D1 Tournament Of Champions

Updated 9:18am

Elimination 2

Dan Waltermeyer PB vs.
Brakan Mead POL 23:39:43

Elimination 3

Blake Saito(Perrysburg) vs.
Jake Thompson CAM

Derek Fields(Brunswick) vs.
Zac Carson UTL

Dustin Norris CLS vs.
Jonathan Jones CSX

Dylan Shawver(Elyria) vs.
Kaden Russell CST

Jake Newhouse MP vs.
Justin Jaeckin OF

Winners 2

Andrew Knick CNM vs.
Carson Kharchla POL

Bryce Andonian LWE vs.
Brandon Fenton Elyria

Emil Soehnlen MP vs.
Colton Quantz(Lebanon)

Gabriel Tagg BB Hts. vs.
Kevin Vough Elyria

Gavin Bell(Beavercreek) vs.
Ben Darmstadt Elyria

J.T. Brown Elyria vs.
Aidan Corrigan(Twinsburg)

Jaden Mattox CC vs.
Moises Guillen PB

Jose Rodriguez MP vs.
Noah Baughman WW

Josh Bever Ashland vs.
Logan Heil Brunswick

Julian Tagg BB Hts. vs.
Jacob Lagoa

Kameron Teacher CC vs.
Lucas Byrd CLS

Logan Hoskins VB vs.
Kyle Lawson POL

Mick Burnett Elyria vs.
Zackary Donathan Mason

Nick Kiussis Brunswick vs.
David Carr MP

Padraic Gallagher LWE vs.
Mason Brugh(Wadsworth)

