Olympic Games

Updated 12:39pm

None.

Elimination 6

Claus von Stauffenberg-Germany(29) vs.
Elek Balogh-Hungary(27)

Gilbert Melendez-Colombia(25) vs.
Volodya Beleglosov-Russia(28)

Winners Final

Masaaki Saigo-Japan(27) vs.
Clark Carnahan-USA(27)

Scroll to the right to view bracket. →

Hanchik Askar-Turkmenistan(27) 8
Marcelo Guilherme-Portugal(29) 4
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4
Wladek Sylvieski-Poland(30) 3
Elek Balogh-Hungary(27) 10
Fadhilan Kinte-Botswana(28)
Taavi Novotny-Czech Republic(27) 6
Kostas Khrystopolous-Greece(25) 4
Jens Federer-Switzerland(26) 3
Masaaki Saigo-Japan(27) 8
Calisher Keblarachov-Tajikistan(26)
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 10
Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 2
Maxime Weygand-France(25) 6
Stan Pauwels-Belgium(29) 2
Maksim Sarabov-Belarus(28) 6
Kabir Babangida-Nigeria(28) 4
Choe Ki-moon-North Korea(29) 7
Sergio Ramirez-Costa Rica(28)
Clark Carnahan-USA(27) 10
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 9
Damacio Garcia-Mexico(27) 5
Simon Brunner-Austria(28) 9
Gugulethu Mholumbu-Cameroon(28) 4
Volodya Beleglosov-Russia(28) 8
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 1
Gilbert Melendez-Colombia(25) 12
Ploris Solonekov-Ukraine(28) 2
Nigel Dowding-Great Britain(26) 6
Rodavan Micic-Serbia(27) 6
Sonny Paxton-Canada(24)
Christiano Chamizo-Cuba(25) 7
Hanchik Askar-Turkmenistan(27)
A
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 8
Elek Balogh-Hungary(27) 9
B
Taavi Novotny-Czech Republic(27) 2
Masaaki Saigo-Japan(27) 7
C
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 6
Maxime Weygand-France(25) 5
D
Maksim Sarabov-Belarus(28) 2
Choe Ki-moon-North Korea(29)
E
Clark Carnahan-USA(27) 10
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 9
F
Simon Brunner-Austria(28) 6
Volodya Beleglosov-Russia(28) 2
G
Gilbert Melendez-Colombia(25) 2
Rodavan Micic-Serbia(27) 6
H
Christiano Chamizo-Cuba(25) 4
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4
I
Elek Balogh-Hungary(27) 6
Masaaki Saigo-Japan(27) 10
J
Maxime Weygand-France(25) 4
Clark Carnahan-USA(27)
K
Farouq Farrokhzad-Iran(27)
Volodya Beleglosov-Russia(28) 9
L
Christiano Chamizo-Cuba(25) 2
Elek Balogh-Hungary(27) 5
M
Masaaki Saigo-Japan(27) 6
Clark Carnahan-USA(27) 6
N
Volodya Beleglosov-Russia(28) 2
Masaaki Saigo-Japan(27)
O
Clark Carnahan-USA(27)
Marcelo Guilherme-Portugal(29)
Wladek Sylvieski-Poland(30) 8
Fadhilan Kinte-Botswana(28)
Kostas Khrystopolous-Greece(25)
Jens Federer-Switzerland(26) 6
Calisher Keblarachov-Tajikistan(26) 5
Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 4
Stan Pauwels-Belgium(29) 2
Kabir Babangida-Nigeria(28) 8
Sergio Ramirez-Costa Rica(28) 2
Damacio Garcia-Mexico(27) 7
Gugulethu Mholumbu-Cameroon(28) 2
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 5
Ploris Solonekov-Ukraine(28) 4
Nigel Dowding-Great Britain(26) 7
Sonny Paxton-Canada(24) 3
Wladek Sylvieski-Poland(30) 6
H
Rodavan Micic-Serbia(27) 1
Kostas Khrystopolous-Greece(25)
G
Gilbert Melendez-Colombia(25) 10
Jens Federer-Switzerland(26) 4
F
Simon Brunner-Austria(28) 4
Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 6
E
Choe Ki-moon-North Korea(29) 4
Kabir Babangida-Nigeria(28) 2
D
Maksim Sarabov-Belarus(28) 7
Damacio Garcia-Mexico(27) 2
C
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 8
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 6
B
Taavi Novotny-Czech Republic(27) 3
Nigel Dowding-Great Britain(26) 5
A
Hanchik Askar-Turkmenistan(27) 1
Wladek Sylvieski-Poland(30) 2
Gilbert Melendez-Colombia(25) 6
Simon Brunner-Austria(28) 7
Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 4
Maksim Sarabov-Belarus(28)
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 6
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 7
Nigel Dowding-Great Britain(26) 4
Gilbert Melendez-Colombia(25) 12
J
Maxime Weygand-France(25) 2
Simon Brunner-Austria(28) 4
I
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 5
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 10
L
Christiano Chamizo-Cuba(25) 6
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 1
K
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 5
Gilbert Melendez-Colombia(25) 6
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 17
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 11
Gilbert Melendez-Colombia(25)
N
Volodya Beleglosov-Russia(28)
Claus von Stauffenberg-Germany(29)
M
Elek Balogh-Hungary(27)
O

