KC's Cornhole 4/3/19

Updated 6:01pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Jeff Gerrard // Tim Herr
(bye)
Karen English // Randy Seibert
1
TJ Miller
Carl Pohl // Larry Wissel
(bye)
(bye)
Jason Young // Tyler Tevault
Kathryn Martin // Mariah Elliott
(bye)
(bye)
Antonio Meco // Kyle Garrard
Charlie Kase // Jeff Fuquay
(bye)
(bye)
Dillon Daniels // Ricky Evans
CL Thomas // Derek Williams
(bye)
(bye)
Mike Brown // Ryan Byers
Brian Diehl // Kyle Sauls
(bye)
(bye)
Michael Watson // Steve Duncan Jr
Laura Chambers // Todd Waddell
(bye)
(bye)
Dave Richard // Shane Matthews
Mike Bennett // Troy Brown
(bye)
(bye)
Alan Groves // Brad Wright
Mike Stinson // Tony Ostria
(bye)
(bye)
Chris Outlaw // Mcnight
Dan Dasher // Grant Hagan
(bye)
(bye)
Bob Sullivan // Zach Schadler
Craig Waddell // Steve Duncan
(bye)
(bye)
JP Hobbs // Troy Catlin
Dalton Fyler // Mike Harrison
(bye)
(bye)
Danny Powers // Jennifer Harrison
Dalton Turner // John Martin
(bye)
(bye)
John Berkley // Marcus Chalkraft
Brandon Hall // Shad Sutton
(bye)
(bye)
Greg English // Jeremy Taylor
Mike Gootee // Randy Wall
(bye)
(bye)
Denny Elliott // Josh Campbell
Donnie Schimwell // Heath Chambers
(bye)
(bye)
Drew Chamlee // Wayne Howard
Jeff Gerrard // Tim Herr
A
1
TJ Miller
Carl Pohl // Larry Wissel
B
5
Jason Young // Tyler Tevault
Kathryn Martin // Mariah Elliott
C
5
Antonio Meco // Kyle Garrard
Charlie Kase // Jeff Fuquay
D
2
Dillon Daniels // Ricky Evans
CL Thomas // Derek Williams
E
4
Mike Brown // Ryan Byers
Brian Diehl // Kyle Sauls
F
2
Michael Watson // Steve Duncan Jr
Laura Chambers // Todd Waddell
G
3
Dave Richard // Shane Matthews
Mike Bennett // Troy Brown
H
4
Alan Groves // Brad Wright
Mike Stinson // Tony Ostria
I
1
Chris Outlaw // Mcnight
Dan Dasher // Grant Hagan
J
2
Bob Sullivan // Zach Schadler
Craig Waddell // Steve Duncan
K
4
JP Hobbs // Troy Catlin
Dalton Fyler // Mike Harrison
L
1
Danny Powers // Jennifer Harrison
Dalton Turner // John Martin
M
5
John Berkley // Marcus Chalkraft
Brandon Hall // Shad Sutton
N
3
Greg English // Jeremy Taylor
Mike Gootee // Randy Wall
O
2
Denny Elliott // Josh Campbell
Donnie Schimwell // Heath Chambers
P
3
Drew Chamlee // Wayne Howard
TJ Miller
Q
5
Carl Pohl // Larry Wissel
Antonio Meco // Kyle Garrard
R
1
Dillon Daniels // Ricky Evans
Mike Brown // Ryan Byers
S
3
Brian Diehl // Kyle Sauls
Laura Chambers // Todd Waddell
T
1
Mike Bennett // Troy Brown
Mike Stinson // Tony Ostria
U
4
Dan Dasher // Grant Hagan
JP Hobbs // Troy Catlin
V
4
Danny Powers // Jennifer Harrison
John Berkley // Marcus Chalkraft
W
2
Greg English // Jeremy Taylor
Denny Elliott // Josh Campbell
X
5
Donnie Schimwell // Heath Chambers
TJ Miller
Y
4
Dillon Daniels // Ricky Evans
Brian Diehl // Kyle Sauls
Z
2
Mike Bennett // Troy Brown
Mike Stinson // Tony Ostria
AA
2
JP Hobbs // Troy Catlin
