TLD 16

Updated 4:23am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Al Scidell // Danni Will
(bye)
Matt Reiche // Tom Cooper
Board 3
Cody Kaeser // Jim Schreiner
Karen Piasecki // Robert Butler
(bye)
(bye)
Dana Turgeon // Scott Kohn
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt
(bye)
(bye)
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Sarah Schreiner // Tim Slozes
(bye)
(bye)
Kyle Rusch // Tyler Butler
Barry Gurney // Eric Allen
(bye)
(bye)
Brandon Clark // Nikita Schave
Michelle Smith // Mike Kramer
(bye)
(bye)
Deb Marturano // Dustin Harder
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
(bye)
(bye)
Jason Manowski // Sandi Yanko
Lori Cooper // Marlena Schisel
Board 7
Adam Powlowski // Tommy Lipke
(bye)
Dre Kramer // Jason Zinkowich
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
(bye)
Amy Jaeger // Spenser Robers
Board 1
Jeremy Anderson // Justin Dennison
Josh Kautz // Travis Oemig
(bye)
(bye)
Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt
Derek Schotz // Jeff Eisner
(bye)
(bye)
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel
Dieter Goltz // Robert Dahlke
(bye)
(bye)
Jon Roberts // Ryan Miller
Barb Poncek // Ryan Leu
(bye)
(bye)
Alex Baumann // Stephanie Woller
Mike Berndt // Rick Neubauer
(bye)
(bye)
Dan Chapman // Heather Sheldon
Bill Holden // Cassandra Lipke
(bye)
(bye)
Brad Anderson // Brian Schmidt
Andrew Yunk // Gary Hohensee
Board 5
BJ Lipke // Teddy Poplawski
(bye)
Brenda Anderson // Harvey Meyer
Al Scidell // Danni Will
A
Board 4
Matt Reiche // Tom Cooper
Karen Piasecki // Robert Butler
B
Board 4
Dana Turgeon // Scott Kohn
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt
C
Board 1
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Sarah Schreiner // Tim Slozes
D
Board 5
Kyle Rusch // Tyler Butler
Barry Gurney // Eric Allen
E
Board 4
Brandon Clark // Nikita Schave
Michelle Smith // Mike Kramer
F
Board 6
Deb Marturano // Dustin Harder
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
G
Board 6
Jason Manowski // Sandi Yanko
Adam Powlowski // Tommy Lipke
H
Board 5
Dre Kramer // Jason Zinkowich
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
I
Board 2
Jeremy Anderson // Justin Dennison
Josh Kautz // Travis Oemig
J
Board 6
Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt
Derek Schotz // Jeff Eisner
K
Board 7
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel
Dieter Goltz // Robert Dahlke
L
Board 3
Jon Roberts // Ryan Miller
Barb Poncek // Ryan Leu
M
Board 2
Alex Baumann // Stephanie Woller
Mike Berndt // Rick Neubauer
N
Board 1
Dan Chapman // Heather Sheldon
Bill Holden // Cassandra Lipke
O
Board 3
Brad Anderson // Brian Schmidt
BJ Lipke // Teddy Poplawski
P
Board 7
Brenda Anderson // Harvey Meyer
Matt Reiche // Tom Cooper
Q
Board 7
Dana Turgeon // Scott Kohn
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt
R
Board 4
Kyle Rusch // Tyler Butler
Barry Gurney // Eric Allen
S
Board 7
Michelle Smith // Mike Kramer
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
T
Board 3
Adam Powlowski // Tommy Lipke
Jeremy Anderson // Justin Dennison
U
Board 5
Josh Kautz // Travis Oemig
Derek Schotz // Jeff Eisner
V
Board 1
Jon Roberts // Ryan Miller
Alex Baumann // Stephanie Woller
W
Board 4
Dan Chapman // Heather Sheldon
Brad Anderson // Brian Schmidt
X
Board 1
BJ Lipke // Teddy Poplawski
Dana Turgeon // Scott Kohn
Y
Board 5
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt
Michelle Smith // Mike Kramer
Z
Board 1
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
Jeremy Anderson // Justin Dennison
AA
Board 7
Jon Roberts // Ryan Miller
Dan Chapman // Heather Sheldon
AB
Board 3
BJ Lipke // Teddy Poplawski
Dana Turgeon // Scott Kohn
AC
Board 5
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
Jon Roberts // Ryan Miller
