Kc Timeout 2/26/2020

Updated 8:59am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Stormy & Drew Chamlee 18 // 44
(bye)
Russ & Will Lyles 21 // 39
4
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Rachel M & Jason Deno 2 // 63
(bye)
(bye)
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31
Karen E & Lowell Patterson 32 // 70
(bye)
(bye)
Greg E & Kevin Reed 28 // 60
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
(bye)
(bye)
Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
(bye)
(bye)
Brad W & Alan Groves 29 // 69
Tj Miller & Chico 15 // 5
(bye)
(bye)
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79
(bye)
(bye)
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42
Cl Thomas 82
(bye)
(bye)
Larry W & Wayne Howard 12 // 48
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36
(bye)
(bye)
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57
(bye)
(bye)
Derek W & Sammi E 1 // 26
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
(bye)
(bye)
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
(bye)
(bye)
Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54
(bye)
(bye)
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9
(bye)
(bye)
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6
Todd W & Steve Jr 53 // 56
(bye)
(bye)
Denny E & Danny Powers 30 // 67
Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7
5
John Kurtz & Danny K 10 // 71
(bye)
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
Stormy & Drew Chamlee 18 // 44
A
1
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Rachel M & Jason Deno 2 // 63
B
1
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31
Karen E & Lowell Patterson 32 // 70
C
3
Greg E & Kevin Reed 28 // 60
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
D
6
Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
E
2
Brad W & Alan Groves 29 // 69
Tj Miller & Chico 15 // 5
F
3
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79
G
6
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42
Cl Thomas 82
H
2
Larry W & Wayne Howard 12 // 48
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36
I
2
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57
J
1
Derek W & Sammi E 1 // 26
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
K
4
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
L
5
Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54
M
5
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9
N
6
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6
Todd W & Steve Jr 53 // 56
O
4
Denny E & Danny Powers 30 // 67
Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7
P
3
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Q
5
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31
Karen E & Lowell Patterson 32 // 70
R
6
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
S
4
Tj Miller & Chico 15 // 5
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79
T
3
Cl Thomas 82
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36
U
1
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
V
5
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54
W
4
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9
Denny E & Danny Powers 30 // 67
X
2
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Y
5
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
Tj Miller & Chico 15 // 5
Z
2
Cl Thomas 82
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57
AA
2
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54
AB
3
Denny E & Danny Powers 30 // 67
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
AC
2
Cl Thomas 82
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
AD
3
Denny E & Danny Powers 30 // 67
Cl Thomas 82
AE
3
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
6
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Mike Howard & Doug T 4 // 43
6
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8
Mike Howard & Doug T 4 // 43
(bye)
Russ & Will Lyles 21 // 39
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
John Kurtz & Danny K 10 // 71
(bye)
Russ & Will Lyles 21 // 39
P
3
Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7
(bye)
O
Todd W & Steve Jr 53 // 56
(bye)
N
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6
(bye)
M
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81
(bye)
L
Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61
(bye)
K
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
(bye)
J
Derek W & Sammi E 1 // 26
(bye)
I
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77
(bye)
H
Larry W & Wayne Howard 12 // 48
(bye)
G
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42
(bye)
F
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
(bye)
E
Brad W & Alan Groves 29 // 69
(bye)
D
Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83
(bye)
C
Greg E & Kevin Reed 28 // 60
(bye)
B
Rachel M & Jason Deno 2 // 63
John Kurtz & Danny K 10 // 71
A
1
Stormy & Drew Chamlee 18 // 44
Russ & Will Lyles 21 // 39
5
Todd W & Steve Jr 53 // 56
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6
4
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81
Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61
3
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
Derek W & Sammi E 1 // 26
5
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77
Larry W & Wayne Howard 12 // 48
2
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
6
Brad W & Alan Groves 29 // 69
Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83
6
Greg E & Kevin Reed 28 // 60
Rachel M & Jason Deno 2 // 63
1
Stormy & Drew Chamlee 18 // 44
Russ & Will Lyles 21 // 39
T
1
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6
S
1
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
R
6
Karen E & Lowell Patterson 32 // 70
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77
Q
4
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31
Larry W & Wayne Howard 12 // 48
X
3
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
W
4
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9
Greg E & Kevin Reed 28 // 60
V
2
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
Rachel M & Jason Deno 2 // 63
U
5
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79
4
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
1
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
5
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
6
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
AB
1
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
AA
4
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
Z
5
Tj Miller & Chico 15 // 5
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84
Y
6
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
5
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68
6
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
AC
6
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20
Mike Howard & Doug T 4 // 43
AD
4
Denny E & Danny Powers 30 // 67
Derek M & Charlie Kase 52 // 75
6
Mike Howard & Doug T 4 // 43
Mike Howard & Doug T 4 // 43
AE
6
Cl Thomas 82
Mike Howard & Doug T 4 // 43

