ACO WCC January 2016 Regional Singles

Updated 12:19pm

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Ken Jones (1)
(bye) (32)
Erik Esakson (17)
Board 03
Clay Rice (16)
Dave Lehman (9)
Board 01
Justin Stokes (24)
Dave Christensen (25)
Board 03
Jon Richards (8)
Dan Stokes (5)
Board 01
Hugh Walpole (28)
Wendy Olson (21)
Board 01
Jennifer Esakson (12)
Drew Rowney (13)
Board 01
Colton Bridges (20)
Fred Breckle (29)
Board 04
Kepa Ayhee (4)
Ray Berg (3)
(bye) (30)
Cody Bersaglieri (19)
Board 01
Rich Rice (14)
Steve Warren (11)
Board 03
Scotty Wallace (22)
Juli Monahan (27)
Board 02
Blake Demale (6)
Rob Matson (7)
Board 02
Darren Cartwright (26)
Bob Neitz (23)
Board 04
Lionel Ayhee (10)
Eric Jay (15)
Board 02
Todd Tullis (18)
(bye) (31)
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
A
Board 02
Erik Esakson (17)
Justin Stokes (24)
B
Board 04
Dave Christensen (25)
Dan Stokes (5)
C
Board 03
Wendy Olson (21)
Colton Bridges (20)
D
Board 01
Kepa Ayhee (4)
Ray Berg (3)
E
Board 03
Rich Rice (14)
Steve Warren (11)
F
Board 04
Juli Monahan (27)
Rob Matson (7)
G
Board 01
Bob Neitz (23)
Eric Jay (15)
H
Board 02
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
I
Board 02
Dave Christensen (25)
Dan Stokes (5)
J
Board 02
Kepa Ayhee (4)
Rich Rice (14)
K
Board 03
Steve Warren (11)
Rob Matson (7)
L
Board 04
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
M
Board 02
Dan Stokes (5)
Steve Warren (11)
N
Board 03
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
O
Board 01
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
Board 03
Ron Stokes (2)
Ken Jones (1)
(bye) (32)
Clay Rice (16)
Dave Lehman (9)
Board 04
Jon Richards (8)
Hugh Walpole (28)
Board 03
Jennifer Esakson (12)
Drew Rowney (13)
Board 03
Fred Breckle (29)
(bye) (30)
Cody Bersaglieri (19)
Scotty Wallace (22)
Board 02
Blake Demale (6)
Darren Cartwright (26)
Board 04
Lionel Ayhee (10)
Todd Tullis (18)
(bye) (31)
Clay Rice (16)
H
Board 02
Eric Jay (15)
Jon Richards (8)
G
Board 02
Bob Neitz (23)
Jennifer Esakson (12)
F
Board 01
Juli Monahan (27)
Drew Rowney (13)
E
Board 04
Ray Berg (3)
Cody Bersaglieri (19)
D
Board 03
Colton Bridges (20)
Blake Demale (6)
C
Board 03
Wendy Olson (21)
Lionel Ayhee (10)
B
Board 04
Justin Stokes (24)
Todd Tullis (18)
A
Board 01
Erik Esakson (17)
Eric Jay (15)
Board 04
Bob Neitz (23)
Jennifer Esakson (12)
Board 01
Drew Rowney (13)
Colton Bridges (20)
Board 03
Blake Demale (6)
Justin Stokes (24)
Board 03
Erik Esakson (17)
Eric Jay (15)
J
Board 01
Kepa Ayhee (4)
Jennifer Esakson (12)
I
Board 02
Dave Christensen (25)
Blake Demale (6)
L
Board 04
Rob Matson (7)
Justin Stokes (24)
K
Board 03
Rich Rice (14)
Kepa Ayhee (4)
Board 01
Dave Christensen (25)
Blake Demale (6)
Board 02
Justin Stokes (24)
Kepa Ayhee (4)
N
Board 02
Steve Warren (11)
Blake Demale (6)
M
Board 04
Dan Stokes (5)
Kepa Ayhee (4)
Board 03
Dan Stokes (5)
Kepa Ayhee (4)
O
Board 04
Ron Stokes (2)
Ron Stokes (2)

1st

  Ken Jones (1)

2nd

  Ron Stokes (2)

3rd

  Kepa Ayhee (4)

4th

  Dan Stokes (5)

5th

  Steve Warren (11)

  Blake Demale (6)

7th

  Dave Christensen (25)

  Justin Stokes (24)

9th

  Eric Jay (15)

  Jennifer Esakson (12)

  Rob Matson (7)

  Rich Rice (14)

13th

  Bob Neitz (23)

  Drew Rowney (13)

  Colton Bridges (20)

  Erik Esakson (17)

17th

  Clay Rice (16)

  Jon Richards (8)

  Juli Monahan (27)

  Ray Berg (3)

  Cody Bersaglieri (19)

  Wendy Olson (21)

  Lionel Ayhee (10)

  Todd Tullis (18)

25th

  (bye) (32)

  Dave Lehman (9)

  Hugh Walpole (28)

  Fred Breckle (29)

  (bye) (30)

  Scotty Wallace (22)

  Darren Cartwright (26)

  (bye) (31)

