NAWC (18)

25th

  Gage Didley UPAR (16)

  Jayden Locast BRAD (25)

  Jonah Lesko PERR (28)

  Matthew Davis ETOL (29)

  Aidan Mackenzie SHAM (14)

  Enrique Bartolo GRAH (22)

  Kolton Bahl DMT (26)

  Steven Diedrick ORAN (31)

Final

Noah Bavery MASS (6) W vs.
Nick Spearman LANC (9) L 00:03

Elimination Final

Lamonte Jones SLW (4) L vs.
Nick Spearman LANC (9) W 00:03

Elimination Semi-final

Elijah Gorman STAN (10) 2 L vs.
Lamonte Jones SLW (4) 4 W 00:18

Winners Final

Nick Spearman LANC (9) 3 L vs.
Noah Bavery MASS (6) 4 W 00:29

Elimination 6

Brennan Haesch HWC (3) 3 L vs.
Lamonte Jones SLW (4) 4 W 01:35

Jesse Perkins SOW (12) L vs.
Elijah Gorman STAN (10) 2 W 00:30

Elimination 5

Brennan Haesch HWC (3) 2 W vs.
Dylan Damont HWC* (30) 1 L 00:15

Jesse Perkins SOW (12) 4 W vs.
Christian Amine FRW (1) L 16:11

Winners Semi-finals

Nick Spearman LANC (9) 5 W vs.
Lamonte Jones SLW (4) 2 L 12:08

Noah Bavery MASS (6) 6 W vs.
Elijah Gorman STAN (10) 4 L 03:28

Elimination 4

Brennan Haesch HWC (3) 8 W vs.
Tanner Rosen NYAS (2) 1 L 01:47

Ian Voltz AUR (17) 4 L vs.
Dylan Damont HWC* (30) 5 W 14:33:15

James Rollins MAGS (24) 2 L vs.
Jesse Perkins SOW (12) 7 W 02:45

Kagan Brusco HAYE (19) 3 L vs.
Christian Amine FRW (1) 4 W 01:18

Elimination 3

Brennan Haesch HWC (3) W vs.
Alex Young LASA (5) L 21:45

Kent Milhowse SLW* (8) L vs.
Ian Voltz AUR (17) W 18:55

Luke Anderson CLAY (32) 5 L vs.
James Rollins MAGS (24) 17 W 15:43

Simon Burcher BUX (11) 6 L vs.
Kagan Brusco HAYE (19) 7 W 18:28

Winners 2

Christian Amine FRW (1) 6 L vs.
Nick Spearman LANC (9) 9 W 08:36

Dylan Damont HWC* (30) 3 L vs.
Noah Bavery MASS (6) 8 W 09:54

Elijah Gorman STAN (10) 10 W vs.
Tanner Rosen NYAS (2) L 09:14

Jesse Perkins SOW (12) 5 L vs.
Lamonte Jones SLW (4) 6 W 05:21

Elimination 2

Andrew Eckert PHIL (23) 4 L vs.
Kent Milhowse SLW* (8) 9 W 18:34

Brennan Haesch HWC (3) 10 W vs.
Logan Noonan AAWC (13) 4 L 16:00

Devon Morris ELIV (21) 2 L vs.
Simon Burcher BUX (11) 16 W 07:56

Garrett Tasinda NAWC (18) L vs.
Ian Voltz AUR (17) W 02:42

James Rollins MAGS (24) W vs.
Bradey Chesterfield AAWC* (7) L 03:03

Joey Gard CLJH (27) 3 L vs.
Alex Young LASA (5) 14 W 16:28

Luke Anderson CLAY (32) 15 W vs.
Seth Loomlich MTV (15) 4 L 12:42

Michael Mayness LCW (20) 2 L vs.
Kagan Brusco HAYE (19) 12 W 24:32

Elimination 1

Brennan Haesch HWC (3) 5 W vs.
Aidan Mackenzie SHAM (14) L 00:33

Enrique Bartolo GRAH (22) 8 L vs.
Joey Gard CLJH (27) 11 W 03:13

Garrett Tasinda NAWC (18) 2 W vs.
Steven Diedrick ORAN (31) L 00:44

James Rollins MAGS (24) 18 W vs.
Jayden Locast BRAD (25) 5 L 01:07

Jonah Lesko PERR (28) 3 L vs.
Devon Morris ELIV (21) 10 W 03:38

Kolton Bahl DMT (26) 1 L vs.
Andrew Eckert PHIL (23) 6 W 03:52

Luke Anderson CLAY (32) 13 W vs.
Gage Didley UPAR (16) 5 L 04:02

Michael Mayness LCW (20) 10 W vs.
Matthew Davis ETOL (29) 1 L 01:24

Winners 1

Alex Young LASA (5) 3 L vs.
Jesse Perkins SOW (12) 5 W 02:05

Bradey Chesterfield AAWC* (7) 4 L vs.
Elijah Gorman STAN (10) 17 W 03:17

Christian Amine FRW (1) 10 W vs.
Ian Voltz AUR (17) 8 L 04:14

Dylan Damont HWC* (30) 5 W vs.
Kagan Brusco HAYE (19) 4 L 08:04

Logan Noonan AAWC (13) 3 L vs.
Lamonte Jones SLW (4) 11 W 07:10

Nick Spearman LANC (9) 13 W vs.
Kent Milhowse SLW* (8) 1 L 13:00

Seth Loomlich MTV (15) L vs.
Tanner Rosen NYAS (2) W 10:35

Simon Burcher BUX (11) 4 L vs.
Noah Bavery MASS (6) 7 W 10:57

Round 1

Alex Young LASA (5) 19 W vs.
Jonah Lesko PERR (28) 6 L 07:36

Andrew Eckert PHIL (23) 3 L vs.
Elijah Gorman STAN (10) 18 W 09:48

Bradey Chesterfield AAWC* (7) 6 W vs.
Kolton Bahl DMT (26) L 10:39

Brennan Haesch HWC (3) 2 L vs.
Dylan Damont HWC* (30) 3 W 11:15

Christian Amine FRW (1) 13 W vs.
Luke Anderson CLAY (32) L 02:36

Devon Morris ELIV (21) 4 L vs.
Jesse Perkins SOW (12) 13 W 11:52

Ian Voltz AUR (17) 12 W vs.
Gage Didley UPAR (16) 1 L 02:56

Jayden Locast BRAD (25) 2 L vs.
Kent Milhowse SLW* (8) 11 W 14:14

Joey Gard CLJH (27) 2 L vs.
Noah Bavery MASS (6) 15 W 19:57

Kagan Brusco HAYE (19) 7 W vs.
Aidan Mackenzie SHAM (14) 3 L 02:00:32

Logan Noonan AAWC (13) 12 W vs.
Michael Mayness LCW (20) 7 L 02:04:40

Matthew Davis ETOL (29) 1 L vs.
Lamonte Jones SLW (4) 17 W 01:55:46

Nick Spearman LANC (9) 8 W vs.
James Rollins MAGS (24) 2 L 04:05

Seth Loomlich MTV (15) 9 W vs.
Garrett Tasinda NAWC (18) 7 L 13:01

Simon Burcher BUX (11) 16 W vs.
Enrique Bartolo GRAH (22) 5 L 01:58:08

Steven Diedrick ORAN (31) L vs.
Tanner Rosen NYAS (2) W 01:55:11

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20