OAC Grade School State Tournament-Division 1, 40 lbs.

Updated 11:48pm

None.

Elimination Final

ME-1 Jesse Victor (1) vs.
KE-1 Max Grunzweig (6)

Scroll to the right to view bracket. →

ME-1 Jesse Victor (1)
Mat 5
TW-4 Joseph Mantosa (32)
TV-3 Dylan Choyce (17) 11
Mat 5
TC-2 Kenny Inghram (16) 13
OF-2 Seth Paige (9) 4
Mat 7
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 14
CL-4 Cory Kranley (25) 2
Mat 4
NO-1 Conner Muduen (8) 12
CL-1 Peter Geary (5) 16
Mat 8
NO-4 Parker Gainard (28) 4
OF-3 Corbin Walters (21) 9
Mat 8
KE-2 Kellan Shump (12) 13
TV-2 Jake Boehm (13) 9
Mat 4
TC-3 Andrew Perkins (20) 7
ME-4 Will Waggoner (29) 11
Mat 9
TW-1 Jayden Mathsen (4) 8
TV-1 Luke Lybarger (3)
Mat 2
TC-4 Chase Bath (30)
ME-3 Ethan Benedetti (19)
Mat 1
TW-2 Gunnar Teneto (14)
CL-2 Tanner Briggs (11) 17
Mat 10
NO-3 Mason Rowe (22) 6
OF-4 Jacob Nye (27)
Mat 10
KE-1 Max Grunzweig (6)
OF-1 Noah Holliday (7) 13
Mat 3
KE-4 Avery Kelley (26) 6
CL-3 Owen Murphy (23) 15
Mat 2
NO-2 Chase Hostan (10) 7
ME-2 James Shogsdin (15) 15
Mat 6
TW-3 Jordan Long (18) 3
TV-4 Kyle Strope (31) 6
Mat 6
TC-1 Bruce Gambucci (2) 15
ME-1 Jesse Victor (1) 12
A
Mat 10
TC-2 Kenny Inghram (16) 6
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 10
B
Mat 8
NO-1 Conner Muduen (8) 6
CL-1 Peter Geary (5) 13
C
Mat 9
KE-2 Kellan Shump (12) 4
TV-2 Jake Boehm (13) 12
D
Mat 5
ME-4 Will Waggoner (29) 9
TV-1 Luke Lybarger (3) 8
E
Mat 3
ME-3 Ethan Benedetti (19) 5
CL-2 Tanner Briggs (11) 6
F
Mat 7
KE-1 Max Grunzweig (6) 13
OF-1 Noah Holliday (7) 11
G
Mat 4
CL-3 Owen Murphy (23) 14
ME-2 James Shogsdin (15) 10
H
Mat 2
TC-1 Bruce Gambucci (2) 7
ME-1 Jesse Victor (1) 11
I
Mat 4
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 7
CL-1 Peter Geary (5) 11
J
Mat 1
TV-2 Jake Boehm (13) 4
TV-1 Luke Lybarger (3) 6
K
Mat 6
KE-1 Max Grunzweig (6) 8
CL-3 Owen Murphy (23) 6
L
Mat 7
ME-2 James Shogsdin (15) 9
ME-1 Jesse Victor (1) 1
M
Mat 6
CL-1 Peter Geary (5) 4
KE-1 Max Grunzweig (6) 9
N
Mat 8
ME-2 James Shogsdin (15) 5
CL-1 Peter Geary (5) 5
O
Mat 5
KE-1 Max Grunzweig (6) 1
CL-1 Peter Geary (5)
TW-4 Joseph Mantosa (32)
Mat 9
TV-3 Dylan Choyce (17)
OF-2 Seth Paige (9) 11
Mat 2
CL-4 Cory Kranley (25) 9
NO-4 Parker Gainard (28)
Mat 10
OF-3 Corbin Walters (21)
TC-3 Andrew Perkins (20) 13
Mat 7
TW-1 Jayden Mathsen (4) 8
TC-4 Chase Bath (30)
Mat 3
TW-2 Gunnar Teneto (14)
NO-3 Mason Rowe (22) 11
Mat 6
OF-4 Jacob Nye (27) 10
KE-4 Avery Kelley (26) 10
Mat 5
NO-2 Chase Hostan (10)
TW-3 Jordan Long (18) 9
Mat 1
TV-4 Kyle Strope (31) 10
TV-3 Dylan Choyce (17) 7
H
Mat 4
TC-1 Bruce Gambucci (2) 5
OF-2 Seth Paige (9) 3
G
Mat 1
OF-1 Noah Holliday (7) 9
OF-3 Corbin Walters (21)
F
Mat 3
CL-2 Tanner Briggs (11) 8
TC-3 Andrew Perkins (20)
E
Mat 5
ME-3 Ethan Benedetti (19) 6
TW-2 Gunnar Teneto (14) 3
D
Mat 8
ME-4 Will Waggoner (29) 13
NO-3 Mason Rowe (22)
C
Mat 2
KE-2 Kellan Shump (12)
KE-4 Avery Kelley (26) 3
B
Mat 6
NO-1 Conner Muduen (8) 11
TV-4 Kyle Strope (31)
A
Mat 7
TC-2 Kenny Inghram (16)
TV-3 Dylan Choyce (17) 7
Mat 7
OF-1 Noah Holliday (7) 5
CL-2 Tanner Briggs (11) 8
Mat 4
ME-3 Ethan Benedetti (19) 10
ME-4 Will Waggoner (29) 5
Mat 10
KE-2 Kellan Shump (12) 10
NO-1 Conner Muduen (8) 8
Mat 2
TC-2 Kenny Inghram (16) 11
TV-3 Dylan Choyce (17) 8
J
Mat 3
TV-2 Jake Boehm (13) 9
ME-3 Ethan Benedetti (19) 8
I
Mat 10
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 7
KE-2 Kellan Shump (12) 8
L
Mat 5
CL-3 Owen Murphy (23) 12
TC-2 Kenny Inghram (16) 4
K
Mat 1
TV-1 Luke Lybarger (3) 10
TV-2 Jake Boehm (13) 2
Mat 2
ME-3 Ethan Benedetti (19) 5
CL-3 Owen Murphy (23) 5
Mat 8
TV-1 Luke Lybarger (3) 10
ME-3 Ethan Benedetti (19) 7
N
Mat 3
ME-2 James Shogsdin (15) 4
TV-1 Luke Lybarger (3) 4
M
Mat 8
ME-1 Jesse Victor (1) 6
ME-3 Ethan Benedetti (19) 4
Mat 3
ME-1 Jesse Victor (1) 8
ME-1 Jesse Victor (1)
O
KE-1 Max Grunzweig (6)