John Berkley // Marcus Chalkraft
AB
1
Denny Elliott // Josh Campbell
TJ Miller
AC
6
Brian Diehl // Kyle Sauls
Mike Stinson // Tony Ostria
AD
1
Denny Elliott // Josh Campbell
TJ Miller
AE
1
Mike Stinson // Tony Ostria
TJ Miller
2
JP Hobbs // Troy Catlin
TJ Miller
(bye)
Karen English // Randy Seibert
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Karen English // Randy Seibert
P
4
Drew Chamlee // Wayne Howard
(bye)
O
Mike Gootee // Randy Wall
(bye)
N
Brandon Hall // Shad Sutton
(bye)
M
Dalton Turner // John Martin
(bye)
L
Dalton Fyler // Mike Harrison
(bye)
K
Craig Waddell // Steve Duncan
(bye)
J
Bob Sullivan // Zach Schadler
(bye)
I
Chris Outlaw // Mcnight
(bye)
H
Alan Groves // Brad Wright
(bye)
G
Dave Richard // Shane Matthews
(bye)
F
Michael Watson // Steve Duncan Jr
(bye)
E
CL Thomas // Derek Williams
(bye)
D
Charlie Kase // Jeff Fuquay
(bye)
C
Kathryn Martin // Mariah Elliott
(bye)
B
Jason Young // Tyler Tevault
(bye)
A
Jeff Gerrard // Tim Herr
Karen English // Randy Seibert
4
Mike Gootee // Randy Wall
Brandon Hall // Shad Sutton
5
Dalton Turner // John Martin
Dalton Fyler // Mike Harrison
2
Craig Waddell // Steve Duncan
Bob Sullivan // Zach Schadler
1
Chris Outlaw // Mcnight
Alan Groves // Brad Wright
2
Dave Richard // Shane Matthews
Michael Watson // Steve Duncan Jr
3
CL Thomas // Derek Williams
Charlie Kase // Jeff Fuquay
3
Kathryn Martin // Mariah Elliott
Jason Young // Tyler Tevault
3
Jeff Gerrard // Tim Herr
Karen English // Randy Seibert
T
6
Laura Chambers // Todd Waddell
Dalton Turner // John Martin
S
1
Mike Brown // Ryan Byers
Dalton Fyler // Mike Harrison
R
4
Antonio Meco // Kyle Garrard
Bob Sullivan // Zach Schadler
Q
5
Carl Pohl // Larry Wissel
Dave Richard // Shane Matthews
X
6
Donnie Schimwell // Heath Chambers
CL Thomas // Derek Williams
W
2
Greg English // Jeremy Taylor
Charlie Kase // Jeff Fuquay
V
1
Danny Powers // Jennifer Harrison
Jeff Gerrard // Tim Herr
U
5
Dan Dasher // Grant Hagan
Karen English // Randy Seibert
6
Mike Brown // Ryan Byers
Dalton Fyler // Mike Harrison
3
Carl Pohl // Larry Wissel
Dave Richard // Shane Matthews
5
Greg English // Jeremy Taylor
Charlie Kase // Jeff Fuquay
4
Jeff Gerrard // Tim Herr
Karen English // Randy Seibert
AB
3
John Berkley // Marcus Chalkraft
Dalton Fyler // Mike Harrison
AA
2
JP Hobbs // Troy Catlin
Greg English // Jeremy Taylor
Z
5
Mike Bennett // Troy Brown
Jeff Gerrard // Tim Herr
Y
4
Dillon Daniels // Ricky Evans
Karen English // Randy Seibert
2
JP Hobbs // Troy Catlin
Greg English // Jeremy Taylor
4
Jeff Gerrard // Tim Herr
JP Hobbs // Troy Catlin
AC
1
Brian Diehl // Kyle Sauls
Greg English // Jeremy Taylor
AD
2
Denny Elliott // Josh Campbell
JP Hobbs // Troy Catlin
2
Denny Elliott // Josh Campbell
JP Hobbs // Troy Catlin
AE
2
Mike Stinson // Tony Ostria
JP Hobbs // Troy Catlin

