2020 Alabama Singles Championships

Updated 8:47am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Ben Meginniss
(bye)
Cade Cater
Court D
Ricky Brewer
Milo (Myles)
(bye)
(bye)
Curtis Church
G. Wood
(bye)
(bye)
Luke Haynie
Cajun
(bye)
(bye)
Wesley Ballard
Joe Sparacino
(bye)
(bye)
Dusty Parrish
Kenny Bolton
(bye)
(bye)
Phillip Gilliland
Tripp Ambrust
(bye)
(bye)
Kenneth Thorton
Tyler Robertson
Court J
Blake Thomas
(bye)
Marty Thompson
Ronald Jones
(bye)
Julia Maki
Court R
Robin Starnes
Brodie Mann
(bye)
(bye)
Jaxson Garrison
Jonathan Etheridge
(bye)
(bye)
Kenneth Watkins
Branson Oliver
(bye)
(bye)
Seth Turner
Bryan Hughey
(bye)
(bye)
David Sanchez
Jake Lagrone
(bye)
(bye)
Dylan Jackson
Brian Painter
(bye)
(bye)
Alan Tucker
Chase Puckett
Court K
Richie Oleary
(bye)
Van Williams
Tommy Morrison
(bye)
Scott Etheridge
Court I
Tony Williams
Austin Castleberry
(bye)
(bye)
Jason Thorton
Jim Barnes
(bye)
(bye)
Melissa Newell
George Logan
(bye)
(bye)
Amber Fretwell
Wormy
(bye)
(bye)
Gordon Johnson
Scott Burridge
(bye)
(bye)
Brandon Thorp
Matt D.
(bye)
(bye)
Lowell Sampson
Allen Alverson
Court B
Danny Scheele
(bye)
Johnny Thomas
Jack Harcrow
(bye)
Darryl Macon
Court A
Samantha Britnell
Chris Franklin
(bye)
(bye)
Duck (Brantley)
Paul Pearman
(bye)
(bye)
Brandon Gilliam
Caleb Mann
(bye)
(bye)
Luke Ferguson
Gage Towery
(bye)
(bye)
Delbert Rhodes
Jed Thomas
(bye)
(bye)
Timmy Nichols
Jenny Thompson
(bye)
(bye)
Justin Britnell
Mooder Smith
Court M
Kendra Lindsey
(bye)
Greg Howard
Ben Meginniss
A
Court G
Cade Cater
Milo (Myles)
B
Court B
Curtis Church
G. Wood
C
Court E
Luke Haynie
Cajun
D
Court Q
Wesley Ballard
Joe Sparacino
E
Court K
Dusty Parrish
Kenny Bolton
F
Court A
Phillip Gilliland
Tripp Ambrust
G
Court J
Kenneth Thorton
Blake Thomas
H
Court O
Marty Thompson
Ronald Jones
I
Court P
Julia Maki
Brodie Mann
J
Court H
Jaxson Garrison
Jonathan Etheridge
K
Court J
Kenneth Watkins
Branson Oliver
L
Court C
Seth Turner
Bryan Hughey
M
Court O
David Sanchez
Jake Lagrone
N
Court A
Dylan Jackson
Brian Painter
O
Court N
Alan Tucker
Chase Puckett
P
Court Q
Van Williams
Tommy Morrison
Q
Court F
Tony Williams
Austin Castleberry
R
Court L
Jason Thorton
Jim Barnes
S
Court H
Melissa Newell
George Logan
T
Court R
Amber Fretwell
Wormy
U
Court D
Gordon Johnson
Scott Burridge
V
Court E
Brandon Thorp
Matt D.
W
Court N
Lowell Sampson
Allen Alverson
X
Court F
Johnny Thomas
Jack Harcrow
Y
Court C
Darryl Macon
Chris Franklin
Z
Court F
Duck (Brantley)
Paul Pearman
AA
Court I
Brandon Gilliam
Caleb Mann
