Men's 501 8/24

Updated 12:06am

Round 1

Wayne Gauger & Tom Walker vs.
Eric Schmidt & Ian Makovec Board 7 13:23:59

Winners 1

Randy Robinson & Mike Kramer vs.
Kory Fleishman & Adam Granger Board 6 12:18:30

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Jim Schreiner & Bill Holden
(bye)
Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter
Board 4
John Gemini & John Olson
Wayne Gauger & Tom Walker
Board 7
Eric Schmidt & Ian Makovec
Derek Schotz & Dustin Harder
Board 7
Dan Chapman & Pat Cleveland
Alex Baumann & Keith Osborne
Board 6
Justin Dennison & Dan Lindberg
Eric Allen & David Mervyn
Board 6
Anthony Woller & Turbo
Randy Robinson & Mike Kramer
Board 5
Steve Krolikowski & Brandon Ovre
Keith Diers & Kyle Grenwalt
Board 5
Kory Fleishman & Adam Granger
Jim Schreiner & Bill Holden
A
Board 4
John Gemini & John Olson
Eric Schmidt & Ian Makovec
B
Board 4
Dan Chapman & Pat Cleveland
Justin Dennison & Dan Lindberg
C
Board 4
Anthony Woller & Turbo
Randy Robinson & Mike Kramer
D
Board 6
Kory Fleishman & Adam Granger
John Gemini & John Olson
E
Board 7
Eric Schmidt & Ian Makovec
Justin Dennison & Dan Lindberg
F
Board 7
Kory Fleishman & Adam Granger
John Gemini & John Olson
G
Board 6
Justin Dennison & Dan Lindberg
John Gemini & John Olson
Board 5
Dan Chapman & Pat Cleveland
Dan Chapman & Pat Cleveland
Board 6
John Gemini & John Olson
Dan Chapman & Pat Cleveland
(bye)
Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter
Wayne Gauger & Tom Walker
Board 7
Derek Schotz & Dustin Harder
Alex Baumann & Keith Osborne
Board 7
Eric Allen & David Mervyn
Steve Krolikowski & Brandon Ovre
Board 5
Keith Diers & Kyle Grenwalt
Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter
D
Board 6
Randy Robinson & Mike Kramer
Derek Schotz & Dustin Harder
C
Board 4
Anthony Woller & Turbo
Eric Allen & David Mervyn
B
Board 7
Dan Chapman & Pat Cleveland
Steve Krolikowski & Brandon Ovre
A
Board 5
Jim Schreiner & Bill Holden
Randy Robinson & Mike Kramer
Board 4
Anthony Woller & Turbo
Dan Chapman & Pat Cleveland
Board 6
Steve Krolikowski & Brandon Ovre
Anthony Woller & Turbo
E
Board 5
Eric Schmidt & Ian Makovec
Dan Chapman & Pat Cleveland
F
Board 4
Kory Fleishman & Adam Granger
Eric Schmidt & Ian Makovec
Board 5
Dan Chapman & Pat Cleveland
Dan Chapman & Pat Cleveland
G
Board 5
Justin Dennison & Dan Lindberg
Dan Chapman & Pat Cleveland

1st

  Dan Chapman & Pat Cleveland

2nd

  John Gemini & John Olson

3rd

  Justin Dennison & Dan Lindberg

4th

  Eric Schmidt & Ian Makovec

5th

  Anthony Woller & Turbo

  Kory Fleishman & Adam Granger

7th

  Randy Robinson & Mike Kramer

  Steve Krolikowski & Brandon Ovre

9th

  Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter

  Derek Schotz & Dustin Harder

  Eric Allen & David Mervyn

  Jim Schreiner & Bill Holden

13th

  Wayne Gauger & Tom Walker

  Alex Baumann & Keith Osborne

  Keith Diers & Kyle Grenwalt

Final - Match 2

Dan Chapman & Pat Cleveland W vs.
John Gemini & John Olson L Board 6 00:07

Final

John Gemini & John Olson L vs.
Dan Chapman & Pat Cleveland W Board 5 34:05

Elimination Final

Dan Chapman & Pat Cleveland W vs.
Justin Dennison & Dan Lindberg L Board 5 31:06

Elimination Semi-final

Eric Schmidt & Ian Makovec L vs.
Dan Chapman & Pat Cleveland W Board 5 42:06

Winners Final

John Gemini & John Olson W vs.
Justin Dennison & Dan Lindberg L Board 6 48:00

Elimination 4

Anthony Woller & Turbo L vs.
Eric Schmidt & Ian Makovec W Board 5 32:41

Dan Chapman & Pat Cleveland W vs.
Kory Fleishman & Adam Granger L Board 4 48:40

Elimination 3

Dan Chapman & Pat Cleveland W vs.
Steve Krolikowski & Brandon Ovre L Board 6 35:40

Randy Robinson & Mike Kramer L vs.
Anthony Woller & Turbo W Board 4 46:37

Winners Semi-finals

John Gemini & John Olson W vs.
Eric Schmidt & Ian Makovec L Board 7 32:10

Justin Dennison & Dan Lindberg W vs.
Kory Fleishman & Adam Granger L Board 7 27:06

Elimination 2

Derek Schotz & Dustin Harder L vs.
Anthony Woller & Turbo W Board 4 56:33

Eric Allen & David Mervyn L vs.
Dan Chapman & Pat Cleveland W Board 7 27:38

Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter L vs.
Randy Robinson & Mike Kramer W Board 6 37:04

Steve Krolikowski & Brandon Ovre W vs.
Jim Schreiner & Bill Holden L Board 5 01:30:54

Elimination 1

Alex Baumann & Keith Osborne L vs.
Eric Allen & David Mervyn W Board 7 26:21

Steve Krolikowski & Brandon Ovre W vs.
Keith Diers & Kyle Grenwalt L Board 5 57:34

Wayne Gauger & Tom Walker L vs.
Derek Schotz & Dustin Harder W Board 7 42:24

Winners 1

Eric Schmidt & Ian Makovec W vs.
Dan Chapman & Pat Cleveland L Board 4 35:37

Jim Schreiner & Bill Holden L vs.
John Gemini & John Olson W Board 4 26:15

Justin Dennison & Dan Lindberg W vs.
Anthony Woller & Turbo L Board 4 54:01

Round 1

Alex Baumann & Keith Osborne L vs.
Justin Dennison & Dan Lindberg W Board 6 48:44

Derek Schotz & Dustin Harder L vs.
Dan Chapman & Pat Cleveland W Board 7 26:29

Eric Allen & David Mervyn L vs.
Anthony Woller & Turbo W Board 6 43:00

Jimmy Nahrath & Jeff Sleeter L vs.
John Gemini & John Olson W Board 4 30:37

Keith Diers & Kyle Grenwalt L vs.
Kory Fleishman & Adam Granger W Board 5 29:55

Randy Robinson & Mike Kramer W vs.
Steve Krolikowski & Brandon Ovre L Board 5 38:24

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20