TLD LOD Evewnt 18

Updated 12:52am

None.

None.

Scroll to the right to view bracket. →

Kory Fleischman // Michelle Smith
(bye)
John Gemini // Justin Dennison
Board 6
Barb Poncek // Jon Roberts
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
(bye)
(bye)
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt
Tom Cooper // Tyler Butler
(bye)
Randy Steinman // Robert Butler
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo
Danielle Woller // John Benedict
Brian Schmidt // James Schoenfuss
(bye)
Eric Allen // James Burk
Anthony Woller // BJ Lipke
(bye)
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Board 6
Sarah Schreiner // Thea Witucki
Dan Lindberg // Matt Rotell
(bye)
(bye)
Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt
Duane Chapman // Kyle Rusch
(bye)
(bye)
Dieter Goltz // Ryan Miller
Danni Will // Tyler Cannon
Board 4
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt
(bye)
Caity Graeber // Trisha Schultz
Heather Sheldon // Stephany Woller
(bye)
Bea Kleinscmidt // Julie Anderson
Dan Chapman // Keith Osborne
Dustin Harder // Jason Schelper
(bye)
(bye)
Bill Holden // Jon Lindberg
Chris Cortright // Randy Loberger
(bye)
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann
David Baumgartner // Rachel Lindberg
Harvey Meyer // Matt Reiche
Deb Marturano // Jim Schreiner
(bye)
Jeremy Anderson // Tim Slozes
Travis Zeigel // Tyler Joanis
(bye)
Brian Nowak // Ryan Leu
Dustin Finck // Wes Schmidt
Adam Granger // Jesse Mickelson
Jenny Blaschka // Sandi Yanko
(bye)
Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo
Mike Kramer // Nicole Elsoltz
(bye)
(bye)
Cassandra Lipke // Jess Linberg
Chris Blaschka // Eric Kernosky
Katalin Marie // Talon Laabs
(bye)
Alex Baumann // Derek Schotz
Kory Fleischman // Michelle Smith
A
John Gemini // Justin Dennison
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
B
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt
Tom Cooper // Tyler Butler
C
Board 4
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo
Brian Schmidt // James Schoenfuss
D
Eric Allen // James Burk
Anthony Woller // BJ Lipke
E
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Dan Lindberg // Matt Rotell
F
Board 4
Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt
Duane Chapman // Kyle Rusch
G
Board 6
Dieter Goltz // Ryan Miller
Danni Will // Tyler Cannon
H
Board 6
Caity Graeber // Trisha Schultz
Heather Sheldon // Stephany Woller
I
Dan Chapman // Keith Osborne
Dustin Harder // Jason Schelper
J
Bill Holden // Jon Lindberg
Chris Cortright // Randy Loberger
K
Board 4
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann
Harvey Meyer // Matt Reiche
L
Jeremy Anderson // Tim Slozes
Travis Zeigel // Tyler Joanis
M
Dustin Finck // Wes Schmidt
Jenny Blaschka // Sandi Yanko
N
Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo
Mike Kramer // Nicole Elsoltz
O
Board 6
Cassandra Lipke // Jess Linberg
Chris Blaschka // Eric Kernosky
P
Alex Baumann // Derek Schotz
John Gemini // Justin Dennison
Q
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
Tom Cooper // Tyler Butler
R
Eric Allen // James Burk
Anthony Woller // BJ Lipke
S
Dan Lindberg // Matt Rotell
Dieter Goltz // Ryan Miller
T
Caity Graeber // Trisha Schultz
Dan Chapman // Keith Osborne
U
Board 4
Bill Holden // Jon Lindberg
Chris Cortright // Randy Loberger
V
Jeremy Anderson // Tim Slozes
Dustin Finck // Wes Schmidt
W
Jenny Blaschka // Sandi Yanko
Mike Kramer // Nicole Elsoltz
X
Board 4
Chris Blaschka // Eric Kernosky
John Gemini // Justin Dennison
Y
Tom Cooper // Tyler Butler
Anthony Woller // BJ Lipke
Z
Board 4
Dieter Goltz // Ryan Miller
Bill Holden // Jon Lindberg
AA
Chris Cortright // Randy Loberger
Dustin Finck // Wes Schmidt
AB
Board 6
Chris Blaschka // Eric Kernosky
John Gemini // Justin Dennison
AC
Board 6
Dieter Goltz // Ryan Miller
Chris Cortright // Randy Loberger
AD
Board 6
Dustin Finck // Wes Schmidt
Dieter Goltz // Ryan Miller
AE
Chris Cortright // Randy Loberger
Dieter Goltz // Ryan Miller
