Aco Tournament Single 12/4/16

Updated 1:55am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Shannon Lacy (1)
(bye) (16)
Tyler Polson (9)
Board 2
Maegan Bennett (8)
Stacy Ballenger (5)
Board 3
Tim Brown (12)
Francis Casey (13)
Board 1
Alan Polson (4)
Jerry Roberts (3)
(bye) (14)
Korey Harkins (11)
Board 3
Billy Young (6)
Trever Schramm (7)
Board 2
Matt Dice (10)
(bye) (15)
Jason Frady (2)
Shannon Lacy (1)
A
Board 1
Maegan Bennett (8)
Tim Brown (12)
B
Board 2
Alan Polson (4)
Jerry Roberts (3)
C
Board 1
Billy Young (6)
Matt Dice (10)
D
Board 2
Jason Frady (2)
Shannon Lacy (1)
E
Board 3
Alan Polson (4)
Jerry Roberts (3)
F
Board 1
Jason Frady (2)
Shannon Lacy (1)
G
Board 2
Jerry Roberts (3)
Shannon Lacy (1)
Board 3
Jerry Roberts (3)
Shannon Lacy (1)
(bye) (16)
Tyler Polson (9)
Stacy Ballenger (5)
Board 1
Francis Casey (13)
(bye) (14)
Korey Harkins (11)
Trever Schramm (7)
(bye) (15)
Tyler Polson (9)
D
Board 3
Matt Dice (10)
Stacy Ballenger (5)
C
Board 2
Billy Young (6)
Korey Harkins (11)
B
Board 1
Tim Brown (12)
Trever Schramm (7)
A
Board 3
Maegan Bennett (8)
Matt Dice (10)
Board 3
Billy Young (6)
Tim Brown (12)
Board 1
Trever Schramm (7)
Billy Young (6)
E
Board 1
Alan Polson (4)
Tim Brown (12)
F
Board 3
Jason Frady (2)
Billy Young (6)
Board 2
Tim Brown (12)
Tim Brown (12)
G
Board 3
Jerry Roberts (3)
Jerry Roberts (3)

1st

  Shannon Lacy (1)

2nd

  Jerry Roberts (3)

3rd

  Tim Brown (12)

4th

  Billy Young (6)

5th

  Alan Polson (4)

  Jason Frady (2)

7th

  Matt Dice (10)

  Trever Schramm (7)

9th

  Tyler Polson (9)

  Stacy Ballenger (5)

  Korey Harkins (11)

  Maegan Bennett (8)

13th

  (bye) (16)

  Francis Casey (13)

  (bye) (14)

  (bye) (15)

Final

Shannon Lacy (1) W vs.
Jerry Roberts (3) L Board 3 10:50

Elimination Final

Tim Brown (12) L vs.
Jerry Roberts (3) W Board 3 14:01

Elimination Semi-final

Billy Young (6) L vs.
Tim Brown (12) W Board 2 00:05

Winners Final

Shannon Lacy (1) W vs.
Jerry Roberts (3) L Board 2 09:25

Elimination 4

Billy Young (6) W vs.
Alan Polson (4) L Board 1 08:03

Tim Brown (12) W vs.
Jason Frady (2) L Board 3 09:28

Elimination 3

Matt Dice (10) L vs.
Billy Young (6) W Board 3 19:02

Tim Brown (12) W vs.
Trever Schramm (7) L Board 1 21:45

Winners Semi-finals

Jerry Roberts (3) W vs.
Jason Frady (2) L Board 1 12:46

Shannon Lacy (1) W vs.
Alan Polson (4) L Board 3 11:01

Elimination 2

Korey Harkins (11) L vs.
Tim Brown (12) W Board 1 09:27

Stacy Ballenger (5) L vs.
Billy Young (6) W Board 2 11:17

Trever Schramm (7) W vs.
Maegan Bennett (8) L Board 3 14:20

Tyler Polson (9) L vs.
Matt Dice (10) W Board 3 09:13

Elimination 1

(bye) (14) L vs.
Korey Harkins (11) W 51:25

(bye) (16) L vs.
Tyler Polson (9) W 55:32

Stacy Ballenger (5) W vs.
Francis Casey (13) L Board 1 10:14

Trever Schramm (7) W vs.
(bye) (15) L 39:41

Winners 1

Jerry Roberts (3) W vs.
Billy Young (6) L Board 1 08:44

Matt Dice (10) L vs.
Jason Frady (2) W Board 2 18:40

Shannon Lacy (1) W vs.
Maegan Bennett (8) L Board 1 09:12

Tim Brown (12) L vs.
Alan Polson (4) W Board 2 20:54

Round 1

(bye) (15) L vs.
Jason Frady (2) W 23:51

Francis Casey (13) L vs.
Alan Polson (4) W Board 1 27:46

Jerry Roberts (3) W vs.
(bye) (14) L 23:51

Korey Harkins (11) L vs.
Billy Young (6) W Board 3 26:16

Shannon Lacy (1) W vs.
(bye) (16) L 23:51

Stacy Ballenger (5) L vs.
Tim Brown (12) W Board 3 18:45

Trever Schramm (7) L vs.
Matt Dice (10) W Board 2 14:29

Tyler Polson (9) L vs.
Maegan Bennett (8) W Board 2 14:37

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20