Ncaa 125

Updated 5:09pm

None.

Elimination Final

Jack Mueller (Virginia) (5) vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2)

Scroll to the right to view bracket. →

Spencer Lee (Iowa) (1)
(bye) (64)
Jay Schwarm (Uni) (33) 4
Dylan Rider (HOF) (32) 1
Rico Montoya (Colorado) (17)
(bye) (48)
(bye) (49)
Zeke Moisey (West Virginia) (16)
Rayvon Foley (Michigan St) (9)
(bye) (56)
(bye) (41)
Cole Verner (Wyo) (24)
Drew Hildebrandt (CMU) (25)
(bye) (40)
(bye) (57)
Vitali Arujau (Corn) (8)
Jack Mueller (Virginia) (5)
(bye) (60)
(bye) (37)
Christian Moody (Oklahoma) (28)
Carmen Ferrante (Upenn) (21)
(bye) (44)
(bye) (53)
Connor Brown (Wisc) (12)
Drew Mattin (Michigan) (13)
(bye) (52)
(bye) (45)
Gabe Townsell (Stanford) (20)
Sidney Flores (Af) (29)
(bye) (36)
(bye) (61)
Ronnie Bresser (Oregon St) (4)
Nick Piccinini (Okie St) (3)
(bye) (62)
(bye) (35)
Tyshawn White (Clar) (30)
Alex Mackal (Iowa St) (19)
(bye) (46)
(bye) (51)
Brent Fleetwood (Ndsu) (14)
Ryan Milhof (Arizona St) (11)
(bye) (54)
(bye) (43)
Shakur Laney (Ohio) (22)
Alonzo Allen (Chattanooga)) (27)
(bye) (38)
(bye) (59)
Pat Glory (Prin) (6)
Sean Russell (Minn) (7)
(bye) (58)
(bye) (39)
Michael McGee (Old Dominion) (26)
Elijah Oliver (Indiana) (23)
(bye) (42)
(bye) (55)
Sean Fausz (NC State) (10)
Travis Piotrowski (Illinois) (15)
(bye) (50)
(bye) (47)
Devin Schroder (Purdue) (18)
Gage Curry (American) (31)
(bye) (34)
(bye) (63)
Sebastian Rivera (Northwestern) (2)
Spencer Lee (Iowa) (1)
A
Jay Schwarm (Uni) (33)
Rico Montoya (Colorado) (17) 7
B
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 10
Rayvon Foley (Michigan St) (9)
C
Cole Verner (Wyo) (24)
Drew Hildebrandt (CMU) (25) 2
D
Vitali Arujau (Corn) (8) 18
Jack Mueller (Virginia) (5) 17
E
Christian Moody (Oklahoma) (28)
Carmen Ferrante (Upenn) (21) 4
F
Connor Brown (Wisc) (12) 11
Drew Mattin (Michigan) (13) 3
G
Gabe Townsell (Stanford) (20) 2
Sidney Flores (Af) (29) 2
H
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 13
Nick Piccinini (Okie St) (3) 7
I
Tyshawn White (Clar) (30) 1
Alex Mackal (Iowa St) (19) 5
J
Brent Fleetwood (Ndsu) (14) 2
Ryan Milhof (Arizona St) (11) 15
K
Shakur Laney (Ohio) (22) 6
Alonzo Allen (Chattanooga)) (27)
L
Pat Glory (Prin) (6)
Sean Russell (Minn) (7) 3
M
Michael McGee (Old Dominion) (26) 1
Elijah Oliver (Indiana) (23) 5
N
Sean Fausz (NC State) (10) 7
Travis Piotrowski (Illinois) (15) 3
O
Devin Schroder (Purdue) (18) 6
Gage Curry (American) (31)
P
Sebastian Rivera (Northwestern) (2)
Spencer Lee (Iowa) (1)
Q
Zeke Moisey (West Virginia) (16)
Cole Verner (Wyo) (24) 4
R
Vitali Arujau (Corn) (8) 14
Jack Mueller (Virginia) (5) 4
S
Connor Brown (Wisc) (12) 2
Drew Mattin (Michigan) (13) 3
T
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 9
Nick Piccinini (Okie St) (3) 1
U
Alex Mackal (Iowa St) (19) 3
Ryan Milhof (Arizona St) (11) 5
V
Pat Glory (Prin) (6) 10
Sean Russell (Minn) (7) 2
W
Sean Fausz (NC State) (10) 6
Devin Schroder (Purdue) (18) 4
X
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 8
Spencer Lee (Iowa) (1) 4
Y
Vitali Arujau (Corn) (8) 2
Jack Mueller (Virginia) (5) 6
Z
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 3
Alex Mackal (Iowa St) (19) 5
AA
Pat Glory (Prin) (6) 3
Sean Fausz (NC State) (10) 7
AB