4th

  ME-3 Ethan Benedetti (19)

5th

  ME-2 James Shogsdin (15)

  TV-1 Luke Lybarger (3)

7th

  TV-2 Jake Boehm (13)

  CL-3 Owen Murphy (23)

9th

  TV-3 Dylan Choyce (17)

  KE-3 Brennan Ciccarello (24)

  KE-2 Kellan Shump (12)

  TC-2 Kenny Inghram (16)

13th

  OF-1 Noah Holliday (7)

  CL-2 Tanner Briggs (11)

  ME-4 Will Waggoner (29)

  NO-1 Conner Muduen (8)

17th

  TC-1 Bruce Gambucci (2)

  OF-2 Seth Paige (9)

  OF-3 Corbin Walters (21)

  TC-3 Andrew Perkins (20)

  TW-2 Gunnar Teneto (14)

  NO-3 Mason Rowe (22)

  KE-4 Avery Kelley (26)

  TV-4 Kyle Strope (31)

25th

  TW-4 Joseph Mantosa (32)

  CL-4 Cory Kranley (25)

  NO-4 Parker Gainard (28)

  TW-1 Jayden Mathsen (4)

  TC-4 Chase Bath (30)

  OF-4 Jacob Nye (27)

  NO-2 Chase Hostan (10)