Board 6
Dan Chapman // Keith Osborne
Dieter Goltz // Ryan Miller
(bye)
Barb Poncek // Jon Roberts
(bye)
(bye)
(bye)
Randy Steinman // Robert Butler
Danielle Woller // John Benedict
(bye)
(bye)
Sarah Schreiner // Thea Witucki
(bye)
(bye)
(bye)
(bye)
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt
(bye)
(bye)
Bea Kleinscmidt // Julie Anderson
(bye)
(bye)
(bye)
David Baumgartner // Rachel Lindberg
Deb Marturano // Jim Schreiner
(bye)
(bye)
Brian Nowak // Ryan Leu
Adam Granger // Jesse Mickelson
(bye)
(bye)
(bye)
Katalin Marie // Talon Laabs
(bye)
Barb Poncek // Jon Roberts
P
Board 6
Alex Baumann // Derek Schotz
(bye)
O
Cassandra Lipke // Jess Linberg
Randy Steinman // Robert Butler
N
Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo
Danielle Woller // John Benedict
M
Travis Zeigel // Tyler Joanis
Sarah Schreiner // Thea Witucki
L
Harvey Meyer // Matt Reiche
(bye)
K
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann
(bye)
J
Dustin Harder // Jason Schelper
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt
I
Heather Sheldon // Stephany Woller
Bea Kleinscmidt // Julie Anderson
H
Danni Will // Tyler Cannon
(bye)
G
Duane Chapman // Kyle Rusch
David Baumgartner // Rachel Lindberg
F
Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt
Deb Marturano // Jim Schreiner
E
Board 4
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Brian Nowak // Ryan Leu
D
Brian Schmidt // James Schoenfuss
Adam Granger // Jesse Mickelson
C
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo
(bye)
B
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt
Katalin Marie // Talon Laabs
A
Kory Fleischman // Michelle Smith
Barb Poncek // Jon Roberts
Cassandra Lipke // Jess Linberg
Randy Steinman // Robert Butler
Danielle Woller // John Benedict
Harvey Meyer // Matt Reiche
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann
Dustin Harder // Jason Schelper
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt
Danni Will // Tyler Cannon
Duane Chapman // Kyle Rusch
David Baumgartner // Rachel Lindberg
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Brian Schmidt // James Schoenfuss
Board 6
Adam Granger // Jesse Mickelson
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt
Board 6
Kory Fleischman // Michelle Smith
Barb Poncek // Jon Roberts
T
Board 4
Caity Graeber // Trisha Schultz
Randy Steinman // Robert Butler
S
Dan Lindberg // Matt Rotell
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann
R
Eric Allen // James Burk
Dustin Harder // Jason Schelper
Q
Board 6
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
Danni Will // Tyler Cannon
X
Mike Kramer // Nicole Elsoltz
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
W
Jenny Blaschka // Sandi Yanko
Adam Granger // Jesse Mickelson
V
Jeremy Anderson // Tim Slozes
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt
U
Dan Chapman // Keith Osborne
Caity Graeber // Trisha Schultz
Randy Steinman // Robert Butler
Eric Allen // James Burk
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
Danni Will // Tyler Cannon
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Adam Granger // Jesse Mickelson
Board 4
Dan Chapman // Keith Osborne
Randy Steinman // Robert Butler
AB
Chris Blaschka // Eric Kernosky
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
AA
Bill Holden // Jon Lindberg
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski
Z
Anthony Woller // BJ Lipke
Dan Chapman // Keith Osborne
Y
Board 4
Tom Cooper // Tyler Butler
Randy Steinman // Robert Butler
Board 4
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
Anthony Woller // BJ Lipke
Dan Chapman // Keith Osborne
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
AC
John Gemini // Justin Dennison
Dan Chapman // Keith Osborne
AD
Board 6
Dustin Finck // Wes Schmidt
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski
Dan Chapman // Keith Osborne
Dan Chapman // Keith Osborne
AE
Board 6
Chris Cortright // Randy Loberger
Dan Chapman // Keith Osborne