AB
Court P
Luke Ferguson
Gage Towery
AC
Court G
Delbert Rhodes
Jed Thomas
AD
Court L
Timmy Nichols
Jenny Thompson
AE
Court D
Justin Britnell
Kendra Lindsey
AF
Court M
Greg Howard
Cade Cater
AG
Court F
Milo (Myles)
G. Wood
AH
Court D
Wesley Ballard
Dusty Parrish
AI
Court G
Phillip Gilliland
Tripp Ambrust
AJ
Court P
Marty Thompson
Ronald Jones
AK
Court N
Jaxson Garrison
Jonathan Etheridge
AL
Court B
Seth Turner
David Sanchez
AM
Court R
Dylan Jackson
Brian Painter
AN
Court D
Chase Puckett
Tony Williams
AO
Court C
Austin Castleberry
Jim Barnes
AP
Court M
Amber Fretwell
Gordon Johnson
AQ
Court B
Scott Burridge
Lowell Sampson
AR
Court H
Johnny Thomas
Darryl Macon
AS
Court P
Duck (Brantley)
Paul Pearman
AT
Court L
Luke Ferguson
Gage Towery
AU
Court F
Jed Thomas
Jenny Thompson
AV
Court O
Kendra Lindsey
Milo (Myles)
AW
Court K
G. Wood
Dusty Parrish
AX
Court L
Marty Thompson
Jaxson Garrison
AY
Court N
Seth Turner
David Sanchez
AZ
Court E
Chase Puckett
Austin Castleberry
BA
Court I
Amber Fretwell
Scott Burridge
BB
Court G
Johnny Thomas
Darryl Macon
BC
Court O
Paul Pearman
Jed Thomas
BD
Court D
Jenny Thompson
Milo (Myles)
BE
Court C
Marty Thompson
Jaxson Garrison
BF
Court I
Chase Puckett
Amber Fretwell
BG
Court H
Scott Burridge
Darryl Macon
BH
Court K
Jed Thomas
Milo (Myles)
BI
Court E
Jaxson Garrison
Scott Burridge
BJ
Court L
Darryl Macon
Jaxson Garrison
BK
Court F
Darryl Macon
Jaxson Garrison
Court G
Scott Burridge
Scott Burridge
Court A
Jaxson Garrison
Jaxson Garrison
(bye)
Ricky Brewer
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Tyler Robertson
(bye)
(bye)
Robin Starnes
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Richie Oleary
(bye)
(bye)
Scott Etheridge
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Danny Scheele
(bye)
(bye)
Samantha Britnell
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Mooder Smith
(bye)
Ricky Brewer
AF
Court L
Greg Howard
(bye)
AE
Justin Britnell
(bye)
AD
Timmy Nichols
(bye)
AC
Delbert Rhodes
(bye)
AB
Caleb Mann
(bye)
AA
Brandon Gilliam
(bye)
Z
Chris Franklin
Tyler Robertson
Y
Court C
Jack Harcrow
Robin Starnes
X
Court G
Allen Alverson
(bye)
W
Matt D.
(bye)
V
Brandon Thorp
(bye)
U
Wormy
(bye)
T
George Logan
(bye)
S
Melissa Newell
(bye)
R
Jason Thorton
Richie Oleary
Q
Court J
Tommy Morrison
Scott Etheridge
P
Court N
Van Williams
(bye)
O
Alan Tucker
(bye)
N
Jake Lagrone
(bye)
M
Bryan Hughey
(bye)
L
Branson Oliver
(bye)
K
Kenneth Watkins
(bye)
J
Brodie Mann
Danny Scheele
I
Court E
Julia Maki
Samantha Britnell
H
Court B