AD
Board 7
Dan Chapman // Heather Sheldon
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
AE
Board 2
Dan Chapman // Heather Sheldon
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
Board 4
Dana Turgeon // Scott Kohn
Jake Tyznik // Jeremy Blasel
(bye)
Cody Kaeser // Jim Schreiner
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Lori Cooper // Marlena Schisel
(bye)
(bye)
Amy Jaeger // Spenser Robers
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Andrew Yunk // Gary Hohensee
(bye)
Cody Kaeser // Jim Schreiner
P
Board 5
Brenda Anderson // Harvey Meyer
(bye)
O
Bill Holden // Cassandra Lipke
(bye)
N
Mike Berndt // Rick Neubauer
(bye)
M
Barb Poncek // Ryan Leu
(bye)
L
Dieter Goltz // Robert Dahlke
(bye)
K
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel
(bye)
J
Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt
Lori Cooper // Marlena Schisel
I
Board 2
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
Amy Jaeger // Spenser Robers
H
Board 3
Dre Kramer // Jason Zinkowich
(bye)
G
Jason Manowski // Sandi Yanko
(bye)
F
Deb Marturano // Dustin Harder
(bye)
E
Brandon Clark // Nikita Schave
(bye)
D
Sarah Schreiner // Tim Slozes
(bye)
C
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
(bye)
B
Karen Piasecki // Robert Butler
Andrew Yunk // Gary Hohensee
A
Board 4
Al Scidell // Danni Will
Cody Kaeser // Jim Schreiner
Board 7
Bill Holden // Cassandra Lipke
Mike Berndt // Rick Neubauer
Board 6
Barb Poncek // Ryan Leu
Dieter Goltz // Robert Dahlke
Board 4
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel
Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt
Board 5
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
Dre Kramer // Jason Zinkowich
Board 2
Jason Manowski // Sandi Yanko
Deb Marturano // Dustin Harder
Board 2
Brandon Clark // Nikita Schave
Sarah Schreiner // Tim Slozes
Board 6
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Karen Piasecki // Robert Butler
Board 3
Andrew Yunk // Gary Hohensee
Cody Kaeser // Jim Schreiner
T
Board 6
Adam Powlowski // Tommy Lipke
Mike Berndt // Rick Neubauer
S
Board 5
Barry Gurney // Eric Allen
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel
R
Board 3
Kyle Rusch // Tyler Butler
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
Q
Board 4
Matt Reiche // Tom Cooper
Jason Manowski // Sandi Yanko
X
Board 7
Brad Anderson // Brian Schmidt
Brandon Clark // Nikita Schave
W
Board 6
Alex Baumann // Stephanie Woller
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
V
Board 2
Derek Schotz // Jeff Eisner
Karen Piasecki // Robert Butler
U
Board 1
Josh Kautz // Travis Oemig
Adam Powlowski // Tommy Lipke
Board 2
Barry Gurney // Eric Allen
Kyle Rusch // Tyler Butler
Board 6
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
Jason Manowski // Sandi Yanko
Board 3
Alex Baumann // Stephanie Woller
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Board 4
Josh Kautz // Travis Oemig
Adam Powlowski // Tommy Lipke
AB
Board 2
BJ Lipke // Teddy Poplawski
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
AA
Board 3
Jeremy Anderson // Justin Dennison
Jason Manowski // Sandi Yanko
Z
Board 5
Michelle Smith // Mike Kramer
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Y
Board 4
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt
BJ Lipke // Teddy Poplawski
Board 1
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
Michelle Smith // Mike Kramer
Board 3
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Chris Cortright // Tony Ellenbecker
AC
Board 3
Dana Turgeon // Scott Kohn
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
AD
Board 5
Jon Roberts // Ryan Miller
Dana Turgeon // Scott Kohn
Board 2
Dan Lindberg // Mandi Schmidt
Dana Turgeon // Scott Kohn
AE
Board 6
Dan Chapman // Heather Sheldon
Dana Turgeon // Scott Kohn