Seth Shumate DC vs.
Hunter Ladnier LWE

Scroll to the right to view bracket. →

Taleb Rahmani MV
(bye)
J.T. Brown Elyria 59
Dustin Norris CLS 41
Dom Demas DC
(bye)
(bye)
Aidan Corrigan(Twinsburg)
Trey Sizemore CLS
(bye)
(bye)
Jose Rodriguez MP
Noah Baughman WW
(bye)
(bye)
Max Millin MP
Colin Noel(Elyria)
(bye)
Mick Burnett Elyria 84
Kolin Howard(Maple Hts.) 16
Zackary Donathan Mason
(bye)
(bye)
Bryce Hepner LWE
Logan Hoskins VB
(bye)
(bye)
Caleb Yates WAW
Zac Carson UTL 33
Kyle Lawson POL 67
(bye)
Brakan Mead POL
Gabriel Tagg BB Hts.
(bye)
Sam Dover LWE 81
Jonathan Furnas POL 19
Kevin Vough Elyria
(bye)
(bye)
Jared Campbell LWE
Julian Tagg BB Hts.
(bye)
(bye)
Jordan Earnest
Jacob Lagoa
(bye)
(bye)
Andrew McNally UTL
Matt Stencel OC
(bye)
(bye)
Emil Soehnlen MP
Colton Quantz(Lebanon)
(bye)
(bye)
Anthony Perrine MN
Jacob Padilla HW Hts.
(bye)
(bye)
Kameron Teacher CC
Justin Jaeckin OF 32
Lucas Byrd CLS 68
(bye)
Christopher Donathan
Zach Shupp Fairfield
(bye)
Victor Voinovich BB Hts. 32
Seth Shumate DC 68
Jake Newhouse MP
(bye)
(bye)
Hunter Ladnier LWE
Josh Bever Ashland
(bye)
(bye)
Joseph Terry PC
Logan Heil Brunswick
(bye)
(bye)
Matt Fields CFWJ
Tim Rooney CST
(bye)
(bye)
Nick Kiussis Brunswick
David Carr MP
(bye)
(bye)
Allan Hart LWE
Kaden Russell CST
(bye)
(bye)
Gavin Bell(Beavercreek)
Ben Darmstadt Elyria 60
Peyton Fenton 40
(bye)
Dylan Shawver(Elyria)
Seamus O`Malley LWE
(bye)
Dan Waltermeyer PB 11
Bryce Andonian LWE 89
Derek Fields(Brunswick)
(bye)
(bye)
Brandon Fenton Elyria
Jake Thompson CAM
(bye)
(bye)
Andrew Knick CNM
Carson Kharchla POL
(bye)
(bye)
Blake Saito(Perrysburg)
Jake Niffenegger CLS
(bye)
(bye)
Jaden Mattox CC
Moises Guillen PB
(bye)
(bye)
Austin Hiles BB Hts.
Padraic Gallagher LWE
(bye)
(bye)
Jonathan Jones CSX
Victor Marcelli MJ 49
Mason Brugh(Wadsworth) 51
(bye)
Antonio McCloud CE
Taleb Rahmani MV
A
J.T. Brown Elyria
Dom Demas DC 43
B
Aidan Corrigan(Twinsburg) 57
Trey Sizemore CLS
C
Jose Rodriguez MP
Noah Baughman WW
D
Max Millin MP
Colin Noel(Elyria) 11
E
Mick Burnett Elyria 89
Zackary Donathan Mason
F
Bryce Hepner LWE
Logan Hoskins VB 65
G
Caleb Yates WAW 35
Kyle Lawson POL 73
H
Brakan Mead POL 27
Gabriel Tagg BB Hts. 63
I
Sam Dover LWE 37
Kevin Vough Elyria 74
J
Jared Campbell LWE 26
Julian Tagg BB Hts.
K
Jordan Earnest
Jacob Lagoa
L
Andrew McNally UTL
Matt Stencel OC
M
Emil Soehnlen MP
Colton Quantz(Lebanon)
N
Anthony Perrine MN
Jacob Padilla HW Hts. 32
O
Kameron Teacher CC 68
Lucas Byrd CLS
P
Christopher Donathan
Zach Shupp Fairfield
Q
Seth Shumate DC
Jake Newhouse MP
R
Hunter Ladnier LWE
Josh Bever Ashland
S
Joseph Terry PC
Logan Heil Brunswick 58
T
Matt Fields CFWJ 42
Tim Rooney CST
U
Nick Kiussis Brunswick
David Carr MP 92
V
Allan Hart LWE 8
Kaden Russell CST 24
W
Gavin Bell(Beavercreek) 76
Ben Darmstadt Elyria
X
Dylan Shawver(Elyria)
Seamus O`Malley LWE
Y
Bryce Andonian LWE
Derek Fields(Brunswick) 39
Z
Brandon Fenton Elyria 61
Jake Thompson CAM 49
AA
Andrew Knick CNM 51
Carson Kharchla POL 65
AB
Blake Saito(Perrysburg) 35
Jake Niffenegger CLS 30
AC
Jaden Mattox CC 70
Moises Guillen PB
AD
Austin Hiles BB Hts.
Padraic Gallagher LWE
AE