1st

  Dieter Goltz // Ryan Miller

2nd

  Dan Chapman // Keith Osborne

3rd

  Chris Cortright // Randy Loberger

4th

  Jake Tyznik // Jordan Ziemanski

5th

  John Gemini // Justin Dennison

  Dustin Finck // Wes Schmidt

7th

  Randy Steinman // Robert Butler

  Anthony Woller // BJ Lipke

9th

  Chris Blaschka // Eric Kernosky

  Bill Holden // Jon Lindberg

  Barry Gurney // Shane Trzebiatowski

  Tom Cooper // Tyler Butler

13th

  Caity Graeber // Trisha Schultz

  Eric Allen // James Burk

  Danni Will // Tyler Cannon

  Adam Granger // Jesse Mickelson

17th

  Barb Poncek // Jon Roberts

  Dan Lindberg // Matt Rotell

  Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann

  Dustin Harder // Jason Schelper

  Mike Kramer // Nicole Elsoltz

  Jenny Blaschka // Sandi Yanko

  Jeremy Anderson // Tim Slozes

  Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt

25th

  Cassandra Lipke // Jess Linberg

  Danielle Woller // John Benedict

  Harvey Meyer // Matt Reiche

  Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt

  Duane Chapman // Kyle Rusch

  David Baumgartner // Rachel Lindberg

  Brian Schmidt // James Schoenfuss

  Kory Fleischman // Michelle Smith

33th

  Alex Baumann // Derek Schotz

  Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo

  Travis Zeigel // Tyler Joanis

  Sarah Schreiner // Thea Witucki

  Heather Sheldon // Stephany Woller

  Bea Kleinscmidt // Julie Anderson

  Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt

  Deb Marturano // Jim Schreiner

  Brian Nowak // Ryan Leu

  Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo

  Katalin Marie // Talon Laabs

Final

Dieter Goltz // Ryan Miller W vs.
Dan Chapman // Keith Osborne L Board 6 33:25

Elimination Final

Dan Chapman // Keith Osborne W vs.
Chris Cortright // Randy Loberger L Board 6 13:28

Elimination Semi-final

Jake Tyznik // Jordan Ziemanski L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W 16:44

Winners Final

Dieter Goltz // Ryan Miller W vs.
Chris Cortright // Randy Loberger L 24:07

Elimination 8

Dan Chapman // Keith Osborne W vs.
Dustin Finck // Wes Schmidt L Board 6 15:24

Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W vs.
John Gemini // Justin Dennison L 11:44

Elimination 7

Anthony Woller // BJ Lipke L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W 12:36

Randy Steinman // Robert Butler L vs.
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W Board 4 17:44

Winners Semi-finals

Chris Cortright // Randy Loberger W vs.
Dustin Finck // Wes Schmidt L Board 6 20:33