7th

  Lacchus Kyllonen-Finland(25)

  Farouq Farrokhzad-Iran(27)

9th

  Maxime Weygand-France(25)

  Simon Brunner-Austria(28)

  Christiano Chamizo-Cuba(25)

  Mogens Fjellerup-Denmark(25)

13th

  Wladek Sylvieski-Poland(30)

  Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29)

  Maksim Sarabov-Belarus(28)

  Nigel Dowding-Great Britain(26)

17th

  Rodavan Micic-Serbia(27)

  Kostas Khrystopolous-Greece(25)

  Jens Federer-Switzerland(26)

  Choe Ki-moon-North Korea(29)

  Kabir Babangida-Nigeria(28)

  Damacio Garcia-Mexico(27)

  Taavi Novotny-Czech Republic(27)

  Hanchik Askar-Turkmenistan(27)

25th

  Marcelo Guilherme-Portugal(29)

  Fadhilan Kinte-Botswana(28)

  Calisher Keblarachov-Tajikistan(26)

  Stan Pauwels-Belgium(29)

  Sergio Ramirez-Costa Rica(28)

  Gugulethu Mholumbu-Cameroon(28)

  Ploris Solonekov-Ukraine(28)

  Sonny Paxton-Canada(24)

Elimination 5

Claus von Stauffenberg-Germany(29) 17 W vs.
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 11 L 00:12

Gilbert Melendez-Colombia(25) 6 W vs.
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4 L 00:24

Winners Semi-finals

Clark Carnahan-USA(27) 6 W vs.
Volodya Beleglosov-Russia(28) 2 L 08:59

Elek Balogh-Hungary(27) 5 L vs.
Masaaki Saigo-Japan(27) 6 W 01:22

Elimination 4

Claus von Stauffenberg-Germany(29) 10 W vs.
Christiano Chamizo-Cuba(25) 6 L 01:06

Gilbert Melendez-Colombia(25) 12 W vs.
Maxime Weygand-France(25) 2 L 01:23

Mogens Fjellerup-Denmark(25) 1 L vs.
Farouq Farrokhzad-Iran(27) 5 W 01:05

Simon Brunner-Austria(28) 4 L vs.
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 5 W 00:13

Elimination 3

Maksim Sarabov-Belarus(28) L vs.
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 6 W 04:36

Mogens Fjellerup-Denmark(25) 7 W vs.
Nigel Dowding-Great Britain(26) 4 L 05:55

Simon Brunner-Austria(28) 7 W vs.
Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 4 L 06:16

Wladek Sylvieski-Poland(30) 2 L vs.
Gilbert Melendez-Colombia(25) 6 W 09:24

Winners 2

Clark Carnahan-USA(27) W vs.
Farouq Farrokhzad-Iran(27) L 04:19

Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4 L vs.
Elek Balogh-Hungary(27) 6 W 02:25

Masaaki Saigo-Japan(27) 10 W vs.
Maxime Weygand-France(25) 4 L 02:59

Volodya Beleglosov-Russia(28) 9 W vs.
Christiano Chamizo-Cuba(25) 2 L 00:25

Elimination 2

Damacio Garcia-Mexico(27) 2 L vs.
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 8 W 10:49:56

Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 6 W vs.
Choe Ki-moon-North Korea(29) 4 L 10:50:50

Jens Federer-Switzerland(26) 4 L vs.
Simon Brunner-Austria(28) 4 W 10:55:07

Kabir Babangida-Nigeria(28) 2 L vs.
Maksim Sarabov-Belarus(28) 7 W 11:48:06

Kostas Khrystopolous-Greece(25) L vs.
Gilbert Melendez-Colombia(25) 10 W 11:48:54