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 15
Spencer Lee (Iowa) (1) 5
AC
Jack Mueller (Virginia) (5) 1
Alex Mackal (Iowa St) (19) 3
AD
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 7
Spencer Lee (Iowa) (1) 7
AE
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 4
Spencer Lee (Iowa) (1)
(bye) (64)
Dylan Rider (HOF) (32)
(bye) (48)
(bye) (49)
(bye) (56)
(bye) (41)
(bye) (40)
(bye) (57)
(bye) (60)
(bye) (37)
(bye) (44)
(bye) (53)
(bye) (52)
(bye) (45)
(bye) (36)
(bye) (61)
(bye) (62)
(bye) (35)
(bye) (46)
(bye) (51)
(bye) (54)
(bye) (43)
(bye) (38)
(bye) (59)
(bye) (58)
(bye) (39)
(bye) (42)
(bye) (55)
(bye) (50)
(bye) (47)
(bye) (34)
(bye) (63)
Dylan Rider (HOF) (32) 5
P
Gage Curry (American) (31) 1
(bye) (49)
O
Travis Piotrowski (Illinois) (15)
(bye) (41)
N
Elijah Oliver (Indiana) (23)
(bye) (57)
M
Michael McGee (Old Dominion) (26)
(bye) (37)
L
Alonzo Allen (Chattanooga)) (27)
(bye) (53)
K
Shakur Laney (Ohio) (22)
(bye) (45)
J
Brent Fleetwood (Ndsu) (14)
(bye) (61)
I
Tyshawn White (Clar) (30)
(bye) (35)
H
Sidney Flores (Af) (29)
(bye) (51)
G
Gabe Townsell (Stanford) (20)
(bye) (43)
F
Carmen Ferrante (Upenn) (21)
(bye) (59)
E
Christian Moody (Oklahoma) (28)
(bye) (39)
D
Drew Hildebrandt (CMU) (25)
(bye) (55)
C
Rayvon Foley (Michigan St) (9)
(bye) (47)
B
Rico Montoya (Colorado) (17)
(bye) (63)
A
Jay Schwarm (Uni) (33)
Dylan Rider (HOF) (32)
Travis Piotrowski (Illinois) (15)
Elijah Oliver (Indiana) (23) 3
Michael McGee (Old Dominion) (26) 1
Alonzo Allen (Chattanooga)) (27) 1
Shakur Laney (Ohio) (22) 5
Brent Fleetwood (Ndsu) (14) 2
Tyshawn White (Clar) (30) 5
Sidney Flores (Af) (29)
Gabe Townsell (Stanford) (20)
Carmen Ferrante (Upenn) (21) 5
Christian Moody (Oklahoma) (28) 6
Drew Hildebrandt (CMU) (25) 2
Rayvon Foley (Michigan St) (9) 6
Rico Montoya (Colorado) (17) 6
Jay Schwarm (Uni) (33) 9
Travis Piotrowski (Illinois) (15) 3
T
Drew Mattin (Michigan) (13) 7
Elijah Oliver (Indiana) (23) 3
S
Connor Brown (Wisc) (12) 7
Shakur Laney (Ohio) (22) 4
R
Cole Verner (Wyo) (24) 1
Tyshawn White (Clar) (30) 2
Q
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 3
Gabe Townsell (Stanford) (20)
X
Devin Schroder (Purdue) (18)
Christian Moody (Oklahoma) (28) 2
W
Sean Russell (Minn) (7) 6
Rayvon Foley (Michigan St) (9) 9
V
Ryan Milhof (Arizona St) (11) 10
Jay Schwarm (Uni) (33) 2
U
Nick Piccinini (Okie St) (3) 3
Drew Mattin (Michigan) (13) 6
Connor Brown (Wisc) (12) 5
Shakur Laney (Ohio) (22) 4
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 1
Devin Schroder (Purdue) (18) 5
Sean Russell (Minn) (7) 17
Ryan Milhof (Arizona St) (11)
Nick Piccinini (Okie St) (3)
Drew Mattin (Michigan) (13) 2
AB
Sean Fausz (NC State) (10) 6
Shakur Laney (Ohio) (22)
AA
Pat Glory (Prin) (6)
Sean Russell (Minn) (7) 2
Z
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 6
Nick Piccinini (Okie St) (3) 5
Y
Vitali Arujau (Corn) (8) 9
Sean Fausz (NC State) (10) 1
Pat Glory (Prin) (6) 6
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 4
Vitali Arujau (Corn) (8) 7
Pat Glory (Prin) (6) 4
AC
Jack Mueller (Virginia) (5) 7
Vitali Arujau (Corn) (8) 4
AD
Alex Mackal (Iowa St) (19) 7
Jack Mueller (Virginia) (5) 2
Alex Mackal (Iowa St) (19) 1
Jack Mueller (Virginia) (5)
AE
Sebastian Rivera (Northwestern) (2)