John Gemini // Justin Dennison L vs.
Dieter Goltz // Ryan Miller W Board 6 19:14

Elimination 6

Barry Gurney // Shane Trzebiatowski L vs.
Anthony Woller // BJ Lipke W 20:46

Dan Chapman // Keith Osborne W vs.
Tom Cooper // Tyler Butler L Board 4 20:25

Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W vs.
Bill Holden // Jon Lindberg L 18:55

Randy Steinman // Robert Butler W vs.
Chris Blaschka // Eric Kernosky L 26:25

Elimination 5

Adam Granger // Jesse Mickelson L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W Board 4 30:06

Caity Graeber // Trisha Schultz L vs.
Randy Steinman // Robert Butler W 37:23

Danni Will // Tyler Cannon L vs.
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski W 25:47

Eric Allen // James Burk L vs.
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W 23:02

Winners 3

Anthony Woller // BJ Lipke L vs.
Dieter Goltz // Ryan Miller W Board 4 27:10

Bill Holden // Jon Lindberg L vs.
Chris Cortright // Randy Loberger W 34:01

Dustin Finck // Wes Schmidt W vs.
Chris Blaschka // Eric Kernosky L Board 6 38:28

John Gemini // Justin Dennison W vs.
Tom Cooper // Tyler Butler L 28:49

Elimination 4

Adam Granger // Jesse Mickelson W vs.
Jeremy Anderson // Tim Slozes L 15:14

Barb Poncek // Jon Roberts L vs.
Caity Graeber // Trisha Schultz W Board 4 19:30

Barry Gurney // Shane Trzebiatowski W vs.
Jenny Blaschka // Sandi Yanko L 28:20

Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W 25:19

Danni Will // Tyler Cannon W vs.
Mike Kramer // Nicole Elsoltz L 22:53

Dustin Harder // Jason Schelper L vs.
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W Board 6 20:42

Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann L vs.
Eric Allen // James Burk W 27:56

Randy Steinman // Robert Butler W vs.
Dan Lindberg // Matt Rotell L 20:18

Elimination 3

Barb Poncek // Jon Roberts W vs.
Cassandra Lipke // Jess Linberg L 27:17

Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt W vs.
Kory Fleischman // Michelle Smith L Board 6 16:48

Brian Schmidt // James Schoenfuss L vs.
Adam Granger // Jesse Mickelson W Board 6 33:18

Danni Will // Tyler Cannon W vs.
Duane Chapman // Kyle Rusch L 16:25

David Baumgartner // Rachel Lindberg L vs.
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski W 15:13

Dustin Harder // Jason Schelper W vs.
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt L 16:14

Harvey Meyer // Matt Reiche L vs.
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann W 14:39

Randy Steinman // Robert Butler W vs.
Danielle Woller // John Benedict L 26:28

Winners 2

Anthony Woller // BJ Lipke W vs.
Dan Lindberg // Matt Rotell L 23:43

Chris Cortright // Randy Loberger W vs.
Jeremy Anderson // Tim Slozes L 22:14

Dan Chapman // Keith Osborne L vs.
Bill Holden // Jon Lindberg W Board 4 29:12

Dieter Goltz // Ryan Miller W vs.
Caity Graeber // Trisha Schultz L 18:40

Dustin Finck // Wes Schmidt W vs.
Jenny Blaschka // Sandi Yanko L 32:32

John Gemini // Justin Dennison W vs.
Jake Tyznik // Jordan Ziemanski L 24:08

Mike Kramer // Nicole Elsoltz L vs.
Chris Blaschka // Eric Kernosky W Board 4 26:43

Tom Cooper // Tyler Butler W vs.
Eric Allen // James Burk L 25:17

Elimination 2

Adam Granger // Jesse Mickelson W vs.
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo L 31:06

Barb Poncek // Jon Roberts W vs.
Alex Baumann // Derek Schotz L Board 6 26:30

Bea Kleinscmidt // Julie Anderson L vs.
Danni Will // Tyler Cannon W 23:57

Brian Nowak // Ryan Leu L vs.
Brian Schmidt // James Schoenfuss W 22:30

Danielle Woller // John Benedict W vs.
Travis Zeigel // Tyler Joanis L 24:05

David Baumgartner // Rachel Lindberg W vs.
Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt L 13:25

