2019 FallFest Cornhole Tournament. "B" Bracket

Updated 5:59am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Dave Feltenberger And Tom Stimely
(bye)
Kevin Hess And Darwin Buitrago
Board 4
Shayne Beck And Dylan Myers
From Bags To Riches
(bye)
(bye)
Tea Bag Inn
Jeremy Kalis And Mike Jackson
(bye)
Nate Francis And Dave Richards
Board 8
Ainsley Hobson And Andrew Hobson
Doin’ It For Dale
Board 5
Steve Thomas And Mark Mayo
(bye)
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Devon Harbaugh And Ryan Smith
(bye)
Tom Bostock And Mike Grube
Board 12
Jason Ink And Dalton Ink
Carl Motts And Kevin Fink
Board 7
Tyler Robles And Alex White
(bye)
Ryan Davis And Zach Harckom
Seth M And Shawn V
(bye)
Team Megawatts
Board 9
Bob Mallonee And Franklin Topasna
Dirt Bags
Board 1
Joe Miller And Mike Tindall
(bye)
Cody Helm And Scott Helm
Austin Kissinger And Hunter Reed
(bye)
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
Board 11
Scott Hogg And Storm Hogg
Ken Smith And Vic Heberling
Board 8
Maverick Vanderburgh And Caleb Baas
(bye)
Austin Deforest And Kris Jackson
Lee Whitemoyer And Rob Mohn
(bye)
Brad Parson And Gage Parson
Board 10
Bill Wilson And Alex Wilson
Joe Ellis And Mike Leaman
Board 11
Kerry Garber And Randy Weaver
(bye)
Big Gibble And Steve Griffith
Rosa Henne And Gabrielle Knowles
(bye)
Matt Shaub And Dennis Funk
Board 2
Daryl Shupp And Kelly Shupp
Clay Ward And Ed Ward
Board 6
Brady Odonnell And Avery Longstaff
(bye)
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske
Harold Smith And Stacie Lee Smith
(bye)
(bye)
Will Laughlin And Brandon Firestine
Michah Everett And Joel Mast
Board 3
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
(bye)
Gabriel Werner And Corey Rowley
Dave Feltenberger And Tom Stimely
A
Board 1
Shayne Beck And Dylan Myers
From Bags To Riches
B
Board 7
Tea Bag Inn
Jeremy Kalis And Mike Jackson
C
Board 12
Nate Francis And Dave Richards
Steve Thomas And Mark Mayo
D
Board 3
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Devon Harbaugh And Ryan Smith
E
Board 9
Tom Bostock And Mike Grube
Tyler Robles And Alex White
F
Board 8
Ryan Davis And Zach Harckom
Seth M And Shawn V
G
Board 10
Bob Mallonee And Franklin Topasna
Joe Miller And Mike Tindall
H
Board 5
Cody Helm And Scott Helm
Austin Kissinger And Hunter Reed
I
Board 5
Scott Hogg And Storm Hogg
Ken Smith And Vic Heberling
J
Board 6
Austin Deforest And Kris Jackson
Lee Whitemoyer And Rob Mohn
K
Board 2
Bill Wilson And Alex Wilson
Kerry Garber And Randy Weaver
L
Board 3
Big Gibble And Steve Griffith
Rosa Henne And Gabrielle Knowles
M
Board 4
Daryl Shupp And Kelly Shupp
Clay Ward And Ed Ward
N
Board 11
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske
Harold Smith And Stacie Lee Smith
O
Board 12
Will Laughlin And Brandon Firestine
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
P
Board 4
Gabriel Werner And Corey Rowley
Dave Feltenberger And Tom Stimely
Q
Board 3
Tea Bag Inn
Nate Francis And Dave Richards
R
Board 12
Steve Thomas And Mark Mayo
Devon Harbaugh And Ryan Smith
S
Board 9
Tyler Robles And Alex White
Bob Mallonee And Franklin Topasna
T
Board 4
Joe Miller And Mike Tindall
Scott Hogg And Storm Hogg
U
Board 10
Ken Smith And Vic Heberling
Lee Whitemoyer And Rob Mohn
V
Board 5
Kerry Garber And Randy Weaver
Daryl Shupp And Kelly Shupp
W
Board 1
Clay Ward And Ed Ward
Harold Smith And Stacie Lee Smith
X
Board 4
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
Dave Feltenberger And Tom Stimely
Y
Board 4
Steve Thomas And Mark Mayo
Devon Harbaugh And Ryan Smith
Z
Board 11
Bob Mallonee And Franklin Topasna
Scott Hogg And Storm Hogg
AA
Board 7
Kerry Garber And Randy Weaver
Clay Ward And Ed Ward
AB
Board 2
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
Steve Thomas And Mark Mayo
AC
Board 8
Devon Harbaugh And Ryan Smith
Scott Hogg And Storm Hogg
AD
Board 9
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
Devon Harbaugh And Ryan Smith
AE
Board 2
