Rick's Picks Final

Updated 4:46pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Danny Caffee (1)
Board 3
Carolyn Gallops (64)
Mooder Smith (33)
Board 5
Danny Bailey (32)
Cameron Brooks (17)
Board 7
Austin Scott (48)
Luke Haynie (49)
Board 1
Tristan Chandler (16)
Brian Moreland (9)
Board 5
Clint Hansen (56)
Vee Mackey (41)
Board 1
Gordon Johnson (24)
Cody Tennyson (25)
Board 1
Beaver Pate (40)
Jack Mann (57)
Board 4
Tony Williams (8)
Jeff Beasley (5)
Board 7
Cameron Beasley (60)
Jeff Rambo (37)
Board 6
Jeff McGinty (28)
Steve Smith (21)
Board 3
Marty Thompson (44)
Todd Haynie (53)
Board 2
Scott Etheridge (12)
Kevin Fisk (13)
Board 3
Nikki Jones (52)
Shane Gallops (45)
Board 6
Ryan McKinnon (20)
Dakota Pelfrey (29)
Board 7
Mark Carmichael (36)
Blake Dickinson (61)
Board 4
Mark Smith (4)
Donnie Renfroe (3)
Board 5
Marcus Daloney (62)
Randall Barnes (35)
Board 2
Stephanie Gibson (30)
John Etheridge (19)
Board 2
James Suggs (46)
Tommy Fleming (51)
Board 7
Kyle Fugatt (14)
Kevin Jones (11)
Board 5
Richie Oleary (54)
Brandon Scott (43)
Board 6
Austin Castleberry (22)
Shannon Chandler (27)
Board 7
Jeff Keith (38)
Tanner Brooks (59)
Board 4
Ron Moreland (6)
David Sanchez (7)
Board 1
Kevin Rosenberg (58)
Chase Laney (39)
Board 2
Thomas Freeman (26)
Darren Gibson (23)
Board 2
Brad Jones (42)
Alan Rosenberg (55)
Board 3
Wesley Ballard (10)
Tommy Morrison (15)
Board 4
Troy Calhoon (50)
RJ Annamunthodo (47)
Board 1
Wayne Griffin (18)
Casey Taylor (31)
Board 6
Jeremy Moreland (34)
Luther Garrison (63)
Board 4
John McKinnon (2)
Danny Caffee (1)
A
Board 1
Danny Bailey (32)
Cameron Brooks (17)
B
Board 4
Luke Haynie (49)
Brian Moreland (9)
C
Board 6
Gordon Johnson (24)
Cody Tennyson (25)
D
Board 3
Tony Williams (8)
Jeff Beasley (5)
E
Board 4
Jeff Rambo (37)
Marty Thompson (44)
F
Board 6
Todd Haynie (53)
Kevin Fisk (13)
G
Board 1
Ryan McKinnon (20)
Dakota Pelfrey (29)
H
Board 2
Mark Smith (4)
Marcus Daloney (62)
I
Board 3
Randall Barnes (35)
John Etheridge (19)
J
Board 5
Kyle Fugatt (14)
Kevin Jones (11)
K
Board 7
Brandon Scott (43)
Shannon Chandler (27)
L
Board 2
Ron Moreland (6)
David Sanchez (7)
M
Board 7
Thomas Freeman (26)
Brad Jones (42)
N
Board 4
Wesley Ballard (10)
Troy Calhoon (50)
O
Board 5
RJ Annamunthodo (47)
Casey Taylor (31)
P
Board 5
John McKinnon (2)
Danny Caffee (1)
Q
Board 5
Luke Haynie (49)
Gordon Johnson (24)
R
Board 5
Tony Williams (8)
Jeff Beasley (5)
S
Board 1
Marty Thompson (44)
Kevin Fisk (13)
T
Board 6
Mark Smith (4)
Marcus Daloney (62)
U
Board 4
Kyle Fugatt (14)
Kevin Jones (11)
V
Board 3
Ron Moreland (6)
David Sanchez (7)
W
Board 2
Wesley Ballard (10)
Troy Calhoon (50)
X
Board 7
John McKinnon (2)
Danny Caffee (1)
Y
Board 4
Gordon Johnson (24)
Marty Thompson (44)
Z
Board 3
Kevin Fisk (13)
Kyle Fugatt (14)
AA
Board 6
Kevin Jones (11)
Wesley Ballard (10)
AB
Board 1
John McKinnon (2)
Gordon Johnson (24)
AC
Board 7
Marty Thompson (44)
Kyle Fugatt (14)
AD
Board 5
Wesley Ballard (10)
Marty Thompson (44)
AE
Board 4