Deb Marturano // Jim Schreiner L vs.
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski W Board 4 26:26

Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt W vs.
Heather Sheldon // Stephany Woller L 23:28

Katalin Marie // Talon Laabs L vs.
Kory Fleischman // Michelle Smith W 24:17

Randy Steinman // Robert Butler W vs.
Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo L 45:32

Sarah Schreiner // Thea Witucki L vs.
Harvey Meyer // Matt Reiche W 16:25

Winners 1

Anthony Woller // BJ Lipke W vs.
Barry Gurney // Shane Trzebiatowski L 22:27

Brian Schmidt // James Schoenfuss L vs.
Eric Allen // James Burk W 27:45

Chris Blaschka // Eric Kernosky W vs.
Alex Baumann // Derek Schotz L 31:08

Chris Cortright // Randy Loberger W vs.
Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann L Board 4 26:02

Dan Lindberg // Matt Rotell W vs.
Adam Pawlowski // Lisa Kleinschmidt L Board 4 18:18

Danni Will // Tyler Cannon L vs.
Caity Graeber // Trisha Schultz W Board 6 31:39

Duane Chapman // Kyle Rusch L vs.
Dieter Goltz // Ryan Miller W Board 6 25:44

Dustin Harder // Jason Schelper L vs.
Bill Holden // Jon Lindberg W 27:47

Harvey Meyer // Matt Reiche L vs.
Jeremy Anderson // Tim Slozes W 27:49

Heather Sheldon // Stephany Woller L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W 13:33

Jake Tyznik // Jordan Ziemanski W vs.
Beaver Plautz // Bob Kleinschmidt L 12:13

Jenny Blaschka // Sandi Yanko W vs.
Rick Neubauer // Stephanie Jaramillo L 39:52

Kory Fleischman // Michelle Smith L vs.
John Gemini // Justin Dennison W 14:54

Mike Kramer // Nicole Elsoltz W vs.
Cassandra Lipke // Jess Linberg L Board 6 21:08

Tom Cooper // Tyler Butler W vs.
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo L Board 4 30:43

Travis Zeigel // Tyler Joanis L vs.
Dustin Finck // Wes Schmidt W 24:08

Round 1

Adam Granger // Jesse Mickelson L vs.
Jenny Blaschka // Sandi Yanko W 31:08

Barry Gurney // Shane Trzebiatowski W vs.
Sarah Schreiner // Thea Witucki L Board 6 13:07

Bea Kleinscmidt // Julie Anderson L vs.
Dan Chapman // Keith Osborne W 19:40

Brian Nowak // Ryan Leu L vs.
Dustin Finck // Wes Schmidt W 29:14

Chris Blaschka // Eric Kernosky W vs.
Katalin Marie // Talon Laabs L 28:06

Danielle Woller // John Benedict L vs.
Brian Schmidt // James Schoenfuss W 22:59

Danni Will // Tyler Cannon W vs.
Jeri Lynn Kirsch // Mandi Schmidt L Board 4 19:02

Harvey Meyer // Matt Reiche W vs.
Deb Marturano // Jim Schreiner L 30:52

John Gemini // Justin Dennison W vs.
Barb Poncek // Jon Roberts L Board 6 19:13

Mike Parks // Tommy Lipke-Baumann W vs.
David Baumgartner // Rachel Lindberg L 26:57

Randy Steinman // Robert Butler L vs.
Jeff Eisner Jr // Robert Ranallo W 31:26

1st - Flash (Williams,1979)

2nd - $360

3rd - $240

4th - $120

5th (2-way tie) - $90

7th (2-way tie) - $50

9th (4-way tie) - $30

13th (4-way tie) - $20