1. Nussbaum Open 2016

Updated 7:54pm

Winners 3

Toni Wachendörfer vs.
Yvon Augsten Board 2 05:51:04

Winners Semi-finals

Pedro Miguel vs.
Ralph Busch Board 1 05:08:52

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Toni Wachendörfer
(bye)
Nicole Aj
Norbert Frank
Dieter Hinderer
(bye)
(bye)
Nicole Wagner
Denis Schäfer
(bye)
(bye)
Sven Schmid
Yvon Augsten
(bye)
(bye)
Iris Linz
Wolfgang Kalk
(bye)
(bye)
Ralf Wiegand
Markus Michels
(bye)
(bye)
Kevin van den Boogaard
Steven Bauer
(bye)
(bye)
Jenny Ludwig
Markus Tillmann
(bye)
(bye)
Werner Nehren
Andreas Gallm
(bye)
(bye)
Carmen Martinez
Leander Plath
(bye)
(bye)
Marek Polski
Jörg Hoffmann
(bye)
(bye)
Martin Heußner
Tobi Linz
(bye)
(bye)
Pedro Miguel
Ralph Busch
(bye)
(bye)
Anja Ludwig
Markus Hock
(bye)
(bye)
Heike Klisch
Cimmy
(bye)
(bye)
Steven Schmalhofer
Verena Jauer
Ciggarr
(bye)
Ute Frank
Toni Wachendörfer
A
Norbert Frank
Dieter Hinderer
B
Nicole Wagner
Denis Schäfer
C
Board 1
Sven Schmid
Yvon Augsten
D
Iris Linz
Wolfgang Kalk
E
Board 2
Ralf Wiegand
Markus Michels
F
Kevin van den Boogaard
Steven Bauer
G
Board 2
Jenny Ludwig
Markus Tillmann
H
Board 2
Werner Nehren
Andreas Gallm
I
Board 1
Carmen Martinez
Leander Plath
J
Marek Polski
Jörg Hoffmann
K
Board 2
Martin Heußner
Tobi Linz
L
Board 1
Pedro Miguel
Ralph Busch
M
Board 1
Anja Ludwig
Markus Hock
N
Board 1
Heike Klisch
Cimmy
O
Steven Schmalhofer
Ciggarr
P
Ute Frank
Toni Wachendörfer
Q
Dieter Hinderer
Denis Schäfer
R
Yvon Augsten
Ralf Wiegand
S
Board 1
Kevin van den Boogaard
Steven Bauer
T
Board 2
Markus Tillmann
Andreas Gallm
U
Board 1
Leander Plath
Jörg Hoffmann
V
Board 2
Pedro Miguel
Ralph Busch
W
Markus Hock
Cimmy
X
Ute Frank
Toni Wachendörfer
Y
Board 2
Yvon Augsten
Ralf Wiegand
Z
Board 1
Markus Tillmann
Andreas Gallm
AA
Board 1
Pedro Miguel
Ralph Busch
AB
Board 1
Cimmy
Toni Wachendörfer
AC
Board 2
Markus Tillmann
Pedro Miguel
AD
Board 1
Ralph Busch
Toni Wachendörfer
AE
Board 1
Pedro Miguel
Toni Wachendörfer
Board 2
Pedro Miguel
Toni Wachendörfer
(bye)
Nicole Aj
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Verena Jauer
(bye)
Nicole Aj
P
Board 1
Ciggarr
(bye)
O
Steven Schmalhofer
(bye)
N
Heike Klisch
(bye)
M
Anja Ludwig
(bye)
L
Tobi Linz
(bye)
K
Martin Heußner
(bye)
J
Marek Polski
(bye)
I
Carmen Martinez
(bye)
H
Werner Nehren
(bye)
G
Jenny Ludwig
(bye)
F
Markus Michels
(bye)
E
Wolfgang Kalk
(bye)
D
Iris Linz
(bye)
C
Sven Schmid
(bye)
B
Nicole Wagner
Verena Jauer
A
Board 2
Norbert Frank
Ciggarr
Board 2
Steven Schmalhofer
Heike Klisch
Anja Ludwig
Tobi Linz
Martin Heußner
Marek Polski
Carmen Martinez
Werner Nehren
Board 2
Jenny Ludwig
Markus Michels
Wolfgang Kalk
Iris Linz
Board 1
Sven Schmid
Nicole Wagner
Norbert Frank
Ciggarr
T
Steven Bauer
Heike Klisch
S
Board 1
Kevin van den Boogaard
Tobi Linz
R
Board 2
Denis Schäfer
Marek Polski
Q
Board 1
Dieter Hinderer
Jenny Ludwig
X
Ute Frank
Markus Michels
W
Board 2
Markus Hock
Iris Linz
V
Board 2
Jörg Hoffmann
Norbert Frank
U
Leander Plath
Steven Bauer
Heike Klisch
Tobi Linz
Board 2
Dieter Hinderer
Jenny Ludwig
Board 1
Markus Hock
Jörg Hoffmann
Norbert Frank
Steven Bauer
AB
Cimmy
Tobi Linz
AA
Board 1
Andreas Gallm
Markus Hock
Z
Ralf Wiegand
Norbert Frank
Y
Board 2
Yvon Augsten
Steven Bauer
Board 1
Andreas Gallm
Markus Hock
Board 2
Yvon Augsten
Andreas Gallm
AC
Board 2
Markus Tillmann
Yvon Augsten
AD
Board 1
Ralph Busch
Markus Tillmann
Board 2
Ralph Busch
Ralph Busch
AE
Board 2
Pedro Miguel
Pedro Miguel

