Ncaa 174

Updated 9:36pm

None.

Elimination Final

Myles Amine (Michigan) (3) vs.
Mark Hall (Penn St) (1)

Scroll to the right to view bracket. →

Mark Hall (Penn St) (1)
(bye) (64)
Travis Stefanik (Prince) (33) 6
Joe Grello (rutgers) (32) 1
Spencer Carey (Navy) (17)
(bye) (48)
(bye) (49)
Ryan Christensen (Wisconsin) (16)
Mikey Labriola (Neb) (9)
(bye) (56)
(bye) (41)
Hayden Hastings (wyo) (24)
Devin Cane (unc) (25)
(bye) (40)
(bye) (57)
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8)
Daniel Lewis (Missouri) (5)
(bye) (60)
(bye) (37)
Jacob Covaciu (Indiana) (28)
Seldon Wright (Old Dominion) (21)
(bye) (44)
(bye) (53)
Brandon Womack (Cornell) (12)
Brit Wilson (Niu) (13)
(bye) (52)
(bye) (45)
Andrew Morgan (Campb) (20)
Marcus Coleman (iowa St) (29)
(bye) (36)
(bye) (61)
Joseph Smith (Okie St) (4)
Myles Amine (Michigan) (3)
(bye) (62)
(bye) (35)
Drew Hughes (Mich St) (30)
Matt Finesilver (Duke) (19)
(bye) (46)
(bye) (51)
Dylan Lydy (Purdue) (14)
Devin Skatzka (Minn) (11)
(bye) (54)
(bye) (43)
Daniel Bullard (NC St) (22)
Neal Richards (Vmi) (27)
(bye) (38)
(bye) (59)
Jordan Kutler (Lehigh) (6)
David McFadden (Virginia Tech) (7)
(bye) (58)
(bye) (39)
Jacob Oliver (Edin) (26)
Ben Harvey (Army) (23)
(bye) (42)
(bye) (55)
Te’shan Campbell (ohio St) (10)
Kimball Bastian (Utah Valley) (15)
(bye) (50)
(bye) (47)
Johnny Sebastian (Northwestern) (18)
Anthony Mantanona (Okla) (31)
(bye) (34)
(bye) (63)
Zahid Valencia (Arizona St) (2)
Mark Hall (Penn St) (1) 12
A
Travis Stefanik (Prince) (33) 5
Spencer Carey (Navy) (17) 5
B
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 12
Mikey Labriola (Neb) (9) 10
C
Hayden Hastings (wyo) (24) 9
Devin Cane (unc) (25) 2
D
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 14
Daniel Lewis (Missouri) (5) 20
E
Jacob Covaciu (Indiana) (28) 5
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 2
F
Brandon Womack (Cornell) (12) 1
Brit Wilson (Niu) (13) 5
G
Andrew Morgan (Campb) (20) 3
Marcus Coleman (iowa St) (29)
H
Joseph Smith (Okie St) (4)
Myles Amine (Michigan) (3) 15
I
Drew Hughes (Mich St) (30)
Matt Finesilver (Duke) (19) 2
J
Dylan Lydy (Purdue) (14) 6
Devin Skatzka (Minn) (11)
K
Daniel Bullard (NC St) (22)
Neal Richards (Vmi) (27)
L
Jordan Kutler (Lehigh) (6)
David McFadden (Virginia Tech) (7) 10
M
Jacob Oliver (Edin) (26) 2
Ben Harvey (Army) (23) 4
N
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 7
Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 3
O
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 1
Anthony Mantanona (Okla) (31)
P
Zahid Valencia (Arizona St) (2)
Mark Hall (Penn St) (1) 12
Q
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 1
Mikey Labriola (Neb) (9) 3
R
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 8
Daniel Lewis (Missouri) (5) 3
S
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 5
Brit Wilson (Niu) (13) 6
T
Joseph Smith (Okie St) (4) 10
Myles Amine (Michigan) (3) 15
U
Dylan Lydy (Purdue) (14) 4
Daniel Bullard (NC St) (22) 2
V
Jordan Kutler (Lehigh) (6) 5
David McFadden (Virginia Tech) (7)
W
Te’shan Campbell (ohio St) (10)
Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 1
X
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 11
Mark Hall (Penn St) (1)
Y
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8)
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 6
Z
Joseph Smith (Okie St) (4) 1
Myles Amine (Michigan) (3) 4
AA
Jordan Kutler (Lehigh) (6) 2
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 2
AB
