2017 Team DominACHIN Washers

Updated 11:38pm

None.

None.

Anthony Morini // Vinnie Tripolone
(bye)
Bret Wambolt // Mitch Benson
Court 4
Mike Nolan // Taylor Achin
Jared Perkoski // Peter Menke
(bye)
(bye)
Dan Milot // Fred Battersby
Cheryl Benoit Colleran // Sharon Pelletier
(bye)
Caroline Gay // Sandi MacLeod 7
Court 1
Brian Johnson // Marie Casavant 21
Joe Corriveau // Michelle Achin
Court 4
Krystal Sulham // Mike Cornetta
(bye)
Kristen Abreau // Tim Downing
Dave Achin // Gail Achin
(bye)
Dan Morini // Sera Gaboury
Court 1
Alex Menke // CJ Buckley
Robby Goddard // Zach Watson
Court 1
Matt Vacher // Susie Nolan
(bye)
Ben Battersby // Sierra Achin
Brad Monroe // Mike Achin
(bye)
Joe Orr // Maddie Benson
Court 3
Kenzie Benson // Rene Milot
Andrea Brennan // Scott Achin 21
Court 4
Brian Griffin // Ryan Werning 15
(bye)
Glenn Fournier // Jack Callahan
Dave Beissner // Drew Wildes
(bye)
Phil Tryon // Zach Achin
Court 2
Jim Berg // Manda Robbins
Cathy Wesalowski // Sean Buckley
Court 5
Mark Pelletier // Lori Pilozzi
(bye)
Joanne Parsons // Phil (Taylor) Achin
Bobby Guidal // Todd Dean
(bye)
Anita Buzzy // Kyle Cornetta
Court 3
Bob Jean // Doug Weldon
Jordan Laythe // Samantha White
Court 1
Paul Casavant // Zach Seegers
(bye)
Kevin Gay // Lauren Griffin
Allan Fournier // Chris Cornetta
(bye)
Jill Callahan // Jim Devellis
Court 2
Frank Lombardi // Mike Quaglia
Allie Achin // Joan Gormly
Court 5
Ken Butler // Sarah Menke
(bye)
Brittany Sipos // Mike Conway
Ashley Achin // Jamie Devellis
(bye)
Allie Conway // Lynne Milot
Court 2
Laurie Pirozzi // Tyler Abreau
Jade Antonangeli // Kyle Gustufson
Court 3
Ben Achin // Elaine Goddard
(bye)
Cameron Werning // Matt Larson
Anthony Morini // Vinnie Tripolone
Court 2
Bret Wambolt // Mitch Benson
Jared Perkoski // Peter Menke
Court 5
Dan Milot // Fred Battersby
Cheryl Benoit Colleran // Sharon Pelletier
Court 2
Brian Johnson // Marie Casavant
Krystal Sulham // Mike Cornetta
Court 2
Kristen Abreau // Tim Downing
Dave Achin // Gail Achin
Court 3
Alex Menke // CJ Buckley
Robby Goddard // Zach Watson
Court 5
Ben Battersby // Sierra Achin
Brad Monroe // Mike Achin
Court 4
Kenzie Benson // Rene Milot
Andrea Brennan // Scott Achin
Court 5
Glenn Fournier // Jack Callahan
Dave Beissner // Drew Wildes
Court 5
Jim Berg // Manda Robbins
Mark Pelletier // Lori Pilozzi
Court 1
Joanne Parsons // Phil (Taylor) Achin
Bobby Guidal // Todd Dean
Court 3
Bob Jean // Doug Weldon
Paul Casavant // Zach Seegers
Court 3
Kevin Gay // Lauren Griffin
Allan Fournier // Chris Cornetta
Court 4
Jill Callahan // Jim Devellis
Allie Achin // Joan Gormly
Court 4
Brittany Sipos // Mike Conway
Ashley Achin // Jamie Devellis
Court 1
Allie Conway // Lynne Milot
Ben Achin // Elaine Goddard
Court 1
Cameron Werning // Matt Larson
Bret Wambolt // Mitch Benson
Court 3
Dan Milot // Fred Battersby
Brian Johnson // Marie Casavant 21
Court 4
Krystal Sulham // Mike Cornetta 19
Alex Menke // CJ Buckley 17
Court 2
Robby Goddard // Zach Watson 22
Kenzie Benson // Rene Milot
Court 1
Glenn Fournier // Jack Callahan
Dave Beissner // Drew Wildes
Court 3
Joanne Parsons // Phil (Taylor) Achin
Bob Jean // Doug Weldon
Court 2
Paul Casavant // Zach Seegers
Jill Callahan // Jim Devellis
Court 5
Allie Achin // Joan Gormly
Ashley Achin // Jamie Devellis
Court 3
Ben Achin // Elaine Goddard
Bret Wambolt // Mitch Benson
Court 4
Brian Johnson // Marie Casavant
Robby Goddard // Zach Watson
Court 2
Glenn Fournier // Jack Callahan
Dave Beissner // Drew Wildes
Court 1
Paul Casavant // Zach Seegers
Jill Callahan // Jim Devellis
Court 5
Ben Achin // Elaine Goddard
Bret Wambolt // Mitch Benson
Court 1
Glenn Fournier // Jack Callahan
Paul Casavant // Zach Seegers
Court 3
Jill Callahan // Jim Devellis
Glenn Fournier // Jack Callahan
Court 4
Jill Callahan // Jim Devellis
Glenn Fournier // Jack Callahan