1st

  TJ Miller

2nd

  JP Hobbs // Troy Catlin

3rd

  Mike Stinson // Tony Ostria

4th

  Denny Elliott // Josh Campbell

5th

  Brian Diehl // Kyle Sauls

  Greg English // Jeremy Taylor

7th

  Karen English // Randy Seibert

  Jeff Gerrard // Tim Herr

9th

  John Berkley // Marcus Chalkraft

  Dalton Fyler // Mike Harrison

  Mike Bennett // Troy Brown

  Dillon Daniels // Ricky Evans

13th

  Mike Brown // Ryan Byers

  Carl Pohl // Larry Wissel

  Dave Richard // Shane Matthews

  Charlie Kase // Jeff Fuquay

17th

  Laura Chambers // Todd Waddell

  Dalton Turner // John Martin

  Antonio Meco // Kyle Garrard

  Bob Sullivan // Zach Schadler

  Donnie Schimwell // Heath Chambers

  CL Thomas // Derek Williams

  Danny Powers // Jennifer Harrison

  Dan Dasher // Grant Hagan

25th

  Mike Gootee // Randy Wall

  Brandon Hall // Shad Sutton

  Craig Waddell // Steve Duncan

  Chris Outlaw // Mcnight

  Alan Groves // Brad Wright

  Michael Watson // Steve Duncan Jr

  Kathryn Martin // Mariah Elliott

  Jason Young // Tyler Tevault

33th

  Drew Chamlee // Wayne Howard

Final

TJ Miller W vs.
JP Hobbs // Troy Catlin L 2 12:53

Elimination Final

JP Hobbs // Troy Catlin W vs.
Mike Stinson // Tony Ostria L 2 08:01

Elimination Semi-final

JP Hobbs // Troy Catlin W vs.
Denny Elliott // Josh Campbell L 2 13:41

Winners Final

TJ Miller W vs.
Mike Stinson // Tony Ostria L 1 11:14

Elimination 8

Greg English // Jeremy Taylor L vs.
Denny Elliott // Josh Campbell W 2 26:14

JP Hobbs // Troy Catlin W vs.
Brian Diehl // Kyle Sauls L 1 16:28

Elimination 7

Greg English // Jeremy Taylor W vs.
Jeff Gerrard // Tim Herr L 4 26:40

Karen English // Randy Seibert L vs.
JP Hobbs // Troy Catlin W 2 15:15

Winners Semi-finals

Mike Stinson // Tony Ostria W vs.
Denny Elliott // Josh Campbell L 1 16:24

TJ Miller W vs.
Brian Diehl // Kyle Sauls L 6 17:04

Elimination 6

Dalton Fyler // Mike Harrison L vs.
JP Hobbs // Troy Catlin W 2 12:09

Greg English // Jeremy Taylor W vs.
Mike Bennett // Troy Brown L 5 08:47

Jeff Gerrard // Tim Herr W vs.
Dillon Daniels // Ricky Evans L 4 13:30

Karen English // Randy Seibert W vs.
John Berkley // Marcus Chalkraft L 3 17:26

Elimination 5

Charlie Kase // Jeff Fuquay L vs.
Jeff Gerrard // Tim Herr W 4 12:09

Dalton Fyler // Mike Harrison W vs.
Carl Pohl // Larry Wissel L 3 14:26

Dave Richard // Shane Matthews L vs.
Greg English // Jeremy Taylor W 5 24:46

Karen English // Randy Seibert W vs.
Mike Brown // Ryan Byers L 6 12:03

Winners 3

Brian Diehl // Kyle Sauls W vs.
Mike Bennett // Troy Brown L 2 09:35

John Berkley // Marcus Chalkraft L vs.
Denny Elliott // Josh Campbell W 1 17:05

Mike Stinson // Tony Ostria W vs.
JP Hobbs // Troy Catlin L 2 13:21

TJ Miller W vs.
Dillon Daniels // Ricky Evans L 4 09:01

Elimination 4

Bob Sullivan // Zach Schadler L vs.
Carl Pohl // Larry Wissel W 5 13:32

Charlie Kase // Jeff Fuquay W vs.
Danny Powers // Jennifer Harrison L 1 18:33

CL Thomas // Derek Williams L vs.
Greg English // Jeremy Taylor W 2 15:30

Dalton Fyler // Mike Harrison W vs.
Antonio Meco // Kyle Garrard L 4 19:35

Dalton Turner // John Martin L vs.
Mike Brown // Ryan Byers W 1 09:21

Dave Richard // Shane Matthews W vs.
Donnie Schimwell // Heath Chambers L 6 11:04

