ACO Tipton Co Singles

Updated 5:48pm

Elimination 10

Chris Day vs.
Brandon Sparks Board 11 05:29:40

Dylan Aufdenberg vs.
Heath Jeffords Board 1 05:23:18

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Heath Jeffords
(bye)
Dalton Owens
Zack Stanley
Ian Price
(bye)
(bye)
Jerry Scott
Justin Duke
(bye)
(bye)
Josh Bridger
Zach Mitchell
(bye)
(bye)
Jackie Amos
Brandon Church
(bye)
(bye)
Brock Wade
Tim Hill
(bye)
(bye)
Keith Goodlett
Jason Tidwell
(bye)
(bye)
Tristan Gourley
Davis Mckinney
(bye)
(bye)
Shane Morgan
Spencer Garner
(bye)
Allen Hancock
Board 1
Lane (Michael) Cruse
Maddie McBride
(bye)
(bye)
Jeremy Blackard
Seth Hancock
(bye)
(bye)
Nakia Edwards
Scott Mitchel
(bye)
(bye)
Terry Lenderman
Kris Pugh
(bye)
(bye)
Tom Carpenter
Jimmy Penny
(bye)
(bye)
Chad Keene
Landon Jackson
(bye)
(bye)
David Slough
Ronnie Casey
Board 11
Becca Williams
(bye)
Bret Musekamp
Ryan Shoe
(bye)
Andy Hamm
Travis Hatcher
Robert Thomson
(bye)
(bye)
Kelan Gourley
Kaymen Bryant
(bye)
(bye)
Doug Wescott
Daniel Perry
(bye)
(bye)
Conner Kelso
Justin Craven
(bye)
(bye)
David Tummins
Lance Mansfield
(bye)
(bye)
Terry Amos
Lynda Oglesby
(bye)
(bye)
Brent Hollowell
Larry Parish
(bye)
(bye)
Brandon Sparks
Josh Keene
(bye)
(bye)
Myron Graves
Katlyn Hamm
(bye)
(bye)
Keith Duke
Adam Cecil
(bye)
(bye)
Jacob Garner
Dillon Cooper
(bye)
(bye)
Jason Mckinney
Christopher Vance
(bye)
(bye)
Sylvester Kennedy
Robert Defir
(bye)
(bye)
Kevin Turner
Josh Glover
(bye)
(bye)
Chris Day
Nick Gardner
Board 2
Dylan Aufdenberg
(bye)
Brock Beasley
Heath Jeffords
A
Dalton Owens
Ian Price
B
Board 11
Jerry Scott
Justin Duke
C
Board 11
Josh Bridger
Zach Mitchell
D
Board 2
Jackie Amos
Brandon Church
E
Brock Wade
Tim Hill
F
Keith Goodlett
Jason Tidwell
G
Tristan Gourley
Davis Mckinney
H
Shane Morgan
Spencer Garner
I
Allen Hancock
Maddie McBride
J
Jeremy Blackard
Seth Hancock
K
Board 11
Nakia Edwards
Scott Mitchel
L
Board 9
Terry Lenderman
Kris Pugh
M
Tom Carpenter
Jimmy Penny
N
Chad Keene
Landon Jackson
O
David Slough
Becca Williams
P
Board 1
Bret Musekamp
Ryan Shoe
Q
Andy Hamm
Robert Thomson
R
Kelan Gourley
Kaymen Bryant
S
Doug Wescott
Daniel Perry
T
Board 9
Conner Kelso
Justin Craven
U
Board 2
David Tummins
Lance Mansfield
V
Terry Amos
Lynda Oglesby
W
Brent Hollowell
Larry Parish
X
Brandon Sparks
Josh Keene
Y
Myron Graves
Katlyn Hamm
Z
Keith Duke
Adam Cecil
AA
Board 9
Jacob Garner
Dillon Cooper
AB
Jason Mckinney
Christopher Vance
AC
Board 9
Sylvester Kennedy
Robert Defir
AD
Kevin Turner
Josh Glover
AE
Board 1
Chris Day
Dylan Aufdenberg
AF
Brock Beasley
Heath Jeffords
AG
Board 2
Jerry Scott
Justin Duke
AH
Jackie Amos
Brock Wade
AI
Tim Hill
Jason Tidwell
AJ
Shane Morgan
Spencer Garner
AK
Board 9
Maddie McBride
Nakia Edwards
AL
Terry Lenderman
Tom Carpenter
AM
Board 11
Jimmy Penny
David Slough
AN
Becca Williams
Ryan Shoe
AO
Robert Thomson
Kaymen Bryant
AP
Conner Kelso
Justin Craven
AQ
Terry Amos
Brent Hollowell
AR
Board 1
Brandon Sparks
Josh Keene
AS
Katlyn Hamm
Jacob Garner
AT
Board 1
Jason Mckinney
Sylvester Kennedy
AU
Board 1
Kevin Turner
Josh Glover
AV
Dylan Aufdenberg
Heath Jeffords
AW
Jackie Amos
Tim Hill
AX
Jason Tidwell
Spencer Garner
AY
Board 1
Terry Lenderman
Tom Carpenter
AZ
Board 2
Becca Williams
Ryan Shoe
BA
Kaymen Bryant
Terry Amos