1st

  Glenn Fournier // Jack Callahan

2nd

  Jill Callahan // Jim Devellis

Final

Glenn Fournier // Jack Callahan W vs.
Jill Callahan // Jim Devellis L Court 4 00:12

Semi-finals

Bret Wambolt // Mitch Benson L vs.
Glenn Fournier // Jack Callahan W Court 1 10:45

Paul Casavant // Zach Seegers L vs.
Jill Callahan // Jim Devellis W Court 3 14:29

Quarter-finals

Bret Wambolt // Mitch Benson W vs.
Brian Johnson // Marie Casavant L Court 4 19:49

Dave Beissner // Drew Wildes L vs.
Paul Casavant // Zach Seegers W Court 1 09:38

Jill Callahan // Jim Devellis W vs.
Ben Achin // Elaine Goddard L Court 5 16:44

Robby Goddard // Zach Watson L vs.
Glenn Fournier // Jack Callahan W Court 2 21:00

Round 3

Alex Menke // CJ Buckley 17 L vs.
Robby Goddard // Zach Watson 22 W Court 2 22:55

Ashley Achin // Jamie Devellis L vs.
Ben Achin // Elaine Goddard W Court 3 17:34

Bob Jean // Doug Weldon L vs.
Paul Casavant // Zach Seegers W Court 2 19:21

Bret Wambolt // Mitch Benson W vs.
Dan Milot // Fred Battersby L Court 3 11:26

Brian Johnson // Marie Casavant 21 W vs.
Krystal Sulham // Mike Cornetta 19 L Court 4 32:43

Dave Beissner // Drew Wildes W vs.
Joanne Parsons // Phil (Taylor) Achin L Court 3 25:53

Jill Callahan // Jim Devellis W vs.
Allie Achin // Joan Gormly L Court 5 17:13

Kenzie Benson // Rene Milot L vs.
Glenn Fournier // Jack Callahan W Court 1 25:37

Round 2

Allan Fournier // Chris Cornetta L vs.
Jill Callahan // Jim Devellis W Court 4 51:22

Allie Achin // Joan Gormly W vs.
Brittany Sipos // Mike Conway L Court 4 33:33

Andrea Brennan // Scott Achin L vs.
Glenn Fournier // Jack Callahan W Court 5 23:46

Anthony Morini // Vinnie Tripolone L vs.
Bret Wambolt // Mitch Benson W Court 2 13:16

Ashley Achin // Jamie Devellis W vs.
Allie Conway // Lynne Milot L Court 1 53:46

Ben Achin // Elaine Goddard W vs.
Cameron Werning // Matt Larson L Court 1 17:10

Bobby Guidal // Todd Dean L vs.
Bob Jean // Doug Weldon W Court 3 21:17

Brad Monroe // Mike Achin L vs.
Kenzie Benson // Rene Milot W Court 4 19:13

Cheryl Benoit Colleran // Sharon Pelletier L vs.
Brian Johnson // Marie Casavant W Court 2 22:20

Dave Achin // Gail Achin L vs.
Alex Menke // CJ Buckley W Court 3 15:24

Dave Beissner // Drew Wildes W vs.
Jim Berg // Manda Robbins L Court 5 22:46

Jared Perkoski // Peter Menke L vs.
Dan Milot // Fred Battersby W Court 5 19:38

Krystal Sulham // Mike Cornetta W vs.
Kristen Abreau // Tim Downing L Court 2 23:19

Mark Pelletier // Lori Pilozzi L vs.
Joanne Parsons // Phil (Taylor) Achin W Court 1 31:12

Paul Casavant // Zach Seegers W vs.
Kevin Gay // Lauren Griffin L Court 3 06:00

Robby Goddard // Zach Watson W vs.
Ben Battersby // Sierra Achin L Court 5 17:30

Round 1

Allie Achin // Joan Gormly W vs.
Ken Butler // Sarah Menke L Court 5 32:23

Allie Conway // Lynne Milot W vs.
Laurie Pirozzi // Tyler Abreau L Court 2 43:26

Andrea Brennan // Scott Achin 21 W vs.
Brian Griffin // Ryan Werning 15 L Court 4 32:39

Anita Buzzy // Kyle Cornetta L vs.
Bob Jean // Doug Weldon W Court 3 37:37

Bret Wambolt // Mitch Benson W vs.
Mike Nolan // Taylor Achin L Court 4 12:17

Caroline Gay // Sandi MacLeod 7 L vs.
Brian Johnson // Marie Casavant 21 W Court 1 33:21

Cathy Wesalowski // Sean Buckley L vs.
Mark Pelletier // Lori Pilozzi W Court 5 36:19

Dan Morini // Sera Gaboury L vs.
Alex Menke // CJ Buckley W Court 1 18:31

Jade Antonangeli // Kyle Gustufson L vs.
Ben Achin // Elaine Goddard W Court 3 12:07

Jill Callahan // Jim Devellis W vs.
Frank Lombardi // Mike Quaglia L Court 2 17:15

Joe Corriveau // Michelle Achin L vs.
Krystal Sulham // Mike Cornetta W Court 4 20:04

Joe Orr // Maddie Benson L vs.
Kenzie Benson // Rene Milot W Court 3 44:24

Jordan Laythe // Samantha White L vs.
Paul Casavant // Zach Seegers W Court 1 11:25

Phil Tryon // Zach Achin L vs.
Jim Berg // Manda Robbins W Court 2 15:29

Robby Goddard // Zach Watson W vs.
Matt Vacher // Susie Nolan L Court 1 14:19

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20