Super 32 Challenge-138 lbs.

Updated 7:24am

None.

Elimination 6

Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) vs.
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10)

Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) vs.
Joel Thornton-Lafayette,KY (1)

Winners Final

Avery Young-Blair Academy,NJ (4) vs.
Jude Rogge (Barberton, OH) (6)

Scroll to the right to view bracket. →

Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 16
Mat 3
Evan Braylest-Aurora,IL (32) 1
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 6
Mat 6
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 5
Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 11
Mat 2
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (24) 2
Holden Chapman-Portage,IN (25) 1
Mat 8
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 8
Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 9
Mat 1
Gage Reveck (Montini Catholic, IL) (28)
Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 3
Mat 5
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 6
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 4
Mat 5
Mason Marabell-Bassick,CT (20) 5
Gary Keller-Tomah,WI (29) 2
Mat 2
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 17
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 12
Mat 6
Maximilian Roth (Kuemper Catholic, IA) (30)
Chuck Vivian-Monument,MA (19) 3
Mat 3
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 7
Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11)
Mat 7
Cole Black-Hanover Park,NJ (22) 1
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (27)
Mat 1
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 10
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 10
Mat 8
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (26) 1
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 2
Mat 7
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 5
Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 3
Mat 4
Charlie Danz-Farragut,TN (18) 4
Clark Newberry-Calumet,MI (31)
Mat 4
Korey Callahan-Chisholm,MN (2)
Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 9
A
Mat 5
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 3
Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 3
B
Mat 1
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 5
Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 1
C
Mat 8
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12)
Mason Marabell-Bassick,CT (20) 3
D
Mat 7
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 14
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 9
E
Mat 4
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 5
Cole Black-Hanover Park,NJ (22)
F
Mat 6
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 9
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 4
G
Mat 3
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 7
Charlie Danz-Farragut,TN (18) 3
H
Mat 2
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 6
Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 3
I
Mat 4
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 1
Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 1
J
Mat 3
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 7
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3)
K
Mat 2
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 4
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 8
L
Mat 1
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 2
Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 2
M
Mat 2
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 3
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 6
N
Mat 3
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 3
Avery Young-Blair Academy,NJ (4)
O
Jude Rogge (Barberton, OH) (6)
Evan Braylest-Aurora,IL (32)
Mat 8
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 8
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (24) 3
Mat 3
Holden Chapman-Portage,IN (25) 4
Gage Reveck (Montini Catholic, IL) (28) 3
Mat 7
Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 5
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 13
Mat 1
Gary Keller-Tomah,WI (29) 3
Maximilian Roth (Kuemper Catholic, IA) (30) 1
Mat 5
Chuck Vivian-Monument,MA (19) 11
Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11) 4
Mat 4
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (27) 2
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (26) 4
Mat 2
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 16
Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 12
Mat 6
Clark Newberry-Calumet,MI (31) 3
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 7
H
Mat 5
Charlie Danz-Farragut,TN (18) 5
Holden Chapman-Portage,IN (25) 2
G
Mat 7
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 10
Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 3
F
Mat 4
Cole Black-Hanover Park,NJ (22) 2
Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 3
E
Mat 6
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 5
Chuck Vivian-Monument,MA (19) 8
D
Mat 8
Mason Marabell-Bassick,CT (20) 4
Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11) 1
C
Mat 1
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 4
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 6
B
Mat 2
Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 5
Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 4
A
Mat 3
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 6
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 3
Mat 2
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 7
Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 2
Mat 1
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 6
Chuck Vivian-Monument,MA (19) 3
Mat 7
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 4
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 8
Mat 8
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 4
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 3
J
Mat 4
Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 2
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 2
I
Mat 7
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 4
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 2
L
Mat 3
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 1
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 6
K
Mat 5
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 11
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 2
Mat 1
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 4
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12)
Mat 4
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 3
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8)
N
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10)
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3)
M
Joel Thornton-Lafayette,KY (1)
O

7th

  Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7)

  Liam Murdock-Dublin Village, OH (12)

9th

  Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5)

  Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14)

  Korey Callahan-Chisholm,MN (2)

  Matt Hartley-Henryville, IN (23)

13th

  Mark Talbot (Altamont, UT) (16)

  Luke Lasky (Rush City, MN) (21)

  Chuck Vivian-Monument,MA (19)

  Matthew Grajales-Brandon,FL (17)

17th

  Charlie Danz-Farragut,TN (18)

  Holden Chapman-Portage,IN (25)

  Cole Black-Hanover Park,NJ (22)

  Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13)

  Mason Marabell-Bassick,CT (20)

  Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11)

  Max Townall-Delmarva Christian,DE (9)

  Kale Robnett-Morgantown,WV (15)

25th

  Evan Braylest-Aurora,IL (32)

  Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (24)

  Gage Reveck (Montini Catholic, IL) (28)

  Gary Keller-Tomah,WI (29)

  Maximilian Roth (Kuemper Catholic, IA) (30)

  Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (27)

  Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (26)

  Clark Newberry-Calumet,MI (31)

Elimination 5

Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) L vs.
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 3 W Mat 4 01:59:28

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 2 L vs.
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 4 W Mat 1 01:56:36

Winners Semi-finals

Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 2 L vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 3 W Mat 2 02:05:47

Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 6 W vs.
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 3 L Mat 3 02:05:06

Elimination 4

Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 2 L vs.
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 4 W Mat 7 03:07

Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 2 W vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 1 L Mat 3 04:49