Blake Thomas
(bye)
G
Kenneth Thorton
(bye)
F
Kenny Bolton
(bye)
E
Joe Sparacino
(bye)
D
Cajun
(bye)
C
Luke Haynie
(bye)
B
Curtis Church
Mooder Smith
A
Court O
Ben Meginniss
Greg Howard
Court K
Justin Britnell
Timmy Nichols
Court K
Delbert Rhodes
Caleb Mann
Court Q
Brandon Gilliam
Chris Franklin
Court C
Jack Harcrow
Allen Alverson
Court I
Matt D.
Brandon Thorp
Court B
Wormy
George Logan
Court H
Melissa Newell
Jason Thorton
Court M
Richie Oleary
Scott Etheridge
Court R
Alan Tucker
Jake Lagrone
Court Q
Bryan Hughey
Branson Oliver
Court R
Kenneth Watkins
Brodie Mann
Court Q
Julia Maki
Blake Thomas
Court M
Kenneth Thorton
Kenny Bolton
Court A
Joe Sparacino
Cajun
Court L
Luke Haynie
Curtis Church
Court J
Mooder Smith
Greg Howard
AN
Court B
Brian Painter
Delbert Rhodes
AM
Court I
Dylan Jackson
Caleb Mann
AL
Court H
Jonathan Etheridge
Jack Harcrow
AK
Court M
Ronald Jones
Allen Alverson
AJ
Court K
Tripp Ambrust
Brandon Thorp
AI
Court O
Phillip Gilliland
George Logan
AH
Court G
Wesley Ballard
Richie Oleary
AG
Court A
Cade Cater
Scott Etheridge
AV
Court C
Kendra Lindsey
Bryan Hughey
AU
Court F
Gage Towery
Branson Oliver
AT
Court J
Luke Ferguson
Brodie Mann
AS
Court C
Duck (Brantley)
Blake Thomas
AR
Court P
Lowell Sampson
Joe Sparacino
AQ
Court J
Gordon Johnson
Luke Haynie
AP
Court F
Jim Barnes
Curtis Church
AO
Court R
Tony Williams
Greg Howard
Court Q
Dylan Jackson
Jonathan Etheridge
Court P
Jack Harcrow
Allen Alverson
Court L
Phillip Gilliland
George Logan
Court B
Cade Cater
Scott Etheridge
Court D
Gage Towery
Luke Ferguson
Court M
Brodie Mann
Lowell Sampson
Court R
Gordon Johnson
Luke Haynie
Court H
Tony Williams
Dylan Jackson
BD
Court E
Jenny Thompson
Jonathan Etheridge
BC
Court N
Paul Pearman
Allen Alverson
BB
Court A
Johnny Thomas
George Logan
BA
Court D
Austin Castleberry
Scott Etheridge
AZ
Court F
David Sanchez
Luke Ferguson
AY
Court G
Seth Turner
Lowell Sampson
AX
Court J
Dusty Parrish
Tony Williams
AW
Court B
G. Wood
Dylan Jackson
Court K
Jonathan Etheridge
Johnny Thomas
Court J
Austin Castleberry
David Sanchez
Court H
Seth Turner
Lowell Sampson
Court D
Tony Williams
Jonathan Etheridge
BF
Court F
Chase Puckett
Austin Castleberry
BE
Court K
Marty Thompson
Seth Turner
BH
Court A
Jed Thomas
Tony Williams
BG
Court G
Amber Fretwell
Chase Puckett
Court H
Marty Thompson
Jed Thomas
Court J
Amber Fretwell
Chase Puckett
BJ
Court J
Scott Burridge
Amber Fretwell
BI
Court L
Milo (Myles)
Scott Burridge
Court F
Amber Fretwell
Scott Burridge
BK
Court A
Darryl Macon
Scott Burridge

