Super 32 Challenge

Updated 10:31am

Elimination 5

Korey Callahan-Chisholm,MN (4) vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (1) Mat 3 11:44:09

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) vs.
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) Mat 4 11:43:59

Winners Final

Joel Thornton-Lafayette,KY (5) vs.
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2)

Scroll to the right to view bracket. →

Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 2
Mat 3
Holden Chapman-Portage,IN (32) 1
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17)
Mat 4
Kyle Kiss-Clarion,PA (16)
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 12
Mat 5
Noah Stiller-Brownsburg,IN (24) 2
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 4
Mat 6
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 8
Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 18
Mat 1
Chandler Byers-East Chapel Hill,NC (28) 3
Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 5
Mat 2
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 3
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 7
Mat 3
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 3
Clark Newberry-Calumet,MI (29) 4
Mat 4
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 14
Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3)
Mat 5
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (30)
Gary Keller-Tomah,WS (19) 2
Mat 6
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 4
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 4
Mat 1
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 6
Seth Konroy-Bedford,MI (27) 3
Mat 2
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 8
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 11
Mat 3
Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26)
Zack Balaret-Heritage,NC (23) 5
Mat 4
Niall Nicolella-Easton,PA (10) 20
Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4
Mat 5
Chuck Vivian-Monument,MA (18) 3
Evan Braylest-Aurora,IL (31) 3
Mat 6
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 18
Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 3
A
Mat 3
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 2
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 5
B
Mat 4
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 7
Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 10
C
Mat 5
Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 4
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 5
D
Mat 6
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 9
Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 12
E
Mat 1
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 3
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 7
F
Mat 2
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 2
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 1
G
Mat 3
Niall Nicolella-Easton,PA (10)
Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4
H
Mat 4
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 11
Avery Young-Blair Academy,NJ (1)
I
Mat 5
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8)
Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 4
J
Mat 6
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 3
Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 10
K
Mat 1
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 8
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 2
L
Mat 2
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 5
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 2
M
Mat 3
Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 3
Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 6
N
Mat 4
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 7
Joel Thornton-Lafayette,KY (5)
O
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2)
Holden Chapman-Portage,IN (32)
Mat 3
Kyle Kiss-Clarion,PA (16)
Noah Stiller-Brownsburg,IN (24) 3
Mat 4
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 11
Chandler Byers-East Chapel Hill,NC (28)
Mat 5
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12)
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 13
Mat 6
Clark Newberry-Calumet,MI (29) 2
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (30)
Mat 1
Gary Keller-Tomah,WS (19)
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 14
Mat 2
Seth Konroy-Bedford,MI (27) 1
Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26) 10
Mat 3
Zack Balaret-Heritage,NC (23) 6
Chuck Vivian-Monument,MA (18)
Mat 4
Evan Braylest-Aurora,IL (31)
Holden Chapman-Portage,IN (32) 4
H
Mat 3
Charlie Danz-Farragut,TN (15) 8
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 5
G
Mat 4
Niall Nicolella-Easton,PA (10) 3
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 3
F
Mat 5
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 2
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 4
E
Mat 6
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 2
Gary Keller-Tomah,WS (19) 5
D
Mat 1
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 14
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 9
C
Mat 3
Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 4
Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26) 3
B
Mat 4
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 16
Chuck Vivian-Monument,MA (18) 5
A
Mat 2
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 6
Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4
Mat 5
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 5
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 1
Mat 6
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 5
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 5
Mat 1
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 6
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 7
Mat 2
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 2
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 4
J
Mat 1
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 7
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 4
I
Mat 2
Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 6
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 3
L
Mat 5
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 4
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 2
K
Mat 6
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 4
Korey Callahan-Chisholm,MN (4)
Mat 3
Avery Young-Blair Academy,NJ (1)
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7)
Mat 4
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22)
N
Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3)
M
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8)
O

9th

  Kale Robnett-Morgantown,WV (25)

  Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20)

  Max Townall-Delmarva Christian,DE (11)

  Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9)

13th

  Charlie Danz-Farragut,TN (15)

  Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12)

  Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13)

  Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17)

17th

  Holden Chapman-Portage,IN (32)

  Niall Nicolella-Easton,PA (10)

  Matthew Grajales-Brandon,FL (6)

  Mason Marabell-Bassick,CT (14)

  Gary Keller-Tomah,WS (19)

  Cole Black-Hanover Park,NJ (21)

  Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26)

  Chuck Vivian-Monument,MA (18)

25th

  Kyle Kiss-Clarion,PA (16)

  Noah Stiller-Brownsburg,IN (24)

  Chandler Byers-East Chapel Hill,NC (28)

  Clark Newberry-Calumet,MI (29)

  Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (30)

  Seth Konroy-Bedford,MI (27)

  Zack Balaret-Heritage,NC (23)

  Evan Braylest-Aurora,IL (31)

Winners Semi-finals

Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 2 L vs.
Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 3 W Mat 3 08:47

Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 6 L vs.
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 7 W Mat 4 27:19

