Cherry Bomb Mens Doubles 501 6/24/18

Updated 2:16pm

None.

None.

Eric Dennison / JT Sain
(bye)
Rick Paez / David Travers
Board 32
Steve Glass / Michael Powers
John Beard / Robin Albury
Board 4
Rick Birningham / Roy Castillo
Mike Comiskey / Aaron Campbell
Board 38
James Furlong / Glenn Knichel
Kevin Czipo / Rich Hammand
(bye)
Brandon Asoto / Romy Diane
Board 10
Steve Sphaler / Dennis Bullock
Tom Bush / Buster Graves
Board 33
Kevin West / Tony Polk
(bye)
Daniel Decelles / Joe Stinett
JP Everett / Tucker Davey
(bye)
Nick Keilman / Chris Sams
Board 26
Mike Neuman / Jay Belland
David Tillery / Lee Weis
Board 18
Mike Kizor / Seth Morrow
(bye)
Bryan Schnitzer / Rusty Lewis
Michel Wolters / Mark Lowe
Board 34
Chris Cherry / Mike Stocum
Kevin Thompson / Sean Moran
Board 2
Daryl Dorsett / Nicholas Eldon
Gregory Manza / Gregory Thomas
Board 24
Jerry Hubbrard / Rodrick Barrow
(bye)
Joey Corman / Craig Elder
Scott Tarr / Jamie Knight
(bye)
Matt Booth / Joe Chaney
Board 12
Mike Saunders / Simon Wells
David Lemon / Richard Lemon
Board 16
Michael Werner / Keith Switzer
Maury Alpert / Doug Snider
Board 14
Chris Wilkinson / George Hammes
Peter Kramer / Scott Kramer
(bye)
Barry Russell / Tenge Brown
Board 20
Joe Slivan / Ronnie Lott
Michael Moss II / Niko Moss
Board 36
Danny Pace / David Llerena
(bye)
Norman Fialkowsky / Nigel Jeanty
Chris Perry / Sean Hanrahan
(bye)
Joe Callari / Wayne Greer
Board 6
Ed Labarbera / Randy Wornstaff
Rich Lougherty / Al Landers
Board 28
Rodney Pryor / Pat Hewitt
(bye)
Dave Blalock / Michael Rannazzisi
Mike Eichorn / Mike Esposito
Board 30
Scott Deas / Dedrick Daniels
Mark Meares / Ryan Richards
Board 8
Peter Stewart / Jordan Baggish
Jim Kramarz / Chris Kremper
Board 22
Rick Cassady / Peter Stewart
(bye)
Jim Widmayer / Danny Baggish
Eric Dennison / JT Sain
Board 1
Rick Paez / David Travers
John Beard / Robin Albury
Board 6
James Furlong / Glenn Knichel
Kevin Czipo / Rich Hammand
Board 18
Brandon Asoto / Romy Diane
Kevin West / Tony Polk
Board 26
Daniel Decelles / Joe Stinett
JP Everett / Tucker Davey
Board 22
Nick Keilman / Chris Sams
Mike Kizor / Seth Morrow
Board 8
Bryan Schnitzer / Rusty Lewis
Chris Cherry / Mike Stocum
Board 14
Kevin Thompson / Sean Moran
Jerry Hubbrard / Rodrick Barrow
Board 20
Joey Corman / Craig Elder
Scott Tarr / Jamie Knight
Board 16
Matt Booth / Joe Chaney
Michael Werner / Keith Switzer
Board 36
Maury Alpert / Doug Snider
Peter Kramer / Scott Kramer
Board 12
Joe Slivan / Ronnie Lott
Danny Pace / David Llerena
Board 4
Norman Fialkowsky / Nigel Jeanty
Chris Perry / Sean Hanrahan
Board 24
Ed Labarbera / Randy Wornstaff
Rodney Pryor / Pat Hewitt
Board 10
Dave Blalock / Michael Rannazzisi
Mike Eichorn / Mike Esposito
Board 2
Mark Meares / Ryan Richards
Rick Cassady / Peter Stewart
Board 38
Jim Widmayer / Danny Baggish
Rick Paez / David Travers
Board 10
James Furlong / Glenn Knichel
Kevin Czipo / Rich Hammand
Board 8
Kevin West / Tony Polk
JP Everett / Tucker Davey
Board 14
Mike Kizor / Seth Morrow
Chris Cherry / Mike Stocum
Board 36
Joey Corman / Craig Elder
Scott Tarr / Jamie Knight
Board 2
Maury Alpert / Doug Snider
Joe Slivan / Ronnie Lott
Board 16
Danny Pace / David Llerena
Ed Labarbera / Randy Wornstaff
Board 20
Dave Blalock / Michael Rannazzisi
Mark Meares / Ryan Richards
Board 30
Jim Widmayer / Danny Baggish
Rick Paez / David Travers
Board 1
Kevin Czipo / Rich Hammand
Mike Kizor / Seth Morrow
Board 24
Joey Corman / Craig Elder
Maury Alpert / Doug Snider
Board 10
Joe Slivan / Ronnie Lott
Ed Labarbera / Randy Wornstaff
Board 22
Jim Widmayer / Danny Baggish
Rick Paez / David Travers
Board 8
Mike Kizor / Seth Morrow
Maury Alpert / Doug Snider
Board 6
Jim Widmayer / Danny Baggish
Rick Paez / David Travers
Board 12
Jim Widmayer / Danny Baggish
Jim Widmayer / Danny Baggish