4th

  Alex Mackal (Iowa St) (19)

5th

  Pat Glory (Prin) (6)

  Vitali Arujau (Corn) (8)

7th

  Sean Fausz (NC State) (10)

  Ronnie Bresser (Oregon St) (4)

9th

  Drew Mattin (Michigan) (13)

  Shakur Laney (Ohio) (22)

  Sean Russell (Minn) (7)

  Nick Piccinini (Okie St) (3)

13th

  Connor Brown (Wisc) (12)

  Zeke Moisey (West Virginia) (16)

  Devin Schroder (Purdue) (18)

  Ryan Milhof (Arizona St) (11)

17th

  Travis Piotrowski (Illinois) (15)

  Elijah Oliver (Indiana) (23)

  Cole Verner (Wyo) (24)

  Tyshawn White (Clar) (30)

  Gabe Townsell (Stanford) (20)

  Christian Moody (Oklahoma) (28)

  Rayvon Foley (Michigan St) (9)

  Jay Schwarm (Uni) (33)

25th

  Dylan Rider (HOF) (32)

  Michael McGee (Old Dominion) (26)

  Alonzo Allen (Chattanooga)) (27)

  Brent Fleetwood (Ndsu) (14)

  Sidney Flores (Af) (29)

  Carmen Ferrante (Upenn) (21)

  Drew Hildebrandt (CMU) (25)

  Rico Montoya (Colorado) (17)

33th

  Gage Curry (American) (31)

  (bye) (49)

  (bye) (41)

  (bye) (57)

  (bye) (37)

  (bye) (53)

  (bye) (45)

  (bye) (61)

  (bye) (35)

  (bye) (51)

  (bye) (43)

  (bye) (59)

  (bye) (39)

  (bye) (55)

  (bye) (47)

  (bye) (63)

49th

  (bye) (64)

  (bye) (48)

  (bye) (56)

  (bye) (40)

  (bye) (60)

  (bye) (44)

  (bye) (52)

  (bye) (36)

  (bye) (62)

  (bye) (46)

  (bye) (54)

  (bye) (38)

  (bye) (58)

  (bye) (42)

  (bye) (50)

  (bye) (34)

Elimination Semi-final

Jack Mueller (Virginia) (5) 2 W vs.
Alex Mackal (Iowa St) (19) 1 L 00:10

Winners Final

Spencer Lee (Iowa) (1) 7 W vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 4 L 00:15