Final

Ken Jones (1) W vs.
Ron Stokes (2) L Board 03 00:06

Elimination Final

Kepa Ayhee (4) L vs.
Ron Stokes (2) W Board 04 00:06

Elimination Semi-finals

Kepa Ayhee (4) W vs.
Dan Stokes (5) L Board 03 00:12

Winners Final

Ken Jones (1) W vs.
Ron Stokes (2) L Board 01 00:34

Elimination 6

Blake Demale (6) L vs.
Dan Stokes (5) W Board 04 17:38

Kepa Ayhee (4) W vs.
Steve Warren (11) L Board 02 09:12

Elimination 5

Blake Demale (6) W vs.
Justin Stokes (24) L Board 02 11:16

Kepa Ayhee (4) W vs.
Dave Christensen (25) L Board 01 24:03

Winners Semi-finals

Ken Jones (1) W vs.
Dan Stokes (5) L Board 02 15:16

Steve Warren (11) L vs.
Ron Stokes (2) W Board 03 13:01

Elimination 4

Blake Demale (6) W vs.
Rob Matson (7) L Board 04 15:13

Eric Jay (15) L vs.
Kepa Ayhee (4) W Board 01 17:08

Jennifer Esakson (12) L vs.
Dave Christensen (25) W Board 02 10:50

Justin Stokes (24) W vs.
Rich Rice (14) L Board 03 13:58

Elimination 3

Colton Bridges (20) L vs.
Blake Demale (6) W Board 03 06:27

Eric Jay (15) W vs.
Bob Neitz (23) L Board 04 18:51

Jennifer Esakson (12) W vs.
Drew Rowney (13) L Board 01 25:58

Justin Stokes (24) W vs.
Erik Esakson (17) L Board 03 13:29

Winners 2

Dan Stokes (5) W vs.
Kepa Ayhee (4) L Board 02 15:06

Ken Jones (1) W vs.
Dave Christensen (25) L Board 02 18:49

Rich Rice (14) L vs.
Steve Warren (11) W Board 03 18:50

Rob Matson (7) L vs.
Ron Stokes (2) W Board 04 21:43

Elimination 2

Blake Demale (6) W vs.
Wendy Olson (21) L Board 03 14:05

Clay Rice (16) L vs.
Eric Jay (15) W Board 02 13:59

Cody Bersaglieri (19) L vs.
Colton Bridges (20) W Board 03 00:10

Drew Rowney (13) W vs.
Ray Berg (3) L Board 04 09:26

Jennifer Esakson (12) W vs.
Juli Monahan (27) L Board 01 13:25

Jon Richards (8) L vs.
Bob Neitz (23) W Board 02 15:15

Lionel Ayhee (10) L vs.
Justin Stokes (24) W Board 04 12:12

Todd Tullis (18) L vs.
Erik Esakson (17) W Board 01 17:52

Elimination 1

(bye) (30) L vs.
Cody Bersaglieri (19) W 18:09

(bye) (32) L vs.
Clay Rice (16) W 43:00

Darren Cartwright (26) L vs.
Lionel Ayhee (10) W Board 04 18:08

Dave Lehman (9) L vs.
Jon Richards (8) W Board 04 10:55

Drew Rowney (13) W vs.
Fred Breckle (29) L Board 03 16:25

Hugh Walpole (28) L vs.
Jennifer Esakson (12) W Board 03 08:35

Scotty Wallace (22) L vs.
Blake Demale (6) W Board 02 11:14

Todd Tullis (18) W vs.
(bye) (31) L 39:33

Winners 1

Colton Bridges (20) L vs.
Kepa Ayhee (4) W Board 01 11:45

Dan Stokes (5) W vs.
Wendy Olson (21) L Board 03 15:06

Eric Jay (15) L vs.
Ron Stokes (2) W Board 02 14:31

Justin Stokes (24) L vs.
Dave Christensen (25) W Board 04 14:07

Ken Jones (1) W vs.
Erik Esakson (17) L Board 02 13:23

Ray Berg (3) L vs.
Rich Rice (14) W Board 03 13:57

Rob Matson (7) W vs.
Bob Neitz (23) L Board 01 17:16

Steve Warren (11) W vs.
Juli Monahan (27) L Board 04 10:13

Round 1

(bye) (31) L vs.
Ron Stokes (2) W 11:57

Bob Neitz (23) W vs.
Lionel Ayhee (10) L Board 04 24:37

Cody Bersaglieri (19) L vs.
Rich Rice (14) W Board 01 00:20

Dan Stokes (5) W vs.
Hugh Walpole (28) L Board 01 05:15

Dave Christensen (25) W vs.
Jon Richards (8) L Board 03 13:35

Dave Lehman (9) L vs.
Justin Stokes (24) W Board 01 07:40

Drew Rowney (13) L vs.
Colton Bridges (20) W Board 01 16:54

Eric Jay (15) W vs.
Todd Tullis (18) L Board 02 14:49

Erik Esakson (17) W vs.
Clay Rice (16) L Board 03 16:39

Fred Breckle (29) L vs.
Kepa Ayhee (4) W Board 04 11:19

Juli Monahan (27) W vs.
Blake Demale (6) L Board 02 12:49

Ken Jones (1) W vs.
(bye) (32) L 11:57

Ray Berg (3) W vs.
(bye) (30) L 11:57

Rob Matson (7) W vs.
Darren Cartwright (26) L Board 02 12:00

Steve Warren (11) W vs.
Scotty Wallace (22) L Board 03 07:09

Wendy Olson (21) W vs.
Jennifer Esakson (12) L Board 01 23:27

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20