Wesley Ballard (10)
Marty Thompson (44)
Board 2
Gordon Johnson (24)
Marty Thompson (44)
Carolyn Gallops (64)
Board 6
Mooder Smith (33)
Austin Scott (48)
Board 3
Tristan Chandler (16)
Clint Hansen (56)
Board 7
Vee Mackey (41)
Beaver Pate (40)
Board 6
Jack Mann (57)
Cameron Beasley (60)
Board 5
Jeff McGinty (28)
Steve Smith (21)
Board 5
Scott Etheridge (12)
Nikki Jones (52)
Board 7
Shane Gallops (45)
Mark Carmichael (36)
Board 6
Blake Dickinson (61)
Donnie Renfroe (3)
Board 3
Stephanie Gibson (30)
James Suggs (46)
Board 4
Tommy Fleming (51)
Richie Oleary (54)
Board 1
Austin Castleberry (22)
Jeff Keith (38)
Board 5
Tanner Brooks (59)
Kevin Rosenberg (58)
Board 3
Chase Laney (39)
Darren Gibson (23)
Board 1
Alan Rosenberg (55)
Tommy Morrison (15)
Board 2
Wayne Griffin (18)
Jeremy Moreland (34)
Board 2
Luther Garrison (63)
Carolyn Gallops (64)
P
Board 1
Casey Taylor (31)
Tristan Chandler (16)
O
Board 2
RJ Annamunthodo (47)
Vee Mackey (41)
N
Board 5
Brad Jones (42)
Jack Mann (57)
M
Board 1
Thomas Freeman (26)
Cameron Beasley (60)
L
Board 6
Shannon Chandler (27)
Steve Smith (21)
K
Board 3
Brandon Scott (43)
Nikki Jones (52)
J
Board 2
John Etheridge (19)
Blake Dickinson (61)
I
Board 7
Randall Barnes (35)
Donnie Renfroe (3)
H
Board 2
Dakota Pelfrey (29)
James Suggs (46)
G
Board 5
Ryan McKinnon (20)
Austin Castleberry (22)
F
Board 3
Todd Haynie (53)
Tanner Brooks (59)
E
Board 7
Jeff Rambo (37)
Kevin Rosenberg (58)
D
Board 6
Cody Tennyson (25)
Darren Gibson (23)
C
Board 4
Brian Moreland (9)
Tommy Morrison (15)
B
Board 6
Cameron Brooks (17)
Jeremy Moreland (34)
A
Board 4
Danny Bailey (32)
Carolyn Gallops (64)
Board 7
RJ Annamunthodo (47)
Brad Jones (42)
Board 6
Thomas Freeman (26)
Cameron Beasley (60)
Board 4
Steve Smith (21)
John Etheridge (19)
Board 4
Randall Barnes (35)
Donnie Renfroe (3)
Board 3
James Suggs (46)
Todd Haynie (53)
Board 1
Jeff Rambo (37)
Kevin Rosenberg (58)
Board 2
Brian Moreland (9)
Tommy Morrison (15)
Board 3
Danny Bailey (32)
RJ Annamunthodo (47)
T
Board 4
Mark Smith (4)
Brad Jones (42)
S
Board 3
Jeff Beasley (5)
Steve Smith (21)
R
Board 6
Tony Williams (8)
John Etheridge (19)
Q
Board 7
Luke Haynie (49)
James Suggs (46)
X
Board 1
Troy Calhoon (50)
Todd Haynie (53)
W
Board 5
David Sanchez (7)
Kevin Rosenberg (58)
V
Board 5
Ron Moreland (6)
Danny Bailey (32)
U
Board 2
Marcus Daloney (62)
Mark Smith (4)
Board 1
Brad Jones (42)
Steve Smith (21)
Board 2
Luke Haynie (49)
Troy Calhoon (50)
Board 3
David Sanchez (7)
Kevin Rosenberg (58)
Board 7
Danny Bailey (32)
Mark Smith (4)
AB
Board 3
John McKinnon (2)
Steve Smith (21)
AA
Board 2
Kevin Jones (11)
David Sanchez (7)
Z
Board 4
Kevin Fisk (13)
Danny Bailey (32)
Y
Board 6
Danny Caffee (1)
John McKinnon (2)
Board 1
Kevin Jones (11)
David Sanchez (7)
Board 6
Danny Caffee (1)
John McKinnon (2)
AC
Board 3
Gordon Johnson (24)
Danny Caffee (1)
AD
Board 2
Kyle Fugatt (14)
Gordon Johnson (24)
Board 2
Danny Caffee (1)
Gordon Johnson (24)
AE
Board 7
Wesley Ballard (10)
Gordon Johnson (24)