Final

Rick Paez / David Travers L vs.
Jim Widmayer / Danny Baggish W Board 12 00:07

Semi-finals

Maury Alpert / Doug Snider L vs.
Jim Widmayer / Danny Baggish W Board 6 28:48

Rick Paez / David Travers W vs.
Mike Kizor / Seth Morrow L Board 8 31:51

Quarter-finals

Ed Labarbera / Randy Wornstaff L vs.
Jim Widmayer / Danny Baggish W Board 22 17:46

Maury Alpert / Doug Snider W vs.
Joe Slivan / Ronnie Lott L Board 10 31:21

Mike Kizor / Seth Morrow W vs.
Joey Corman / Craig Elder L Board 24 33:15

Rick Paez / David Travers W vs.
Kevin Czipo / Rich Hammand L Board 1 25:00

Round 3

Chris Cherry / Mike Stocum L vs.
Joey Corman / Craig Elder W Board 36 23:07

Ed Labarbera / Randy Wornstaff W vs.
Dave Blalock / Michael Rannazzisi L Board 20 19:40

Joe Slivan / Ronnie Lott W vs.
Danny Pace / David Llerena L Board 16 39:02

JP Everett / Tucker Davey L vs.
Mike Kizor / Seth Morrow W Board 14 34:37

Kevin Czipo / Rich Hammand W vs.
Kevin West / Tony Polk L Board 8 31:21

Mark Meares / Ryan Richards L vs.
Jim Widmayer / Danny Baggish W Board 30 16:56

Rick Paez / David Travers W vs.
James Furlong / Glenn Knichel L Board 10 23:10

Scott Tarr / Jamie Knight L vs.
Maury Alpert / Doug Snider W Board 2 29:04

Round 2

Chris Cherry / Mike Stocum W vs.
Kevin Thompson / Sean Moran L Board 14 31:10

Chris Perry / Sean Hanrahan L vs.
Ed Labarbera / Randy Wornstaff W Board 24 17:14

Danny Pace / David Llerena W vs.
Norman Fialkowsky / Nigel Jeanty L Board 4 31:09

Eric Dennison / JT Sain L vs.
Rick Paez / David Travers W Board 1 23:15

Jerry Hubbrard / Rodrick Barrow L vs.
Joey Corman / Craig Elder W Board 20 19:07

John Beard / Robin Albury L vs.
James Furlong / Glenn Knichel W Board 6 24:54

JP Everett / Tucker Davey W vs.
Nick Keilman / Chris Sams L Board 22 34:45

Kevin Czipo / Rich Hammand W vs.
Brandon Asoto / Romy Diane L Board 18 32:48

Kevin West / Tony Polk W vs.
Daniel Decelles / Joe Stinett L Board 26 26:38

Michael Werner / Keith Switzer L vs.
Maury Alpert / Doug Snider W Board 36 32:33

Mike Eichorn / Mike Esposito L vs.
Mark Meares / Ryan Richards W Board 2 13:37

Mike Kizor / Seth Morrow W vs.
Bryan Schnitzer / Rusty Lewis L Board 8 28:56

Peter Kramer / Scott Kramer L vs.
Joe Slivan / Ronnie Lott W Board 12 35:12

Rick Cassady / Peter Stewart L vs.
Jim Widmayer / Danny Baggish W Board 38 22:13

Rodney Pryor / Pat Hewitt L vs.
Dave Blalock / Michael Rannazzisi W Board 10 19:31

Scott Tarr / Jamie Knight W vs.
Matt Booth / Joe Chaney L Board 16 36:22

Round 1

Barry Russell / Tenge Brown L vs.
Joe Slivan / Ronnie Lott W Board 20 28:15

Brandon Asoto / Romy Diane W vs.
Steve Sphaler / Dennis Bullock L Board 10 39:57

David Lemon / Richard Lemon L vs.
Michael Werner / Keith Switzer W Board 16 28:04

David Tillery / Lee Weis L vs.
Mike Kizor / Seth Morrow W Board 18 24:50

Gregory Manza / Gregory Thomas L vs.
Jerry Hubbrard / Rodrick Barrow W Board 24 27:39

Jim Kramarz / Chris Kremper L vs.
Rick Cassady / Peter Stewart W Board 22 36:31

Joe Callari / Wayne Greer L vs.
Ed Labarbera / Randy Wornstaff W Board 6 25:25

John Beard / Robin Albury W vs.
Rick Birningham / Roy Castillo L Board 4 26:05

Kevin Thompson / Sean Moran W vs.
Daryl Dorsett / Nicholas Eldon L Board 2 29:36

Mark Meares / Ryan Richards W vs.
Peter Stewart / Jordan Baggish L Board 8 16:45

Matt Booth / Joe Chaney W vs.
Mike Saunders / Simon Wells L Board 12 25:00

Maury Alpert / Doug Snider W vs.
Chris Wilkinson / George Hammes L Board 14 28:48

Michael Moss II / Niko Moss L vs.
Danny Pace / David Llerena W Board 36 22:59

Michel Wolters / Mark Lowe L vs.
Chris Cherry / Mike Stocum W Board 34 31:35

Mike Comiskey / Aaron Campbell L vs.
James Furlong / Glenn Knichel W Board 38 31:10

Mike Eichorn / Mike Esposito W vs.
Scott Deas / Dedrick Daniels L Board 30 27:40

Nick Keilman / Chris Sams W vs.
Mike Neuman / Jay Belland L Board 26 33:57

Rich Lougherty / Al Landers L vs.
Rodney Pryor / Pat Hewitt W Board 28 33:32

Rick Paez / David Travers W vs.
Steve Glass / Michael Powers L Board 32 27:04

Tom Bush / Buster Graves L vs.
Kevin West / Tony Polk W Board 33 33:05

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20