1st

  Jaxson Garrison

2nd

  Scott Burridge

3rd

  Darryl Macon

4th

  Amber Fretwell

5th

  Chase Puckett

  Milo (Myles)

7th

  Marty Thompson

  Jed Thomas

9th

  Jonathan Etheridge

  Austin Castleberry

  Seth Turner

  Tony Williams

13th

  Dylan Jackson

  Johnny Thomas

  David Sanchez

  Lowell Sampson

17th

  Jenny Thompson

  Paul Pearman

  Allen Alverson

  George Logan

  Scott Etheridge

  Luke Ferguson

  Dusty Parrish

  G. Wood

25th

  Greg Howard

  Jack Harcrow

  Phillip Gilliland

  Cade Cater

  Gage Towery

  Brodie Mann

  Gordon Johnson

  Luke Haynie

33th

  Brian Painter

  Delbert Rhodes

  Caleb Mann

  Ronald Jones

  Tripp Ambrust

  Brandon Thorp

  Wesley Ballard

  Richie Oleary

  Kendra Lindsey

  Bryan Hughey

  Branson Oliver

  Duck (Brantley)

  Blake Thomas

  Joe Sparacino

  Jim Barnes

  Curtis Church

49th

  Justin Britnell

  Timmy Nichols

  Brandon Gilliam

  Chris Franklin

  Matt D.

