Wednesday Flip Off 1/24/18

Updated 1:55pm

Round 12

Tim McCool vs.
James Frost-Winn Batman 66 12:05:07

None.

Attack From Mars

James Frost-Winn

Sarah Hager x

Doggy Soccer

Neil Kubath

Algird Lisaius x

Fathom

Dave Ritter

Heather Loudon x

Nitro Ground Shaker

Timothy Kitchen x

Tim McCool

Creature Lagoon

Robin Moore

Clayton Stetz x

Ghost Busters

Daniel Clark

Umboon Moore x

The Addams Family

Allen Wood x

Matt Slater

Bad Cats

Justin Denewith x

Alexa Philbeck

Medieval Madness

John Robinson WA

Dwayne Collins x

Taxi

Craig Cainkar x

Danielle Crowson

Who Dunnit

Blake Mitchell x

Ash Landers

Skateball

Sergey Posrednikov

Ren Logan x

Bad Cats

Zac Petersen x

Matt Golden

F-14 Tomcat

Todd Larsen

Atomic Sita x

Eight Ball Deluxe

Daniel Clark

Matt Golden x

Radical

Ash Landers x

Tim McCool

F-14 Tomcat

Sergey Posrednikov

Neil Kubath x

Creature Lagoon

James Frost-Winn x

John Robinson WA

Taxi

Todd Larsen

Robin Moore x

Batman 66

Dave Ritter x

Danielle Crowson

Attack From Mars

Matt Slater

Alexa Philbeck x

Indiana Jones

Ren Logan xx

Algird Lisaius x

Bad Cats

Allen Wood x

Sarah Hager xx

Surf Champ

Umboon Moore x

Justin Denewith xx

Skateball

Atomic Sita x

Zac Petersen xx

Ghost Busters

Heather Loudon xx

Dwayne Collins x

Who Dunnit

Clayton Stetz x

Timothy Kitchen xx

Eight Ball Champ

Craig Cainkar xx

Blake Mitchell x

Eight Ball Deluxe

Danielle Crowson x

Todd Larsen

Surf Champ

Tim McCool x

John Robinson WA

Medieval Madness

Sergey Posrednikov

Daniel Clark x

Taxi

Matt Slater

Neil Kubath xx

Eight Ball Champ

Robin Moore x

Ash Landers xx

Bad Cats

Clayton Stetz x

Blake Mitchell xx

The Addams Family

Atomic Sita xx

Dave Ritter x

Batman 66

Algird Lisaius xx

Umboon Moore x

Fathom

Dwayne Collins xx

James Frost-Winn x

Skateball

Alexa Philbeck xx

Allen Wood x

Theatre Of Magic

Matt Golden x

Sarah Hager xxx

Who Dunnit

Ren Logan xxx

Heather Loudon xx

Playboy

Timothy Kitchen xxx

Zac Petersen xx

Indiana Jones

Justin Denewith xx

Craig Cainkar xxx

Ghost Busters

Sergey Posrednikov x

Matt Slater

Indiana Jones

Todd Larsen x

John Robinson WA

Eight Ball Deluxe

James Frost-Winn x

Allen Wood xx

Taxi

Dave Ritter xx

Clayton Stetz x

The Addams Family

Umboon Moore x

Danielle Crowson xx

Doggy Soccer

Daniel Clark x

Tim McCool xx

F-14 Tomcat

Matt Golden xx

Robin Moore x

Playboy

Neil Kubath xxx

Blake Mitchell xx

Surf Champ

Heather Loudon xx

Ash Landers xxx

Radical

Atomic Sita xx

Dwayne Collins xxx

Medieval Madness

Zac Petersen xx

Alexa Philbeck xxx

Eight Ball Champ

Justin Denewith xxx

Algird Lisaius xx

Creature Lagoon

Matt Slater

Umboon Moore xx

Surf Champ

Clayton Stetz xx

Todd Larsen x

Bad Cats

Sergey Posrednikov x

Robin Moore xx

Theatre Of Magic

James Frost-Winn x

Daniel Clark xx

Eight Ball Deluxe

Dave Ritter xxx

Blake Mitchell xx

The Addams Family

Algird Lisaius xxx

Tim McCool xx

Indiana Jones