1st

  Jake Tyznik // Jeremy Blasel

2nd

  Dana Turgeon // Scott Kohn

3rd

  Dan Chapman // Heather Sheldon

4th

  Dan Lindberg // Mandi Schmidt

5th

  Chris Cortright // Tony Ellenbecker

  Jon Roberts // Ryan Miller

7th

  BJ Lipke // Teddy Poplawski

  Michelle Smith // Mike Kramer

9th

  Adam Powlowski // Tommy Lipke

  Jeremy Anderson // Justin Dennison

  Jason Manowski // Sandi Yanko

  Anthony Woller // Bob Kleinschmidt

13th

  Barry Gurney // Eric Allen

  Kyle Rusch // Tyler Butler

  Alex Baumann // Stephanie Woller

  Josh Kautz // Travis Oemig

17th

  Cody Kaeser // Jim Schreiner

  Mike Berndt // Rick Neubauer

  Bea Kleinschmidt // Ben Leffel

  Matt Reiche // Tom Cooper

  Brad Anderson // Brian Schmidt

  Brandon Clark // Nikita Schave

  Derek Schotz // Jeff Eisner

  Karen Piasecki // Robert Butler

25th

  Bill Holden // Cassandra Lipke

  Barb Poncek // Ryan Leu

  Dieter Goltz // Robert Dahlke

  Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt

  Dre Kramer // Jason Zinkowich

  Deb Marturano // Dustin Harder

  Sarah Schreiner // Tim Slozes

  Andrew Yunk // Gary Hohensee

33th

  Brenda Anderson // Harvey Meyer

  Lori Cooper // Marlena Schisel

  Amy Jaeger // Spenser Robers

  Al Scidell // Danni Will

Final

Jake Tyznik // Jeremy Blasel W vs.
Dana Turgeon // Scott Kohn L Board 4 10:59

Elimination Final

Dana Turgeon // Scott Kohn W vs.
Dan Chapman // Heather Sheldon L Board 6 21:52

Elimination Semi-final

Dana Turgeon // Scott Kohn W vs.
Dan Lindberg // Mandi Schmidt L Board 2 09:59

Winners Final

Jake Tyznik // Jeremy Blasel W vs.
Dan Chapman // Heather Sheldon L Board 2 14:48

Elimination 8

Chris Cortright // Tony Ellenbecker L vs.
Dana Turgeon // Scott Kohn W Board 3 12:42

Dan Lindberg // Mandi Schmidt W vs.
Jon Roberts // Ryan Miller L Board 5 12:00

Elimination 7

BJ Lipke // Teddy Poplawski L vs.
Chris Cortright // Tony Ellenbecker W Board 1 25:08

Michelle Smith // Mike Kramer L vs.
Dan Lindberg // Mandi Schmidt W Board 3 21:11

Winners Semi-finals

Dana Turgeon // Scott Kohn L vs.
Jake Tyznik // Jeremy Blasel W Board 5 16:04

Jon Roberts // Ryan Miller L vs.
Dan Chapman // Heather Sheldon W Board 7 21:49

Elimination 6

Adam Powlowski // Tommy Lipke L vs.
BJ Lipke // Teddy Poplawski W Board 2 22:47

Chris Cortright // Tony Ellenbecker W vs.
Jeremy Anderson // Justin Dennison L Board 3 18:03

Dan Lindberg // Mandi Schmidt W vs.
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt L Board 4 19:29

Jason Manowski // Sandi Yanko L vs.
Michelle Smith // Mike Kramer W Board 5 17:13

Elimination 5

Adam Powlowski // Tommy Lipke W vs.
Barry Gurney // Eric Allen L Board 2 16:22

Dan Lindberg // Mandi Schmidt W vs.
Josh Kautz // Travis Oemig L Board 4 14:33

Jason Manowski // Sandi Yanko W vs.
Alex Baumann // Stephanie Woller L Board 3 18:23

Kyle Rusch // Tyler Butler L vs.
Chris Cortright // Tony Ellenbecker W Board 6 25:12

Winners 3

Dan Chapman // Heather Sheldon W vs.
BJ Lipke // Teddy Poplawski L Board 3 26:09

Dana Turgeon // Scott Kohn W vs.
Anthony Woller // Bob Kleinschmidt L Board 5 24:07

Jeremy Anderson // Justin Dennison L vs.
Jon Roberts // Ryan Miller W Board 7 30:01

Michelle Smith // Mike Kramer L vs.
Jake Tyznik // Jeremy Blasel W Board 1 24:40

Elimination 4

Bea Kleinschmidt // Ben Leffel L vs.
Kyle Rusch // Tyler Butler W Board 3 20:41

Brandon Clark // Nikita Schave L vs.
Alex Baumann // Stephanie Woller W Board 6 23:02

Chris Cortright // Tony Ellenbecker W vs.
Matt Reiche // Tom Cooper L Board 4 25:26

Cody Kaeser // Jim Schreiner L vs.
Adam Powlowski // Tommy Lipke W Board 6 18:12

Dan Lindberg // Mandi Schmidt W vs.
Derek Schotz // Jeff Eisner L Board 2 29:11

Jason Manowski // Sandi Yanko W vs.
Brad Anderson // Brian Schmidt L Board 7 25:01

Karen Piasecki // Robert Butler L vs.
Josh Kautz // Travis Oemig W Board 1 28:23

Mike Berndt // Rick Neubauer L vs.
Barry Gurney // Eric Allen W Board 5 23:24

Elimination 3

Cody Kaeser // Jim Schreiner W vs.
Bill Holden // Cassandra Lipke L Board 7 18:34