  Wormy

  Melissa Newell

  Jason Thorton

  Alan Tucker

  Jake Lagrone

  Kenneth Watkins

  Julia Maki

  Kenneth Thorton

  Kenny Bolton

  Cajun

  Mooder Smith

65th

  Ricky Brewer

  Tyler Robertson

  Robin Starnes

  Tommy Morrison

  Van Williams

  Danny Scheele

  Samantha Britnell

  Ben Meginniss

Final - Match 2

Scott Burridge L vs.
Jaxson Garrison W Court A 15:43

Final

Jaxson Garrison L vs.
Scott Burridge W Court G 21:19

Elimination Final

Scott Burridge W vs.
Darryl Macon L Court A 10:18

Elimination Semi-final

Scott Burridge W vs.
Amber Fretwell L Court F 20:55

Winners Final

Jaxson Garrison W vs.
Darryl Macon L Court F 14:36

Elimination 10

Amber Fretwell W vs.
Milo (Myles) L Court L 15:47

Chase Puckett L vs.
Scott Burridge W Court J 10:57

Elimination 9

Chase Puckett W vs.
Marty Thompson L Court H 16:47

Jed Thomas L vs.
Amber Fretwell W Court J 13:57

Winners Semi-finals

Milo (Myles) L vs.
Jaxson Garrison W Court E 18:01

Scott Burridge L vs.
Darryl Macon W Court L 19:01

Elimination 8

Austin Castleberry L vs.
Marty Thompson W Court K 14:34

Jonathan Etheridge L vs.
Chase Puckett W Court F 19:03

Seth Turner L vs.
Jed Thomas W Court A 17:41

Tony Williams L vs.
Amber Fretwell W Court G 08:17

Elimination 7

David Sanchez L vs.
Seth Turner W Court H 12:49

Dylan Jackson L vs.
Jonathan Etheridge W Court K 16:39

Johnny Thomas L vs.
Austin Castleberry W Court J 16:03

Lowell Sampson L vs.
Tony Williams W Court D 20:03

Winners 4

Amber Fretwell L vs.
Scott Burridge W Court H 19:35

Darryl Macon W vs.
Jed Thomas L Court K 19:41

Jaxson Garrison W vs.
Chase Puckett L Court I 22:37

Milo (Myles) W vs.
Marty Thompson L Court C 18:24

Elimination 6

Allen Alverson L vs.
Johnny Thomas W Court A 14:25

Dylan Jackson W vs.
Jenny Thompson L Court E 10:09

George Logan L vs.
Austin Castleberry W Court D 22:58

Jonathan Etheridge W vs.
Paul Pearman L Court N 22:38

Lowell Sampson W vs.
Dusty Parrish L Court J 17:09

Luke Ferguson L vs.
Seth Turner W Court G 12:37

Scott Etheridge L vs.
David Sanchez W Court F 16:18

Tony Williams W vs.
G. Wood L Court B 22:02

Elimination 5

Allen Alverson W vs.
Phillip Gilliland L Court L 13:02

George Logan W vs.
Cade Cater L Court B 13:25

Greg Howard L vs.
Dylan Jackson W Court Q 17:45

Jonathan Etheridge W vs.
Jack Harcrow L Court P 20:19

Lowell Sampson W vs.
Gordon Johnson L Court R 17:32

Luke Ferguson W vs.
Brodie Mann L Court M 11:44

Luke Haynie L vs.
Tony Williams W Court H 20:25

Scott Etheridge W vs.
Gage Towery L Court D 12:30

Winners 3

Austin Castleberry L vs.
Amber Fretwell W Court I 15:03

Darryl Macon W vs.
Paul Pearman L Court O 20:20

David Sanchez L vs.
Chase Puckett W Court E 26:36

Dusty Parrish L vs.
Marty Thompson W Court L 07:05

Jaxson Garrison W vs.
Seth Turner L Court N 16:23

Jed Thomas W vs.
Jenny Thompson L Court D 13:41

Milo (Myles) W vs.
G. Wood L Court K 10:51

Scott Burridge W vs.
Johnny Thomas L Court G 21:12

Elimination 4

Allen Alverson W vs.
Tripp Ambrust L Court K 10:03

Blake Thomas L vs.
Lowell Sampson W Court P 10:26

Brandon Thorp L vs.
Phillip Gilliland W Court O 12:43

Branson Oliver L vs.
Luke Ferguson W Court J 12:03

Brodie Mann W vs.
Duck (Brantley) L Court C 21:34

Bryan Hughey L vs.
Gage Towery W Court F 13:31

Caleb Mann L vs.
Jonathan Etheridge W Court H 15:38

Curtis Church L vs.
Tony Williams W Court R 14:02

Delbert Rhodes L vs.
Dylan Jackson W Court I 16:12

George Logan W vs.
Wesley Ballard L Court G 18:04

Greg Howard W vs.
Brian Painter L Court B 10:17

Jack Harcrow W vs.
Ronald Jones L Court M 10:43

Joe Sparacino L vs.
Gordon Johnson W Court J 10:05

Luke Haynie W vs.
Jim Barnes L Court F 08:39

Richie Oleary L vs.
Cade Cater W Court A 14:54

Scott Etheridge W vs.
Kendra Lindsey L Court C 14:42

Elimination 3

Allen Alverson W vs.
Matt D. L Court I 09:10

Blake Thomas W vs.
Kenneth Thorton L Court M 06:41

Brandon Thorp W vs.
Wormy L Court B 07:57

Branson Oliver W vs.