1st

  Toni Wachendörfer

2nd

  Pedro Miguel

3rd

  Ralph Busch

4th

  Markus Tillmann

5th

  Andreas Gallm

  Yvon Augsten

7th

  Steven Bauer

  Markus Hock

9th

  Cimmy

  Tobi Linz

  Ralf Wiegand

  Norbert Frank

13th

  Heike Klisch

  Dieter Hinderer

  Jenny Ludwig

  Jörg Hoffmann

17th

  Ciggarr

  Kevin van den Boogaard

  Denis Schäfer

  Marek Polski

  Ute Frank

  Markus Michels

  Iris Linz

  Leander Plath

25th

  Steven Schmalhofer

  Anja Ludwig

  Martin Heußner

  Carmen Martinez

  Werner Nehren

  Wolfgang Kalk

  Sven Schmid

  Nicole Wagner

33th

  Nicole Aj

  Verena Jauer

Final

Toni Wachendörfer W vs.
Pedro Miguel L Board 2 08:25

Elimination Final

Ralph Busch L vs.
Pedro Miguel W Board 2 09:34

Elimination Semi-final

Markus Tillmann L vs.
Ralph Busch W Board 2 17:35

Winners Final

Toni Wachendörfer W vs.
Pedro Miguel L Board 1 14:13

Elimination 8

Andreas Gallm L vs.
Markus Tillmann W Board 2 16:17

Yvon Augsten L vs.
Ralph Busch W Board 1 16:37

Elimination 7

Markus Hock L vs.
Yvon Augsten W Board 2 15:52

Steven Bauer L vs.
Andreas Gallm W Board 1 18:59

Winners Semi-finals

Toni Wachendörfer W vs.
Markus Tillmann L Board 2 11:04

Elimination 6

Markus Hock W vs.
Ralf Wiegand L 17:09

Norbert Frank L vs.
Yvon Augsten W Board 2 17:05

Steven Bauer W vs.
Cimmy L 01:30

Tobi Linz L vs.
Andreas Gallm W Board 1 14:54

Elimination 5

Jörg Hoffmann L vs.
Norbert Frank W 11:47

Jenny Ludwig L vs.
Markus Hock W Board 1 13:36

Steven Bauer W vs.
Heike Klisch L 26:10

Tobi Linz W vs.
Dieter Hinderer L Board 2 15:24

Winners 3

Andreas Gallm L vs.
Pedro Miguel W Board 1 10:26

Ralf Wiegand L vs.
Markus Tillmann W Board 1 10:01

Ralph Busch W vs.
Cimmy L Board 1 15:17

Elimination 4

Ciggarr L vs.
Steven Bauer W 43:32

Heike Klisch W vs.
Kevin van den Boogaard L Board 1 15:58

Iris Linz L vs.
Jörg Hoffmann W Board 2 14:26

Jenny Ludwig W vs.
Ute Frank L 18:06

Marek Polski L vs.
Dieter Hinderer W Board 1 23:04

Markus Michels L vs.
Markus Hock W Board 2 15:49

Norbert Frank W vs.
Leander Plath L 20:08

Tobi Linz W vs.
Denis Schäfer L Board 2 19:04

Elimination 3

Ciggarr W vs.
Steven Schmalhofer L Board 2 35:29

Heike Klisch W vs.
Anja Ludwig L 23:03

Iris Linz W vs.
Sven Schmid L Board 1 20:12

Marek Polski W vs.
Carmen Martinez L 28:12

Markus Michels W vs.
Wolfgang Kalk L 20:42

Nicole Wagner L vs.
Norbert Frank W 15:47

Tobi Linz W vs.
Martin Heußner L 17:07

Werner Nehren L vs.
Jenny Ludwig W Board 2 00:08

Winners 2

Andreas Gallm W vs.
Leander Plath L Board 1 19:53

Cimmy W vs.
Ute Frank L 13:04

Denis Schäfer L vs.
Yvon Augsten W 14:27

Jörg Hoffmann L vs.
Pedro Miguel W Board 2 08:53

Ralf Wiegand W vs.
Kevin van den Boogaard L Board 1 11:41

Ralph Busch W vs.
Markus Hock L 18:15

Steven Bauer L vs.
Markus Tillmann W Board 2 11:31

Toni Wachendörfer W vs.
Dieter Hinderer L 10:05

Elimination 2

Nicole Aj L vs.
Ciggarr W Board 1 23:58

Verena Jauer L vs.
Norbert Frank W Board 2 22:48

Winners 1

Andreas Gallm W vs.
Carmen Martinez L Board 1 12:26

Ciggarr L vs.
Ute Frank W 31:32

Cimmy W vs.
Steven Schmalhofer L 12:21

Denis Schäfer W vs.
Sven Schmid L Board 1 10:45

Dieter Hinderer W vs.
Nicole Wagner L 19:20

Jörg Hoffmann W vs.
Martin Heußner L Board 2 18:21

Leander Plath W vs.
Marek Polski L 12:13

Markus Hock W vs.
Heike Klisch L Board 1 17:35

Markus Michels L vs.
Kevin van den Boogaard W 25:07

Markus Tillmann W vs.
Werner Nehren L Board 2 10:52

Ralph Busch W vs.
Anja Ludwig L Board 1 09:09

Steven Bauer W vs.
Jenny Ludwig L Board 2 13:05

Tobi Linz L vs.
Pedro Miguel W Board 1 20:17

Toni Wachendörfer W vs.
Norbert Frank L 15:47

Wolfgang Kalk L vs.
Ralf Wiegand W Board 2 12:36

Yvon Augsten W vs.
Iris Linz L 10:31

Round 1

Nicole Aj L vs.
Norbert Frank W 15:21

Verena Jauer L vs.
Ciggarr W 17:40

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20