  TW-3 Jordan Long (18)

Elimination Semi-final

ME-3 Ethan Benedetti (19) 4 L vs.
ME-1 Jesse Victor (1) 8 W Mat 3 00:43

Winners Final

CL-1 Peter Geary (5) 5 W vs.
KE-1 Max Grunzweig (6) 1 L Mat 5 02:29

Elimination 6

ME-3 Ethan Benedetti (19) 7 W vs.
ME-2 James Shogsdin (15) 4 L Mat 3 02:53

TV-1 Luke Lybarger (3) 4 L vs.
ME-1 Jesse Victor (1) 6 W Mat 8 02:41

Elimination 5

CL-3 Owen Murphy (23) 5 L vs.
TV-1 Luke Lybarger (3) 10 W Mat 8 02:04

TV-2 Jake Boehm (13) 2 L vs.
ME-3 Ethan Benedetti (19) 5 W Mat 2 02:15

Winners Semi-finals

KE-1 Max Grunzweig (6) 9 W vs.
ME-2 James Shogsdin (15) 5 L Mat 8 04:33:25

ME-1 Jesse Victor (1) 1 L vs.
CL-1 Peter Geary (5) 4 W Mat 6 04:38:48

Elimination 4

KE-2 Kellan Shump (12) 8 L vs.
CL-3 Owen Murphy (23) 12 W Mat 5 01:49

ME-3 Ethan Benedetti (19) 8 W vs.
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 7 L Mat 10 02:14

TC-2 Kenny Inghram (16) 4 L vs.
TV-1 Luke Lybarger (3) 10 W Mat 1 03:21

TV-3 Dylan Choyce (17) 8 L vs.
TV-2 Jake Boehm (13) 9 W Mat 3 04:11

Elimination 3

CL-2 Tanner Briggs (11) 8 L vs.
ME-3 Ethan Benedetti (19) 10 W Mat 4 00:59

ME-4 Will Waggoner (29) 5 L vs.
KE-2 Kellan Shump (12) 10 W Mat 10 05:02

NO-1 Conner Muduen (8) 8 L vs.
TC-2 Kenny Inghram (16) 11 W Mat 2 04:28

TV-3 Dylan Choyce (17) 7 W vs.
OF-1 Noah Holliday (7) 5 L Mat 7 03:29

Winners 2

CL-1 Peter Geary (5) 11 W vs.
TV-2 Jake Boehm (13) 4 L Mat 1 01:43

CL-3 Owen Murphy (23) 6 L vs.
ME-2 James Shogsdin (15) 9 W Mat 7 02:03

ME-1 Jesse Victor (1) 11 W vs.
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 7 L Mat 4 02:38