BB
Brandon Sparks
Katlyn Hamm
BC
Board 11
Jacob Garner
Kevin Turner
BD
Josh Glover
Heath Jeffords
BE
Board 9
Tim Hill
Spencer Garner
BF
Board 11
Tom Carpenter
Kaymen Bryant
BG
Board 9
Brandon Sparks
Katlyn Hamm
BH
Josh Glover
Heath Jeffords
BI
Spencer Garner
Brandon Sparks
BJ
Josh Glover
Spencer Garner
BK
Board 2
Josh Glover
Josh Glover
(bye)
Zack Stanley
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Lane (Michael) Cruse
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Ronnie Casey
(bye)
(bye)
Travis Hatcher
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Nick Gardner
(bye)
Zack Stanley
AF
Board 1
Brock Beasley
(bye)
AE
Chris Day
(bye)
AD
Robert Defir
(bye)
AC
Christopher Vance
(bye)
AB
Dillon Cooper
(bye)
AA
Adam Cecil
(bye)
Z
Keith Duke
(bye)
Y
Myron Graves
Lane (Michael) Cruse
X
Larry Parish
(bye)
W
Lynda Oglesby
(bye)
V
Lance Mansfield
(bye)
U
David Tummins
(bye)
T
Daniel Perry
(bye)
S
Doug Wescott
(bye)
R
Kelan Gourley
Ronnie Casey
Q
Andy Hamm
Travis Hatcher
P
Bret Musekamp
(bye)
O
Landon Jackson
(bye)
N
Chad Keene
(bye)
M
Kris Pugh
(bye)
L
Scott Mitchel
(bye)
K
Seth Hancock
(bye)
J
Jeremy Blackard
(bye)
I
Allen Hancock
(bye)
H
Davis Mckinney
(bye)
G
Tristan Gourley
(bye)
F
Keith Goodlett
(bye)
E
Brandon Church
(bye)
D
Zach Mitchell
(bye)
C
Josh Bridger
(bye)
B
Ian Price
Nick Gardner
A
Dalton Owens
Brock Beasley
Chris Day
Robert Defir
Christopher Vance
Dillon Cooper
Adam Cecil
Keith Duke
Myron Graves
Larry Parish
Board 11
Lynda Oglesby
Lance Mansfield
David Tummins
Daniel Perry
Doug Wescott
Kelan Gourley
Ronnie Casey
Travis Hatcher
Landon Jackson
Chad Keene
Kris Pugh
Scott Mitchel
Board 2
Seth Hancock
Jeremy Blackard
Allen Hancock
Davis Mckinney
Tristan Gourley
Keith Goodlett
Board 11
Brandon Church
Zach Mitchell
Board 9
Josh Bridger
Ian Price
Board 2
Dalton Owens
Chris Day
AN
Board 9
David Slough
Robert Defir
AM
Jimmy Penny
Dillon Cooper
AL
Board 1
Nakia Edwards
Keith Duke
AK
Board 11
Maddie McBride
Lynda Oglesby
AJ
Shane Morgan
Lance Mansfield
AI
Brock Wade
Daniel Perry
AH
Board 2
Justin Duke
Kelan Gourley
AG
Jerry Scott
Landon Jackson
AV
Dylan Aufdenberg
Kris Pugh
AU
Sylvester Kennedy
Scott Mitchel
AT
Jason Mckinney
Allen Hancock
AS
Josh Keene
Tristan Gourley
AR
Board 2
Brent Hollowell
Brandon Church
AQ
Board 9
Justin Craven
Zach Mitchell
AP
Board 11
Conner Kelso
Dalton Owens
AO
Robert Thomson
Chris Day
Jimmy Penny
Nakia Edwards
Keith Duke
Lynda Oglesby
Board 2
Brock Wade
Justin Duke
Jerry Scott
Dylan Aufdenberg
Sylvester Kennedy
Scott Mitchel
Josh Keene
Tristan Gourley
Brandon Church
Zach Mitchell
Dalton Owens
Chris Day
BD
Kevin Turner
Nakia Edwards
BC
Board 2
Jacob Garner
Lynda Oglesby
BB
Terry Amos
Justin Duke
BA
Ryan Shoe
Dylan Aufdenberg
AZ
Becca Williams
Scott Mitchel
AY
Board 1
Terry Lenderman
Brandon Church
AX
Board 11
Jason Tidwell
Zach Mitchell
AW
Jackie Amos
Chris Day
Board 2
Nakia Edwards
Terry Amos
Board 1
Justin Duke
Dylan Aufdenberg
Scott Mitchel
Jason Tidwell
Jackie Amos
Chris Day
BF
Tom Carpenter
Justin Duke
BE
Tim Hill
Dylan Aufdenberg
BH
Board 1
Katlyn Hamm
Jason Tidwell
BG
Kaymen Bryant
Chris Day
Tim Hill
Dylan Aufdenberg
Board 9
Jason Tidwell
Chris Day
BJ
Board 11
Brandon Sparks
Dylan Aufdenberg
BI
Board 1
Heath Jeffords
BK
Spencer Garner