Danielle Crowson xx

Atomic Sita xxx

Fathom

Zac Petersen xx

Allen Wood xxx

Taxi

Heather Loudon xxx

Matt Golden xx

John Robinson WA

F-14 Tomcat

Matt Slater x

John Robinson WA

The Addams Family

James Frost-Winn x

Sergey Posrednikov xx

Eight Ball Champ

Todd Larsen x

Daniel Clark xxx

Theatre Of Magic

Danielle Crowson xxx

Clayton Stetz xx

Indiana Jones

Zac Petersen xxx

Tim McCool xx

Playboy

Matt Golden xx

Umboon Moore xxx

Medieval Madness

Blake Mitchell xx

Robin Moore xxx

Taxi

John Robinson WA

James Frost-Winn xx

Surf Champ

Matt Slater xx

Blake Mitchell xx

Batman 66

Matt Golden xxx

Sergey Posrednikov xx

Skateball

Tim McCool xx

Clayton Stetz xxx

Todd Larsen x

Playboy

John Robinson WA

Todd Larsen xx

Bad Cats

Tim McCool xx

Matt Slater xxx

Indiana Jones

Sergey Posrednikov xxx

Blake Mitchell xx

James Frost-Winn xx

Ghost Busters

John Robinson WA x

Blake Mitchell xx

Who Dunnit

James Frost-Winn xx

Todd Larsen xxx

Tim McCool xx

Theatre Of Magic

John Robinson WA xx

Tim McCool xx

F-14 Tomcat

Blake Mitchell xxx

James Frost-Winn xx

Eight Ball Champ

Tim McCool xx

John Robinson WA xxx

James Frost-Winn xx

Batman 66

Tim McCool xx

James Frost-Winn xx

Round 11

Tim McCool W vs.
John Robinson WA L Eight Ball Champ 14:59

Round 10

Blake Mitchell L vs.
James Frost-Winn W F-14 Tomcat 12:26

John Robinson WA L vs.
Tim McCool W Theatre Of Magic 19:02

Round 9

James Frost-Winn W vs.
Todd Larsen L Who Dunnit 14:51

John Robinson WA L vs.
Blake Mitchell W Ghost Busters 14:45

Round 8

John Robinson WA W vs.
Todd Larsen L Playboy 14:17

Sergey Posrednikov L vs.
Blake Mitchell W Indiana Jones 27:50

Tim McCool W vs.
Matt Slater L Bad Cats 17:21

Round 7

John Robinson WA W vs.
James Frost-Winn L Taxi 12:36

Matt Golden L vs.
Sergey Posrednikov W Batman 66 15:14

Matt Slater L vs.
Blake Mitchell W Surf Champ 10:23

Tim McCool W vs.
Clayton Stetz L Skateball 15:09

Round 6

Blake Mitchell W vs.
Robin Moore L Medieval Madness 09:10

Danielle Crowson L vs.
Clayton Stetz W Theatre Of Magic 16:02

James Frost-Winn W vs.
Sergey Posrednikov L The Addams Family 12:50

Matt Golden W vs.
Umboon Moore L Playboy 15:13

Matt Slater L vs.
John Robinson WA W F-14 Tomcat 10:40

Todd Larsen W vs.
Daniel Clark L Eight Ball Champ 11:45

Zac Petersen L vs.
Tim McCool W Indiana Jones 18:31

Round 5

Algird Lisaius L vs.
Tim McCool W The Addams Family 17:13

Clayton Stetz L vs.
Todd Larsen W Surf Champ 08:01

Danielle Crowson W vs.
Atomic Sita L Indiana Jones 12:53

Dave Ritter L vs.
Blake Mitchell W Eight Ball Deluxe 09:19

Heather Loudon L vs.
Matt Golden W Taxi 16:38

James Frost-Winn W vs.
Daniel Clark L Theatre Of Magic 10:37

Matt Slater W vs.
Umboon Moore L Creature Lagoon 18:04

Sergey Posrednikov W vs.
Robin Moore L Bad Cats 18:52

Zac Petersen W vs.
Allen Wood L Fathom 10:27

Round 4

Atomic Sita W vs.
Dwayne Collins L Radical 27:58

Daniel Clark W vs.
Tim McCool L Doggy Soccer 20:50