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
Devon Harbaugh And Ryan Smith
Board 3
Tom Bostock And Mike Grube
Devon Harbaugh And Ryan Smith
(bye)
Kevin Hess And Darwin Buitrago
(bye)
(bye)
(bye)
Ainsley Hobson And Andrew Hobson
Doin’ It For Dale
(bye)
(bye)
Jason Ink And Dalton Ink
Carl Motts And Kevin Fink
(bye)
(bye)
Team Megawatts
Dirt Bags
(bye)
(bye)
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
Maverick Vanderburgh And Caleb Baas
(bye)
(bye)
Brad Parson And Gage Parson
Joe Ellis And Mike Leaman
(bye)
(bye)
Matt Shaub And Dennis Funk
Brady Odonnell And Avery Longstaff
(bye)
(bye)
(bye)
Michah Everett And Joel Mast
(bye)
Kevin Hess And Darwin Buitrago
P
Board 9
Gabriel Werner And Corey Rowley
(bye)
O
Will Laughlin And Brandon Firestine
Ainsley Hobson And Andrew Hobson
N
Board 7
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske
Doin’ It For Dale
M
Board 11
Rosa Henne And Gabrielle Knowles
Jason Ink And Dalton Ink
L
Board 8
Big Gibble And Steve Griffith
Carl Motts And Kevin Fink
K
Board 3
Bill Wilson And Alex Wilson
Team Megawatts
J
Board 2
Austin Deforest And Kris Jackson
Dirt Bags
I
Board 6
Austin Kissinger And Hunter Reed
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
H
Board 4
Cody Helm And Scott Helm
Maverick Vanderburgh And Caleb Baas
G
Board 1
Seth M And Shawn V
Brad Parson And Gage Parson
F
Board 5
Ryan Davis And Zach Harckom
Joe Ellis And Mike Leaman
E
Board 8
Tom Bostock And Mike Grube
Matt Shaub And Dennis Funk
D
Board 7
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Brady Odonnell And Avery Longstaff
C
Board 10
Jeremy Kalis And Mike Jackson
(bye)
B
From Bags To Riches
Michah Everett And Joel Mast
A
Board 12
Shayne Beck And Dylan Myers
Kevin Hess And Darwin Buitrago
Board 1
Will Laughlin And Brandon Firestine
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske
Board 9
Doin’ It For Dale
Big Gibble And Steve Griffith
Board 8
Carl Motts And Kevin Fink
Austin Deforest And Kris Jackson
Board 2
Austin Kissinger And Hunter Reed
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
Board 6
Seth M And Shawn V
Brad Parson And Gage Parson
Board 7
Tom Bostock And Mike Grube
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Board 10
Brady Odonnell And Avery Longstaff
From Bags To Riches
Board 6
Shayne Beck And Dylan Myers
Kevin Hess And Darwin Buitrago
T
Board 12
Joe Miller And Mike Tindall
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske
S
Board 11
Tyler Robles And Alex White
Big Gibble And Steve Griffith
R
Board 10
Nate Francis And Dave Richards
Austin Kissinger And Hunter Reed
Q
Board 3
Tea Bag Inn
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
X
Board 5
Harold Smith And Stacie Lee Smith
Tom Bostock And Mike Grube
W
Board 6
Daryl Shupp And Kelly Shupp
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
V
Board 8
Lee Whitemoyer And Rob Mohn
From Bags To Riches
U
Board 1
Ken Smith And Vic Heberling
Joe Miller And Mike Tindall
Board 2
Tyler Robles And Alex White
Nate Francis And Dave Richards
Board 6
Tea Bag Inn
Brian Lesher And Nic Beamsderfer
Board 10
Tom Bostock And Mike Grube
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Board 5
Ken Smith And Vic Heberling
Tyler Robles And Alex White
AB
Board 4
Clay Ward And Ed Ward
Nate Francis And Dave Richards
AA
Board 1
Kerry Garber And Randy Weaver
Tom Bostock And Mike Grube
Z
Board 3
Bob Mallonee And Franklin Topasna
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Y
Board 12
Dave Feltenberger And Tom Stimely
Tyler Robles And Alex White
Board 5
Nate Francis And Dave Richards
Tom Bostock And Mike Grube
Board 1
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller
Nate Francis And Dave Richards
AC
Board 4
Steve Thomas And Mark Mayo
Tom Bostock And Mike Grube
AD
Board 2
Scott Hogg And Storm Hogg
Steve Thomas And Mark Mayo
Board 2
Tom Bostock And Mike Grube
Tom Bostock And Mike Grube
AE
Board 2
Josh Wagner And Dave Stoltzfus
Tom Bostock And Mike Grube