Elimination 8

Pat Glory (Prin) (6) 4 L vs.
Jack Mueller (Virginia) (5) 7 W 00:50

Vitali Arujau (Corn) (8) 4 L vs.
Alex Mackal (Iowa St) (19) 7 W 00:58

Elimination 7

Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 4 L vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) 7 W 00:10

Sean Fausz (NC State) (10) 1 L vs.
Pat Glory (Prin) (6) 6 W 00:30

Winners Semi-finals

Alex Mackal (Iowa St) (19) 3 L vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 7 W 00:21

Spencer Lee (Iowa) (1) 5 W vs.
Jack Mueller (Virginia) (5) 1 L 00:15

Elimination 6

Drew Mattin (Michigan) (13) 2 L vs.
Sean Fausz (NC State) (10) 6 W 01:54

Nick Piccinini (Okie St) (3) 5 L vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) 9 W 03:01

Sean Russell (Minn) (7) 2 L vs.
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 6 W 03:06

Shakur Laney (Ohio) (22) L vs.
Pat Glory (Prin) (6) W 03:07

Elimination 5

Devin Schroder (Purdue) (18) 5 L vs.
Sean Russell (Minn) (7) 17 W 02:48

Drew Mattin (Michigan) (13) 6 W vs.
Connor Brown (Wisc) (12) 5 L 02:53

Ryan Milhof (Arizona St) (11) L vs.
Nick Piccinini (Okie St) (3) W 02:53

Shakur Laney (Ohio) (22) 4 W vs.
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 1 L 02:46

Winners 3

Alex Mackal (Iowa St) (19) 5 W vs.
Pat Glory (Prin) (6) 3 L 02:45

Jack Mueller (Virginia) (5) 6 W vs.
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 3 L 03:09

Sean Fausz (NC State) (10) 7 L vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 15 W 03:25

Spencer Lee (Iowa) (1) 4 W vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) 2 L 05:03

Elimination 4

Christian Moody (Oklahoma) (28) 2 L vs.
Sean Russell (Minn) (7) 6 W 01:02

Elijah Oliver (Indiana) (23) 3 L vs.
Connor Brown (Wisc) (12) 7 W 01:08

Gabe Townsell (Stanford) (20) L vs.
Devin Schroder (Purdue) (18) W 01:10

Jay Schwarm (Uni) (33) 2 L vs.
Nick Piccinini (Okie St) (3) 3 W 01:16

Rayvon Foley (Michigan St) (9) 9 L vs.
Ryan Milhof (Arizona St) (11) 10 W 01:24

Shakur Laney (Ohio) (22) 4 W vs.
Cole Verner (Wyo) (24) 1 L 01:27

Travis Piotrowski (Illinois) (15) 3 L vs.
Drew Mattin (Michigan) (13) 7 W 01:34

Tyshawn White (Clar) (30) 2 L vs.
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 3 W 01:43

Elimination 3

Alonzo Allen (Chattanooga)) (27) 1 L vs.
Shakur Laney (Ohio) (22) 5 W 00:29

Brent Fleetwood (Ndsu) (14) 2 L vs.
Tyshawn White (Clar) (30) 5 W 00:34

Carmen Ferrante (Upenn) (21) 5 L vs.
Christian Moody (Oklahoma) (28) 6 W 00:40

Drew Hildebrandt (CMU) (25) 2 L vs.
Rayvon Foley (Michigan St) (9) 6 W 00:44

Dylan Rider (HOF) (32) L vs.
Travis Piotrowski (Illinois) (15) W 00:50

Elijah Oliver (Indiana) (23) 3 W vs.
Michael McGee (Old Dominion) (26) 1 L 00:56

Rico Montoya (Colorado) (17) 6 L vs.
Jay Schwarm (Uni) (33) 9 W 01:02

Sidney Flores (Af) (29) L vs.
Gabe Townsell (Stanford) (20) W 01:02

Winners 2

Cole Verner (Wyo) (24) 4 L vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) 14 W 01:09