Deb Marturano // Dustin Harder L vs.
Brandon Clark // Nikita Schave W Board 2 16:56

Dieter Goltz // Robert Dahlke L vs.
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel W Board 4 20:05

Dre Kramer // Jason Zinkowich L vs.
Jason Manowski // Sandi Yanko W Board 2 21:52

Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt L vs.
Chris Cortright // Tony Ellenbecker W Board 5 27:04

Karen Piasecki // Robert Butler W vs.
Andrew Yunk // Gary Hohensee L Board 3 30:05

Mike Berndt // Rick Neubauer W vs.
Barb Poncek // Ryan Leu L Board 6 33:23

Sarah Schreiner // Tim Slozes L vs.
Dan Lindberg // Mandi Schmidt W Board 6 21:20

Winners 2

Alex Baumann // Stephanie Woller L vs.
Dan Chapman // Heather Sheldon W Board 4 18:18

Anthony Woller // Bob Kleinschmidt W vs.
Kyle Rusch // Tyler Butler L Board 4 25:53

Barry Gurney // Eric Allen L vs.
Michelle Smith // Mike Kramer W Board 7 22:44

Brad Anderson // Brian Schmidt L vs.
BJ Lipke // Teddy Poplawski W Board 1 26:44

Derek Schotz // Jeff Eisner L vs.
Jon Roberts // Ryan Miller W Board 1 22:55

Jake Tyznik // Jeremy Blasel W vs.
Adam Powlowski // Tommy Lipke L Board 3 14:44

Jeremy Anderson // Justin Dennison W vs.
Josh Kautz // Travis Oemig L Board 5 23:44

Matt Reiche // Tom Cooper L vs.
Dana Turgeon // Scott Kohn W Board 7 18:14

Elimination 2

Amy Jaeger // Spenser Robers L vs.
Dre Kramer // Jason Zinkowich W Board 3 25:29

Andrew Yunk // Gary Hohensee W vs.
Al Scidell // Danni Will L Board 4 14:26

Cody Kaeser // Jim Schreiner W vs.
Brenda Anderson // Harvey Meyer L Board 5 28:34

Lori Cooper // Marlena Schisel L vs.
Chris Cortright // Tony Ellenbecker W Board 2 36:39

Winners 1

Adam Powlowski // Tommy Lipke W vs.
Dre Kramer // Jason Zinkowich L Board 5 24:43

Al Scidell // Danni Will L vs.
Matt Reiche // Tom Cooper W Board 4 21:01

Anthony Woller // Bob Kleinschmidt W vs.
Dan Lindberg // Mandi Schmidt L Board 1 19:53

Barb Poncek // Ryan Leu L vs.
Alex Baumann // Stephanie Woller W Board 2 36:40

Barry Gurney // Eric Allen W vs.
Brandon Clark // Nikita Schave L Board 4 24:41

Bill Holden // Cassandra Lipke L vs.
Brad Anderson // Brian Schmidt W Board 3 20:13

BJ Lipke // Teddy Poplawski W vs.
Brenda Anderson // Harvey Meyer L Board 7 31:45

Chris Cortright // Tony Ellenbecker L vs.
Jeremy Anderson // Justin Dennison W Board 2 26:48

Derek Schotz // Jeff Eisner W vs.
Bea Kleinschmidt // Ben Leffel L Board 7 18:52

Dieter Goltz // Robert Dahlke L vs.
Jon Roberts // Ryan Miller W Board 3 15:53

Jake Tyznik // Jeremy Blasel W vs.
Jason Manowski // Sandi Yanko L Board 6 19:08

Josh Kautz // Travis Oemig W vs.
Dustin Finck // Lisa Kleinschmidt L Board 6 25:32

Karen Piasecki // Robert Butler L vs.
Dana Turgeon // Scott Kohn W Board 4 18:51

Michelle Smith // Mike Kramer W vs.
Deb Marturano // Dustin Harder L Board 6 27:11

Mike Berndt // Rick Neubauer L vs.
Dan Chapman // Heather Sheldon W Board 1 21:56

Sarah Schreiner // Tim Slozes L vs.
Kyle Rusch // Tyler Butler W Board 5 15:25

Round 1

Amy Jaeger // Spenser Robers L vs.
Jeremy Anderson // Justin Dennison W Board 1 36:28

Andrew Yunk // Gary Hohensee L vs.
BJ Lipke // Teddy Poplawski W Board 5 18:05

Lori Cooper // Marlena Schisel L vs.
Adam Powlowski // Tommy Lipke W Board 7 20:48

Matt Reiche // Tom Cooper W vs.
Cody Kaeser // Jim Schreiner L Board 3 25:41

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20