1st

  Devon Harbaugh And Ryan Smith

2nd

  Tom Bostock And Mike Grube

3rd

  Josh Wagner And Dave Stoltzfus

4th

  Steve Thomas And Mark Mayo

5th

  Nate Francis And Dave Richards

  Scott Hogg And Storm Hogg

7th

  Tyler Robles And Alex White

  Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller

9th

  Clay Ward And Ed Ward

  Kerry Garber And Randy Weaver

  Bob Mallonee And Franklin Topasna

  Dave Feltenberger And Tom Stimely

13th

  Joe Miller And Mike Tindall

  Tea Bag Inn

  Brian Lesher And Nic Beamsderfer

  Ken Smith And Vic Heberling

17th

  Kevin Hess And Darwin Buitrago

  Donald Rotkiske And Michael Rotkiske

  Big Gibble And Steve Griffith

  Austin Kissinger And Hunter Reed

  Harold Smith And Stacie Lee Smith

  Daryl Shupp And Kelly Shupp

  Lee Whitemoyer And Rob Mohn

  From Bags To Riches

25th

  Will Laughlin And Brandon Firestine

  Doin’ It For Dale

  Carl Motts And Kevin Fink

  Austin Deforest And Kris Jackson

  Seth M And Shawn V

  Brad Parson And Gage Parson

  Brady Odonnell And Avery Longstaff

  Shayne Beck And Dylan Myers

33th

  Gabriel Werner And Corey Rowley

  Ainsley Hobson And Andrew Hobson

  Rosa Henne And Gabrielle Knowles

  Jason Ink And Dalton Ink

  Bill Wilson And Alex Wilson

  Team Megawatts

  Dirt Bags

  Cody Helm And Scott Helm

  Maverick Vanderburgh And Caleb Baas

  Ryan Davis And Zach Harckom

  Joe Ellis And Mike Leaman

  Matt Shaub And Dennis Funk

  Jeremy Kalis And Mike Jackson

  Michah Everett And Joel Mast

Final

Devon Harbaugh And Ryan Smith W vs.
Tom Bostock And Mike Grube L Board 3 12:57

Elimination Final

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus L Board 2 13:09

Elimination Semi-final

Steve Thomas And Mark Mayo L vs.
Tom Bostock And Mike Grube W Board 2 18:40

Winners Final

Devon Harbaugh And Ryan Smith W vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus L Board 2 09:56

Elimination 8

Nate Francis And Dave Richards L vs.
Steve Thomas And Mark Mayo W Board 4 06:30

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Scott Hogg And Storm Hogg L Board 2 21:10

Elimination 7

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller L Board 1 11:11

Tyler Robles And Alex White L vs.
Nate Francis And Dave Richards W Board 5 08:14

Winners Semi-finals

Scott Hogg And Storm Hogg L vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus W Board 9 26:49

Steve Thomas And Mark Mayo L vs.
Devon Harbaugh And Ryan Smith W Board 8 12:29

Elimination 6

Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller W vs.
Dave Feltenberger And Tom Stimely L Board 12 12:47

Nate Francis And Dave Richards W vs.
Kerry Garber And Randy Weaver L Board 1 12:53

