ACO Charleston Big Blind Draw 16 #1

Updated 7:59am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Christy Clare // Jakob Gore
(bye)
Kevin Carr // Shawn Preece
10
Caleb Avery // Davey Eichhorn
Henry Thacker // Michael Simpson
(bye)
(bye)
Ryan Craft // Sydney Brill
Rob McMichen // Ryan Tucker
(bye)
(bye)
Craig Arbogast // Mike Wolters
Ben Adams // Carl Austin
(bye)
(bye)
John Robbins // Mark Perdue
Dylan Mayes // Katie Broughman
(bye)
(bye)
Ben Hodges // Kalob Thompson
Donna Storms // Stuart Graham
(bye)
(bye)
Jamie Foutz // Troy Phillips
Jamie Mayes // Tiffany Fincham
(bye)
(bye)
Jason Cozzens // Michael Carver
Matt Hinchman // Nick Moore
(bye)
(bye)
Danny Martin // Mike Webster
Greg Parsley // Scott Shelly
(bye)
(bye)
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut
Alan Yoak // David Helmintoller
(bye)
(bye)
Cole Whitehead // Robbie Giffin
Chris Hansen // Robbie Davis
(bye)
(bye)
Alan Rosier // Keith Blair
Ashton McDaniel // Mark Brunck
(bye)
(bye)
Jackson Harris // Jerry Hodges
Bobby Brooks // Bryce Phillips
(bye)
(bye)
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis
Chuck Woods // Katie Beason
(bye)
(bye)
Glenda Hensley // Walter McGee
Carolyn Powell // David Woodall
(bye)
(bye)
Kat Kennedy // Teanitia Lashley
Josie Clare // Kent Rose
(bye)
(bye)
Gary Ford // Jack Stevens
Christy Clare // Jakob Gore 5
A
5
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21
Henry Thacker // Michael Simpson
B
11
Ryan Craft // Sydney Brill
Rob McMichen // Ryan Tucker
C
7
Craig Arbogast // Mike Wolters
Ben Adams // Carl Austin
D
8
John Robbins // Mark Perdue
Dylan Mayes // Katie Broughman
E
5
Ben Hodges // Kalob Thompson
Donna Storms // Stuart Graham 12
F
15
Jamie Foutz // Troy Phillips 21
Jamie Mayes // Tiffany Fincham
G
6
Jason Cozzens // Michael Carver
Matt Hinchman // Nick Moore
H
9
Danny Martin // Mike Webster
Greg Parsley // Scott Shelly
I
4
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut
Alan Yoak // David Helmintoller
J
14
Cole Whitehead // Robbie Giffin
Chris Hansen // Robbie Davis
K
13
Alan Rosier // Keith Blair
Ashton McDaniel // Mark Brunck 21
L
10
Jackson Harris // Jerry Hodges 18
Bobby Brooks // Bryce Phillips
M
Kingslayer
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis
Chuck Woods // Katie Beason
N
16
Glenda Hensley // Walter McGee
Carolyn Powell // David Woodall 15
O
12
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21
Josie Clare // Kent Rose
P
TACO
Gary Ford // Jack Stevens
Caleb Avery // Davey Eichhorn 17
Q
16
Henry Thacker // Michael Simpson 21
Craig Arbogast // Mike Wolters 15
R
10
Ben Adams // Carl Austin 21
Ben Hodges // Kalob Thompson 16
S
13
Jamie Foutz // Troy Phillips 21
Jason Cozzens // Michael Carver 21
T
8
Matt Hinchman // Nick Moore 7
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut 9
U
6
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21
Chris Hansen // Robbie Davis 19
V
9
Ashton McDaniel // Mark Brunck 21
Bobby Brooks // Bryce Phillips 6
W
4
Chuck Woods // Katie Beason 21
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21
X
7
Gary Ford // Jack Stevens 7
Henry Thacker // Michael Simpson 15
Y
12
Ben Adams // Carl Austin 21
Jamie Foutz // Troy Phillips 5
Z
TACO
Jason Cozzens // Michael Carver 21
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21
AA
16
Ashton McDaniel // Mark Brunck 8
Chuck Woods // Katie Beason 21
AB
14
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 8