7th

  Tim Hill

  Jason Tidwell

9th

  Tom Carpenter

  Justin Duke

  Katlyn Hamm

  Kaymen Bryant

13th

  Nakia Edwards

  Terry Amos

  Scott Mitchel

  Jackie Amos

17th

  Kevin Turner

  Jacob Garner

  Lynda Oglesby

  Ryan Shoe

  Becca Williams

  Terry Lenderman

  Brandon Church

  Zach Mitchell

25th

  Jimmy Penny

  Keith Duke

  Brock Wade

  Jerry Scott

  Sylvester Kennedy

  Josh Keene

  Tristan Gourley

  Dalton Owens

33th

  David Slough

  Robert Defir

  Dillon Cooper

  Maddie McBride

  Shane Morgan

  Lance Mansfield

  Daniel Perry

  Kelan Gourley

  Landon Jackson

  Kris Pugh

  Jason Mckinney

  Allen Hancock

  Brent Hollowell

  Justin Craven

  Conner Kelso

  Robert Thomson

49th

  Brock Beasley

  Christopher Vance

  Adam Cecil

  Myron Graves

  Larry Parish

  David Tummins

  Doug Wescott

  Ronnie Casey

  Travis Hatcher

  Chad Keene

  Seth Hancock

  Jeremy Blackard

  Davis Mckinney

  Keith Goodlett

  Josh Bridger

  Ian Price

65th

  Zack Stanley

  Lane (Michael) Cruse

  Andy Hamm

  Bret Musekamp

  Nick Gardner

Winners Final

Spencer Garner L vs.
Josh Glover W Board 2 11:02

Elimination 9

Chris Day W vs.
Tim Hill L 25:03

Dylan Aufdenberg W vs.
Jason Tidwell L Board 9 09:42

Winners Semi-finals

Brandon Sparks L vs.
Josh Glover W 10:13

Heath Jeffords L vs.
Spencer Garner W 26:43

Elimination 8

Chris Day W vs.
Tom Carpenter L 10:56

Dylan Aufdenberg W vs.
Katlyn Hamm L Board 1 15:08

Jason Tidwell W vs.
Kaymen Bryant L 17:14

Justin Duke L vs.
Tim Hill W 16:13

Elimination 7

Chris Day W vs.
Nakia Edwards L Board 2 13:52

Dylan Aufdenberg W vs.
Scott Mitchel L 15:32

Jason Tidwell W vs.
Jackie Amos L 21:36

Terry Amos L vs.
Justin Duke W Board 1 11:22

Winners 4

Heath Jeffords W vs.
Tim Hill L Board 9 16:57

Katlyn Hamm L vs.
Josh Glover W 19:53

Kaymen Bryant L vs.
Brandon Sparks W Board 9 15:54

Spencer Garner W vs.
Tom Carpenter L Board 11 15:33

Elimination 6

Brandon Church L vs.
Jason Tidwell W Board 11 15:10

Chris Day W vs.
Kevin Turner L 13:46

Dylan Aufdenberg W vs.
Becca Williams L 07:27

Justin Duke W vs.
Ryan Shoe L 08:44

Lynda Oglesby L vs.
Terry Amos W 16:21

Nakia Edwards W vs.
Jacob Garner L Board 2 10:58

Scott Mitchel W vs.
Terry Lenderman L Board 1 18:41

Zach Mitchell L vs.
Jackie Amos W 23:02

Elimination 5

Chris Day W vs.
Jimmy Penny L 12:13

Dylan Aufdenberg W vs.
Sylvester Kennedy L 17:15

