First Chance Men's Singles 501 1/26/20

Updated 7:48am

None.

None.

JP Everett
(bye)
Pete December
Board 8
John Lengyel
Mike Colon
(bye)
(bye)
Jansen Allen
Seth Merrow GOD
(bye)
(bye)
Scott Deas
Jim Kramarz
(bye)
(bye)
Scott Heffner
Travis Flowers
(bye)
(bye)
George Donovan
Gary Wunderlich
(bye)
(bye)
James Furlong
Mark McLaughkin
(bye)
(bye)
Maceo Hayden
Rick Cassidy
(bye)
(bye)
Ray Davis
Vinny Grudinsky
(bye)
Todd Brazzell
Board 12
James Hirst
Joe Stinnett
(bye)
(bye)
Mark Lowe
Rick Bowyer
(bye)
(bye)
Seth Merrow NFDA
Brandon Asato
(bye)
(bye)
Joe Efter
Domnick Bozzetti
(bye)
(bye)
Toni Tosi
Mo Morales
(bye)
(bye)
Jason Belland
Jeremy Adams
(bye)
(bye)
Eric Sickler
Dave Blalock
Board 14
Garann Hopkins
(bye)
Randy Marchand
Charles Brennan
(bye)
Chris Sams
Board 1
Dennis McCullers JR
Justin Champion
(bye)
(bye)
Tyler Wargo
Ike Sanders
(bye)
(bye)
Chris Richerson
Kristoffer Abat
(bye)
(bye)
Kris Allison
Mike Werner
(bye)
(bye)
Carey Armstrong
Mike Kisor
(bye)
(bye)
Michael Wallace
Doug Snider
(bye)
(bye)
Eric Dennisin
John Beard
(bye)
(bye)
Avery Bozzetti
Jeff Miller
(bye)
(bye)
Aaron Campbell
Jason Secura
(bye)
(bye)
Jey Green
Larry Schramm
(bye)
(bye)
Josh Dodd
Nick Kielman
(bye)
(bye)
Jack Lambert
Jey Waters
(bye)
(bye)
Tucker Davey
Rick Taylor
(bye)
(bye)
Mike Comiskey
William Smith
(bye)
(bye)
Dennis McCullers SR
Norman Madhoo
Board 2
Michael Rannazzissi
(bye)
Derek Seals
JP Everett
Board 15
John Lengyel
Mike Colon
Board 13
Jansen Allen
Seth Merrow GOD
Board 14
Scott Deas
Jim Kramarz
Board 12
Scott Heffner
Travis Flowers
Board 14
George Donovan
Gary Wunderlich
Board 15
James Furlong
Mark McLaughkin
Board 12
Maceo Hayden
Rick Cassidy
Board 8
Ray Davis
Vinny Grudinsky
Board 2
Todd Brazzell
Joe Stinnett
Board 1
Mark Lowe
Rick Bowyer
Board 16
Seth Merrow NFDA
Brandon Asato
Board 8
Joe Efter
Domnick Bozzetti
Board 13
Toni Tosi
Mo Morales
Board 2
Jason Belland
Jeremy Adams
Board 15
Eric Sickler
Dave Blalock
Board 13
Randy Marchand
Charles Brennan
Board 13
Chris Sams
Justin Champion
Board 14
Tyler Wargo
Ike Sanders
Board 1
Chris Richerson
Kristoffer Abat
Board 1
Kris Allison
Mike Werner
Board 5
Carey Armstrong
Mike Kisor
Board 5
Michael Wallace
Doug Snider
Board 5
Eric Dennisin
John Beard
Board 16
Avery Bozzetti
Jeff Miller
Board 13
Aaron Campbell
Jason Secura
Board 2
Jey Green
Larry Schramm
Board 11
Josh Dodd
Nick Kielman
Board 1
Jack Lambert
Jey Waters
Board 15
Tucker Davey
Rick Taylor
Board 8
Mike Comiskey
William Smith
Board 11
Dennis McCullers SR
Norman Madhoo
Board 11
Derek Seals
John Lengyel
Board 16
Jansen Allen
Seth Merrow GOD
Board 12
Jim Kramarz
Travis Flowers
Board 4
James Furlong
Maceo Hayden
Board 13
Ray Davis
Todd Brazzell
Board 15
Mark Lowe
Seth Merrow NFDA
Board 13
Joe Efter
Domnick Bozzetti
Board 16
Jason Belland
Eric Sickler
Board 3
Dave Blalock
Chris Sams
Board 15
Justin Champion
Ike Sanders
Board 5
Kristoffer Abat
Carey Armstrong
Board 7
Mike Kisor
Doug Snider
Board 6
Avery Bozzetti
Jeff Miller
Board 12
Jason Secura
Larry Schramm
Board 12
Jack Lambert
Tucker Davey
Board 13
Mike Comiskey
Dennis McCullers SR
Board 12
Norman Madhoo
John Lengyel
Board 5
Seth Merrow GOD
Travis Flowers
Board 1
Maceo Hayden
Todd Brazzell
Board 16
Joe Efter
Jason Belland
Board 14
Dave Blalock
Justin Champion
Board 14
Kristoffer Abat
Carey Armstrong
Board 15
Avery Bozzetti
Jason Secura
Board 16
Larry Schramm
Mike Comiskey
Board 15
Norman Madhoo
Seth Merrow GOD
Board 10
Travis Flowers
Joe Efter
Board 10
Dave Blalock
Kristoffer Abat
Board 13
Avery Bozzetti
Jason Secura
Board 9
Norman Madhoo
Travis Flowers
Board 11
Joe Efter
Kristoffer Abat
Board 12
Jason Secura
Joe Efter
Board 10
Jason Secura
Joe Efter