Mogens Fjellerup-Denmark(25) 6 W vs.
Taavi Novotny-Czech Republic(27) 3 L 01:00:39

Nigel Dowding-Great Britain(26) 5 W vs.
Hanchik Askar-Turkmenistan(27) 1 L 01:00:06

Wladek Sylvieski-Poland(30) 6 W vs.
Rodavan Micic-Serbia(27) 1 L 55:52

Elimination 1

Damacio Garcia-Mexico(27) 7 W vs.
Gugulethu Mholumbu-Cameroon(28) 2 L 01:44

Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 4 W vs.
Stan Pauwels-Belgium(29) 2 L 01:49

Fadhilan Kinte-Botswana(28) L vs.
Kostas Khrystopolous-Greece(25) W 01:50

Jens Federer-Switzerland(26) 6 W vs.
Calisher Keblarachov-Tajikistan(26) 5 L 02:18

Kabir Babangida-Nigeria(28) 8 W vs.
Sergio Ramirez-Costa Rica(28) 2 L 02:16

Marcelo Guilherme-Portugal(29) L vs.
Wladek Sylvieski-Poland(30) 8 W 01:40

Mogens Fjellerup-Denmark(25) 5 W vs.
Ploris Solonekov-Ukraine(28) 4 L 02:04

Nigel Dowding-Great Britain(26) 7 W vs.
Sonny Paxton-Canada(24) 3 L 02:16

Winners 1

Choe Ki-moon-North Korea(29) L vs.
Clark Carnahan-USA(27) 10 W 04:41

Elek Balogh-Hungary(27) 9 W vs.
Taavi Novotny-Czech Republic(27) 2 L 06:21

Farouq Farrokhzad-Iran(27) 9 W vs.
Simon Brunner-Austria(28) 6 L 06:36

Hanchik Askar-Turkmenistan(27) L vs.
Lacchus Kyllonen-Finland(25) 8 W 07:43

Masaaki Saigo-Japan(27) 7 W vs.
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 6 L 08:48

Maxime Weygand-France(25) 5 W vs.
Maksim Sarabov-Belarus(28) 2 L 09:45

Rodavan Micic-Serbia(27) 6 L vs.
Christiano Chamizo-Cuba(25) 4 W 08:11

Volodya Beleglosov-Russia(28) 2 W vs.
Gilbert Melendez-Colombia(25) 2 L 07:15

Round 1

Calisher Keblarachov-Tajikistan(26) L vs.
Claus von Stauffenberg-Germany(29) 10 W 10:20

Daniar Bayzhanov-Kazakhstan(29) 2 L vs.
Maxime Weygand-France(25) 6 W 10:45

Elek Balogh-Hungary(27) 10 W vs.
Fadhilan Kinte-Botswana(28) L 11:10

Farouq Farrokhzad-Iran(27) 9 W vs.
Damacio Garcia-Mexico(27) 5 L 12:06

Gilbert Melendez-Colombia(25) 12 W vs.
Ploris Solonekov-Ukraine(28) 2 L 20:44

Hanchik Askar-Turkmenistan(27) 8 W vs.
Marcelo Guilherme-Portugal(29) 4 L 17:25

Jens Federer-Switzerland(26) 3 L vs.
Masaaki Saigo-Japan(27) 8 W 18:32

Kabir Babangida-Nigeria(28) 4 L vs.
Choe Ki-moon-North Korea(29) 7 W 17:11

Lacchus Kyllonen-Finland(25) 4 W vs.
Wladek Sylvieski-Poland(30) 3 L 22:51

Nigel Dowding-Great Britain(26) 6 L vs.
Rodavan Micic-Serbia(27) 6 W 12:32

Sergio Ramirez-Costa Rica(28) L vs.
Clark Carnahan-USA(27) 10 W 11:12

Simon Brunner-Austria(28) 9 W vs.
Gugulethu Mholumbu-Cameroon(28) 4 L 10:09

Sonny Paxton-Canada(24) L vs.
Christiano Chamizo-Cuba(25) 7 W 09:30

Stan Pauwels-Belgium(29) 2 L vs.
Maksim Sarabov-Belarus(28) 6 W 02:54

Taavi Novotny-Czech Republic(27) 6 W vs.
Kostas Khrystopolous-Greece(25) 4 L 02:39

Volodya Beleglosov-Russia(28) 8 W vs.
Mogens Fjellerup-Denmark(25) 1 L 02:22

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20