TV-1 Luke Lybarger (3) 6 L vs.
KE-1 Max Grunzweig (6) 8 W Mat 6 02:48

Elimination 2

KE-4 Avery Kelley (26) 3 L vs.
NO-1 Conner Muduen (8) 11 W Mat 6 03:18

NO-3 Mason Rowe (22) L vs.
KE-2 Kellan Shump (12) W Mat 2 03:04

OF-2 Seth Paige (9) 3 L vs.
OF-1 Noah Holliday (7) 9 W Mat 1 03:24

OF-3 Corbin Walters (21) L vs.
CL-2 Tanner Briggs (11) 8 W Mat 3 04:06

TC-3 Andrew Perkins (20) L vs.
ME-3 Ethan Benedetti (19) 6 W Mat 5 44:25

TV-3 Dylan Choyce (17) 7 W vs.
TC-1 Bruce Gambucci (2) 5 L Mat 4 43:31

TV-4 Kyle Strope (31) L vs.
TC-2 Kenny Inghram (16) W Mat 7 43:03

TW-2 Gunnar Teneto (14) 3 L vs.
ME-4 Will Waggoner (29) 13 W Mat 8 06:50

Elimination 1

KE-4 Avery Kelley (26) 10 W vs.
NO-2 Chase Hostan (10) L Mat 5 02:02

NO-3 Mason Rowe (22) 11 W vs.
OF-4 Jacob Nye (27) 10 L Mat 6 01:51

NO-4 Parker Gainard (28) L vs.
OF-3 Corbin Walters (21) W Mat 10 01:58

OF-2 Seth Paige (9) 11 W vs.
CL-4 Cory Kranley (25) 9 L Mat 2 02:14

TC-3 Andrew Perkins (20) 13 W vs.
TW-1 Jayden Mathsen (4) 8 L Mat 7 02:45

TC-4 Chase Bath (30) L vs.
TW-2 Gunnar Teneto (14) W Mat 3 03:50

TW-3 Jordan Long (18) 9 L vs.
TV-4 Kyle Strope (31) 10 W Mat 1 03:54

TW-4 Joseph Mantosa (32) L vs.
TV-3 Dylan Choyce (17) W Mat 9 03:52

Winners 1

CL-1 Peter Geary (5) 13 W vs.
KE-2 Kellan Shump (12) 4 L Mat 9 01:56

CL-2 Tanner Briggs (11) 6 L vs.
KE-1 Max Grunzweig (6) 13 W Mat 7 02:31

KE-3 Brennan Ciccarello (24) 10 W vs.
NO-1 Conner Muduen (8) 6 L Mat 8 03:12

ME-1 Jesse Victor (1) 12 W vs.
TC-2 Kenny Inghram (16) 6 L Mat 10 03:43

ME-2 James Shogsdin (15) 10 W vs.
TC-1 Bruce Gambucci (2) 7 L Mat 2 04:40

OF-1 Noah Holliday (7) 11 L vs.
CL-3 Owen Murphy (23) 14 W Mat 4 05:42

TV-1 Luke Lybarger (3) 8 W vs.
ME-3 Ethan Benedetti (19) 5 L Mat 3 06:53

TV-2 Jake Boehm (13) 12 W vs.
ME-4 Will Waggoner (29) 9 L Mat 5 07:35

Round 1

CL-1 Peter Geary (5) 16 W vs.
NO-4 Parker Gainard (28) 4 L Mat 8 02:33

CL-2 Tanner Briggs (11) 17 W vs.
NO-3 Mason Rowe (22) 6 L Mat 10 02:20

CL-3 Owen Murphy (23) 15 W vs.
NO-2 Chase Hostan (10) 7 L Mat 2 03:52

CL-4 Cory Kranley (25) 2 L vs.
NO-1 Conner Muduen (8) 12 W Mat 4 04:42

ME-1 Jesse Victor (1) W vs.
TW-4 Joseph Mantosa (32) L Mat 5 04:51

ME-2 James Shogsdin (15) 15 W vs.
TW-3 Jordan Long (18) 3 L Mat 6 06:23

ME-3 Ethan Benedetti (19) W vs.
TW-2 Gunnar Teneto (14) L Mat 1 06:38

ME-4 Will Waggoner (29) 11 W vs.
TW-1 Jayden Mathsen (4) 8 L Mat 9 07:23

OF-1 Noah Holliday (7) 13 W vs.
KE-4 Avery Kelley (26) 6 L Mat 3 07:38

OF-2 Seth Paige (9) 4 L vs.
KE-3 Brennan Ciccarello (24) 14 W Mat 7 08:25

OF-3 Corbin Walters (21) 9 L vs.
KE-2 Kellan Shump (12) 13 W Mat 8 08:01

OF-4 Jacob Nye (27) L vs.
KE-1 Max Grunzweig (6) W Mat 10 07:47

TV-1 Luke Lybarger (3) W vs.
TC-4 Chase Bath (30) L Mat 2 06:30

TV-2 Jake Boehm (13) 9 W vs.
TC-3 Andrew Perkins (20) 7 L Mat 4 06:39

TV-3 Dylan Choyce (17) 11 L vs.
TC-2 Kenny Inghram (16) 13 W Mat 5 06:51

TV-4 Kyle Strope (31) 6 L vs.
TC-1 Bruce Gambucci (2) 15 W Mat 6 05:50

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20