1st

  Joe Efter

2nd

  Jason Secura

Final

Joe Efter W vs.
Jason Secura L Board 10 27:56

Semi-finals

Kristoffer Abat L vs.
Jason Secura W Board 12 18:48

Travis Flowers L vs.
Joe Efter W Board 11 31:19

Quarter-finals

Jason Secura W vs.
Norman Madhoo L Board 9 16:39

Joe Efter W vs.
Dave Blalock L Board 10 37:19

Kristoffer Abat W vs.
Avery Bozzetti L Board 13 15:32

Seth Merrow GOD L vs.
Travis Flowers W Board 10 20:24

Round 4

Carey Armstrong L vs.
Avery Bozzetti W Board 15 16:36

Jason Belland L vs.
Dave Blalock W Board 14 25:11

Jason Secura W vs.
Larry Schramm L Board 16 23:08

John Lengyel L vs.
Seth Merrow GOD W Board 5 12:35

Justin Champion L vs.
Kristoffer Abat W Board 14 24:41

Mike Comiskey L vs.
Norman Madhoo W Board 15 35:34

Todd Brazzell L vs.
Joe Efter W Board 16 28:26

Travis Flowers W vs.
Maceo Hayden L Board 1 26:27

Round 3

Carey Armstrong W vs.
Mike Kisor L Board 7 30:15

Chris Sams L vs.
Justin Champion W Board 15 25:01

Dennis McCullers SR L vs.
Norman Madhoo W Board 12 25:29

Domnick Bozzetti L vs.
Jason Belland W Board 16 24:16

Doug Snider L vs.
Avery Bozzetti W Board 6 16:32

Eric Sickler L vs.
Dave Blalock W Board 3 29:57

Ike Sanders L vs.
Kristoffer Abat W Board 5 27:37

Jeff Miller L vs.
Jason Secura W Board 12 19:53

John Lengyel W vs.
Jansen Allen L Board 16 17:10

Larry Schramm W vs.
Jack Lambert L Board 12 31:24

Maceo Hayden W vs.
Ray Davis L Board 13 19:12

Seth Merrow GOD W vs.
Jim Kramarz L Board 12 15:08

Seth Merrow NFDA L vs.
Joe Efter W Board 13 28:42

Todd Brazzell W vs.
Mark Lowe L Board 15 42:24

Travis Flowers W vs.
James Furlong L Board 4 24:14

Tucker Davey L vs.
Mike Comiskey W Board 13 19:46

Round 2

Brandon Asato L vs.
Joe Efter W Board 8 32:13

Charles Brennan L vs.
Chris Sams W Board 13 14:13

Dave Blalock W vs.
Randy Marchand L Board 13 17:26

Domnick Bozzetti W vs.
Toni Tosi L Board 13 16:11

Doug Snider W vs.
Eric Dennisin L Board 5 17:45

Gary Wunderlich L vs.
James Furlong W Board 15 19:27

Ike Sanders W vs.
Chris Richerson L Board 1 41:11

Jason Secura W vs.
Jey Green L Board 2 24:16

Jeff Miller W vs.
Aaron Campbell L Board 13 27:06

Jeremy Adams L vs.
Eric Sickler W Board 15 20:35

Jey Waters L vs.
Tucker Davey W Board 15 18:14

Jim Kramarz W vs.
Scott Heffner L Board 12 32:33

Joe Stinnett L vs.
Mark Lowe W Board 1 24:37

John Beard L vs.
Avery Bozzetti W Board 16 31:37

JP Everett L vs.
John Lengyel W Board 15 19:39

Justin Champion W vs.
Tyler Wargo L Board 14 32:34

Kristoffer Abat W vs.
Kris Allison L Board 1 21:42

Larry Schramm W vs.
Josh Dodd L Board 11 14:06

Mark McLaughkin L vs.
Maceo Hayden W Board 12 28:55

Mike Colon L vs.
Jansen Allen W Board 13 27:55

Mike Kisor W vs.
Michael Wallace L Board 5 19:24

Mike Werner L vs.
Carey Armstrong W Board 5 25:56

Mo Morales L vs.
Jason Belland W Board 2 43:41

Nick Kielman L vs.
Jack Lambert W Board 1 26:16

Norman Madhoo W vs.
Derek Seals L Board 11 11:56

Rick Bowyer L vs.
Seth Merrow NFDA W Board 16 15:42

Rick Cassidy L vs.
Ray Davis W Board 8 38:18

Rick Taylor L vs.
Mike Comiskey W Board 8 38:15

Seth Merrow GOD W vs.
Scott Deas L Board 14 28:16

Travis Flowers W vs.
George Donovan L Board 14 17:39

Vinny Grudinsky L vs.
Todd Brazzell W Board 2 41:38

William Smith L vs.
Dennis McCullers SR W Board 11 20:47

Round 1

Chris Sams W vs.
Dennis McCullers JR L Board 1 17:05

Dave Blalock W vs.
Garann Hopkins L Board 14 33:32

Norman Madhoo W vs.
Michael Rannazzissi L Board 2 20:17

Pete December L vs.
John Lengyel W Board 8 47:11

Todd Brazzell W vs.
James Hirst L Board 12 29:05

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20