Jonathan Jones CSX
Mason Brugh(Wadsworth) 67
AF
Antonio McCloud CE 33
J.T. Brown Elyria
AG
Aidan Corrigan(Twinsburg)
Jose Rodriguez MP
AH
Noah Baughman WW
Mick Burnett Elyria
AI
Zackary Donathan Mason
Logan Hoskins VB
AJ
Kyle Lawson POL
Gabriel Tagg BB Hts.
AK
Kevin Vough Elyria
Julian Tagg BB Hts.
AL
Jacob Lagoa
Emil Soehnlen MP
AM
Colton Quantz(Lebanon)
Kameron Teacher CC
AN
Lucas Byrd CLS
Seth Shumate DC
AO
Hunter Ladnier LWE
Josh Bever Ashland
AP
Logan Heil Brunswick
Nick Kiussis Brunswick
AQ
David Carr MP
Gavin Bell(Beavercreek)
AR
Ben Darmstadt Elyria
Bryce Andonian LWE
AS
Brandon Fenton Elyria
Andrew Knick CNM
AT
Carson Kharchla POL
Jaden Mattox CC
AU
Moises Guillen PB
Padraic Gallagher LWE
AV
Mason Brugh(Wadsworth)
AW
AX
AY
AZ
BA
BB
BC
BD
BE
BF
BG
BH
BI
BJ
BK
(bye)
Dustin Norris CLS
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Kolin Howard(Maple Hts.)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Zac Carson UTL
(bye)
(bye)
Jonathan Furnas POL
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Justin Jaeckin OF
(bye)
(bye)
Victor Voinovich BB Hts.
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Peyton Fenton
(bye)
(bye)
Dan Waltermeyer PB
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Victor Marcelli MJ
(bye)
Dustin Norris CLS 75
AF
Antonio McCloud CE 25
(bye)
AE
Jonathan Jones CSX
(bye)
AD
Austin Hiles BB Hts.
(bye)
AC
Jake Niffenegger CLS
Kolin Howard(Maple Hts.) 10
AB
Blake Saito(Perrysburg) 90
(bye)
AA
Jake Thompson CAM
(bye)
Z
Derek Fields(Brunswick)
Zac Carson UTL 71
Y
Seamus O`Malley LWE 29
Jonathan Furnas POL 33
X
Dylan Shawver(Elyria) 67
(bye)
W
Kaden Russell CST
(bye)
V
Allan Hart LWE
(bye)
U
Tim Rooney CST
(bye)
T
Matt Fields CFWJ
(bye)
S
Joseph Terry PC
(bye)
R
Jake Newhouse MP
Justin Jaeckin OF 55
Q
Zach Shupp Fairfield 45
Victor Voinovich BB Hts.
P
Christopher Donathan
(bye)
O
Jacob Padilla HW Hts.
(bye)
N
Anthony Perrine MN
(bye)
M
Matt Stencel OC
(bye)
L
Andrew McNally UTL
(bye)
K
Jordan Earnest
(bye)
J
Jared Campbell LWE
Peyton Fenton
I
Sam Dover LWE
Dan Waltermeyer PB
H
Brakan Mead POL
(bye)
G
Caleb Yates WAW
(bye)
F
Bryce Hepner LWE
(bye)
E
Colin Noel(Elyria)
(bye)
D
Max Millin MP
(bye)
C
Trey Sizemore CLS
(bye)
B
Dom Demas DC
Victor Marcelli MJ
A
Taleb Rahmani MV
Dustin Norris CLS
Jonathan Jones CSX
Austin Hiles BB Hts. 57
Jake Niffenegger CLS 43
Blake Saito(Perrysburg)
Jake Thompson CAM
Derek Fields(Brunswick)
Zac Carson UTL
Dylan Shawver(Elyria)
Kaden Russell CST
Allan Hart LWE
Tim Rooney CST
Matt Fields CFWJ 75
Joseph Terry PC 25
Jake Newhouse MP
Justin Jaeckin OF
Victor Voinovich BB Hts. 67
Jacob Padilla HW Hts. 33
Anthony Perrine MN
Matt Stencel OC
Andrew McNally UTL
Jordan Earnest
Jared Campbell LWE 35
Sam Dover LWE 65
Caleb Yates WAW
Bryce Hepner LWE 48
Colin Noel(Elyria) 52
Max Millin MP 55
Trey Sizemore CLS 45
Dom Demas DC 69
Taleb Rahmani MV 31
AN
Austin Hiles BB Hts.
AM
AL
AK
AJ
Allan Hart LWE
AI
Matt Fields CFWJ
AH
AG
Victor Voinovich BB Hts.
AV
Matt Stencel OC
AU
Andrew McNally UTL
AT
Sam Dover LWE
AS
AR
Colin Noel(Elyria)
AQ
Max Millin MP
AP
Dom Demas DC
AO
BD
BC
BB
BA
AZ
AY
AX
AW
BF
BE
BH
BG
BJ
BI
BK