Devin Schroder (Purdue) (18) 4 L vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) 8 W 02:30

Drew Mattin (Michigan) (13) 3 L vs.
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 9 W 02:51

Jack Mueller (Virginia) (5) 4 W vs.
Connor Brown (Wisc) (12) 2 L 03:39

Nick Piccinini (Okie St) (3) 1 L vs.
Alex Mackal (Iowa St) (19) 3 W 04:55

Ryan Milhof (Arizona St) (11) 5 L vs.
Pat Glory (Prin) (6) 10 W 05:04

Sean Russell (Minn) (7) 2 L vs.
Sean Fausz (NC State) (10) 6 W 05:11

Spencer Lee (Iowa) (1) W vs.
Zeke Moisey (West Virginia) (16) L 05:15

Elimination 2

(bye) (35) L vs.
Sidney Flores (Af) (29) W 10:40

(bye) (37) L vs.
Alonzo Allen (Chattanooga)) (27) W 07:42

(bye) (39) L vs.
Drew Hildebrandt (CMU) (25) W 08:11

(bye) (41) L vs.
Elijah Oliver (Indiana) (23) W 08:35

(bye) (43) L vs.
Carmen Ferrante (Upenn) (21) W 08:03

(bye) (45) L vs.
Brent Fleetwood (Ndsu) (14) W 07:37

(bye) (47) L vs.
Rico Montoya (Colorado) (17) W 10:09

(bye) (49) L vs.
Travis Piotrowski (Illinois) (15) W 10:55

(bye) (51) L vs.
Gabe Townsell (Stanford) (20) W 08:23

(bye) (53) L vs.
Shakur Laney (Ohio) (22) W 10:17

(bye) (55) L vs.
Rayvon Foley (Michigan St) (9) W 09:54

(bye) (57) L vs.
Michael McGee (Old Dominion) (26) W 10:25

(bye) (59) L vs.
Christian Moody (Oklahoma) (28) W 08:46

(bye) (61) L vs.
Tyshawn White (Clar) (30) W 09:49

(bye) (63) L vs.
Jay Schwarm (Uni) (33) W 10:44

Dylan Rider (HOF) (32) 5 W vs.
Gage Curry (American) (31) 1 L 00:13

Elimination 1

(bye) (34) L vs.
(bye) (63) W 18:38

(bye) (36) L vs.
(bye) (61) W 18:38

(bye) (38) L vs.
(bye) (59) W 18:37

(bye) (40) L vs.
(bye) (57) W 18:38

(bye) (42) L vs.
(bye) (55) W 18:38

(bye) (44) L vs.
(bye) (53) W 18:37

(bye) (46) L vs.
(bye) (51) W 18:38

(bye) (48) L vs.
(bye) (49) W 18:38

(bye) (50) L vs.
(bye) (47) W 18:38

(bye) (52) L vs.
(bye) (45) W 18:37

(bye) (54) L vs.
(bye) (43) W 18:38

(bye) (56) L vs.
(bye) (41) W 18:38

(bye) (58) L vs.
(bye) (39) W 18:38

(bye) (60) L vs.
(bye) (37) W 18:37

(bye) (62) L vs.
(bye) (35) W 18:38

(bye) (64) L vs.
Dylan Rider (HOF) (32) W 21:28

Winners 1

Alex Mackal (Iowa St) (19) 5 W vs.
Brent Fleetwood (Ndsu) (14) 2 L 00:39

Alonzo Allen (Chattanooga)) (27) L vs.
Pat Glory (Prin) (6) W 00:41

Carmen Ferrante (Upenn) (21) 4 L vs.
Connor Brown (Wisc) (12) 11 W 01:00

Drew Hildebrandt (CMU) (25) 2 L vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) 18 W 01:06

Drew Mattin (Michigan) (13) 3 W vs.
Gabe Townsell (Stanford) (20) 2 L 01:15

Elijah Oliver (Indiana) (23) 5 L vs.
Sean Fausz (NC State) (10) 7 W 01:25

Gage Curry (American) (31) L vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) W 01:23