Ben Adams // Carl Austin 21
AC
Kingslayer
Jason Cozzens // Michael Carver 2
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21
AD
Center Court
Chuck Woods // Katie Beason
Ben Adams // Carl Austin 3
AE
5
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21
Cole Whitehead // Robbie Giffin
10
Chris Hansen // Robbie Davis
Cole Whitehead // Robbie Giffin
(bye)
Kevin Carr // Shawn Preece
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Kevin Carr // Shawn Preece 21
P
14
Josie Clare // Kent Rose 3
(bye)
O
Carolyn Powell // David Woodall
(bye)
N
Glenda Hensley // Walter McGee
(bye)
M
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis
(bye)
L
Jackson Harris // Jerry Hodges
(bye)
K
Alan Rosier // Keith Blair
(bye)
J
Alan Yoak // David Helmintoller
(bye)
I
Greg Parsley // Scott Shelly
(bye)
H
Danny Martin // Mike Webster
(bye)
G
Jamie Mayes // Tiffany Fincham
(bye)
F
Donna Storms // Stuart Graham
(bye)
E
Dylan Mayes // Katie Broughman
(bye)
D
John Robbins // Mark Perdue
(bye)
C
Rob McMichen // Ryan Tucker
(bye)
B
Ryan Craft // Sydney Brill
(bye)
A
Christy Clare // Jakob Gore
Kevin Carr // Shawn Preece 16
4
Carolyn Powell // David Woodall 21
Glenda Hensley // Walter McGee 21
15
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis 12
Jackson Harris // Jerry Hodges 10
7
Alan Rosier // Keith Blair 21
Alan Yoak // David Helmintoller 14
TACO
Greg Parsley // Scott Shelly 21
Danny Martin // Mike Webster 13
Kingslayer
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21
Donna Storms // Stuart Graham 21
7
Dylan Mayes // Katie Broughman 8
John Robbins // Mark Perdue 21
11
Rob McMichen // Ryan Tucker 17
Ryan Craft // Sydney Brill 12
11
Christy Clare // Jakob Gore 21
Carolyn Powell // David Woodall 18
T
5
Matt Hinchman // Nick Moore 21
Glenda Hensley // Walter McGee 21
S
10
Ben Hodges // Kalob Thompson 7
Alan Rosier // Keith Blair 2
R
TACO
Craig Arbogast // Mike Wolters 21
Greg Parsley // Scott Shelly 9
Q
6
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21
X
16
Gary Ford // Jack Stevens
Donna Storms // Stuart Graham 20
W
8
Bobby Brooks // Bryce Phillips 21
John Robbins // Mark Perdue 4
V
14
Chris Hansen // Robbie Davis 21
Christy Clare // Jakob Gore 21
U
13
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut 20
Matt Hinchman // Nick Moore 13
12
Glenda Hensley // Walter McGee 21
Craig Arbogast // Mike Wolters 12
Center Court
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21
11
Bobby Brooks // Bryce Phillips
Chris Hansen // Robbie Davis 21
8
Christy Clare // Jakob Gore 6
Glenda Hensley // Walter McGee 8
AB
4
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21
AA
11
Ashton McDaniel // Mark Brunck 1
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21
Z
14
Jamie Foutz // Troy Phillips 15
Chris Hansen // Robbie Davis 21
Y
6
Henry Thacker // Michael Simpson 10
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21
Center Court
Caleb Avery // Davey Eichhorn 12
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 13
5
Chris Hansen // Robbie Davis 21
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21
AC
10
Jason Cozzens // Michael Carver 8
Chris Hansen // Robbie Davis 21
AD
TACO
Chuck Woods // Katie Beason 10
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 18
11
Chris Hansen // Robbie Davis 21
Chris Hansen // Robbie Davis 21
AE
4
Ben Adams // Carl Austin 17
Chris Hansen // Robbie Davis