Matt Hartley-Henryville, IN (23) 6 L vs.
Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 11 W Mat 5 04:58

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 3 W vs.
Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 2 L Mat 4 04:58

Elimination 3

Chuck Vivian-Monument,MA (19) 3 L vs.
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 4 W Mat 7 00:24

Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 2 L vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 6 W Mat 1 00:31

Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 3 L vs.
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 7 W Mat 2 00:42

Matt Hartley-Henryville, IN (23) 8 W vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 4 L Mat 8 02:14:45

Winners 2

Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 8 W vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 2 L Mat 1 20:15:21

Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 1 L vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 7 W Mat 3 20:12:26

Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) L vs.
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 4 W Mat 2 20:12:28

Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 3 W vs.
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 1 L Mat 4 20:13:18

Elimination 2

Chuck Vivian-Monument,MA (19) 8 W vs.
Mason Marabell-Bassick,CT (20) 4 L Mat 8 01:41

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 3 L vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 5 W Mat 6 01:59

Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11) 1 L vs.
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 4 W Mat 1 02:09

Holden Chapman-Portage,IN (25) 2 L vs.
Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 10 W Mat 7 02:56:37

Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 4 L vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 6 W Mat 3 02:56:44

Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 3 W vs.
Cole Black-Hanover Park,NJ (22) 2 L Mat 4 02:56:57

Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 7 W vs.
Charlie Danz-Farragut,TN (18) 5 L Mat 5 02:57:11

Matt Hartley-Henryville, IN (23) 6 W vs.
Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 5 L Mat 2 02:58:03

Elimination 1

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 13 W vs.
Gary Keller-Tomah,WI (29) 3 L Mat 1 01:47

Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11) 4 W vs.
Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (27) 2 L Mat 4 01:52

Evan Braylest-Aurora,IL (32) L vs.
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 8 W Mat 8 01:54

Gage Reveck (Montini Catholic, IL) (28) 3 L vs.
Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 5 W Mat 7 02:08

Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 12 W vs.
Clark Newberry-Calumet,MI (31) 3 L Mat 6 02:29

Maximilian Roth (Kuemper Catholic, IA) (30) 1 L vs.
Chuck Vivian-Monument,MA (19) 11 W Mat 5 02:35

Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (24) 3 L vs.
Holden Chapman-Portage,IN (25) 4 W Mat 3 02:45

Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (26) 4 L vs.
Matt Hartley-Henryville, IN (23) 16 W Mat 2 03:03

Winners 1

Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 1 W vs.
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) L Mat 8 03:17

Charlie Danz-Farragut,TN (18) 3 L vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) 6 W Mat 2 03:21

Cole Black-Hanover Park,NJ (22) L vs.
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 9 W Mat 6 04:05

Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 9 W vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 5 L Mat 4 04:20

Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 9 W vs.
Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 3 L Mat 5 04:28

Mason Marabell-Bassick,CT (20) 3 L vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 14 W Mat 7 05:10

Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 3 L vs.
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 5 W Mat 1 05:06

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 4 L vs.
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 7 W Mat 3 05:41

Round 1

Cade Invergordon (Jenkins, GA) (5) 9 W vs.
Gage Reveck (Montini Catholic, IL) (28) L Mat 1 13:34

Chuck Vivian-Monument,MA (19) 3 L vs.
Joey Elisabeth-Blythewood,SC (14) 7 W Mat 3 13:44

Clark Newberry-Calumet,MI (31) L vs.
Korey Callahan-Chisholm,MN (2) W Mat 4 13:56

Diego Gonzales-Palo Alto,CA (13) 4 L vs.
Mason Marabell-Bassick,CT (20) 5 W Mat 5 15:26

Dwier Carpenter-Uvalde, TX (11) L vs.
Cole Black-Hanover Park,NJ (22) 1 W Mat 7 15:45

Gabriel Millet-Reuther Central,WI (3) 12 W vs.
Maximilian Roth (Kuemper Catholic, IA) (30) L Mat 6 16:00

Gary Keller-Tomah,WI (29) 2 L vs.
Avery Young-Blair Academy,NJ (4) 17 W Mat 2 16:08

Holden Chapman-Portage,IN (25) 1 L vs.
Elek Coates (Wadsworth, OH) (8) 8 W Mat 8 16:21

Hunter Brandanowitz-Hayfield,VA (27) L vs.
Jude Rogge (Barberton, OH) (6) 10 W Mat 1 04:04

Joel Thornton-Lafayette,KY (1) 16 W vs.
Evan Braylest-Aurora,IL (32) 1 L Mat 3 04:06

Kale Robnett-Morgantown,WV (15) 3 L vs.
Charlie Danz-Farragut,TN (18) 4 W Mat 4 04:33

Luke Lasky (Rush City, MN) (21) 3 L vs.
Liam Murdock-Dublin Village, OH (12) 6 W Mat 5 03:16

Matt Hartley-Henryville, IN (23) 2 L vs.
Anthony Bresiago (Absegami, NJ) (10) 5 W Mat 7 03:15

Matthew Grajales-Brandon,FL (17) 6 W vs.
Mark Talbot (Altamont, UT) (16) 5 L Mat 6 03:12

Max Townall-Delmarva Christian,DE (9) 11 W vs.
Nick Gryphon-Penn Trafford,PA (24) 2 L Mat 2 03:12

Ryan McClanahan-Roseville Area, MN (7) 10 W vs.
Oscar Hatborn-Orchard Park,NY (26) 1 L Mat 8 03:18

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20