Justin Duke W vs.
Jerry Scott L 10:47

Lynda Oglesby W vs.
Brock Wade L Board 2 14:32

Nakia Edwards W vs.
Keith Duke L 13:13

Scott Mitchel W vs.
Josh Keene L 16:46

Tristan Gourley L vs.
Brandon Church W 21:31

Zach Mitchell W vs.
Dalton Owens L 08:31

Winners 3

Heath Jeffords W vs.
Jackie Amos L 11:26

Katlyn Hamm W vs.
Jacob Garner L Board 11 10:47

Kevin Turner L vs.
Josh Glover W 11:57

Ryan Shoe L vs.
Kaymen Bryant W 14:42

Spencer Garner W vs.
Terry Lenderman L Board 1 20:18

Terry Amos L vs.
Brandon Sparks W 13:41

Tim Hill W vs.
Jason Tidwell L 14:22

Tom Carpenter W vs.
Becca Williams L Board 2 12:13

Elimination 4

Allen Hancock L vs.
Josh Keene W 19:49

Brandon Church W vs.
Justin Craven L Board 9 30:17

Chris Day W vs.
David Slough L Board 9 13:51

Dalton Owens W vs.
Robert Thomson L 08:40

Daniel Perry L vs.
Justin Duke W Board 2 05:40

Dillon Cooper L vs.
Nakia Edwards W Board 1 15:08

Keith Duke W vs.
Maddie McBride L Board 11 14:05

Kelan Gourley L vs.
Jerry Scott W 15:37

Kris Pugh L vs.
Sylvester Kennedy W 27:47

Lance Mansfield L vs.
Brock Wade W 14:40

Landon Jackson L vs.
Dylan Aufdenberg W 09:41

Lynda Oglesby W vs.
Shane Morgan L 10:18

Robert Defir L vs.
Jimmy Penny W 16:32

Scott Mitchel W vs.
Jason Mckinney L 13:08

Tristan Gourley W vs.
Brent Hollowell L Board 2 18:29

Zach Mitchell W vs.
Conner Kelso L Board 11 13:42

Elimination 3

Brock Beasley L vs.
Chris Day W 09:36

Chad Keene L vs.
Kris Pugh W 10:34

Daniel Perry W vs.
Doug Wescott L 19:14

Davis Mckinney L vs.
Tristan Gourley W 12:23

Dillon Cooper W vs.
Adam Cecil L 17:32

Ian Price L vs.
Dalton Owens W Board 2 09:43

Jeremy Blackard L vs.
Allen Hancock W 12:23

Keith Duke W vs.
Myron Graves L 18:50

Keith Goodlett L vs.
Brandon Church W Board 11 20:14

Kelan Gourley W vs.
Ronnie Casey L 15:30

Lance Mansfield W vs.
David Tummins L 16:07

Larry Parish L vs.
Lynda Oglesby W Board 11 14:52

Robert Defir W vs.
Christopher Vance L 13:35

Scott Mitchel W vs.
Seth Hancock L Board 2 08:27

Travis Hatcher L vs.
Landon Jackson W 20:51

Zach Mitchell W vs.
Josh Bridger L Board 9 13:20

Winners 2

Brent Hollowell L vs.
Brandon Sparks W Board 1 19:19

Brock Wade L vs.
Tim Hill W 13:19

David Slough L vs.
Becca Williams W 19:21

Heath Jeffords W vs.
Jerry Scott L Board 2 16:20

Jacob Garner W vs.
Jason Mckinney L Board 1 09:18

Jason Tidwell W vs.
Shane Morgan L 15:12

Josh Glover W vs.
