ACO Tipton Co Doubles Only

Updated 6:09pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
(bye) (16)
9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9)
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8)
5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5)
Board 2
12 David Ballard/T J (12)
13 Johnny Koonce/Mary Tummins (13)
Board 3
4 Josh Keene/ Chad Keene (4)
3 David Tummins/Kelan Gourley (3)
Board 3
14 Jessica Thomson/Josh’s Lover (14)
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11)
Board 1
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7)
Board 2
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10)
(bye) (15)
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)
1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
A
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8)
5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5)
B
Board 1
4 Josh Keene/ Chad Keene (4)
3 David Tummins/Kelan Gourley (3)
C
Board 2
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11)
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10)
D
Board 3
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)
1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
E
4 Josh Keene/ Chad Keene (4)
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11)
F
Board 1
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)
1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
G
Board 1
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)
1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
Board 3
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)
(bye) (16)
9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9)
12 David Ballard/T J (12)
Board 3
13 Johnny Koonce/Mary Tummins (13)
14 Jessica Thomson/Josh’s Lover (14)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7)
(bye) (15)
9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9)
D
Board 3
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10)
12 David Ballard/T J (12)
C
Board 2
3 David Tummins/Kelan Gourley (3)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
B
5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5)
7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7)
A
Board 1
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8)
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10)
Board 5
3 David Tummins/Kelan Gourley (3)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
Board 3
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8)
3 David Tummins/Kelan Gourley (3)
E
Board 5
4 Josh Keene/ Chad Keene (4)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
F
Board 2
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11)
4 Josh Keene/ Chad Keene (4)
Board 2
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)
G
Board 5
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)
6 Brent Hollowell/Chris Day (6)

1st

  1 Josh Glover/Kyle Anderson (1)

2nd

  6 Brent Hollowell/Chris Day (6)

3rd

  2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2)

4th

  4 Josh Keene/ Chad Keene (4)

5th

  3 David Tummins/Kelan Gourley (3)

  11 Devin Smith/Jerrett Scott (11)

7th

  10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10)

  8 Rick Gray/Travis Hatcher (8)

9th

  9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9)

  12 David Ballard/T J (12)

  5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5)

  7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7)

13th

  (bye) (16)

  13 Johnny Koonce/Mary Tummins (13)

  14 Jessica Thomson/Josh’s Lover (14)

  (bye) (15)

Final

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1) W vs.
6 Brent Hollowell/Chris Day (6) L Board 3 22:04

Elimination Final

6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W vs.
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2) L Board 5 14:49

Elimination Semi-final

4 Josh Keene/ Chad Keene (4) L vs.
6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W Board 2 14:56

Winners Final

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1) W vs.
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2) L Board 1 13:32

Elimination 4

3 David Tummins/Kelan Gourley (3) L vs.
4 Josh Keene/ Chad Keene (4) W Board 5 20:21

6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W vs.
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11) L Board 2 30:06

Elimination 3

10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10) L vs.
3 David Tummins/Kelan Gourley (3) W Board 5 12:31

6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W vs.
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8) L Board 3 16:11

Winners Semi-finals

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1) W vs.
4 Josh Keene/ Chad Keene (4) L 10:13

11 Devin Smith/Jerrett Scott (11) L vs.
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2) W Board 1 17:57

Elimination 2

12 David Ballard/T J (12) L vs.
3 David Tummins/Kelan Gourley (3) W Board 2 19:48

6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W vs.
5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5) L 09:50

7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7) L vs.
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8) W Board 1 15:41

9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9) L vs.
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10) W Board 3 14:00

Elimination 1

(bye) (16) L vs.
9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9) W 08:46

12 David Ballard/T J (12) W vs.
13 Johnny Koonce/Mary Tummins (13) L Board 3 16:47

14 Jessica Thomson/Josh’s Lover (14) L vs.
6 Brent Hollowell/Chris Day (6) W 15:27

7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7) W vs.
(bye) (15) L 26:42

Winners 1

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1) W vs.
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8) L 08:05

10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10) L vs.
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2) W Board 3 08:35

3 David Tummins/Kelan Gourley (3) L vs.
11 Devin Smith/Jerrett Scott (11) W Board 2 17:03

5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5) L vs.
4 Josh Keene/ Chad Keene (4) W Board 1 16:53

Round 1

(bye) (15) L vs.
2 Brandon Sparks/ Rob Thomson (2) W 54:11

1 Josh Glover/Kyle Anderson (1) W vs.
(bye) (16) L 54:11

11 Devin Smith/Jerrett Scott (11) W vs.
6 Brent Hollowell/Chris Day (6) L Board 1 17:11

13 Johnny Koonce/Mary Tummins (13) L vs.
4 Josh Keene/ Chad Keene (4) W Board 3 09:48

3 David Tummins/Kelan Gourley (3) W vs.
14 Jessica Thomson/Josh’s Lover (14) L Board 3 06:10

5 Lynda Oglesby/Tom Carpenter (5) W vs.
12 David Ballard/T J (12) L Board 2 13:39

7 Zack Stanley/Dillon Cooper (7) L vs.
10 Chris Vance/Jeremy Blackard (10) W Board 2 18:22

9 Cannon Hatcher/Hunter Gott (9) L vs.
8 Rick Gray/Travis Hatcher (8) W 13:37

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20