Dave Ritter L vs.
Clayton Stetz W Taxi 11:14

Heather Loudon W vs.
Ash Landers L Surf Champ 19:51

James Frost-Winn W vs.
Allen Wood L Eight Ball Deluxe 23:33

Justin Denewith L vs.
Algird Lisaius W Eight Ball Champ 17:19

Matt Golden L vs.
Robin Moore W F-14 Tomcat 10:06

Neil Kubath L vs.
Blake Mitchell W Playboy 17:32

Sergey Posrednikov L vs.
Matt Slater W Ghost Busters 20:23

Todd Larsen L vs.
John Robinson WA W Indiana Jones 20:16

Umboon Moore W vs.
Danielle Crowson L The Addams Family 12:11

Zac Petersen W vs.
Alexa Philbeck L Medieval Madness 23:10

Round 3

Alexa Philbeck L vs.
Allen Wood W Skateball 22:25

Algird Lisaius L vs.
Umboon Moore W Batman 66 15:37

Atomic Sita L vs.
Dave Ritter W The Addams Family 22:05

Clayton Stetz W vs.
Blake Mitchell L Bad Cats 14:47

Danielle Crowson L vs.
Todd Larsen W Eight Ball Deluxe 14:22

Dwayne Collins L vs.
James Frost-Winn W Fathom 13:54

Justin Denewith W vs.
Craig Cainkar L Indiana Jones 09:11

Matt Golden W vs.
Sarah Hager L Theatre Of Magic 11:32

Matt Slater W vs.
Neil Kubath L Taxi 15:00

Ren Logan L vs.
Heather Loudon W Who Dunnit 22:38

Robin Moore W vs.
Ash Landers L Eight Ball Champ 13:04

Sergey Posrednikov W vs.
Daniel Clark L Medieval Madness 21:17

Tim McCool L vs.
John Robinson WA W Surf Champ 18:11

Timothy Kitchen L vs.
Zac Petersen W Playboy 10:19

Round 2

Allen Wood W vs.
Sarah Hager L Bad Cats 12:41

Ash Landers L vs.
Tim McCool W Radical 19:27

Atomic Sita W vs.
Zac Petersen L Skateball 12:25

Clayton Stetz W vs.
Timothy Kitchen L Who Dunnit 18:42

Craig Cainkar L vs.
Blake Mitchell W Eight Ball Champ 13:35

Daniel Clark W vs.
Matt Golden L Eight Ball Deluxe 15:44

Dave Ritter L vs.
Danielle Crowson W Batman 66 15:55

Heather Loudon L vs.
Dwayne Collins W Ghost Busters 13:02

James Frost-Winn L vs.
John Robinson WA W Creature Lagoon 17:48

Matt Slater W vs.
Alexa Philbeck L Attack From Mars 14:44

Ren Logan L vs.
Algird Lisaius W Indiana Jones 10:25

Sergey Posrednikov W vs.
Neil Kubath L F-14 Tomcat 13:43

Todd Larsen W vs.
Robin Moore L Taxi 12:55

Umboon Moore W vs.
Justin Denewith L Surf Champ 14:02

Round 1

Allen Wood L vs.
Matt Slater W The Addams Family 17:31

Blake Mitchell L vs.
Ash Landers W Who Dunnit 16:41

Craig Cainkar L vs.
Danielle Crowson W Taxi 19:02

Daniel Clark W vs.
Umboon Moore L Ghost Busters 13:02

Dave Ritter W vs.
Heather Loudon L Fathom 16:20

James Frost-Winn W vs.
Sarah Hager L Attack From Mars 23:52

John Robinson WA W vs.
Dwayne Collins L Medieval Madness 10:45

Justin Denewith L vs.
Alexa Philbeck W Bad Cats 10:28

Neil Kubath W vs.
Algird Lisaius L Doggy Soccer 11:34

Robin Moore W vs.
Clayton Stetz L Creature Lagoon 13:10

Sergey Posrednikov W vs.
Ren Logan L Skateball 15:55

Timothy Kitchen L vs.
Tim McCool W Nitro Ground Shaker 22:30

Todd Larsen W vs.
Atomic Sita L F-14 Tomcat 09:19

Zac Petersen L vs.
Matt Golden W Bad Cats 23:38

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20