Dylan Aufdenberg L 20:34

Josh Keene L vs.
Katlyn Hamm W 12:23

Justin Craven L vs.
Terry Amos W 10:17

Justin Duke L vs.
Jackie Amos W 18:34

Kaymen Bryant W vs.
Conner Kelso L 16:40

Nakia Edwards L vs.
Terry Lenderman W 13:37

Ryan Shoe W vs.
Robert Thomson L 10:31

Spencer Garner W vs.
Maddie McBride L Board 9 17:44

Sylvester Kennedy L vs.
Kevin Turner W Board 1 21:17

Tom Carpenter W vs.
Jimmy Penny L Board 11 18:50

Elimination 2

Lane (Michael) Cruse L vs.
Larry Parish W 16:35

Nick Gardner L vs.
Dalton Owens W 16:33

Ronnie Casey W vs.
Andy Hamm L 14:35

Travis Hatcher W vs.
Bret Musekamp L 11:07

Zack Stanley L vs.
Brock Beasley W Board 1 10:47

Winners 1

Adam Cecil L vs.
Jacob Garner W Board 9 11:23

Becca Williams W vs.
Bret Musekamp L Board 1 13:35

Brandon Church L vs.
Brock Wade W 23:27

Christopher Vance L vs.
Sylvester Kennedy W Board 9 14:19

Daniel Perry L vs.
Conner Kelso W Board 9 11:41

Davis Mckinney L vs.
Shane Morgan W 18:15

Dillon Cooper L vs.
Jason Mckinney W 09:12

Dylan Aufdenberg W vs.
Brock Beasley L 06:45

Heath Jeffords W vs.
Dalton Owens L 20:37

Ian Price L vs.
Jerry Scott W Board 11 10:26

Jason Tidwell W vs.
Tristan Gourley L 16:46

Jimmy Penny W vs.
Chad Keene L 15:06

Josh Glover W vs.
Chris Day L Board 1 15:05

Josh Keene W vs.
Myron Graves L 08:56

Justin Craven W vs.
David Tummins L Board 2 21:44

Justin Duke W vs.
Josh Bridger L Board 11 08:48

Katlyn Hamm W vs.
Keith Duke L 18:51

Kaymen Bryant W vs.
Doug Wescott L 22:51

Kris Pugh L vs.
Tom Carpenter W 16:39

Lance Mansfield L vs.
Terry Amos W 07:01

Landon Jackson L vs.
David Slough W 19:15

Larry Parish L vs.
Brandon Sparks W 10:52

Lynda Oglesby L vs.
Brent Hollowell W 21:04

Maddie McBride W vs.
Jeremy Blackard L 15:10

Robert Defir L vs.
Kevin Turner W 22:40

Robert Thomson W vs.
Kelan Gourley L 16:32

Ryan Shoe W vs.
Andy Hamm L 14:42

Scott Mitchel L vs.
Terry Lenderman W Board 9 26:02

Seth Hancock L vs.
Nakia Edwards W Board 11 15:46

Spencer Garner W vs.
Allen Hancock L 16:43

Tim Hill W vs.
Keith Goodlett L 18:21

Zach Mitchell L vs.
Jackie Amos W Board 2 21:50

Round 1

Allen Hancock W vs.
Lane (Michael) Cruse L Board 1 19:02

Andy Hamm W vs.
Travis Hatcher L 13:28

Dalton Owens W vs.
Zack Stanley L 17:47

Nick Gardner L vs.
Dylan Aufdenberg W Board 2 18:15

Ronnie Casey L vs.
Becca Williams W Board 11 17:35

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20