49th

  Jake Niffenegger CLS

  Tim Rooney CST

  Joseph Terry PC

  Jacob Padilla HW Hts.

  Anthony Perrine MN

  Jordan Earnest

  Jared Campbell LWE

  Bryce Hepner LWE

  Trey Sizemore CLS

  Taleb Rahmani MV

65th

  Antonio McCloud CE

  Kolin Howard(Maple Hts.)

  Seamus O`Malley LWE

  Jonathan Furnas POL

  Zach Shupp Fairfield

  Christopher Donathan

  Peyton Fenton

  Victor Marcelli MJ

Elimination 3

Allan Hart LWE W vs.
Tim Rooney CST L 00:05

Andrew McNally UTL W vs.
Jordan Earnest L 00:05

Anthony Perrine MN L vs.
Matt Stencel OC W 00:10

Austin Hiles BB Hts. 57 W vs.
Jake Niffenegger CLS 43 L 00:11

Bryce Hepner LWE 48 L vs.
Colin Noel(Elyria) 52 W 00:08

Dom Demas DC 69 W vs.
Taleb Rahmani MV 31 L 00:12

Jared Campbell LWE 35 L vs.
Sam Dover LWE 65 W 00:27

Matt Fields CFWJ 75 W vs.
Joseph Terry PC 25 L 00:43

Max Millin MP 55 W vs.
Trey Sizemore CLS 45 L 00:11

Victor Voinovich BB Hts. 67 W vs.
Jacob Padilla HW Hts. 33 L 00:27

Elimination 2

Dustin Norris CLS 75 W vs.
Antonio McCloud CE 25 L 00:09

Jonathan Furnas POL 33 L vs.
Dylan Shawver(Elyria) 67 W 00:08

Justin Jaeckin OF 55 W vs.
Zach Shupp Fairfield 45 L 00:08

Kolin Howard(Maple Hts.) 10 L vs.
Blake Saito(Perrysburg) 90 W 00:08

Peyton Fenton L vs.
Sam Dover LWE W 00:06

Victor Marcelli MJ L vs.
Taleb Rahmani MV W 00:05

Victor Voinovich BB Hts. W vs.
Christopher Donathan L 00:13

Zac Carson UTL 71 W vs.
Seamus O`Malley LWE 29 L 00:07

Winners 1

Ben Darmstadt Elyria W vs.
Dylan Shawver(Elyria) L 00:04

Carson Kharchla POL 65 W vs.
Blake Saito(Perrysburg) 35 L 00:08

Colin Noel(Elyria) 11 L vs.
Mick Burnett Elyria 89 W 00:14

Colton Quantz(Lebanon) W vs.
Anthony Perrine MN L 00:04

David Carr MP 92 W vs.
Allan Hart LWE 8 L 00:07

Derek Fields(Brunswick) 39 L vs.
Brandon Fenton Elyria 61 W 00:17

Dom Demas DC 43 L vs.
Aidan Corrigan(Twinsburg) 57 W 00:29

Gabriel Tagg BB Hts. 63 W vs.
Sam Dover LWE 37 L 00:38

Jacob Lagoa W vs.
Andrew McNally UTL L 00:04

Jacob Padilla HW Hts. 32 L vs.
Kameron Teacher CC 68 W 00:19

Jake Newhouse MP L vs.
Hunter Ladnier LWE W 00:10

Jake Niffenegger CLS 30 L vs.
Jaden Mattox CC 70 W 00:17

Jake Thompson CAM 49 L vs.
Andrew Knick CNM 51 W 00:26

Josh Bever Ashland W vs.
Joseph Terry PC L 00:04

Julian Tagg BB Hts. W vs.
Jordan Earnest L 00:06

Kaden Russell CST 24 L vs.
Gavin Bell(Beavercreek) 76 W 00:28

Kevin Vough Elyria 74 W vs.
Jared Campbell LWE 26 L 00:24

Kyle Lawson POL 73 W vs.
Brakan Mead POL 27 L 00:17

Logan Heil Brunswick 58 W vs.
Matt Fields CFWJ 42 L 00:25

Logan Hoskins VB 65 W vs.
Caleb Yates WAW 35 L 00:19

Lucas Byrd CLS W vs.
Christopher Donathan L 00:06

Mason Brugh(Wadsworth) 67 W vs.
Antonio McCloud CE 33 L 00:24

Matt Stencel OC L vs.
Emil Soehnlen MP W 00:04

Moises Guillen PB W vs.
Austin Hiles BB Hts. L 00:03

Noah Baughman WW W vs.
Max Millin MP L 00:03

Padraic Gallagher LWE W vs.
Jonathan Jones CSX L 00:05

Seamus O`Malley LWE L vs.
Bryce Andonian LWE W 00:08

Taleb Rahmani MV L vs.
J.T. Brown Elyria W 00:27

Tim Rooney CST L vs.
Nick Kiussis Brunswick W 00:09

Trey Sizemore CLS L vs.
Jose Rodriguez MP W 00:15

Zach Shupp Fairfield L vs.
Seth Shumate DC W 00:18

Zackary Donathan Mason W vs.
Bryce Hepner LWE L 01:21

Round 1

Ben Darmstadt Elyria 60 W vs.
Peyton Fenton 40 L 00:12

Dan Waltermeyer PB 11 L vs.
Bryce Andonian LWE 89 W 00:09

J.T. Brown Elyria 59 W vs.
Dustin Norris CLS 41 L 00:08

Justin Jaeckin OF 32 L vs.
Lucas Byrd CLS 68 W 00:11

Mick Burnett Elyria 84 W vs.
Kolin Howard(Maple Hts.) 16 L 00:10

Sam Dover LWE 81 W vs.
Jonathan Furnas POL 19 L 00:08

Victor Marcelli MJ 49 L vs.
Mason Brugh(Wadsworth) 51 W 00:09

Victor Voinovich BB Hts. 32 L vs.
Seth Shumate DC 68 W 00:12

Zac Carson UTL 33 L vs.
Kyle Lawson POL 67 W 00:11

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20