BCDA Shamrock Mens Singles 501 3/18/17

Updated 4:39am

None.

None.

Aaron Campbell
(bye)
Chris Perry
Board 6
David Blalock
Brian Lewis
(bye)
(bye)
Paul Willard
William T. Smith
(bye)
John Rieger
Board 3
Arij Larkin
Patrick Martincavage
Board 13
John Everett
(bye)
Marc Raiche
James Taylor
(bye)
Norman Madhoo
Board 15
Barry Higgins
Tucker Davey
Board 8
Michael Rannazzisi
(bye)
Michael Werner
Scott Heffner
(bye)
Gary Horn
Board 7
Randy Wornstaff
Trevor Buboltz
Board 2
Al Landers
(bye)
Steven Reighn
Rusty West
(bye)
Joe Yen
Board 3
Barry Russell
Mike Comiskey
Board 8
Sean Faytek
(bye)
Norman Fialkowsky
Keith Switzer
(bye)
David Travers
Board 14
Steve Bonezek
Danny Rimmer
Board 15
Frank Lyzak
(bye)
Kevin Czipo
Michael Powers
(bye)
William McClish
Board 15
Charles Brennan
Alex Heffner
Board 6
Greg Manze
(bye)
Jeremy Hinkley
Chris Kennedy
(bye)
Trever Perish
Board 14
Tony Polk
Dave Kalin
Board 3
Doug Schultz
(bye)
Sonny Flohr
Aaron Campbell
Board 15
David Blalock
Brian Lewis
Board 6
Paul Willard
William T. Smith
Board 6
John Rieger
John Everett
Board 7
Marc Raiche
James Taylor
Board 15
Barry Higgins
Tucker Davey
Board 3
Michael Werner
Scott Heffner
Board 3
Randy Wornstaff
Trevor Buboltz
Board 13
Steven Reighn
Rusty West
Board 6
Barry Russell
Mike Comiskey
Board 8
Norman Fialkowsky
Keith Switzer
Board 13
David Travers
Frank Lyzak
Board 8
Kevin Czipo
Michael Powers
Board 14
William McClish
Alex Heffner
Board 14
Jeremy Hinkley
Chris Kennedy
Board 8
Tony Polk
Dave Kalin
Board 6
Sonny Flohr
David Blalock
Board 14
Paul Willard
William T. Smith
Board 3
John Everett
James Taylor
Board 7
Tucker Davey
Randy Wornstaff
Board 13
Trevor Buboltz
Rusty West
Board 14
Mike Comiskey
Keith Switzer
Board 11
Kevin Czipo
William McClish
Board 8
Alex Heffner
Tony Polk
Board 15
Dave Kalin
David Blalock
Board 11
John Everett
Tucker Davey
Board 15
Trevor Buboltz
Mike Comiskey
Board 6
Keith Switzer
Alex Heffner
Board 11
Tony Polk
David Blalock
Board 7
Trevor Buboltz
Keith Switzer
Board 12
Tony Polk
David Blalock
Board 10
Keith Switzer
David Blalock

1st

  David Blalock

2nd

  Keith Switzer

Final

David Blalock W vs.
Keith Switzer L Board 10 16:57

Semi-finals

David Blalock W vs.
Trevor Buboltz L Board 7 17:14

Keith Switzer W vs.
Tony Polk L Board 12 13:12

Quarter-finals

Alex Heffner L vs.
Tony Polk W Board 11 22:50

David Blalock W vs.
John Everett L Board 11 23:43

Mike Comiskey L vs.
Keith Switzer W Board 6 19:49

Tucker Davey L vs.
Trevor Buboltz W Board 15 08:22

Round 3

David Blalock W vs.
Paul Willard L Board 14 20:57

James Taylor L vs.
Tucker Davey W Board 7 13:19

Keith Switzer W vs.
Kevin Czipo L Board 11 13:03

Randy Wornstaff L vs.
Trevor Buboltz W Board 13 19:20

Rusty West L vs.
Mike Comiskey W Board 14 19:26

Tony Polk W vs.
Dave Kalin L Board 15 25:21

William McClish L vs.
Alex Heffner W Board 8 42:20

William T. Smith L vs.
John Everett W Board 3 17:59

Round 2

Aaron Campbell L vs.
David Blalock W Board 15 04:33

Alex Heffner W vs.
Jeremy Hinkley L Board 14 00:07

Brian Lewis L vs.
Paul Willard W Board 6 47:31

Chris Kennedy L vs.
Tony Polk W Board 8 31:39

Dave Kalin W vs.
Sonny Flohr L Board 6 28:23

Frank Lyzak L vs.
Kevin Czipo W Board 8 18:21

James Taylor W vs.
Barry Higgins L Board 15 18:47

John Everett W vs.
Marc Raiche L Board 7 21:15

Keith Switzer W vs.
David Travers L Board 13 28:24

Michael Powers L vs.
William McClish W Board 14 42:38

Mike Comiskey W vs.
Norman Fialkowsky L Board 8 14:30

Rusty West W vs.
Barry Russell L Board 6 29:32

Scott Heffner L vs.
Randy Wornstaff W Board 3 32:08

Trevor Buboltz W vs.
Steven Reighn L Board 13 13:35

Tucker Davey W vs.
Michael Werner L Board 3 17:51

William T. Smith W vs.
John Rieger L Board 6 16:19

Round 1

Alex Heffner W vs.
Greg Manze L Board 6 23:02

Chris Perry L vs.
David Blalock W Board 6 20:50

Danny Rimmer L vs.
Frank Lyzak W Board 15 25:42

Dave Kalin W vs.
Doug Schultz L Board 3 29:51

David Travers W vs.
Steve Bonezek L Board 14 35:49

Gary Horn L vs.
Randy Wornstaff W Board 7 26:36

Joe Yen L vs.
Barry Russell W Board 3 36:13

John Rieger W vs.
Arij Larkin L Board 3 37:23

Mike Comiskey W vs.
Sean Faytek L Board 8 21:41

Norman Madhoo L vs.
Barry Higgins W Board 15 23:17

Patrick Martincavage L vs.
John Everett W Board 13 38:59

Trever Perish L vs.
Tony Polk W Board 14 28:14

Trevor Buboltz W vs.
Al Landers L Board 2 19:18

Tucker Davey W vs.
Michael Rannazzisi L Board 8 20:30

William McClish W vs.
Charles Brennan L Board 15 30:09

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20