1st

  Marty Thompson (44)

2nd

  Gordon Johnson (24)

3rd

  Wesley Ballard (10)

4th

  Danny Caffee (1)

5th

  John McKinnon (2)

  Kyle Fugatt (14)

7th

  Kevin Jones (11)

  David Sanchez (7)

9th

  Mark Smith (4)

  Steve Smith (21)

  Kevin Fisk (13)

  Danny Bailey (32)

13th

  Brad Jones (42)

  Luke Haynie (49)

  Troy Calhoon (50)

  Kevin Rosenberg (58)

17th

  RJ Annamunthodo (47)

  Jeff Beasley (5)

  Tony Williams (8)

  John Etheridge (19)

  James Suggs (46)

  Todd Haynie (53)

  Ron Moreland (6)

  Marcus Daloney (62)

25th

  Carolyn Gallops (64)

  Thomas Freeman (26)

  Cameron Beasley (60)

  Randall Barnes (35)

  Donnie Renfroe (3)

  Jeff Rambo (37)

  Brian Moreland (9)

  Tommy Morrison (15)

33th

  Casey Taylor (31)

  Tristan Chandler (16)

  Vee Mackey (41)

  Jack Mann (57)

  Shannon Chandler (27)

  Brandon Scott (43)

  Nikki Jones (52)

  Blake Dickinson (61)

  Dakota Pelfrey (29)

  Ryan McKinnon (20)

  Austin Castleberry (22)

  Tanner Brooks (59)

  Cody Tennyson (25)

  Darren Gibson (23)

  Cameron Brooks (17)

  Jeremy Moreland (34)

49th

  Mooder Smith (33)

  Austin Scott (48)

  Clint Hansen (56)

  Beaver Pate (40)

  Jeff McGinty (28)

  Scott Etheridge (12)

  Shane Gallops (45)

  Mark Carmichael (36)

  Stephanie Gibson (30)

  Tommy Fleming (51)

  Richie Oleary (54)

  Jeff Keith (38)

  Chase Laney (39)

  Alan Rosenberg (55)

  Wayne Griffin (18)

  Luther Garrison (63)

