ACO Regional Singles - Bedford, Va

Updated 12:57pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Carl Austin (1)
(bye) (32)
Andrew Morris (17)
Board 5
Jamie Foutz (16)
Stephen Stout (9)
(bye) (24)
(bye) (25)
Sierra Wright (8)
Bradley Paxton (5)
(bye) (28)
Jack Sterling (21)
Board 4
Glenda Hensley (12)
Jay Mays (13)
Board 5
Mack Naymon (20)
(bye) (29)
David Helmintoler (4)
Mike Wolters (3)
(bye) (30)
Tobias Hall (19)
Board 2
Alyy Paige (14)
Chris Turner (11)
Board 3
Thomas Kennedy (22)
(bye) (27)
Earl Kent (6)
AJ Ryan (7)
(bye) (26)
Mike Coffey (23)
Board 3
Tom Salter (10)
Craig Smith (15)
Board 2
Donny Rowan (18)
(bye) (31)
Paula Stevens (2)
Carl Austin (1)
A
Board 1
Jamie Foutz (16)
Stephen Stout (9)
B
Board 2
Sierra Wright (8)
Bradley Paxton (5)
C
Board 2
Jack Sterling (21)
Jay Mays (13)
D
Board 3
David Helmintoler (4)
Mike Wolters (3)
E
Board 5
Tobias Hall (19)
Chris Turner (11)
F
Board 5
Earl Kent (6)
AJ Ryan (7)
G
Board 2
Tom Salter (10)
Craig Smith (15)
H
Board 4
Paula Stevens (2)
Carl Austin (1)
I
Board 2
Stephen Stout (9)
Jack Sterling (21)
J
Board 2
Jay Mays (13)
Tobias Hall (19)
K
Board 5
Earl Kent (6)
AJ Ryan (7)
L
Board 3
Paula Stevens (2)
Carl Austin (1)
M
Board 4
Jay Mays (13)
Tobias Hall (19)
N
Board 4
AJ Ryan (7)
Carl Austin (1)
O
Board 1
Tobias Hall (19)
Carl Austin (1)
Board 5
AJ Ryan (7)
AJ Ryan (7)
Board 2
Carl Austin (1)
Carl Austin (1)
(bye) (32)
Andrew Morris (17)
(bye) (24)
(bye) (25)
(bye) (28)
Glenda Hensley (12)
Mack Naymon (20)
(bye) (29)
(bye) (30)
Alyy Paige (14)
Thomas Kennedy (22)
(bye) (27)
(bye) (26)
Mike Coffey (23)
Donny Rowan (18)
(bye) (31)
Andrew Morris (17)
H
Board 4
Craig Smith (15)
(bye) (25)
G
Tom Salter (10)
Glenda Hensley (12)
F
Board 5
Chris Turner (11)
Mack Naymon (20)
E
Board 2
Mike Wolters (3)
Alyy Paige (14)
D
Board 3
David Helmintoler (4)
Thomas Kennedy (22)
C
Board 4
Bradley Paxton (5)
Mike Coffey (23)
B
Board 2
Sierra Wright (8)
Donny Rowan (18)
A
Board 1
Jamie Foutz (16)
Craig Smith (15)
Board 5
Tom Salter (10)
Glenda Hensley (12)
Board 3
Mike Wolters (3)
David Helmintoler (4)
Board 4
Bradley Paxton (5)
Sierra Wright (8)
Board 1
Jamie Foutz (16)
Craig Smith (15)
J
Board 2
Jack Sterling (21)
Mike Wolters (3)
I
Board 3
Stephen Stout (9)
Bradley Paxton (5)
L
Board 3
Paula Stevens (2)
Jamie Foutz (16)
K
Board 2
Earl Kent (6)
Craig Smith (15)
Board 2
Stephen Stout (9)
Paula Stevens (2)
Board 4
Earl Kent (6)
Stephen Stout (9)
N
Board 3
AJ Ryan (7)
Paula Stevens (2)
M
Board 1
Jay Mays (13)
AJ Ryan (7)
Board 2
Jay Mays (13)
AJ Ryan (7)
O
Board 2
Tobias Hall (19)
AJ Ryan (7)

1st

  Carl Austin (1)

2nd

  AJ Ryan (7)

3rd

  Tobias Hall (19)

4th

  Jay Mays (13)

5th

  Stephen Stout (9)

  Paula Stevens (2)

7th

  Craig Smith (15)

  Earl Kent (6)

9th

  Jack Sterling (21)

  Mike Wolters (3)

  Bradley Paxton (5)

  Jamie Foutz (16)

13th

  Tom Salter (10)

  Glenda Hensley (12)

  David Helmintoler (4)

  Sierra Wright (8)

17th

  Andrew Morris (17)

  (bye) (25)

  Chris Turner (11)

  Mack Naymon (20)

  Alyy Paige (14)

  Thomas Kennedy (22)

  Mike Coffey (23)

  Donny Rowan (18)

25th

  (bye) (32)

  (bye) (24)

  (bye) (28)

  (bye) (29)

  (bye) (30)

  (bye) (27)

  (bye) (26)

  (bye) (31)