Kenneth Watkins L Court R 11:20

Brodie Mann W vs.
Julia Maki L Court Q 13:39

Cajun L vs.
Luke Haynie W Court L 08:36

Caleb Mann W vs.
Brandon Gilliam L Court Q 14:21

Chris Franklin L vs.
Jack Harcrow W Court C 15:04

Curtis Church W vs.
Mooder Smith L Court J 10:31

George Logan W vs.
Melissa Newell L Court H 14:26

Greg Howard W vs.
Justin Britnell L Court K 10:40

Jake Lagrone L vs.
Bryan Hughey W Court Q 11:47

Jason Thorton L vs.
Richie Oleary W Court M 05:13

Kenny Bolton L vs.
Joe Sparacino W Court A 17:48

Scott Etheridge W vs.
Alan Tucker L Court R 12:33

Timmy Nichols L vs.
Delbert Rhodes W Court K 19:57

Winners 2

Brian Painter L vs.
Chase Puckett W Court D 08:06

Cade Cater L vs.
Milo (Myles) W Court F 10:36

Darryl Macon W vs.
Duck (Brantley) L Court P 16:20

David Sanchez W vs.
Dylan Jackson L Court R 13:37

Dusty Parrish W vs.
Phillip Gilliland L Court G 16:07

G. Wood W vs.
Wesley Ballard L Court D 14:08

Gage Towery L vs.
Jed Thomas W Court F 10:12

Gordon Johnson L vs.
Scott Burridge W Court B 07:53

Jenny Thompson W vs.
Kendra Lindsey L Court O 11:42

Jim Barnes L vs.
Amber Fretwell W Court M 16:44

Jonathan Etheridge L vs.
Seth Turner W Court B 09:09

Lowell Sampson L vs.
Johnny Thomas W Court H 10:16

Paul Pearman W vs.
Luke Ferguson L Court L 15:32

Ronald Jones L vs.
Jaxson Garrison W Court N 14:19

Tony Williams L vs.
Austin Castleberry W Court C 10:14

Tripp Ambrust L vs.
Marty Thompson W Court P 06:58

Elimination 2

Danny Scheele L vs.
Julia Maki W Court E 22:47

Mooder Smith W vs.
Ben Meginniss L Court O 20:18

Richie Oleary W vs.
Tommy Morrison L Court J 11:23

Ricky Brewer L vs.
Greg Howard W Court L 13:14

Robin Starnes L vs.
Allen Alverson W Court G 14:22

Samantha Britnell L vs.
Blake Thomas W Court B 09:17

Scott Etheridge W vs.
Van Williams L Court N 24:13

Tyler Robertson L vs.
Jack Harcrow W Court C 11:29

Winners 1

Allen Alverson L vs.
Johnny Thomas W Court F 08:45

Austin Castleberry W vs.
Jason Thorton L Court L 13:32

Ben Meginniss L vs.
Cade Cater W Court G 10:08

Blake Thomas L vs.
Marty Thompson W Court O 10:10

Branson Oliver L vs.
Seth Turner W Court C 10:27

Brian Painter W vs.
Alan Tucker L Court N 17:42

Brodie Mann L vs.
Jaxson Garrison W Court H 15:39

Bryan Hughey L vs.
David Sanchez W Court O 13:29

Cajun L vs.
Wesley Ballard W Court Q 13:27

Caleb Mann L vs.
Luke Ferguson W Court P 20:00

Chase Puckett W vs.
Van Williams L Court Q 12:44

Chris Franklin L vs.
Duck (Brantley) W Court F 13:53

G. Wood W vs.
Luke Haynie L Court E 21:25

Gage Towery W vs.
Delbert Rhodes L Court G 13:06

George Logan L vs.
Amber Fretwell W Court R 17:07

Jack Harcrow L vs.
Darryl Macon W Court C 15:56

Jake Lagrone L vs.
Dylan Jackson W Court A 06:54

Jed Thomas W vs.
Timmy Nichols L Court L 14:13

Jenny Thompson W vs.
Justin Britnell L Court D 08:30

Jim Barnes W vs.
Melissa Newell L Court H 23:10

Joe Sparacino L vs.
Dusty Parrish W Court K 15:48

Jonathan Etheridge W vs.
Kenneth Watkins L Court J 08:00

Kendra Lindsey W vs.
Greg Howard L Court M 13:58

Kenny Bolton L vs.
Phillip Gilliland W Court A 21:08

Matt D. L vs.
Lowell Sampson W Court N 10:09

Milo (Myles) W vs.
Curtis Church L Court B 08:04

Paul Pearman W vs.
Brandon Gilliam L Court I 21:16

Ronald Jones W vs.
Julia Maki L Court P 15:58

Scott Burridge W vs.
Brandon Thorp L Court E 13:36

Tommy Morrison L vs.
Tony Williams W Court F 10:03

Tripp Ambrust W vs.
Kenneth Thorton L Court J 08:50

Wormy L vs.
Gordon Johnson W Court D 07:28

Round 1

Allen Alverson W vs.
Danny Scheele L Court B 16:41

Cade Cater W vs.
Ricky Brewer L Court D 16:26

Chase Puckett W vs.
Richie Oleary L Court K 15:46

Darryl Macon W vs.
Samantha Britnell L Court A 11:28

Julia Maki W vs.
Robin Starnes L Court R 10:35

Mooder Smith L vs.
Kendra Lindsey W Court M 20:52

Scott Etheridge L vs.
Tony Williams W Court I 18:50

Tyler Robertson L vs.
Blake Thomas W Court J 14:47

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20