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Bob Mallonee And Franklin Topasna L Board 3 17:04

Tyler Robles And Alex White W vs.
Clay Ward And Ed Ward L Board 4 08:51

Elimination 5

Brian Lesher And Nic Beamsderfer L vs.
Tom Bostock And Mike Grube W Board 10 20:06

Joe Miller And Mike Tindall L vs.
Tyler Robles And Alex White W Board 2 18:14

Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller W vs.
Ken Smith And Vic Heberling L Board 5 16:26

Nate Francis And Dave Richards W vs.
Tea Bag Inn L Board 6 15:34

Winners 3

Clay Ward And Ed Ward L vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus W Board 2 08:16

Dave Feltenberger And Tom Stimely L vs.
Steve Thomas And Mark Mayo W Board 4 10:05

Devon Harbaugh And Ryan Smith W vs.
Bob Mallonee And Franklin Topasna L Board 11 11:24

Scott Hogg And Storm Hogg W vs.
Kerry Garber And Randy Weaver L Board 7 13:53

Elimination 4

Austin Kissinger And Hunter Reed L vs.
Tea Bag Inn W Board 3 21:55

Big Gibble And Steve Griffith L vs.
Nate Francis And Dave Richards W Board 10 10:39

Brian Lesher And Nic Beamsderfer W vs.
Harold Smith And Stacie Lee Smith L Board 5 10:45

Donald Rotkiske And Michael Rotkiske L vs.
Tyler Robles And Alex White W Board 11 10:44

From Bags To Riches L vs.
Ken Smith And Vic Heberling W Board 1 14:37

Kevin Hess And Darwin Buitrago L vs.
Joe Miller And Mike Tindall W Board 12 12:42

Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller W vs.
Lee Whitemoyer And Rob Mohn L Board 8 09:30

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Daryl Shupp And Kelly Shupp L Board 6 08:47

Elimination 3

Austin Deforest And Kris Jackson L vs.
Austin Kissinger And Hunter Reed W Board 2 10:38

Big Gibble And Steve Griffith W vs.
Carl Motts And Kevin Fink L Board 8 09:43

Brad Parson And Gage Parson L vs.
Tom Bostock And Mike Grube W Board 7 11:52

Brian Lesher And Nic Beamsderfer W vs.
Seth M And Shawn V L Board 6 08:28

Donald Rotkiske And Michael Rotkiske W vs.
Doin’ It For Dale L Board 9 12:50

From Bags To Riches W vs.
Shayne Beck And Dylan Myers L Board 6 16:43

Kevin Hess And Darwin Buitrago W vs.
Will Laughlin And Brandon Firestine L Board 1 14:30

Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller W vs.
Brady Odonnell And Avery Longstaff L Board 10 08:16

Winners 2

Bob Mallonee And Franklin Topasna W vs.
Joe Miller And Mike Tindall L Board 4 07:28

Daryl Shupp And Kelly Shupp L vs.
Clay Ward And Ed Ward W Board 1 07:24

Dave Feltenberger And Tom Stimely W vs.
Tea Bag Inn L Board 3 08:22

Devon Harbaugh And Ryan Smith W vs.
Tyler Robles And Alex White L Board 9 08:04

Harold Smith And Stacie Lee Smith L vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus W Board 4 12:35

Lee Whitemoyer And Rob Mohn L vs.
Kerry Garber And Randy Weaver W Board 5 08:13

Nate Francis And Dave Richards L vs.
Steve Thomas And Mark Mayo W Board 12 13:30

Scott Hogg And Storm Hogg W vs.
Ken Smith And Vic Heberling L Board 10 12:00

Elimination 2

Ainsley Hobson And Andrew Hobson L vs.
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske W Board 7 14:56

Brad Parson And Gage Parson W vs.
Ryan Davis And Zach Harckom L Board 5 17:25

Brady Odonnell And Avery Longstaff W vs.
Jeremy Kalis And Mike Jackson L Board 10 14:49

