OHSAA State Wrestling 106

Updated 1:46pm

None.

Elimination 3

Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) vs.
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5)

Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) vs.
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19)

Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) vs.
Jake Pekar (North Olmsted) So (7)

Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) vs.
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31)

Winners 2

Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1) vs.
Alex Kemprey (Parma) So (8)

Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23) vs.
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2)

Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21) vs.
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4)

Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3) vs.
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6)

Scroll to the right to view bracket. →

Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1) 12
Mat 1
Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 4
Jack Tohati (Lakewood St. Edward) So (17) 2
Mat 2
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 6
Zane Davis (Oregon Clay) So (9)
Mat 3
Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24)
Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25) 2
Mat 4
Alex Kemprey (Parma) So (8) 12
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 11
Mat 5
Preston Cvitic (North Royalton) Fr (28)
Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21) 8
Mat 6
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 4
Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13) 6
Mat 7
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 7
Steven Post (Madison) So (29) 1
Mat 8
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4) 6
Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3)
Devonte Loughlin (Dayton Chaminade-Julienne) Fr (30)
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19) 6
Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 4
Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11) 4
Mat 1
Max Fessenick (Delaware Hayes) Fr (22) 2
Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 2
Mat 2
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6) 11
Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 17
Mat 3
Eric Skellman (Gr. City Central Crossing) So (26) 2
Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23) 8
Mat 4
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 7
Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 5
Mat 5
Wyatt Schoessel (Louisville) Fr (18)
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 5
Mat 6
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2) 12
Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1) 10
A
Mat 1
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 1
Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24) 6
B
Mat 2
Alex Kemprey (Parma) So (8) 9
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 4
C
Mat 3
Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21) 7
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 3
D
Mat 4
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4) 9
Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3) 12
E
Mat 5
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19)
Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11)
F
Mat 6
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6)
Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 6
G
Mat 7
Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23) 7
Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 5
H
Mat 8
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2) 10
Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1)
I
Alex Kemprey (Parma) So (8)
Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21)
J
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4)
Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3)
K
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6)
Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23)
L
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2)
M
N
O
Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 8
Mat 1
Jack Tohati (Lakewood St. Edward) So (17) 3
Zane Davis (Oregon Clay) So (9) 1
Mat 2
Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25) 5
Preston Cvitic (North Royalton) Fr (28)
Mat 3
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 3
Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13) 4
Mat 4
Steven Post (Madison) So (29) 3
Devonte Loughlin (Dayton Chaminade-Julienne) Fr (30) 4
Mat 5
Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 5
Max Fessenick (Delaware Hayes) Fr (22) 2
Mat 6
Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 7
Eric Skellman (Gr. City Central Crossing) So (26) 2
Mat 7
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 13
Wyatt Schoessel (Louisville) Fr (18) 3
Mat 8
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 5
Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 5
H
Mat 1
Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 9
Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25)
G
Mat 2
Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 7
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 10
F
Mat 3
Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11) 2
Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13)
E
Mat 4
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19)
Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 2
D
Mat 5
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 8
Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 4
C
Mat 6
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 8
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 5
B
Mat 7
Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24) 1
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 9
A
Mat 8
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 3
Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15)
Jake Pekar (North Olmsted) So (7)
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12)
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19)
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20)
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5)
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10)
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31)
J
I
L
K
N
M
O

17th

  Derek Quillen (Norwalk) Fr (32)

  Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25)

  Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11)

  Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13)

  Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14)

  Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27)

  Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24)

  Logan Radcliff (Urbana) Fr (16)

25th

  Jack Tohati (Lakewood St. Edward) So (17)

  Zane Davis (Oregon Clay) So (9)

  Preston Cvitic (North Royalton) Fr (28)

  Steven Post (Madison) So (29)

  Devonte Loughlin (Dayton Chaminade-Julienne) Fr (30)

  Max Fessenick (Delaware Hayes) Fr (22)

  Eric Skellman (Gr. City Central Crossing) So (26)

  Wyatt Schoessel (Louisville) Fr (18)

Elimination 2

Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 10 W vs.
Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11) 2 L Mat 3 14:36:22

Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25) L vs.
Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 7 W Mat 2 14:35:35

Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 5 L vs.
Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 9 W Mat 1 14:35:30

Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 2 L vs.
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 8 W Mat 5 14:37:46

Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 4 L vs.
Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 8 W Mat 6 14:38:31

Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 9 W vs.
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 3 L Mat 8 14:40:38

Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 5 W vs.
Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24) 1 L Mat 7 14:39:16

Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13) L vs.
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19) W Mat 4 14:37:16

Elimination 1

Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 8 W vs.
Jack Tohati (Lakewood St. Edward) So (17) 3 L Mat 1 05:44

Devonte Loughlin (Dayton Chaminade-Julienne) Fr (30) 4 L vs.
Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 5 W Mat 5 07:41

Eric Skellman (Gr. City Central Crossing) So (26) 2 L vs.
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 13 W Mat 7 09:26

Max Fessenick (Delaware Hayes) Fr (22) 2 L vs.
Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 7 W Mat 6 08:42

Preston Cvitic (North Royalton) Fr (28) L vs.
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 3 W Mat 3 07:00

Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13) 4 W vs.
Steven Post (Madison) So (29) 3 L Mat 4 07:32

Wyatt Schoessel (Louisville) Fr (18) 3 L vs.
Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 5 W Mat 8 16:45

Zane Davis (Oregon Clay) So (9) 1 L vs.
Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25) 5 W Mat 2 06:13

Winners 1

Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11) L vs.
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6) W Mat 6 07:04:43

Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 3 L vs.
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4) 9 W Mat 4 07:01:01

Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24) 6 L vs.
Alex Kemprey (Parma) So (8) 9 W Mat 2 06:51:31

Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1) 10 W vs.
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 1 L Mat 1 06:49:07

Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 4 L vs.
Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21) 7 W Mat 3 06:59:35

Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 6 L vs.
Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23) 7 W Mat 7 07:13:46

Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 5 L vs.
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2) 10 W Mat 8 07:48:12

Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3) 12 W vs.
Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19) L Mat 5 07:03:21

Round 1

Aaron Leffler (Holland Springfield) So (11) 4 W vs.
Max Fessenick (Delaware Hayes) Fr (22) 2 L Mat 1 13:34:19

Christian Beam (Carroll Bloom-Carroll) So (1) 12 W vs.
Derek Quillen (Norwalk) Fr (32) 4 L Mat 1 01:32:48

Conner Kho (Olmsted Falls) Fr (19) 6 W vs.
Dustin Cahill (Toledo Waite) Fr (14) 4 L 14:55:54

Corbin Graydon (Toledo St. Francis DeSales) So (25) 2 L vs.
Alex Kemprey (Parma) So (8) 12 W Mat 4 01:38:32

Grant McWhorter (Wadsworth) Fr (5) 11 W vs.
Preston Cvitic (North Royalton) Fr (28) L Mat 5 01:39:47

Jack Tohati (Lakewood St. Edward) So (17) 2 L vs.
Logan Radcliff (Urbana) Fr (16) 6 W Mat 2 01:33:10

Jahmill Scott (Col. Mifflin) Fr (23) 8 W vs.
Ryan Schaffer (Sandusky Peninsula) Fr (10) 7 L Mat 4 13:37:09

Jake Pekar (North Olmsted) So (7) 17 W vs.
Eric Skellman (Gr. City Central Crossing) So (26) 2 L Mat 3 13:38:09

Jude Cozza (Brecksville Broad. Hts.) Fr (21) 8 W vs.
Chris Doaski (Parma Hts. Valley Forge) Fr (12) 4 L Mat 6 01:41:52

Matthew Parfejewiec (Solon) Fr (27) 2 L vs.
Michael Liotta (Youngstown Boardman) Fr (6) 11 W Mat 2 13:34:40

Owen Kaprozy (Mentor) Fr (15) 5 W vs.
Wyatt Schoessel (Louisville) Fr (18) L Mat 5 13:36:36

Phillip Andolsek (Wellington) Fr (31) 5 L vs.
Julian Butler (North Ridgeville) Fr (2) 12 W Mat 6 13:35:42

Shawn Bush (Bay Village Bay) Fr (13) 6 L vs.
Brock Regent (Miamisburg) Fr (20) 7 W Mat 7 01:44:43

Steven Post (Madison) So (29) 1 L vs.
Aiden Reichlin (Cle. St. Ignatius) Fr (4) 6 W Mat 8 14:56:16

Tyler Toal (Troy Christian) Fr (3) W vs.
Devonte Loughlin (Dayton Chaminade-Julienne) Fr (30) L 14:56:09

Zane Davis (Oregon Clay) So (9) L vs.
Bryce Lyons (Lima Senior) Fr (24) W Mat 3 01:33:29

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20