Jeff Gerrard // Tim Herr W vs.
Dan Dasher // Grant Hagan L 5 16:15

Karen English // Randy Seibert W vs.
Laura Chambers // Todd Waddell L 6 09:31

Elimination 3

Alan Groves // Brad Wright L vs.
Dave Richard // Shane Matthews W 2 09:36

Bob Sullivan // Zach Schadler W vs.
Chris Outlaw // Mcnight L 1 15:59

Brandon Hall // Shad Sutton L vs.
Dalton Turner // John Martin W 5 23:12

Charlie Kase // Jeff Fuquay W vs.
Kathryn Martin // Mariah Elliott L 3 11:58

Dalton Fyler // Mike Harrison W vs.
Craig Waddell // Steve Duncan L 2 17:59

Jason Young // Tyler Tevault L vs.
Jeff Gerrard // Tim Herr W 3 08:03

Karen English // Randy Seibert W vs.
Mike Gootee // Randy Wall L 4 10:16

Michael Watson // Steve Duncan Jr L vs.
CL Thomas // Derek Williams W 3 14:25

Winners 2

Antonio Meco // Kyle Garrard L vs.
Dillon Daniels // Ricky Evans W 1 11:24

Denny Elliott // Josh Campbell W vs.
Donnie Schimwell // Heath Chambers L 5 15:07

John Berkley // Marcus Chalkraft W vs.
Greg English // Jeremy Taylor L 2 19:53

JP Hobbs // Troy Catlin W vs.
Danny Powers // Jennifer Harrison L 4 11:04

Laura Chambers // Todd Waddell L vs.
Mike Bennett // Troy Brown W 1 15:39

Mike Brown // Ryan Byers L vs.
Brian Diehl // Kyle Sauls W 3 29:13

Mike Stinson // Tony Ostria W vs.
Dan Dasher // Grant Hagan L 4 16:02

TJ Miller W vs.
Carl Pohl // Larry Wissel L 5 05:51

Elimination 2

Karen English // Randy Seibert W vs.
Drew Chamlee // Wayne Howard L 4 14:59

Winners 1

Brandon Hall // Shad Sutton L vs.
Greg English // Jeremy Taylor W 3 15:56

Brian Diehl // Kyle Sauls W vs.
Michael Watson // Steve Duncan Jr L 2 08:41

Carl Pohl // Larry Wissel W vs.
Jason Young // Tyler Tevault L 5 11:18

Charlie Kase // Jeff Fuquay L vs.
Dillon Daniels // Ricky Evans W 2 08:29

CL Thomas // Derek Williams L vs.
Mike Brown // Ryan Byers W 4 17:44

Craig Waddell // Steve Duncan L vs.
JP Hobbs // Troy Catlin W 4 12:34

Dalton Fyler // Mike Harrison L vs.
Danny Powers // Jennifer Harrison W 1 13:42

Dalton Turner // John Martin L vs.
John Berkley // Marcus Chalkraft W 5 13:27

Dan Dasher // Grant Hagan W vs.
Bob Sullivan // Zach Schadler L 2 14:16

Donnie Schimwell // Heath Chambers W vs.
Drew Chamlee // Wayne Howard L 3 10:40

Jeff Gerrard // Tim Herr L vs.
TJ Miller W 1 12:57

Kathryn Martin // Mariah Elliott L vs.
Antonio Meco // Kyle Garrard W 5 17:19

Laura Chambers // Todd Waddell W vs.
Dave Richard // Shane Matthews L 3 13:22

Mike Bennett // Troy Brown W vs.
Alan Groves // Brad Wright L 4 10:08

Mike Gootee // Randy Wall L vs.
Denny Elliott // Josh Campbell W 2 10:25

Mike Stinson // Tony Ostria W vs.
Chris Outlaw // Mcnight L 1 12:04

Round 1

Karen English // Randy Seibert L vs.
TJ Miller W 1 10:22

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20