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 7
Mark Hall (Penn St) (1)
AC
Seldon Wright (Old Dominion) (21)
Myles Amine (Michigan) (3) 4
AD
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 7
Mark Hall (Penn St) (1) 4
AE
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 6
Zahid Valencia (Arizona St) (2)
(bye) (64)
Joe Grello (rutgers) (32)
(bye) (48)
(bye) (49)
(bye) (56)
(bye) (41)
(bye) (40)
(bye) (57)
(bye) (60)
(bye) (37)
(bye) (44)
(bye) (53)
(bye) (52)
(bye) (45)
(bye) (36)
(bye) (61)
(bye) (62)
(bye) (35)
(bye) (46)
(bye) (51)
(bye) (54)
(bye) (43)
(bye) (38)
(bye) (59)
(bye) (58)
(bye) (39)
(bye) (42)
(bye) (55)
(bye) (50)
(bye) (47)
(bye) (34)
(bye) (63)
Joe Grello (rutgers) (32) 3
P
Anthony Mantanona (Okla) (31) 7
(bye) (49)
O
Johnny Sebastian (Northwestern) (18)
(bye) (41)
N
Ben Harvey (Army) (23)
(bye) (57)
M
Jacob Oliver (Edin) (26)
(bye) (37)
L
Neal Richards (Vmi) (27)
(bye) (53)
K
Devin Skatzka (Minn) (11)
(bye) (45)
J
Matt Finesilver (Duke) (19)
(bye) (61)
I
Drew Hughes (Mich St) (30)
(bye) (35)
H
Marcus Coleman (iowa St) (29)
(bye) (51)
G
Andrew Morgan (Campb) (20)
(bye) (43)
F
Brandon Womack (Cornell) (12)
(bye) (59)
E
Jacob Covaciu (Indiana) (28)
(bye) (39)
D
Devin Cane (unc) (25)
(bye) (55)
C
Hayden Hastings (wyo) (24)
(bye) (47)
B
Spencer Carey (Navy) (17)
(bye) (63)
A
Travis Stefanik (Prince) (33)
Anthony Mantanona (Okla) (31) 3
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 7
Ben Harvey (Army) (23)
Jacob Oliver (Edin) (26)
Neal Richards (Vmi) (27)
Devin Skatzka (Minn) (11)
Matt Finesilver (Duke) (19) 5
Drew Hughes (Mich St) (30) 4
Marcus Coleman (iowa St) (29) 1
Andrew Morgan (Campb) (20) 3
Brandon Womack (Cornell) (12) 5
Jacob Covaciu (Indiana) (28)
Devin Cane (unc) (25) 2
Hayden Hastings (wyo) (24) 1
Spencer Carey (Navy) (17) 1
Travis Stefanik (Prince) (33) 4
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 8
T
Brit Wilson (Niu) (13) 5
Ben Harvey (Army) (23) 6
S
Daniel Lewis (Missouri) (5) 9
Devin Skatzka (Minn) (11) 11
R
Mikey Labriola (Neb) (9) 14
Matt Finesilver (Duke) (19) 3
Q
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 5
Andrew Morgan (Campb) (20) 1
X
Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 4
Brandon Womack (Cornell) (12) 5
W
David McFadden (Virginia Tech) (7) 7
Devin Cane (unc) (25) 2
V
Daniel Bullard (NC St) (22) 10
Travis Stefanik (Prince) (33) 4
U
Dylan Lydy (Purdue) (14) 7
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 6
Daniel Lewis (Missouri) (5) 4
Mikey Labriola (Neb) (9) 16
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 6
Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 4
David McFadden (Virginia Tech) (7) 12
Daniel Bullard (NC St) (22) 5
Dylan Lydy (Purdue) (14) 4
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 6
AB
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 10
Mikey Labriola (Neb) (9)
AA
Jordan Kutler (Lehigh) (6)
David McFadden (Virginia Tech) (7) 5
Z
Joseph Smith (Okie St) (4) 7
Daniel Bullard (NC St) (22) 3
Y
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 1
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 1
Mikey Labriola (Neb) (9) 3
Joseph Smith (Okie St) (4)
Daniel Bullard (NC St) (22)
Mikey Labriola (Neb) (9) 1
AC
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 11
Joseph Smith (Okie St) (4) 5
AD
Myles Amine (Michigan) (3) 9
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 3
Myles Amine (Michigan) (3) 5
Myles Amine (Michigan) (3)
AE
Mark Hall (Penn St) (1)