Final

Marty Thompson (44) W vs.
Gordon Johnson (24) L Board 2 00:15

Elimination Final

Gordon Johnson (24) W vs.
Wesley Ballard (10) L Board 7 00:06

Elimination Semi-final

Gordon Johnson (24) W vs.
Danny Caffee (1) L Board 2 00:07

Winners Final

Marty Thompson (44) W vs.
Wesley Ballard (10) L Board 4 00:10

Elimination 8

Danny Caffee (1) W vs.
Kyle Fugatt (14) L Board 2 00:19

John McKinnon (2) L vs.
Gordon Johnson (24) W Board 3 00:12

Elimination 7

David Sanchez (7) L vs.
Danny Caffee (1) W Board 6 00:38

John McKinnon (2) W vs.
Kevin Jones (11) L Board 1 00:18

Winners Semi-finals

Gordon Johnson (24) L vs.
Marty Thompson (44) W Board 7 00:18

Kyle Fugatt (14) L vs.
Wesley Ballard (10) W Board 5 00:09

Elimination 6

Danny Bailey (32) L vs.
Danny Caffee (1) W Board 6 01:33

David Sanchez (7) W vs.
Kevin Fisk (13) L Board 4 00:24

Mark Smith (4) L vs.
John McKinnon (2) W Board 3 00:16

Steve Smith (21) L vs.
Kevin Jones (11) W Board 2 01:25

Elimination 5

Kevin Rosenberg (58) L vs.
Danny Bailey (32) W Board 7 01:13

Mark Smith (4) W vs.
Brad Jones (42) L Board 1 01:05

Steve Smith (21) W vs.
Luke Haynie (49) L Board 2 00:46

Troy Calhoon (50) L vs.
David Sanchez (7) W Board 3 01:47

Winners 3

Danny Caffee (1) L vs.
Gordon Johnson (24) W Board 4 00:37

Kyle Fugatt (14) W vs.
Kevin Jones (11) L Board 6 00:26

Marty Thompson (44) W vs.
Kevin Fisk (13) L Board 3 00:15

Wesley Ballard (10) W vs.
John McKinnon (2) L Board 1 01:41

Elimination 4

Brad Jones (42) W vs.
Jeff Beasley (5) L Board 3 00:58

Danny Bailey (32) W vs.
Marcus Daloney (62) L Board 2 00:52

James Suggs (46) L vs.
Troy Calhoon (50) W Board 1 00:46

John Etheridge (19) L vs.
Luke Haynie (49) W Board 7 00:36

Kevin Rosenberg (58) W vs.
Ron Moreland (6) L Board 5 00:23

RJ Annamunthodo (47) L vs.
Mark Smith (4) W Board 4 00:16

Steve Smith (21) W vs.
Tony Williams (8) L Board 6 00:09

Todd Haynie (53) L vs.
David Sanchez (7) W Board 5 01:25

Elimination 3

Brad Jones (42) W vs.
Thomas Freeman (26) L Board 6 00:59

Cameron Beasley (60) L vs.
Steve Smith (21) W Board 4 00:21

Carolyn Gallops (64) L vs.
RJ Annamunthodo (47) W Board 7 00:53

Donnie Renfroe (3) L vs.
James Suggs (46) W Board 3 00:11

John Etheridge (19) W vs.
Randall Barnes (35) L Board 4 00:45

Kevin Rosenberg (58) W vs.
Brian Moreland (9) L Board 2 00:37

Todd Haynie (53) W vs.
Jeff Rambo (37) L Board 1 00:28

Tommy Morrison (15) L vs.
Danny Bailey (32) W Board 3 00:19

Winners 2

Danny Caffee (1) W vs.
Luke Haynie (49) L Board 5 00:12

David Sanchez (7) L vs.
Wesley Ballard (10) W Board 2 01:07

Gordon Johnson (24) W vs.
Tony Williams (8) L Board 5 00:54

Jeff Beasley (5) L vs.
Marty Thompson (44) W Board 1 00:47

Kevin Fisk (13) W vs.
Mark Smith (4) L Board 6 00:40

Kevin Jones (11) W vs.
Ron Moreland (6) L Board 3 00:27

Marcus Daloney (62) L vs.
Kyle Fugatt (14) W Board 4 00:17

Troy Calhoon (50) L vs.
John McKinnon (2) W Board 7 00:10

Elimination 2

Austin Castleberry (22) L vs.
Todd Haynie (53) W Board 3 03:44

Blake Dickinson (61) L vs.
Randall Barnes (35) W Board 7 03:38

Cameron Beasley (60) W vs.
Shannon Chandler (27) L Board 6 03:21

Carolyn Gallops (64) W vs.
Casey Taylor (31) L Board 1 01:42

Darren Gibson (23) L vs.
Brian Moreland (9) W Board 4 00:46

Donnie Renfroe (3) W vs.
Dakota Pelfrey (29) L Board 2 00:12

Jack Mann (57) L vs.
Thomas Freeman (26) W Board 1 03:42

James Suggs (46) W vs.
Ryan McKinnon (20) L Board 5 01:33

Jeremy Moreland (34) L vs.
Danny Bailey (32) W Board 4 01:19

Kevin Rosenberg (58) W vs.
Cody Tennyson (25) L Board 6 01:12

Nikki Jones (52) L vs.
John Etheridge (19) W Board 2 01:05

Steve Smith (21) W vs.
Brandon Scott (43) L Board 3 00:55

Tanner Brooks (59) L vs.
Jeff Rambo (37) W Board 7 03:11

Tommy Morrison (15) W vs.
Cameron Brooks (17) L Board 6 01:23

Tristan Chandler (16) L vs.
RJ Annamunthodo (47) W Board 2 01:12

Vee Mackey (41) L vs.
Brad Jones (42) W Board 5 00:28

Elimination 1