1st

  Cole Whitehead // Robbie Giffin

2nd

  Chris Hansen // Robbie Davis

3rd

  Ben Adams // Carl Austin

4th

  Kat Kennedy // Teanitia Lashley

5th

  Jason Cozzens // Michael Carver

  Chuck Woods // Katie Beason

7th

  Caleb Avery // Davey Eichhorn

  Jamie Mayes // Tiffany Fincham

9th

  Glenda Hensley // Walter McGee

  Ashton McDaniel // Mark Brunck

  Jamie Foutz // Troy Phillips

  Henry Thacker // Michael Simpson

13th

  Matt Hinchman // Nick Moore

  Craig Arbogast // Mike Wolters

  Bobby Brooks // Bryce Phillips

  Christy Clare // Jakob Gore

17th

  Carolyn Powell // David Woodall

  Ben Hodges // Kalob Thompson

  Alan Rosier // Keith Blair

  Greg Parsley // Scott Shelly

  Gary Ford // Jack Stevens

  Donna Storms // Stuart Graham

  John Robbins // Mark Perdue

  Kaleb Hurt // Stephen Chesnut

25th

  Kevin Carr // Shawn Preece

  Jessica Dwinnells // Ricky Dennis

  Jackson Harris // Jerry Hodges

  Alan Yoak // David Helmintoller

  Danny Martin // Mike Webster

  Dylan Mayes // Katie Broughman

  Rob McMichen // Ryan Tucker

  Ryan Craft // Sydney Brill

33th

  Josie Clare // Kent Rose

Final

Cole Whitehead // Robbie Giffin W vs.
Chris Hansen // Robbie Davis L 10 07:16:16

Elimination Final

Chris Hansen // Robbie Davis 21 W vs.
Ben Adams // Carl Austin 17 L 4 15:23

Elimination Semi-final

Kat Kennedy // Teanitia Lashley 18 L vs.
Chris Hansen // Robbie Davis 21 W 11 18:18

Winners Final

Ben Adams // Carl Austin 3 L vs.
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21 W 5 13:16

Elimination 8

Chris Hansen // Robbie Davis 21 W vs.
Chuck Woods // Katie Beason 10 L TACO 15:44

Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21 W vs.
Jason Cozzens // Michael Carver 8 L 10 24:38

Elimination 7

Jamie Mayes // Tiffany Fincham 13 L vs.
Chris Hansen // Robbie Davis 21 W 5 17:46

Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21 W vs.
Caleb Avery // Davey Eichhorn 12 L Center Court 21:52

Winners Semi-finals

Ben Adams // Carl Austin 21 W vs.
Jason Cozzens // Michael Carver 2 L Kingslayer 10:28

Cole Whitehead // Robbie Giffin 21 W vs.
Chuck Woods // Katie Beason L Center Court 17:26

Elimination 6

Caleb Avery // Davey Eichhorn 21 W vs.
Ashton McDaniel // Mark Brunck 1 L 11 12:30

Chris Hansen // Robbie Davis 21 W vs.
Henry Thacker // Michael Simpson 10 L 6 10:35

Glenda Hensley // Walter McGee 8 L vs.
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21 W 4 14:56

Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21 W vs.
Jamie Foutz // Troy Phillips 15 L 14 22:13

Elimination 5

Chris Hansen // Robbie Davis 21 W vs.
Christy Clare // Jakob Gore 6 L 8 11:46

Craig Arbogast // Mike Wolters 12 L vs.
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21 W Center Court 17:20

Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21 W vs.
Bobby Brooks // Bryce Phillips L 11 09:21

Matt Hinchman // Nick Moore 13 L vs.
Glenda Hensley // Walter McGee 21 W 12 16:38

Winners 3

Chuck Woods // Katie Beason 21 W vs.
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 8 L 14 16:14

Cole Whitehead // Robbie Giffin 21 W vs.
Ashton McDaniel // Mark Brunck 8 L 16 13:41

Henry Thacker // Michael Simpson 15 L vs.
Ben Adams // Carl Austin 21 W 12 20:03

Jamie Foutz // Troy Phillips 5 L vs.
Jason Cozzens // Michael Carver 21 W TACO 15:33

Elimination 4

Alan Rosier // Keith Blair 2 L vs.
Craig Arbogast // Mike Wolters 21 W TACO 17:27

Carolyn Powell // David Woodall 18 L vs.
Matt Hinchman // Nick Moore 21 W 5 22:20

Christy Clare // Jakob Gore 21 W vs.
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut 20 L 13 18:08

Donna Storms // Stuart Graham 20 L vs.
Bobby Brooks // Bryce Phillips 21 W 8 22:00

Glenda Hensley // Walter McGee 21 W vs.
Ben Hodges // Kalob Thompson 7 L 10 16:40

Greg Parsley // Scott Shelly 9 L vs.
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21 W 6 11:57

Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21 W vs.
Gary Ford // Jack Stevens L 16 15:43

John Robbins // Mark Perdue 4 L vs.
Chris Hansen // Robbie Davis 21 W 14 08:17

Elimination 3

Alan Yoak // David Helmintoller 14 L vs.
Greg Parsley // Scott Shelly 21 W TACO 19:01

Danny Martin // Mike Webster 13 L vs.
Jamie Mayes // Tiffany Fincham 21 W Kingslayer 36:22

Donna Storms // Stuart Graham 21 W vs.
Dylan Mayes // Katie Broughman 8 L 7 15:58

Glenda Hensley // Walter McGee 21 W vs.
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis 12 L 15 27:57

Jackson Harris // Jerry Hodges 10 L vs.
Alan Rosier // Keith Blair 21 W 7 14:41

John Robbins // Mark Perdue 21 W vs.
Rob McMichen // Ryan Tucker 17 L 11 15:43

Kevin Carr // Shawn Preece 16 L vs.
Carolyn Powell // David Woodall 21 W 4 18:22

Ryan Craft // Sydney Brill 12 L vs.
Christy Clare // Jakob Gore 21 W 11 15:10

Winners 2

Ben Hodges // Kalob Thompson 16 L vs.
Jamie Foutz // Troy Phillips 21 W 13 20:05

Bobby Brooks // Bryce Phillips 6 L vs.
Chuck Woods // Katie Beason 21 W 4 10:29

Caleb Avery // Davey Eichhorn 17 L vs.
Henry Thacker // Michael Simpson 21 W 16 18:38

Chris Hansen // Robbie Davis 19 L vs.
Ashton McDaniel // Mark Brunck 21 W 9 21:17

Craig Arbogast // Mike Wolters 15 L vs.
Ben Adams // Carl Austin 21 W 10 18:55

Jason Cozzens // Michael Carver 21 W vs.
Matt Hinchman // Nick Moore 7 L 8 14:06

Kaleb Hurt // Stephen Chesnut 9 L vs.
Cole Whitehead // Robbie Giffin 21 W 6 15:57

Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21 W vs.
Gary Ford // Jack Stevens 7 L 7 19:58

Elimination 2

Kevin Carr // Shawn Preece 21 W vs.
Josie Clare // Kent Rose 3 L 14 11:55

Winners 1

Alan Yoak // David Helmintoller L vs.
Cole Whitehead // Robbie Giffin W 14 21:20

Ashton McDaniel // Mark Brunck 21 W vs.
Jackson Harris // Jerry Hodges 18 L 10 14:16

Ben Adams // Carl Austin W vs.
John Robbins // Mark Perdue L 8 15:53

Bobby Brooks // Bryce Phillips W vs.
Jessica Dwinnells // Ricky Dennis L Kingslayer 18:33

Carolyn Powell // David Woodall 15 L vs.
Kat Kennedy // Teanitia Lashley 21 W 12 36:44

Chris Hansen // Robbie Davis W vs.
Alan Rosier // Keith Blair L 13 11:22

Christy Clare // Jakob Gore 5 L vs.
Caleb Avery // Davey Eichhorn 21 W 5 18:21

Chuck Woods // Katie Beason W vs.
Glenda Hensley // Walter McGee L 16 20:50

Donna Storms // Stuart Graham 12 L vs.
Jamie Foutz // Troy Phillips 21 W 15 24:20

Dylan Mayes // Katie Broughman L vs.
Ben Hodges // Kalob Thompson W 5 10:20

Greg Parsley // Scott Shelly L vs.
Kaleb Hurt // Stephen Chesnut W 4 14:54

Henry Thacker // Michael Simpson W vs.
Ryan Craft // Sydney Brill L 11 14:49

Jamie Mayes // Tiffany Fincham L vs.
Jason Cozzens // Michael Carver W 6 15:15

Josie Clare // Kent Rose L vs.
Gary Ford // Jack Stevens W TACO 19:38

Matt Hinchman // Nick Moore W vs.
Danny Martin // Mike Webster L 9 24:40

Rob McMichen // Ryan Tucker L vs.
Craig Arbogast // Mike Wolters W 7 18:24

Round 1

Kevin Carr // Shawn Preece L vs.
Caleb Avery // Davey Eichhorn W 10 12:08

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20