Jack Mueller (Virginia) (5) 17 W vs.
Christian Moody (Oklahoma) (28) L 01:26

Nick Piccinini (Okie St) (3) 7 W vs.
Tyshawn White (Clar) (30) 1 L 00:33

Rayvon Foley (Michigan St) (9) L vs.
Cole Verner (Wyo) (24) W 00:36

Rico Montoya (Colorado) (17) 7 L vs.
Zeke Moisey (West Virginia) (16) 10 W 00:49

Ryan Milhof (Arizona St) (11) 15 W vs.
Shakur Laney (Ohio) (22) 6 L 00:54

Sean Russell (Minn) (7) 3 W vs.
Michael McGee (Old Dominion) (26) 1 L 00:59

Sidney Flores (Af) (29) 2 L vs.
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) 13 W 01:11

Spencer Lee (Iowa) (1) W vs.
Jay Schwarm (Uni) (33) L 01:12

Travis Piotrowski (Illinois) (15) 3 L vs.
Devin Schroder (Purdue) (18) 6 W 01:20

Round 1

(bye) (35) L vs.
Tyshawn White (Clar) (30) W 18:37

(bye) (37) L vs.
Christian Moody (Oklahoma) (28) W 18:37

(bye) (39) L vs.
Michael McGee (Old Dominion) (26) W 18:37

(bye) (41) L vs.
Cole Verner (Wyo) (24) W 18:37

(bye) (43) L vs.
Shakur Laney (Ohio) (22) W 18:37

(bye) (45) L vs.
Gabe Townsell (Stanford) (20) W 18:37

(bye) (47) L vs.
Devin Schroder (Purdue) (18) W 18:37

(bye) (49) L vs.
Zeke Moisey (West Virginia) (16) W 18:37

(bye) (51) L vs.
Brent Fleetwood (Ndsu) (14) W 18:37

(bye) (53) L vs.
Connor Brown (Wisc) (12) W 18:37

(bye) (55) L vs.
Sean Fausz (NC State) (10) W 18:37

(bye) (57) L vs.
Vitali Arujau (Corn) (8) W 18:37

(bye) (59) L vs.
Pat Glory (Prin) (6) W 18:37

(bye) (61) L vs.
Ronnie Bresser (Oregon St) (4) W 18:37

(bye) (63) L vs.
Sebastian Rivera (Northwestern) (2) W 18:37

Alex Mackal (Iowa St) (19) W vs.
(bye) (46) L 18:37

Alonzo Allen (Chattanooga)) (27) W vs.
(bye) (38) L 18:37

Carmen Ferrante (Upenn) (21) W vs.
(bye) (44) L 18:37

Drew Hildebrandt (CMU) (25) W vs.
(bye) (40) L 18:37

Drew Mattin (Michigan) (13) W vs.
(bye) (52) L 18:37

Elijah Oliver (Indiana) (23) W vs.
(bye) (42) L 18:37

Gage Curry (American) (31) W vs.
(bye) (34) L 18:37

Jack Mueller (Virginia) (5) W vs.
(bye) (60) L 18:37

Jay Schwarm (Uni) (33) 4 W vs.
Dylan Rider (HOF) (32) 1 L 01:48

Nick Piccinini (Okie St) (3) W vs.
(bye) (62) L 18:37

Rayvon Foley (Michigan St) (9) W vs.
(bye) (56) L 18:37

Rico Montoya (Colorado) (17) W vs.
(bye) (48) L 18:37

Ryan Milhof (Arizona St) (11) W vs.
(bye) (54) L 18:37

Sean Russell (Minn) (7) W vs.
(bye) (58) L 18:37

Sidney Flores (Af) (29) W vs.
(bye) (36) L 18:37

Spencer Lee (Iowa) (1) W vs.
(bye) (64) L 18:37

Travis Piotrowski (Illinois) (15) W vs.
(bye) (50) L 18:37

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20