Austin Scott (48) L vs.
Tristan Chandler (16) W Board 3 01:14

Beaver Pate (40) L vs.
Jack Mann (57) W Board 6 01:04

Cameron Beasley (60) W vs.
Jeff McGinty (28) L Board 5 00:35

Carolyn Gallops (64) W vs.
Mooder Smith (33) L Board 6 02:22

Clint Hansen (56) L vs.
Vee Mackey (41) W Board 7 02:09

Darren Gibson (23) W vs.
Alan Rosenberg (55) L Board 1 01:46

Donnie Renfroe (3) W vs.
Stephanie Gibson (30) L Board 3 01:25

James Suggs (46) W vs.
Tommy Fleming (51) L Board 4 01:16

Jeff Keith (38) L vs.
Tanner Brooks (59) W Board 5 00:50

Jeremy Moreland (34) W vs.
Luther Garrison (63) L Board 2 00:32

Kevin Rosenberg (58) W vs.
Chase Laney (39) L Board 3 01:57

Mark Carmichael (36) L vs.
Blake Dickinson (61) W Board 6 01:49

Nikki Jones (52) W vs.
Shane Gallops (45) L Board 7 01:41

Richie Oleary (54) L vs.
Austin Castleberry (22) W Board 1 01:17

Steve Smith (21) W vs.
Scott Etheridge (12) L Board 5 01:04

Tommy Morrison (15) W vs.
Wayne Griffin (18) L Board 2 00:37

Winners 1

Brad Jones (42) L vs.
Wesley Ballard (10) W Board 4 00:19

Brian Moreland (9) L vs.
Gordon Johnson (24) W Board 6 02:41

Cameron Brooks (17) L vs.
Luke Haynie (49) W Board 4 02:34

Casey Taylor (31) L vs.
John McKinnon (2) W Board 5 01:09

Cody Tennyson (25) L vs.
Tony Williams (8) W Board 3 00:59

Dakota Pelfrey (29) L vs.
Mark Smith (4) W Board 2 00:31

Danny Caffee (1) W vs.
Danny Bailey (32) L Board 1 00:22

David Sanchez (7) W vs.
Thomas Freeman (26) L Board 7 00:11

Jeff Beasley (5) W vs.
Jeff Rambo (37) L Board 4 03:19

John Etheridge (19) L vs.
Kyle Fugatt (14) W Board 5 02:57

Kevin Fisk (13) W vs.
Ryan McKinnon (20) L Board 1 02:48

Kevin Jones (11) W vs.
Brandon Scott (43) L Board 7 01:14

Marcus Daloney (62) W vs.
Randall Barnes (35) L Board 3 00:43

Marty Thompson (44) W vs.
Todd Haynie (53) L Board 6 00:31

Shannon Chandler (27) L vs.
Ron Moreland (6) W Board 2 00:21

Troy Calhoon (50) W vs.
RJ Annamunthodo (47) L Board 5 03:53

Round 1

Alan Rosenberg (55) L vs.
Wesley Ballard (10) W Board 3 02:39

Blake Dickinson (61) L vs.
Mark Smith (4) W Board 4 02:24

Brandon Scott (43) W vs.
Austin Castleberry (22) L Board 6 02:11

Brian Moreland (9) W vs.
Clint Hansen (56) L Board 5 01:27

Cameron Brooks (17) W vs.
Austin Scott (48) L Board 7 01:20

Casey Taylor (31) W vs.
Jeremy Moreland (34) L Board 6 03:18

Chase Laney (39) L vs.
Thomas Freeman (26) W Board 2 01:06

Cody Tennyson (25) W vs.
Beaver Pate (40) L Board 1 00:55

Dakota Pelfrey (29) W vs.
Mark Carmichael (36) L Board 7 02:41

Danny Caffee (1) W vs.
Carolyn Gallops (64) L Board 3 02:28

Darren Gibson (23) L vs.
Brad Jones (42) W Board 2 02:19

David Sanchez (7) W vs.
Kevin Rosenberg (58) L Board 1 02:07

Donnie Renfroe (3) L vs.
Marcus Daloney (62) W Board 5 01:44

Jack Mann (57) L vs.
Tony Williams (8) W Board 4 00:55

Jeff Beasley (5) W vs.
Cameron Beasley (60) L Board 7 02:25

Jeff Rambo (37) W vs.
Jeff McGinty (28) L Board 6 01:57

John Etheridge (19) W vs.
James Suggs (46) L Board 2 01:39

Kevin Fisk (13) W vs.
Nikki Jones (52) L Board 3 01:05

Kevin Jones (11) W vs.
Richie Oleary (54) L Board 5 00:55

Luke Haynie (49) W vs.
Tristan Chandler (16) L Board 1 00:28

Luther Garrison (63) L vs.
John McKinnon (2) W Board 4 00:12

Mooder Smith (33) L vs.
Danny Bailey (32) W Board 5 02:41

Randall Barnes (35) W vs.
Stephanie Gibson (30) L Board 2 02:17

RJ Annamunthodo (47) W vs.
Wayne Griffin (18) L Board 1 02:30

Shane Gallops (45) L vs.
Ryan McKinnon (20) W Board 6 02:04

Shannon Chandler (27) W vs.
Jeff Keith (38) L Board 7 01:36

Steve Smith (21) L vs.
Marty Thompson (44) W Board 3 01:18

Tanner Brooks (59) L vs.
Ron Moreland (6) W Board 4 01:03

Todd Haynie (53) W vs.
Scott Etheridge (12) L Board 2 05:17

Tommy Fleming (51) L vs.
Kyle Fugatt (14) W Board 7 04:37

Tommy Morrison (15) L vs.
Troy Calhoon (50) W Board 4 04:30

Vee Mackey (41) L vs.
Gordon Johnson (24) W Board 1 02:25

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20