Brian Lesher And Nic Beamsderfer W vs.
Cody Helm And Scott Helm L Board 4 05:40

Carl Motts And Kevin Fink W vs.
Bill Wilson And Alex Wilson L Board 3 10:13

Dirt Bags L vs.
Austin Kissinger And Hunter Reed W Board 6 13:24

Doin’ It For Dale W vs.
Rosa Henne And Gabrielle Knowles L Board 11 18:50

Jason Ink And Dalton Ink L vs.
Big Gibble And Steve Griffith W Board 8 08:25

Joe Ellis And Mike Leaman L vs.
Tom Bostock And Mike Grube W Board 8 09:40

Kevin Hess And Darwin Buitrago W vs.
Gabriel Werner And Corey Rowley L Board 9 19:16

Matt Shaub And Dennis Funk L vs.
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller W Board 7 10:32

Maverick Vanderburgh And Caleb Baas L vs.
Seth M And Shawn V W Board 1 11:46

Michah Everett And Joel Mast L vs.
Shayne Beck And Dylan Myers W Board 12 18:15

Team Megawatts L vs.
Austin Deforest And Kris Jackson W Board 2 13:36

Winners 1

Austin Kissinger And Hunter Reed L vs.
Scott Hogg And Storm Hogg W Board 5 08:39

Clay Ward And Ed Ward W vs.
Donald Rotkiske And Michael Rotkiske L Board 11 11:52

Dave Feltenberger And Tom Stimely W vs.
Shayne Beck And Dylan Myers L Board 1 10:25

Devon Harbaugh And Ryan Smith W vs.
Tom Bostock And Mike Grube L Board 9 10:03

From Bags To Riches L vs.
Tea Bag Inn W Board 7 09:59

Harold Smith And Stacie Lee Smith W vs.
Will Laughlin And Brandon Firestine L Board 12 08:53

Jeremy Kalis And Mike Jackson L vs.
Nate Francis And Dave Richards W Board 12 10:41

Joe Miller And Mike Tindall W vs.
Cody Helm And Scott Helm L Board 5 13:55

Josh Wagner And Dave Stoltzfus W vs.
Gabriel Werner And Corey Rowley L Board 4 10:19

Ken Smith And Vic Heberling W vs.
Austin Deforest And Kris Jackson L Board 6 06:39

Kerry Garber And Randy Weaver W vs.
Big Gibble And Steve Griffith L Board 3 09:01

Lee Whitemoyer And Rob Mohn W vs.
Bill Wilson And Alex Wilson L Board 2 14:40

Rosa Henne And Gabrielle Knowles L vs.
Daryl Shupp And Kelly Shupp W Board 4 09:43

Seth M And Shawn V L vs.
Bob Mallonee And Franklin Topasna W Board 10 13:35

Steve Thomas And Mark Mayo W vs.
Mike Kitzmiller And Lea Kitzmiller L Board 3 11:26

Tyler Robles And Alex White W vs.
Ryan Davis And Zach Harckom L Board 8 09:01

Round 1

Brad Parson And Gage Parson L vs.
Bill Wilson And Alex Wilson W Board 10 13:28

Brian Lesher And Nic Beamsderfer L vs.
Scott Hogg And Storm Hogg W Board 11 08:25

Carl Motts And Kevin Fink L vs.
Tyler Robles And Alex White W Board 7 11:43

Clay Ward And Ed Ward W vs.
Brady Odonnell And Avery Longstaff L Board 6 16:26

Dirt Bags L vs.
Joe Miller And Mike Tindall W Board 1 17:21

Doin’ It For Dale L vs.
Steve Thomas And Mark Mayo W Board 5 08:37

Joe Ellis And Mike Leaman L vs.
Kerry Garber And Randy Weaver W Board 11 13:38

Ken Smith And Vic Heberling W vs.
Maverick Vanderburgh And Caleb Baas L Board 8 07:32

Kevin Hess And Darwin Buitrago L vs.
Shayne Beck And Dylan Myers W Board 4 10:32

Matt Shaub And Dennis Funk L vs.
Daryl Shupp And Kelly Shupp W Board 2 14:15

Michah Everett And Joel Mast L vs.
Josh Wagner And Dave Stoltzfus W Board 3 11:13

Nate Francis And Dave Richards W vs.
Ainsley Hobson And Andrew Hobson L Board 8 08:53

Team Megawatts L vs.
Bob Mallonee And Franklin Topasna W Board 9 11:54

Tom Bostock And Mike Grube W vs.
Jason Ink And Dalton Ink L Board 12 09:35

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20