1st

  Mike Howard & Doug T 4 // 43

2nd

  Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8

3rd

  Cl Thomas 82

4th

  Derek M & Charlie Kase 52 // 75

5th

  Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20

  Denny E & Danny Powers 30 // 67

7th

  Dan Deisher & Marcus C 17 // 49

  Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68

9th

  Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54

  Cameron C & Cody Nelson 46 // 57

  Tj Miller & Chico 15 // 5

  Chip Brown & Jim Culver 65 // 84

13th

  Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79

  Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31

  Doug Mcclure & Roger S 45 // 80

  Keith Large & Rob Tustin 13 // 36

17th

  Russ & Will Lyles 21 // 39

  Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6

  Karen E & Lowell Patterson 32 // 70

  Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77

  Larry W & Wayne Howard 12 // 48

  Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9

  Greg E & Kevin Reed 28 // 60

  Rachel M & Jason Deno 2 // 63

25th

  Todd W & Steve Jr 53 // 56

  Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81

  Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61

  Derek W & Sammi E 1 // 26

  Scott Kurtz & John Martin 14 // 42

  Brad W & Alan Groves 29 // 69

  Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83

  Stormy & Drew Chamlee 18 // 44

33th

  Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7

  John Kurtz & Danny K 10 // 71

Final - Match 2

Mike Howard & Doug T 4 // 43 W vs.
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 L 6 14:24

Final

Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 6 00:07

Elimination Final

Mike Howard & Doug T 4 // 43 W vs.
Cl Thomas 82 L 6 19:58

Elimination Semi-final

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 6 21:17

Winners Final

Cl Thomas 82 L vs.
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 W 3 23:45

Elimination 8

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W vs.
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20 L 6 12:55

Mike Howard & Doug T 4 // 43 W vs.
Denny E & Danny Powers 30 // 67 L 4 19:08

Elimination 7

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W vs.
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 L 5 14:07

Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 6 11:07

Winners Semi-finals

Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 W vs.
Denny E & Danny Powers 30 // 67 L 3 24:10

Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20 L vs.
Cl Thomas 82 W 2 11:32

Elimination 6

Chip Brown & Jim Culver 65 // 84 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 6 15:07

Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 W vs.
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57 L 4 15:25

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W vs.
Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54 L 1 14:25

Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 W vs.
Tj Miller & Chico 15 // 5 L 5 10:51

Elimination 5

Chip Brown & Jim Culver 65 // 84 W vs.
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36 L 6 19:10

Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 W vs.
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31 L 1 15:34

Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79 L vs.
Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W 4 15:46

Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 W vs.
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80 L 5 09:33

Winners 3

Cameron C & Cody Nelson 46 // 57 L vs.
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 W 2 10:46

Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54 L vs.
Denny E & Danny Powers 30 // 67 W 3 16:38

Mike Howard & Doug T 4 // 43 L vs.
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20 W 5 12:45

Tj Miller & Chico 15 // 5 L vs.
Cl Thomas 82 W 2 14:01

Elimination 4

Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 W vs.
Karen E & Lowell Patterson 32 // 70 L 6 21:35

Doug Mcclure & Roger S 45 // 80 W vs.
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9 L 4 20:54

Greg E & Kevin Reed 28 // 60 L vs.
Chip Brown & Jim Culver 65 // 84 W 2 12:57

Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6 L vs.
Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W 1 21:35

Larry W & Wayne Howard 12 // 48 L vs.
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 W 3 16:34