Final - Match 2

AJ Ryan (7) L vs.
Carl Austin (1) W Board 2 18:03

Final

Carl Austin (1) L vs.
AJ Ryan (7) W Board 5 13:48

Elimination Final

AJ Ryan (7) W vs.
Tobias Hall (19) L Board 2 15:25

Elimination Semi-final

AJ Ryan (7) W vs.
Jay Mays (13) L Board 2 17:53

Winners Final

Carl Austin (1) W vs.
Tobias Hall (19) L Board 1 15:10

Elimination 6

Paula Stevens (2) L vs.
Jay Mays (13) W Board 1 23:03

Stephen Stout (9) L vs.
AJ Ryan (7) W Board 3 18:16

Elimination 5

Craig Smith (15) L vs.
Stephen Stout (9) W Board 2 14:15

Paula Stevens (2) W vs.
Earl Kent (6) L Board 4 15:04

Winners Semi-finals

Carl Austin (1) W vs.
Jay Mays (13) L Board 4 12:19

Tobias Hall (19) W vs.
AJ Ryan (7) L Board 4 16:19

Elimination 4

Bradley Paxton (5) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 3 22:36

Craig Smith (15) W vs.
Jack Sterling (21) L Board 2 10:26

Jamie Foutz (16) L vs.
Earl Kent (6) W Board 2 09:07

Mike Wolters (3) L vs.
Stephen Stout (9) W Board 3 12:15

Elimination 3

Craig Smith (15) W vs.
Tom Salter (10) L Board 5 16:30

David Helmintoler (4) L vs.
Bradley Paxton (5) W Board 4 15:33

Glenda Hensley (12) L vs.
Mike Wolters (3) W Board 3 21:13

Sierra Wright (8) L vs.
Jamie Foutz (16) W Board 1 13:16

Winners 2

AJ Ryan (7) W vs.
Paula Stevens (2) L Board 3 14:09

Carl Austin (1) W vs.
Stephen Stout (9) L Board 2 10:23

Jack Sterling (21) L vs.
Jay Mays (13) W Board 2 11:03

Tobias Hall (19) W vs.
Earl Kent (6) L Board 5 09:09

Elimination 2

(bye) (25) L vs.
Tom Salter (10) W 23:12

Alyy Paige (14) L vs.
David Helmintoler (4) W Board 3 14:28

Andrew Morris (17) L vs.
Craig Smith (15) W Board 4 09:31

Donny Rowan (18) L vs.
Jamie Foutz (16) W Board 1 21:27

Glenda Hensley (12) W vs.
Chris Turner (11) L Board 5 13:02

Mack Naymon (20) L vs.
Mike Wolters (3) W Board 2 14:49

Mike Coffey (23) L vs.
Sierra Wright (8) W Board 2 15:59

Thomas Kennedy (22) L vs.
Bradley Paxton (5) W Board 4 11:52

Elimination 1

(bye) (24) L vs.
(bye) (25) W 45:12

(bye) (26) L vs.
Mike Coffey (23) W 09:16

(bye) (28) L vs.
Glenda Hensley (12) W 06:57

(bye) (30) L vs.
Alyy Paige (14) W 07:40

(bye) (32) L vs.
Andrew Morris (17) W 26:21

Donny Rowan (18) W vs.
(bye) (31) L 59:48

Mack Naymon (20) W vs.
(bye) (29) L 01:52

Thomas Kennedy (22) W vs.
(bye) (27) L 58:22

Winners 1

AJ Ryan (7) W vs.
Tom Salter (10) L Board 2 04:55

Bradley Paxton (5) L vs.
Jack Sterling (21) W Board 2 17:10

Carl Austin (1) W vs.
Jamie Foutz (16) L Board 1 10:03

Chris Turner (11) L vs.
Earl Kent (6) W Board 5 11:52

Craig Smith (15) L vs.
Paula Stevens (2) W Board 4 21:07

Jay Mays (13) W vs.
David Helmintoler (4) L Board 3 19:53

Mike Wolters (3) L vs.
Tobias Hall (19) W Board 5 25:28

Stephen Stout (9) W vs.
Sierra Wright (8) L Board 2 09:56

Round 1

(bye) (25) L vs.
Sierra Wright (8) W 45:12

(bye) (27) L vs.
Earl Kent (6) W 45:12

(bye) (29) L vs.
David Helmintoler (4) W 45:12

(bye) (31) L vs.
Paula Stevens (2) W 45:12

AJ Ryan (7) W vs.
(bye) (26) L 45:12

Andrew Morris (17) L vs.
Jamie Foutz (16) W Board 5 11:19

Bradley Paxton (5) W vs.
(bye) (28) L 45:12

Carl Austin (1) W vs.
(bye) (32) L 45:12

Chris Turner (11) W vs.
Thomas Kennedy (22) L Board 3 12:58

Craig Smith (15) W vs.
Donny Rowan (18) L Board 2 13:35

Jack Sterling (21) W vs.
Glenda Hensley (12) L Board 4 20:09

Jay Mays (13) W vs.
Mack Naymon (20) L Board 5 12:25

Mike Coffey (23) L vs.
Tom Salter (10) W Board 3 10:22

Mike Wolters (3) W vs.
(bye) (30) L 45:12

Stephen Stout (9) W vs.
(bye) (24) L 45:12

Tobias Hall (19) W vs.
Alyy Paige (14) L Board 2 06:57

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20