4th

  Seldon Wright (Old Dominion) (21)

5th

  Mikey Labriola (Neb) (9)

  Joseph Smith (Okie St) (4)

7th

  Te’shan Campbell (ohio St) (10)

  Daniel Bullard (NC St) (22)

9th

  Johnny Sebastian (Northwestern) (18)

  Jordan Kutler (Lehigh) (6)

  David McFadden (Virginia Tech) (7)

  Taylor Lujan (Northern Iowa) (8)

13th

  Daniel Lewis (Missouri) (5)

  Ryan Christensen (Wisconsin) (16)

  Kimball Bastian (Utah Valley) (15)

  Dylan Lydy (Purdue) (14)

17th

  Brit Wilson (Niu) (13)

  Ben Harvey (Army) (23)

  Devin Skatzka (Minn) (11)

  Matt Finesilver (Duke) (19)

  Andrew Morgan (Campb) (20)

  Brandon Womack (Cornell) (12)

  Devin Cane (unc) (25)

  Travis Stefanik (Prince) (33)

25th

  Anthony Mantanona (Okla) (31)

  Jacob Oliver (Edin) (26)

  Neal Richards (Vmi) (27)

  Drew Hughes (Mich St) (30)

  Marcus Coleman (iowa St) (29)

  Jacob Covaciu (Indiana) (28)

  Hayden Hastings (wyo) (24)

  Spencer Carey (Navy) (17)

33th

  Joe Grello (rutgers) (32)

  (bye) (49)

  (bye) (41)

  (bye) (57)

  (bye) (37)

  (bye) (53)

  (bye) (45)

  (bye) (61)

  (bye) (35)

  (bye) (51)

  (bye) (43)

  (bye) (59)

  (bye) (39)

  (bye) (55)

  (bye) (47)

  (bye) (63)

49th

  (bye) (64)

  (bye) (48)

  (bye) (56)

  (bye) (40)

  (bye) (60)

  (bye) (44)

  (bye) (52)

  (bye) (36)

  (bye) (62)

  (bye) (46)

  (bye) (54)

  (bye) (38)

  (bye) (58)

  (bye) (42)

  (bye) (50)

  (bye) (34)

Elimination Semi-final

Seldon Wright (Old Dominion) (21) 3 L vs.
Myles Amine (Michigan) (3) 5 W 00:10

Winners Final

Mark Hall (Penn St) (1) 4 L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 6 W 00:19

Elimination 8

Joseph Smith (Okie St) (4) 5 L vs.
Myles Amine (Michigan) (3) 9 W 00:20

Mikey Labriola (Neb) (9) 1 L vs.
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 11 W 00:08

Elimination 7

Joseph Smith (Okie St) (4) W vs.
Daniel Bullard (NC St) (22) L 00:13

Te’shan Campbell (ohio St) (10) 1 L vs.
Mikey Labriola (Neb) (9) 3 W 00:17

Winners Semi-finals

Mark Hall (Penn St) (1) W vs.
Seldon Wright (Old Dominion) (21) L 00:22

Myles Amine (Michigan) (3) 4 L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 7 W 00:27

Elimination 6

Daniel Bullard (NC St) (22) 3 W vs.
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 1 L 00:13

David McFadden (Virginia Tech) (7) 5 L vs.
Joseph Smith (Okie St) (4) 7 W 00:19

Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 6 L vs.
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 10 W 00:25

Mikey Labriola (Neb) (9) W vs.
Jordan Kutler (Lehigh) (6) L 00:25

Elimination 5

Daniel Bullard (NC St) (22) 5 W vs.
Dylan Lydy (Purdue) (14) 4 L 00:45

Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 6 W vs.
Daniel Lewis (Missouri) (5) 4 L 01:36

Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 4 L vs.
David McFadden (Virginia Tech) (7) 12 W 03:29

Mikey Labriola (Neb) (9) 16 W vs.
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 6 L 04:11

Winners 3

Mark Hall (Penn St) (1) W vs.
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) L 01:03

Myles Amine (Michigan) (3) 4 W vs.
Jordan Kutler (Lehigh) (6) 2 L 01:09

Seldon Wright (Old Dominion) (21) 6 W vs.
Joseph Smith (Okie St) (4) 1 L 01:07

Te’shan Campbell (ohio St) (10) 2 L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 7 W 01:13

Elimination 4

Andrew Morgan (Campb) (20) 1 L vs.
Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 4 W 05:32

Ben Harvey (Army) (23) 6 L vs.
Daniel Lewis (Missouri) (5) 9 W 05:39

Brandon Womack (Cornell) (12) 5 L vs.
David McFadden (Virginia Tech) (7) 7 W 05:48

Devin Cane (unc) (25) 2 L vs.
Daniel Bullard (NC St) (22) 10 W 05:52

Devin Skatzka (Minn) (11) 11 L vs.
Mikey Labriola (Neb) (9) 14 W 05:49

Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 8 W vs.
Brit Wilson (Niu) (13) 5 L 05:54