Elimination 4

Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 2 L vs.
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 4 W Mat 6 35:37

Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 4 L vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 6 W Mat 2 08:02

Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 4 L vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 7 W Mat 1 07:44

Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 3 L vs.
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 4 W Mat 5 34:20

Elimination 3

Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4 L vs.
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 5 W Mat 5 02:57

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 5 L vs.
Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 6 W Mat 1 03:34

Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 7 W vs.
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 2 L Mat 2 03:37

Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 1 L vs.
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 5 W Mat 6 03:06

Winners 2

Avery Young-Blair Academy,NJ (1) L vs.
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) W Mat 5 05:34

Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 4 W vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 3 L Mat 6 06:37

Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 10 W vs.
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 8 L Mat 1 09:30

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 2 L vs.
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 5 W Mat 2 09:54

Elimination 2

Chuck Vivian-Monument,MA (18) 5 L vs.
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 6 W Mat 2 12:47

Gary Keller-Tomah,WS (19) 5 L vs.
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 14 W Mat 1 12:14

Holden Chapman-Portage,IN (32) 4 L vs.
Charlie Danz-Farragut,TN (15) 8 W Mat 3 05:42

Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 4 W vs.
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 2 L Mat 6 11:14

Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 3 W vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 2 L Mat 5 10:59

Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 5 W vs.
Niall Nicolella-Easton,PA (10) 3 L Mat 4 08:50

Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 9 W vs.
Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 4 L Mat 3 04:18

Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26) 3 L vs.
Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 16 W Mat 4 04:38

Elimination 1

Chandler Byers-East Chapel Hill,NC (28) L vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) W Mat 5 02:55

Chuck Vivian-Monument,MA (18) W vs.
Evan Braylest-Aurora,IL (31) L Mat 4 04:44

Holden Chapman-Portage,IN (32) W vs.
Kyle Kiss-Clarion,PA (16) L Mat 3 01:16

Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 13 W vs.
Clark Newberry-Calumet,MI (29) 2 L Mat 6 04:39

Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 14 W vs.
Seth Konroy-Bedford,MI (27) 1 L Mat 2 04:57

Noah Stiller-Brownsburg,IN (24) 3 L vs.
Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 11 W Mat 4 02:26

Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (30) L vs.
Gary Keller-Tomah,WS (19) W Mat 1 04:35

Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26) 10 W vs.
Zack Balaret-Heritage,NC (23) 6 L Mat 3 05:43

Winners 1

Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 3 W vs.
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) 2 L Mat 3 04:40

Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4 L vs.
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 11 W Mat 4 05:21

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 5 L vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 9 W Mat 6 10:54

Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 5 L vs.
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 7 W Mat 4 08:25

Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 7 W vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 2 L Mat 2 10:26

Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 10 W vs.
Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 4 L Mat 5 09:13

Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) 12 W vs.
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 3 L Mat 1 10:48

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 1 W vs.
Niall Nicolella-Easton,PA (10) L Mat 3 08:16

Round 1

Avery Young-Blair Academy,NJ (1) 2 W vs.
Holden Chapman-Portage,IN (32) 1 L Mat 3 12:42

Charlie Danz-Farragut,TN (15) 4 W vs.
Chuck Vivian-Monument,MA (18) 3 L Mat 5 03:56

Clark Newberry-Calumet,MI (29) 4 L vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (4) 14 W Mat 4 13:38

Cole Black-Hanover Park,NJ (21) 5 W vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (12) 3 L Mat 2 18:34

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 7 W vs.
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (20) 3 L Mat 3 08:54

Dwier Carpenter-Uvalde,TX (9) 12 W vs.
Noah Stiller-Brownsburg,IN (24) 2 L Mat 5 15:13

Evan Braylest-Aurora,IL (31) 3 L vs.
James Pycraft-LaGrange Keystone,OH (2) 18 W Mat 6 03:41

Gary Keller-Tomah,WS (19) 2 L vs.
Mason Marabell-Bassick,CT (14) 4 W Mat 6 11:57

Joel Thornton-Lafayette,KY (5) 18 W vs.
Chandler Byers-East Chapel Hill,NC (28) 3 L Mat 1 16:36

Kale Robnett-Morgantown,WV (25) 4 L vs.
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (8) 8 W Mat 6 16:24

Max Townall-Delmarva Christian,DE (11) 4 L vs.
Edmund Stone-Kuemper Catholic,IA (22) 6 W Mat 1 11:36

Morgan Reichlin-Belle Meade,TN (3) W vs.
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (30) L Mat 5 12:43

Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (17) W vs.
Kyle Kiss-Clarion,PA (16) L Mat 4 13:19

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 11 W vs.
Zeke Tompkins-Lake Highland Prep,FL (26) L Mat 3 07:38

Seth Konroy-Bedford,MI (27) 3 L vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (6) 8 W Mat 2 09:52

Zack Balaret-Heritage,NC (23) 5 L vs.
Niall Nicolella-Easton,PA (10) 20 W Mat 4 04:15

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20