Rachel M & Jason Deno 2 // 63 L vs.
Keith Large & Rob Tustin 13 // 36 W 5 18:25

Russ & Will Lyles 21 // 39 L vs.
Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79 W 1 14:50

Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77 L vs.
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31 W 4 14:49

Elimination 3

Derek W & Sammi E 1 // 26 L vs.
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77 W 5 12:47

Doug Mcclure & Roger S 45 // 80 W vs.
Brad W & Alan Groves 29 // 69 L 6 15:49

Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6 W vs.
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81 L 4 20:22

Larry W & Wayne Howard 12 // 48 W vs.
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42 L 2 13:06

Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61 L vs.
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 W 3 15:58

Rachel M & Jason Deno 2 // 63 W vs.
Stormy & Drew Chamlee 18 // 44 L 1 13:13

Russ & Will Lyles 21 // 39 W vs.
Todd W & Steve Jr 53 // 56 L 5 14:19

Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83 L vs.
Greg E & Kevin Reed 28 // 60 W 6 13:07

Winners 2

Chip Brown & Jim Culver 65 // 84 L vs.
Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 W 5 10:14

Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79 L vs.
Cl Thomas 82 W 3 18:05

Denny E & Danny Powers 30 // 67 W vs.
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 L 2 14:52

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 L vs.
Tj Miller & Chico 15 // 5 W 4 08:48

Karen E & Lowell Patterson 32 // 70 L vs.
Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20 W 6 10:31

Keith Large & Rob Tustin 13 // 36 L vs.
Cameron C & Cody Nelson 46 // 57 W 1 15:40

Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54 W vs.
Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9 L 4 12:21

Mike Howard & Doug T 4 // 43 W vs.
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31 L 5 17:56

Elimination 2

John Kurtz & Danny K 10 // 71 L vs.
Stormy & Drew Chamlee 18 // 44 W 1 16:36

Russ & Will Lyles 21 // 39 W vs.
Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7 L 3 11:12

Winners 1

Cameron C & Cody Nelson 46 // 57 W vs.
Derek W & Sammi E 1 // 26 L 1 15:30

Chip Brown & Jim Culver 65 // 84 W vs.
Dan Deisher & Marcus C 17 // 49 L 4 18:17

Cl Thomas 82 W vs.
Larry W & Wayne Howard 12 // 48 L 2 24:08

Dave Rider & Jarrod Buntingg 64 // 79 W vs.
Scott Kurtz & John Martin 14 // 42 L 6 11:55

Derek M & Charlie Kase 52 // 75 W vs.
Brad W & Alan Groves 29 // 69 L 2 11:52

Jeff Maxim & Mike Brown 22 // 9 W vs.
Jennifer H & Shane Matthews 11 // 6 L 6 17:48

Jeremy Taylor & Carub S 40 // 8 W vs.
Louzon Scott & Chris Gray 38 // 61 L 5 11:00

Karen E & Lowell Patterson 32 // 70 W vs.
Greg E & Kevin Reed 28 // 60 L 3 15:24

Keith Large & Rob Tustin 13 // 36 W vs.
Tony Ostria Zach Schadler 74 // 77 L 2 14:49

Mike Harrison & Grant Hagan 35 // 54 W vs.
Larry Rose & Ryan Byers 73 // 81 L 5 10:31

Rachel M & Jason Deno 2 // 63 L vs.
Trevor Nelson & Blake Minton 24 // 31 W 1 12:05

Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7 L vs.
Stephanie D & Kyle Garrard 19 // 68 W 3 06:58

Scotty Willis & Rob Russell 16 // 20 W vs.
Sherry Brown & Steve Duncan 3// 83 L 6 07:25

Stormy & Drew Chamlee 18 // 44 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 1 12:40

Tj Miller & Chico 15 // 5 W vs.
Doug Mcclure & Roger S 45 // 80 L 3 11:33

Todd W & Steve Jr 53 // 56 L vs.
Denny E & Danny Powers 30 // 67 W 4 10:08

Round 1

Russ & Will Lyles 21 // 39 L vs.
Mike Howard & Doug T 4 // 43 W 4 16:02

Sammi Dye & Kathryn Martin 34 // 7 W vs.
John Kurtz & Danny K 10 // 71 L 5 11:50

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20