Matt Finesilver (Duke) (19) 3 L vs.
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 5 W 05:59

Travis Stefanik (Prince) (33) 4 L vs.
Dylan Lydy (Purdue) (14) 7 W 06:07

Elimination 3

Anthony Mantanona (Okla) (31) 3 L vs.
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 7 W 00:25

Ben Harvey (Army) (23) W vs.
Jacob Oliver (Edin) (26) L 00:27

Brandon Womack (Cornell) (12) 5 W vs.
Jacob Covaciu (Indiana) (28) L 00:33

Devin Cane (unc) (25) 2 W vs.
Hayden Hastings (wyo) (24) 1 L 00:47

Marcus Coleman (iowa St) (29) 1 L vs.
Andrew Morgan (Campb) (20) 3 W 06:08

Matt Finesilver (Duke) (19) 5 W vs.
Drew Hughes (Mich St) (30) 4 L 05:57

Neal Richards (Vmi) (27) L vs.
Devin Skatzka (Minn) (11) W 05:49

Spencer Carey (Navy) (17) 1 L vs.
Travis Stefanik (Prince) (33) 4 W 05:44

Winners 2

Brit Wilson (Niu) (13) 6 L vs.
Joseph Smith (Okie St) (4) 10 W 00:29

Daniel Bullard (NC St) (22) 2 L vs.
Jordan Kutler (Lehigh) (6) 5 W 00:49

Daniel Lewis (Missouri) (5) 3 L vs.
Seldon Wright (Old Dominion) (21) 5 W 00:55

David McFadden (Virginia Tech) (7) L vs.
Te’shan Campbell (ohio St) (10) W 00:58

Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 1 L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) 11 W 01:04

Mark Hall (Penn St) (1) 12 W vs.
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 1 L 02:30

Mikey Labriola (Neb) (9) 3 L vs.
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 8 W 03:04

Myles Amine (Michigan) (3) 15 W vs.
Dylan Lydy (Purdue) (14) 4 L 03:21

Elimination 2

(bye) (35) L vs.
Marcus Coleman (iowa St) (29) W 39:32

(bye) (37) L vs.
Neal Richards (Vmi) (27) W 40:17

(bye) (39) L vs.
Devin Cane (unc) (25) W 38:49

(bye) (41) L vs.
Ben Harvey (Army) (23) W 37:48

(bye) (43) L vs.
Brandon Womack (Cornell) (12) W 40:24

(bye) (45) L vs.
Matt Finesilver (Duke) (19) W 39:47

(bye) (47) L vs.
Spencer Carey (Navy) (17) W 40:58

(bye) (49) L vs.
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) W 39:03

(bye) (51) L vs.
Andrew Morgan (Campb) (20) W 38:12

(bye) (53) L vs.
Devin Skatzka (Minn) (11) W 38:52

(bye) (55) L vs.
Hayden Hastings (wyo) (24) W 39:56

(bye) (57) L vs.
Jacob Oliver (Edin) (26) W 38:39

(bye) (59) L vs.
Jacob Covaciu (Indiana) (28) W 38:29

(bye) (61) L vs.
Drew Hughes (Mich St) (30) W 40:12

(bye) (63) L vs.
Travis Stefanik (Prince) (33) W 39:41

Joe Grello (rutgers) (32) 3 L vs.
Anthony Mantanona (Okla) (31) 7 W 00:22

Elimination 1

(bye) (34) L vs.
(bye) (63) W 22:46

(bye) (36) L vs.
(bye) (61) W 22:46

(bye) (38) L vs.
(bye) (59) W 22:46

(bye) (40) L vs.
(bye) (57) W 22:46

(bye) (42) L vs.
(bye) (55) W 22:46

(bye) (44) L vs.
(bye) (53) W 22:46

(bye) (46) L vs.
(bye) (51) W 22:46

(bye) (48) L vs.
(bye) (49) W 22:46

(bye) (50) L vs.
(bye) (47) W 22:46

(bye) (52) L vs.
(bye) (45) W 22:46

(bye) (54) L vs.
(bye) (43) W 22:46

(bye) (56) L vs.
(bye) (41) W 22:46

(bye) (58) L vs.
(bye) (39) W 22:46

(bye) (60) L vs.
(bye) (37) W 22:46

(bye) (62) L vs.
(bye) (35) W 22:46

(bye) (64) L vs.
Joe Grello (rutgers) (32) W 58:16

Winners 1

Anthony Mantanona (Okla) (31) L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) W 00:26

Ben Harvey (Army) (23) 4 L vs.
Te’shan Campbell (ohio St) (10) 7 W 00:32

Brit Wilson (Niu) (13) 5 W vs.
Andrew Morgan (Campb) (20) 3 L 00:54

Daniel Lewis (Missouri) (5) 20 W vs.
Jacob Covaciu (Indiana) (28) 5 L 01:08

David McFadden (Virginia Tech) (7) 10 W vs.
Jacob Oliver (Edin) (26) 2 L 01:16

Devin Cane (unc) (25) 2 L vs.
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) 14 W 01:24

Devin Skatzka (Minn) (11) L vs.
Daniel Bullard (NC St) (22) W 01:24

Kimball Bastian (Utah Valley) (15) 3 W vs.
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) 1 L 01:32

Marcus Coleman (iowa St) (29) L vs.
Joseph Smith (Okie St) (4) W 00:28

Mark Hall (Penn St) (1) 12 W vs.
Travis Stefanik (Prince) (33) 5 L 00:35

Matt Finesilver (Duke) (19) 2 L vs.
Dylan Lydy (Purdue) (14) 6 W 00:37

Mikey Labriola (Neb) (9) 10 W vs.
Hayden Hastings (wyo) (24) 9 L 00:43

Myles Amine (Michigan) (3) 15 W vs.
Drew Hughes (Mich St) (30) L 00:55

Neal Richards (Vmi) (27) L vs.
Jordan Kutler (Lehigh) (6) W 00:57

Seldon Wright (Old Dominion) (21) 2 W vs.
Brandon Womack (Cornell) (12) 1 L 01:03

Spencer Carey (Navy) (17) 5 L vs.
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) 12 W 01:35

Round 1

(bye) (35) L vs.
Drew Hughes (Mich St) (30) W 22:46

(bye) (37) L vs.
Jacob Covaciu (Indiana) (28) W 22:46

(bye) (39) L vs.
Jacob Oliver (Edin) (26) W 22:46

(bye) (41) L vs.
Hayden Hastings (wyo) (24) W 22:46

(bye) (43) L vs.
Daniel Bullard (NC St) (22) W 22:46

(bye) (45) L vs.
Andrew Morgan (Campb) (20) W 22:46

(bye) (47) L vs.
Johnny Sebastian (Northwestern) (18) W 22:46

(bye) (49) L vs.
Ryan Christensen (Wisconsin) (16) W 22:46

(bye) (51) L vs.
Dylan Lydy (Purdue) (14) W 22:46

(bye) (53) L vs.
Brandon Womack (Cornell) (12) W 22:46

(bye) (55) L vs.
Te’shan Campbell (ohio St) (10) W 22:46

(bye) (57) L vs.
Taylor Lujan (Northern Iowa) (8) W 22:46

(bye) (59) L vs.
Jordan Kutler (Lehigh) (6) W 22:46

(bye) (61) L vs.
Joseph Smith (Okie St) (4) W 22:46

(bye) (63) L vs.
Zahid Valencia (Arizona St) (2) W 22:46

Anthony Mantanona (Okla) (31) W vs.
(bye) (34) L 22:46

Ben Harvey (Army) (23) W vs.
(bye) (42) L 22:46

Brit Wilson (Niu) (13) W vs.
(bye) (52) L 22:46

Daniel Lewis (Missouri) (5) W vs.
(bye) (60) L 22:46

David McFadden (Virginia Tech) (7) W vs.
(bye) (58) L 22:46

Devin Cane (unc) (25) W vs.
(bye) (40) L 22:46

Devin Skatzka (Minn) (11) W vs.
(bye) (54) L 22:46

Kimball Bastian (Utah Valley) (15) W vs.
(bye) (50) L 22:46

Marcus Coleman (iowa St) (29) W vs.
(bye) (36) L 22:46

Mark Hall (Penn St) (1) W vs.
(bye) (64) L 22:46

Matt Finesilver (Duke) (19) W vs.
(bye) (46) L 22:46

Mikey Labriola (Neb) (9) W vs.
(bye) (56) L 22:46

Myles Amine (Michigan) (3) W vs.
(bye) (62) L 22:46

Neal Richards (Vmi) (27) W vs.
(bye) (38) L 22:46

Seldon Wright (Old Dominion) (21) W vs.
(bye) (44) L 22:46

Spencer Carey (Navy) (17) W vs.
(bye) (48) L 22:46

Travis Stefanik (Prince) (33) 6 W vs.
Joe Grello (rutgers) (32) 1 L 04:38

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20